Adela Prochyra

Adela Prochyra

Autorka książki „Mama wraca do pracy. Macierzyństwo i kariera zawodowa w praktyce”
ciastka, dziecko, kuchnia, słodycze
Żywienie

Zdrowe słodycze dla dzieci: jakie kupować i jak je zrobić w domu? Przepisy

Magdalena Drab
suchy kaszel u dziecka w nocy
przeziębienie
kaszel u dziecka
kaszel suchy

Suchy kaszel u dziecka w nocy – o czym świadczy?

Suchy kaszel u dziecka w nocy może być objawem dolegliwości zdrowotnych lub znakiem, że w pokoju, w którym maluch śpi, jest zbyt sucho. Powtarzające się ataki suchego kaszlu pojawiające się nocą u dziecka warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że tylko odpowiednie leczenie pomoże zlikwidować tę dolegliwość.
Ewa Janczak-Cwil
chleb dla niemowlaka
karmienie dziecka
6 miesięczne dziecko
rozszerzanie diety niemowlaka

Chleb dla niemowlaka – kiedy podawać, jaki wybrać, przepisy na chleb

Chleb w diecie niemowlęcia może pojawić się w okresie rozszerzania diety. Od około 6. miesiąca można dziecko powoli oswajać ze smakiem pieczywa. Zobacz, jak wprowadzać chleb do jadłospisu maluszka i jak wybrać dobry chleb. Dla ambitnych mamy także trzy przepisy na zdrowy domowy chleb dla dzieci i całej rodziny.
Ewa Janczak-Cwil
Mikołajek
książka
mikołajek
quiz

Jak dobrze znasz „Mikołajka”? Test ze znajomości jednej z najbardziej lubianych lektur

Adela Prochyra
zabawy z półtorarocznym dzieckiem
dwulatek
roczne dziecko

Zabawy z półtorarocznym dzieckiem – 8 pomysłów 

Oto propozycje zabaw dla półtorarocznego dziecka, które pozwolą kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w domu lub zapewnią wspaniała rozrywkę podczas przyjęcia z udziałem innych maluchów. Zobacz, jak można bawić się z maluchem, który ma więcej niż rok, a mniej niż dwa lata.
Adela Prochyra
jak odpieluchować dziecko
rozwój dziecka
nocnik

Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby

Odpieluchowanie, czyli odzwyczajenie od noszenia pieluszek, przebiega u dzieci w różnym tempie i w różnym czasie. Nie przejmuj się, jeśli twój maluch wciąż jeszcze potrzebuje pieluch, chociaż już dawno skończył 2 lata. Nasze sposoby na odpieluchowanie mogą pomóc, ale nauka korzystania z nocnika to nie wyścigi!
Małgorzata Wódz
Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy do druku

Wyprawka do przedszkola zawiera ubranka, kapcie, przybory toaletowe, artykuły papiernicze, a często też pościel. Wydrukuj lub zapisz w telefonie listę z kompletną wyprawką dla przedszkolaka.
Adela Prochyra
ile trwa cesarskie cięcie
cesarka
cesarskie cięcie
cesarka na życzenie

Ile trwa cesarskie cięcie? Sprawdź, co wpływa na czas trwania cesarki

To, jak długo trwa cesarskie cięcie, zależy od konkretnej sytuacji oraz stanu przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zawsze jednak starają się zminimalizować czas operacji.
Sylwia Arlak
jak przygotować się do cesarskiego cięcia
cesarskie cięcie
cesarka na życzenie
wskazania do cesarskiego cięcia

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury – czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przygotować się do cesarki, by zminimalizować ryzyko komplikacji i ułatwić przeprowadzenie zabiegu.
Adela Prochyra
dziecko cukierki
zabawki
zabawki dla dzieci

Przedszkolne zachowania: zabieram, nie kradnę

Konflikty o zabawki to chleb powszedni kilkulatka. Choć przedszkolak umie już unikać otwartych starć, chętnie wymyśla… zabieranie po kryjomu. Co robić, gdy zdarzy się to twojemu dziecku, radzi psycholog dziecięcy Małgorzata Ohme.
Adela Prochyra
zmiana imienia
imię dla dziecka
dobre imię dla dziecka
3 miesięczne dziecko

Zmiana imienia w Polsce: wniosek, koszt, uzasadnienie

Zmiana imienia w Polsce jest możliwa, jednak niezbędne jest odpowiednie uzasadnienie takiej potrzeby. Jednym z powodów jest to, że imię jest ośmieszające lub zmienia się je na takie, którego używa się na co dzień. Zmiana imienia wiąże się także z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku. Trzeba za to także zapłacić, a decyzja wcale nie musi być pozytywna.
Adela Prochyra
depresja poporodowa
depresja poporodowa

Depresja poporodowa: kiedy się zaczyna i ile trwa? [OBJAWY I LECZENIE]

Depresja poporodowa może pojawić się już kilkanaście dni po urodzeniu dziecka nawet u 1/3 matek. Depresja po porodzie daje często niejednoznaczne objawy i wymaga leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapii. Nieleczona depresja poporodowa u mamy może być niebezpieczna także dla dziecka.
Magdalena Drab
ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko
prawidłowa waga dziecka
3 miesięczne dziecko

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: prawidłowa waga i wzrost [TABELA]

Twoje 3-miesięczne dziecko powinno ważyć o ok. 60-70% więcej niż ważyło w chwili urodzin. To dlatego waga i wzrost 3-miesiecznego dziecka może się znacząco różnić od wymiarów innych niemowląt w tym samym wieku. Do ogólnej oceny rozwoju bierze się także pod uwagę obwód główki i klatki piersiowej oraz proporcje ciała. Tabela prawidłowej wagi i wzrostu pokazuje jedynie uśrednione normy dla 3-miesięcznych dzieci.
Adela Prochyra
Walentynki
muzyka

Najpiękniejsze piosenki o miłości - playlista na walentynki

Najpiękniejsze piosenki o miłości sprawią, że łatwo wprawicie się w walentynkowy nastrój - nawet, kiedy pandemia lub małe dziecko uniemożliwiają wam wyjście na randkę.
Adela Prochyra
prawo pracy
praca a dziecko
dwa dni wolne na dziecko

Wniosek o dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem [DO DRUKU]

Jeśli masz dziecko do 14 roku życia, przysługują ci 2 dni w roku wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Ale uwaga – jest haczyk! Dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok.
Adela Prochyra
uśmiechnięte dzieci siedzą na schodach przed Świętami
prezenty dla dzieci

Święta to doskonała okazja, żeby nauczyć dzieci jak czerpać radość z życia

Boże Narodzenie to szczególny czas w roku, który najchętniej spędzilibyśmy na błogim lenistwie i radosnych spotkaniach z bliskimi. Tyle teorii. W praktyce same przygotowania do Świąt są tak wyczerpujące i kosztowne, że na weselenie się nie starcza nam energii.
Adela Prochyra
kiedy antybiotyk dla dziecka
antybiotyki

Kiedy antybiotyk dla dziecka jest naprawdę niezbędny

Kiedy antybiotyk dla dziecka zacznie działać, nie wolno odstawiać go na własną rękę, trzeba skończyć całą terapię. Nie warto bać się antybiotyków, ale też nie można wierzyć, że pomagają na wszystko. Wyjaśniamy wątpliwości i podpowiadamy, kiedy antybiotyk dla dziecka jest dobrodziejstwem, a kiedy zagrożeniem.
Adela Prochyra
Pregnant listening to music
poród bez strachu

Spotify ma idealną playlistę do porodu. Stworzoną przez lekarza!

Ta playlista to zestaw muzyczny zaprojektowany specjalnie do porodu... pod kątem naukowym. W jego tworzeniu wziął udział słynny nowojorski ginekolog dr Jacques Moritz. Na liście znalazły się utwory m.in. Johna Lennona, Pearl Jam, J. S. Bacha.
Adela Prochyra
zaburzenia integracji sensorycznej
dziecko
integracja sensoryczna
dotyk

Zaburzenia integracji sensorycznej - objawy, przyczyny, terapia

Zaburzenia integracji sensorycznej powodują, że dziecko cierpi na nadwrażliwość lub podwrażliwość zmysłową. Trudno mu się ubrać, skupić, chodzić itd. O zaburzeniach integracji sensorycznej może świadczyć np. nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk, zaburzenia równowagi, unikanie bliskości.
Adela Prochyra