dziecko cukierki
fotolia.com
Edukacja

Przedszkolne zachowania: zabieram, nie kradnę

Konflikty o zabawki to chleb powszedni kilkulatka. Choć przedszkolak umie już unikać otwartych starć, chętnie wymyśla… zabieranie po kryjomu. Co robić, gdy zdarzy się to twojemu dziecku, radzi psycholog dziecięcy Małgorzata Ohme.

Zabieranie dzieciom zabawek - na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kradzież. Ale czy rzeczywiście tak jest? Rodzice często popełniają błąd, traktując swoje dziecko jak osobę dorosłą. Żeby rozszyfrować jego postępowanie, powinnaś zdać sobie sprawę, że nie ma on jeszcze doświadczeń i wiedzy dorosłych.

Zabieranie zabawek - u kilkulatków to normalne

Zabieranie cudzych rzeczy często zdarza się kilkulatkom. Zanim dziecko zrozumie, co tak naprawdę robi, i nauczy się wczuwać w doznania innych ludzi, zwłaszcza swoich rówieśników, upłynie jeszcze trochę czasu. A póki co, brzdąc bardzo rzadko świadomie robi rzeczy, które dorosłym ewidentnie źle się kojarzą. Bierze coś sobie, bo mu się to podoba, i nie zastanawia się nad moralną oceną swego czynu. Jego chęć posiadania jest ogromna, a przy tym nie widzi nic złego w tym, że po kryjomu zabierze autko koledze, a mamie powie, że je dostał.

Porozmawiaj z dzieckiem, nie obwiniaj

Zachowaj spokój, jeśli dziecko zabrał zabawkę - radzi psycholog Małgorzata Ohme i wylicza kilka praktycznych wskazówek:

  • Nie krzycz na dziecko, nie wyzywaj dziecka od złodziei, nie ośmieszaj. Gdy się nie przyznaje, nie nazywaj go kłamczuchem.
  • Rozmawiaj i tłumacz. Powiedz: „Widzę, że to autko ci się podoba i pewnie byś chciał, żeby było twoje? Ale nie wolno zabierać nie swoich zabawek”. Wyjaśnij, dlaczego nie można w ten sposób postępować. Możesz powiedzieć: „Ty nie chciałbyś, żeby Marcyś wziął sobie twoją kolejkę, prawda?”.
  • Bądź stanowcza, jeżeli dziecko upiera się, żeby wynieść z domu kolegi rzecz, która do niego nie należy. Nawet jeśli maluch bardzo płacze, absolutnie nie ustępuj mu i nie ulegaj krzykom! Chyba że właściciel zgodzi się pożyczyć na jakiś czas swoją zabawkę. Wtedy jednak musisz dopilnować, żeby za jakiś czas wróciła do niego.


Zabawki edukacyjne - sprawdź opinie

Przyjrzyj się domowej atmosferze

Jeżeli, mimo wielokrotnych tłumaczeń, dziecko nie potrafi oprzeć się pokusie zabierania cudzych rzeczy, warto zastanowić się nad atmosferą, jaka panuje w waszym domu. Może jesteście zbyt rygorystyczni? Może za rzadko słuchacie, co dziecko ma do powiedzenia? Brak ciepła, nadmierna krytyka czy karanie często są przyczyną tego, że dzieci robią coś w ukryciu, a potem kłamią. Po prostu boją się rozmawiać z rodzicami i nie chcą narazić się na surowe kary!

Gdy znajdę u dziecka cudzą zabawkę - kupić mu taką samą?

Trzeba wytłumaczyć, że ludzie mają różne rzeczy na własność i darzą je uczuciami: lubią je, są przywiązani do nich - uważa Małgorzata Ohme. Warto spytać malucha, czy też ma coś takiego, i co by zrobił, gdyby ktoś mu to zabrał. Można podpowiadać różne emocje: „Byłbyś zły?”, „Płakałbyś?”. Trzeba uświadomić dziecku, że kolega, któremu zabrało się zabawkę, tak właśnie się czuje! Zapytaj, co zrobić, by poszkodowany przestał płakać? Najlepiej, gdy malec sam znajdzie rozwiązanie (czyli zwróci zabraną rzecz).

Kupowanie takiej samej zabawki to zły pomysł. Wtedy dziecko odkrywa sposób, by w przyszłości uzyskiwać to, czego zapragnie – i znowu zabiera. Jeśli smyk oddał bez problemu cudzą rzecz, można mu podobną kupić, ale dopiero po pewnym czasie, by nie kojarzył tego faktu bezpośrednio z zabraniem zabawki.

Czytaj też:

Zabawki dla niemowląt - film

chce, spać, tylko, z, misiem
Psychotesty i quizy
Jak dobrze znasz misie z bajek? Quiz
Rozwój
Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!
Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.

W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy. Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię. Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda? Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek? Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób : bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia.  – Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.  Przeczytaj także:  Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego! Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo . Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem). Sprawdź także:  Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka. Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na...

niemowlę gryzie gryzka
Fotolia
Rozwój
Jak kupić dobrą zabawkę dla niemowlaka?
Kupowanie zabawki dla niemowlaka tylko z pozoru jest proste. Jak uniknąć pułapek? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Dziesiątki grzechotek,  najróżniejsze maty do ćwiczeń, coraz ciekawsze karuzele, pluszaki, sortery... Zabawek dla niemowląt jest tyle, że od nadmiaru możliwości może zakręcić się w głowie. Czym kierować się podczas zakupów, by zabawka sprawiła dziecku frajdę, nie zrobiła mu krzywdy i nie znudziła się po minucie lub dwóch? Co robić, żeby nie przepłacać? Przeczytaj także: Po co dzieciom zabawki? Sprawdź, czy zabawka dla niemowlaka jest bezpieczna Niestety, nie wszystkie takie są, choć częściej dotyczy to zabawek dla starszych dzieci. Zdarzają się zabawki-buble, a nawet zabawki-pułapki: źle wykonane, niechlujnie wykończone, wadliwie skonstruowane, rozpadające się w rękach. Bezpieczna zabawka jest: Trwała. Maluch będzie testował ją na różne sposoby: rzucał, gryzł, siadał na niej i robił mnóstwo rzeczy, które nam, dorosłym, nie przyszłyby do głowy. Podczas tych „testów” nic nie ma prawa się urwać, ułamać, odpruć ani odczepić. Ma elementy odpowiedniej wielkości . Zabawki dla niemowląt i dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą się składać z drobnych elementów, które bobas biorący wszystko do buzi mógłby połknąć. Stabilna i lekka. Nie powinna się przewracać. A nawet jeśli to zrobi, nie może być na tyle ciężka, by zrobić dziecku krzywdę. Starannie wykończona. Nie może mieć ostrych krawędzi, zadziorków, źle odlanych kawałków, słabych szwów, zwisających nitek, źle ukształtowanych fragmentów. Każda z tych niedoróbek mogłaby być niebezpieczna dla niemowlęcia. Wykonana z bezpiecznych materiałów . Tworzywo, farba itd. nie mogą zawierać toksycznych składników. Nie wydziela przykrego zapachu . Od zabawek, które mają chemiczny zapach lepiej trzymać dziecko z daleka. Postaw na jakość, nie wielkość Lepiej kupić mniejszą zabawkę dobrej jakości (np. świetną grzechotkę lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak