Dominika Bielas, mamotoja.pl

Dominika Bielas

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o specjalności Edukacja Medialna. Z mediami związana od 13 lat. Lubi poszerzać wiedzę na tematy związane z rozwojem emocjonalnym i społecznym dziecka, a także bacznie obserwuje, jak media wpływają na współczesną rodzinę. W mamotoja.pl podpowiada, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami wychowawczymi. Mama przebojowej 4-latki, uzależniona od kupowania książek dla dzieci i gier edukacyjnych dla najmłodszych. Wiedzę praktyczną zdobywała nie tylko jako rodzic, ale także jako animator i opiekun kolonijny. W wolnym czasie lubi oglądać dobre seriale.
Dzień Wagarowicza
Czas wolny

Dzień wagarowicza 2024: kiedy jest i jaki to dzień? Jak spędzić dzień wagarowicza?

Dominika Bielas
Rekrutacja do przedszkola i zerówki w szkole
rekrutacja do przedszkola

Rekrutacja do przedszkola i zerówek w  szkołach w 2024 roku: terminy, kryteria, rekrutacja uzupełniająca 

Rekrutacja do przedszkoli (oraz zerówek w szkołach) z reguły rusza późną zimą. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola (lub oddziału przedszkolnego w szkole) i sprawdź, jak wygląda harmonogram rekrutacji 2024.
Joanna Biegaj
zimowa przerwa świąteczna
Boże Narodzenie
ferie zimowe

Zimowa przerwa świąteczna 2023/2024: od kiedy jest i do kiedy trwa?

Przerwa świąteczna w szkole to ponad tydzień wolnego dla uczniów. Wyjaśniamy, do kiedy trwa zimowa przerwa świąteczna 2023 i czy dzieci w przedszkolu także będą mieć wolne.
Magdalena Drab
Książki dla przedszkolaka
czytanie książek dzieciom
adaptacja przedszkolna

Książki o przedszkolu – pomogą twojemu dziecku podczas adaptacji [TOP 15 KSIĄŻEK]

Książki o przedszkolu i przedszkolakach to idealny sposób, by zacząć rozmawiać z maluchem na ten temat przedszkolnej edukacji. Polecane przez nas tytuły pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu, wyjaśnią, czym jest przedszkole, czym zajmują się w nim dzieci, jak należy zachowywać się w różnych przedszkolnych sytuacjach. Sprawdź nasze propozycje – jest ich aż 15.
Dominika Bielas
Kok z warkocza
fryzury na komunię

Fryzury komunijne dla dziewczynki: warkocze. Najmodniejsze w 2023 roku

Oto najpiękniejsze fryzury komunijne z warkoczem. Są jednocześnie bardzo dziewczęce i wyjątkowo eleganckie. Sprawdź te inspiracje i znajdź coś odpowiedniego dla swojej córki.
Joanna Biegaj
fryzury komunijne z wiankiem
fryzury na komunię

Fryzury komunijne z wiankiem 2023: 11 pięknych propozycji (zdjęcia)

Moda na wytworne fryzury komunijne to już przeszłość. Zamiast wielkich koków modne są teraz naturalne i proste fryzury z wiankiem. Wianek można zapleść z prawdziwych bądź sztucznych kwiatów.
Magdalena Drab
koki komunijne
pierwsza komunia
fryzury dla dziewczynek

Koki komunijne 2023: najpiękniejsze upięcia na pierwszą komunię świętą

Kok to idealne uczesanie na pierwszą komunię. Zobacz nasze propozycje najpiękniejszych fryzur komunijnych w formie koka modnych w 2023 roku.
Joanna Biegaj
ile zapłacić niani 2021
niania do wynajęcia
opiekunka do dziecka
niania dla dziecka

Ile zapłacić niani? Stawki za godzinę 2023

Stawki dla niań zaczynają się już od kilkunastu złotych za godzinę, choć bywają też znacznie wyższe. To, ile zarabia niania, zależy od jej umiejętności czy przebytych szkoleń, ale również od miejsca zamieszkania. Podajemy zarobki opiekunek do dzieci 2023.
Joanna Biegaj
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola
dobre przedszkole
jak wybrać przedszkole
zapisy do przedszkola

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola 2023/2024

W rekrutacji uzupełniającej do przedszkola można wziąć udział, jeśli dziecko nie dostało się w pierwszej turze do wybranej placówki. Rodzice mają też prawo do odwołania się od decyzji gminy. Poznaj zasady rekrutacji uzupełniającej obowiązujące w roku 2023/2024.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Czy alimenty wlicza się do dochodu
alimenty na dziecko
rozliczenie podatkowe

Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?

Alimenty wlicza się do dochodu i powinny być one zawarte w rocznym zeznaniu PIT – tak mówią przepisy prawa podatkowego. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków: dotyczą one m.in. alimentów na dzieci. Alimenty trzeba wliczyć do dochodu, ubiegając się o zasiłek rodzinny, nie są jednak brane pod uwagę jako dochód do kredytu. Poniżej aktualne informacje na 2023 rok.
Milena Oszczepalińska
400 plus na żłobek
świadczenia rodzinne

400 plus dla dziecka na żłobek w 2023: zasady, warunki, wniosek

W 2023 roku rząd dofinansuje (podobnie jak w roku ubiegłym) pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać objętym tym wsparciem? Jak złożyć wniosek na 400 plus i kiedy nastąpi wypłata świadczenia? Od 1 lutego wchodzą w życie zmiany, o których warto wiedzieć.
Ewa Janczak-Cwil
Życzenia dla babci i dziadka
dziadek
babcia
życzenia

Życzenia dla babci i dziadka: na laurkę, krótkie, wzruszające, łączone, do druku

Życzenia dla babci i dziadka to świetna okazja, żeby wyrazić całą naszą wdzięczność za ich mądrość i opiekę. Przygotowałyśmy duży wybór różnych życzeń dla dziadków: od rymowanych po wzruszające. Mamy także ozdobne obrazki z życzeniami, które wystarczy wydrukować.
Dominika Bielas
Picie herbaty w ciąży
herbata

Herbata w ciąży to nie zawsze dobry pomysł. Jaką herbatę może pić ciężarna?

Nie każda herbata w ciąży przysłuży się przyszłej mamie i jej dziecku. Obostrzenia dotyczą nie tylko zwykłych czarnych herbat zwierających kofeinę, ale także niektórych ziołowych. Sprawdź, jaka herbata w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
jak zrobić aniołka z papieru
ozdoby choinkowe
ozdoby bożonarodzeniowe

Jak zrobić aniołka? Jest na to kilka prostych i efektownych sposobów!

Aniołek z papieru, z masy solnej, tektury, a może z plastikowej butelki? Jest wiele kreatywnych pomysłów na zrobienie aniołka, który będzie stanowił piękną świąteczną ozdobę. Podpowiadamy, jak zrobić aniołka prostymi sposobami. Może zaangażujesz do pomocy dzieci?
Dominika Bielas
Jak długo zaraża szkarlatyna?
choroby zakaźne
paciorkowiec

Szkarlatyna – kiedy zaraża, jak długo?

Warto wiedzieć, jak długo chory powinien być odseparowany od innych dzieci, by nie doszło do zarażenia.
Dominika Bielas
Zabawki dla rocznego dziecka
prezent
zabawki dla dzieci
gadżety dla dzieci

Prezent dla rocznego dziecka: najlepsze zabawki i gadżety dla małych odkrywców

Prezent dla rocznego dziecka nie musi być drogi, żeby był ciekawy i zachęcał do odkrywania świata. Roczniak coraz więcej widzi i rozumie, a fajny gadżet może mu pomóc pobudzić wyobraźnię i rozwijać nowe umiejętności. Wybraliśmy prezenty, które będą wielką frajdą dla rocznego dziecka oraz praktyczne prezenty, które zadowolą i dziecko, i rodzica.
Dominika Bielas
Gry dla dzieci
gry edukacyjne
gry planszowe
gry dla dzieci

Pierwsze gry planszowe dla 3-latka [TOP 10] W co grać z dzieckiem w wieku 3 lat.

Gry planszowe dla 3-latka muszą być atrakcyjne wizualnie i niezbyt skomplikowane. Na szczęście na rynku jest sporo takich propozycji. Wybraliśmy te najlepsze, także gry edukacyjne, dzięki którym maluch nauczy się rywalizować, wygrywać i przegrywać, a także dowie się czegoś o świecie.
Dominika Bielas
zabawki dla 3 miesięcznego dziecka
rozwój niemowlaka

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka – 9 tanich pomysłów na prezent [PRZEGLĄD]

Idealny prezent dla 3-miesięcznego dziecka to zawieszki, gryzaki, zabawki sensoryczne, przytulanki wspomagające rozwój malucha oraz zabawki edukacyjne. Oto zabawki dla 3-miesięcznego niemowlaka w dobrej cenie i bardzo dobrej jakości. Możesz podarować je dziecku z dowolnej okazji.
Dominika Bielas
Swędzenie pochwy w ciąży
dolegliwości w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży: co oznacza i jak je leczyć?

Swędzenie pochwy w ciąży to objaw, którego przyszła mama nie powinna bagatelizować – świąd miejsc intymnych może świadczyć o infekcji grzybiczej. Co pomoże na swędzenie pochwy w ciąży i czy warto korzystać z domowych sposobów leczenia?
Dominika Bielas
co na prezent dla 6-latki
prezent dla dziewczynki

Prezent dla 6-latki: najlepsze propozycje na różne okazje

Zastanawiasz się, jaki prezent jest odpowiedni dla 6-latki? Wszak to już nie malutkie dziecko, a prawie uczennica. Dziewczynka w tym wieku wie, czego chce. Podąża też za trendami i chce bawić się tym, czym bawią się rówieśnicy. Wśród naszych propozycji znajdziesz coś idealnego dla 6-latki na urodziny, Dzień Dziecka i Boże Narodzenie.
Joanna Biegaj
Pessar
dolegliwości w ciąży

Pessar: sposób na niewydolności szyjki macicy

Pessar to specjalna wkładka, która podtrzymuje szyjkę macicy i pozwala uniknąć jej szycia, gdy w ciąży dochodzi do niewydolności szyjki. Jego zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste, ale podczas noszenia pessaru trzeba się regularnie badać, żeby wykryć ewentualne powikłania.
Dominika Bielas
Planszówki dla dzieci
gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci – najlepsze, sprawdzone propozycje [RANKING]

Przedstawiamy redakcyjny ranking najlepszych gier planszowych dla dzieci. Każdą z nich można kupić za maksymalnie 70 złotych. To doskonały pomysł na prezent, który zbliży do siebie całą rodzinę.
Adrianna Trusiuk
prezenty dla półrocznego dziecka
prezenty dla dzieci
interaktywne zabawki

Prezent dla półrocznego dziecka. 10 HITÓW wśród rodziców niemowląt

Prezent dla półrocznego niemowlaka wcale nie musi grać i świecić, by dziecko dobrze się bawiło. Zabawki interaktywne oczywiście też się sprawdzą, o ile zachęcają do rozwijającej zabawy. Często dla tak małych dzieci bardziej interesujące okazują się proste zabawki, a nie te, które oferują wiele funkcji.
Dominika Bielas
duszności w ciąży
dolegliwości w ciąży

Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)

Duszności najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem ciężarna odczuwa wcześniej. Mogą one świadczyć o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.
Maria Nielsen
Dania dla niejadka
dania dla niejadka

Dania dla dzieci – niejadków: łatwe i proste przepisy, w których rozsmakuje się twoje dziecko

Rodzice niejadków dwoją się i troją, aby ich dzieci w końcu zaczęły jeść. Podpowiadamy, jak przyrządzić posiłki, aby nawet największy niejadek prosił o dokładkę!
Adrianna Trusiuk
Prezent dla dwulatka
zabawki dla dzieci
edukacyjne zabawki
prezent na urodziny

Prezent dla 2-latka: najlepsze prezenty dla chłopca, który skończył dwa lata (najlepsze pomysły)

Fajny prezent dla 2-latka powinien nie tylko służyć zabawie, ale też rozwijać umiejętności malucha. Na tym etapie rozwoju świetnie sprawdzą się puzzle, łamigłówki, planszówki i klocki. Wśród naszych hitów dla dwuletniego chłopca znalazły się gry zręcznościowe, różne układanki i magnetyczny labirynt. To najlepsze prezenty dla dwulatka pod choinkę, na urodziny czy Dzień Dziecka. Wśród naszych propozycji znajdziesz takie, które nie zaskoczą cię ceną, a bardzo ucieszą dziecko.
Joanna Biegaj
prezent dla rocznej dziewczynki
edukacyjne zabawki
bepieczne zabawki
zabawki dla dziewczynek

Prezent dla rocznej dziewczynki: 10 superpomysłów

Prezent dla rocznej dziewczynki to nie lada wyzwanie. Kolorowe gadżety, lalki Barbie czy klocki to bezpieczne propozycje. Ale wcale nie musisz się do nich ograniczać! Oto pomysły na mądry, fajny i oryginalny prezent dla rocznej dziewczynki.
Joanna Biegaj
maść majerankowa dla niemowląt
katar u niemowlaka

Maść majerankowa dla niemowląt i dzieci: na co i jak ją stosować

Maść majerankowa ma naturalny skład, jest tania i można ją zrobić samodzielnie w domu. To skuteczny sposób w walce z nieżytem nosa u dzieci. Ale nie tylko! Czy wiesz, że maść majerankowa potrafi złagodzić ból podczas ataku kolki? Nie powinno się jednak stosować jej u niemowląt bez konsultacji z lekarzem.
Dominika Bielas
L4 w ciąży
prawo pracy
zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie w ciąży (L4): ile jest płatne, od kiedy można dostać? Aktualne przepisy

Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobiecie, gdy ciąża jest zagrożona lub stan zdrowia nie pozwala ciężarnej dłużej pracować. Przebywając na L4 w ciąży, otrzymasz wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy (od 34 dnia niezdolności do pracy). Lekarz wystawiając zwolnienie zdecyduje, czy będziesz mogła wychodzić z domu, czy podczas zwolnienia musisz leżeć. To ma znaczenie, ponieważ ZUS może w każdej chwili skontrolować, czy ciężarna pozostaje w domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o L4 w ciąży.
Dominika Bielas
jaka mata dla niemowlaka: mata edukacyjna ranking
zabawki dla niemowląt
zabawki edukacyjne
mata edukacyjna

Jaka mata dla niemowlaka [mata edukacyjna – ranking]

Zastanawiasz się, jaka mata dla niemowlaka będzie najlepsza? Przedstawiamy ranking mat edukacyjnych To jedna z najfajniejszych zabawek, jakie można kupić niemowlakowi. Już trzymiesięczny maluch położony na macie edukacyjnej zastyga zachwycony i z radością wpatruje się w kolorowe zabawki.
Dominika Bielas