bakteryjne zapalenie pochwy
fot. Fotolia

Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie

Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.
Martyna Pstrąg
bakteryjne zapalenie pochwy
fot. Fotolia
Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem.Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą.
Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie.

Spis treści:

Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy
Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganieBakteryjne zapalenie pochwy: objawy
Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku.

Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej. Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.

 
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze, a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem jajowody i przydatki. Jeśli jesteś w ciąży – musisz uważać szczególnie – bakterie mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy:

 • przyjmowanie antybiotyków

 • suchość w pochwie wywołana niskim poziomem estrogenów

 • zakażenia bakteryjne innych narządów, nawet ucha lub gardła

 • stosunki seksualne z wieloma partnerami

 • brak właściwej higieny intymnej, szczególnie w trakcie miesiączki (krew menstruacyjna zobojętnia kwaśne środowisko pochwy, przez co możliwości obronne zostają osłabione),

 • stres

 

Warto pamiętać, że zbyt częste podmywanie okolic intymnych też nie jest dobre, ponieważ może doprowadzić do wypłukania naturalnej flory bakteryjnej, natomiast znajdujące się w mydłach i dezodorantach składniki chemiczne mogą zmieniać pH pochwy i podrażniać jej śluzówkę.

Czasem bakteryjne zakażenie pochwy może obejmować również cewką moczową. Wówczas dochodzi do nieprzyjemnego swędzenia oraz pieczenia pochwy z towarzyszącym parciem na cewkę moczową. Ponadto kobiety mogą uskarżać się na dolegliwości bólowe warg sromowych i uczucie suchości w pochwie. Wymienione objawy ulegają nasileniu zazwyczaj przed miesiączką.

Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Bakteryjne zakażenie pochwy: leczenie

Bakteryjne zapalenie pochwy jest w całkowicie wyleczalne i leczy się je preparatami w postaci doustnej i dopochwowej takimi jak żele czy kremy do stosowania miejscowego. Podczas kuracji odradza się współżycie seksualne, ponieważ może skutkować ono zaostrzeniem infekcji.


Specjaliści zalecają antybiotyki takie jak:

 • Klindamycyna - to antybiotyk stosowany pod postacią żelu stosowanego wewnątrz pochwy przez 7 dni. Krem z klindamycyną osłabia skuteczność prezerwatyw wykonanych z lateksu, a efekt ten może się utrzymywać nawet przez 5 dni po zakończeniu stosowania kremu.

 • Metronidazol - doustnie lub 0,75% żelu dopochwowo 1 raz dziennie (na noc) przez 5 dni. W trakcie przyjmowania tego leku nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on powodować dolegliwości żołądkowe (bóle brzucha,
  nudności). Należy pamiętać, że metronidazolu doustnie nie należy stosować u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak zapobiegać bakteryjnemu zakażeniu pochwy?

 • pamiętaj o antykoncepcji. Stosując prezerwatywy, unikniesz chorób przenoszonych drogą płciową

 • unikaj kontaktów seksualnych z dużą liczbą partnerów, szczególnie nowo poznanych. To również pomoże ci uniknąć ewentualnych chorób wenerycznych

 • pamiętaj, że nadmierne mycie okolic intymnych zaburza naturalną florę bakteryjną w pochwie, to zwiększa ryzyko infekcji

 • wybieraj niepodrażniające kosmetyki oraz bezzapachowe tampony i podpaski

 • podczas okresu często zmieniaj podpaski lub tampony. Pamiętaj też, że stosowanie tamponów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może podrażniać błonę śluzową;

 • noś przewiewne ubrania, dzięki którym nie będziesz się pocić. Zwiewne tkaniny jednocześnie namnażaniu się bakterii. 


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy