bóle wzrostowe, bóle nóg, ból łydek, dziecko
fot. Fotolia

Dziecko bolą nóżki? To mogą być bóle wzrostowe

Maluch skarży się na ból nóżek, a czasem nawet budzi się w nocy i narzeka na ból łydek? Taki nagły nocny ból mięśni u dziecka może wskazywać na bóle wzrostowe związane z tym, że młody organizm intensywnie rośnie. Czy jest zatem powód do niepokoju?
Joanna Karwat
bóle wzrostowe, bóle nóg, ból łydek, dziecko
fot. Fotolia
Bóle wzrostowe ma 25-40% dzieci. Ból odczuwany jest obustronnie w łydkach (piszczelach), udach i dołach podkolanowych. Bolące miejsca nie są w żaden sposób zmienione: nie ma obrzęków, zasinienia czy zaczerwienienia. Najczęściej bóle wzrostowe mają dzieci w wieku 10-12 lat, ale bóle mięśni związane ze wzrastaniem zdarzają się też u dzieci w wieku 3-4 lat. Zwykle ból nóżek pojawia się wieczorem lub w nocy i trwa kilka minut, rzadko trwa dłużej niż 30 minut. 

Przeczytaj: Jak zadbać o prawidłowy rozwój stóp dziecka?

Bóle wzrostowe - przyczyny

Specjaliści są zgodni co do tego, że źródłem tej dolegliwości są zmiany w intensywnie rosnących kościach oraz otaczających je mięśniach i ścięgnach. 
Przy czym wedle jednej teorii chodzi o to, że w nocy bolą mięśnie przeciążone aktywnościami w ciągu dnia (bieganiem, skakaniem, wspinaniem się na drabinki). 
Zaś druga teoria wskazuje na to, że ból wynika z intensywnego wzrostu mięśni, który przyspiesza w nocy. To wtedy bowiem najintensywniej wydzielany jest hormon wzrostu (HGH).
Płytki wzrostowe kości zbudowane są z delikatnej tkanki i komórki ich "zakończeń" po prostu namnażają się, wydłużając w ten sposób kość. Tym samym naciska na wolniej rosnące komórki okostnej, czyli błony łączno-tkankowej okrywającej kość. Okostna jest najbardziej unerwioną tkanką w układzie kostnym i stąd pojawia się dokuczliwy ból. Jest ona ściśnięta, kiedy dziecko chodzi lub biega – co spowalnia wzrost – i rozluźniona podczas snu. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Zauważono też, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują się co pewien czas za krótkie w stosunku do szybciej rosnących kości. Wtedy dziecko np. nie jest w stanie dotknąć palców stóp bez zginania kolan. Ścięgna są bardzo napięte i to może dawać różne dolegliwości. 

Na bóle wzrostowe uskarża się wiele dzieci z drobnymi nieprawidłowościami anatomicznymi, takimi jak elastyczne płaskostopie i koślawość tylnej części stopy, lub nadmierną ruchomością w stawach.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?

Czy bóle wzrostowe u dziecka wymagają leczenia?

Nie, ale najpierw lekarz musi potwierdzić, że dziecku rzeczywiście dolegają bóle wzrostowe. Ponieważ nie ma specjalnych badań laboratoryjnych, które wskazują na tę dolegliwość, stosuje się tzw. diagnozę wykluczenia. To oznacza, że lekarz zleca badania wykluczające inne choroby o podobnych objawach, np. choroby stawów czy nowotwory. Z reguły wykonuje się badanie krwi i moczu oraz RTG. Jeśli maluch ma bóle wzrostowe - wyniki będą w normie.

Zobacz: Normy wyników badań dziecka

Co pomoże na bóle wzrostowe u dzieci?

Choć bóle wzrostowe nóg nie są wynikiem żadnej choroby, bywają dla dziecka niezwykle dokuczliwe. Możesz próbować zmniejszyć ból w następujący sposób:
  • delikatnie masuj obolałe mięśnie
  • zrób ciepły okład lub przygotuj kąpiel
  • po konsultacji z lekarzem możesz podać leki zawierające paracetamol
  • zachęcaj dziecko do delikatnego rozciągania mięśni

Okres intensywnego wzrastania - zalecenia

Pamiętaj, że gdy maluch intensywnie rośnie, potrzebuje odpowiedniej diety i codziennej dawki ruchu. W menu dziecka, które ma bóle wzrostowe, musi być przede wszystkim wapń, witamina D i cynk, bo te składniki są potrzebne do wzrostu kości. Uwzględnij w urozmaiconym jadłospisie mleko, sery, jogurty, warzywa, chude mięso i ryby oraz orzechy.

Ból nóg - niepokojące objawy, które nie wskazują na bóle wzrostowe

Oto lista objawów, które nie wskazują na bóle wzrostowe. Jeśli zatem zauważysz, że twoje dziecko ma któryś z symptomów, zabierz je do lekarza.
  • ból mięśni pojawia się rano
  • ból trwa dłużej niż godzinę
  • wystąpiła opuchlizna
  • pojawiło się zaczerwienie, opuchlizna lub sztywnienie w obrębie stawów
  • maluch kuleje
  • ból nasila się przy dotknięciu
Przeczytaj także:
Czy podawać dziecku tran?
Sport dla malca
Kurs pierwszej pomocy
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy