Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badanie moczu u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Badanie moczu u dziecka – normy i interpretacja wyników, pobieranie moczu dziecka do badania

Badanie moczu u dziecka pozwala ocenić ogólny stan zdrowia lub zdiagnozować infekcję układu moczowego i choroby nerek. Jednak żeby wyniki badania moczu dziecka były wiarygodne, ważne jest odpowiednie pobranie próbki moczu. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy i wyniki badania moczu u dziecka oraz jak pobrać mocz dziecka i niemowlaka do pojemnika.
Wojciech Trzeciakowski - pediatra, neonatolog
lek. med. Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja merytoryczna

Badanie moczu u dziecka to podstawowe badanie, które powinno wykonywać się regularnie, by kontrolować stan zdrowia dziecka, a także w sytuacjach, gdy lekarz podejrzewa chorobę, którą można zdiagnozować za pomocą badania lub posiewu. Każdy wynik badania moczu u dziecka trzeba pokazać lekarzowi. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, konieczne jest leczenie. W moczu dziecka mogą przypadkowo znaleźć się bakterie, które są na skórze, i zafałszować wynik badania, dlatego ważne jest, żeby rodzic wiedział, jak prawidłowo pobrać próbkę moczu dziecka i niemowlaka.

Spis treści:
1. Badanie moczu u dziecka
Jak pobrać mocz dziecka do badania? 
- Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę?
2. Wyniki badań moczu dziecka (normy):
Badanie moczu u dziecka: azotyny
Badanie moczu u dziecka: bakterie w moczu
Badanie moczu u dziecka: białko w moczu
Badanie moczu u dziecka: bilirubina
Badanie moczu u dziecka: ciała ketonowe
Badanie moczu u dziecka: ciężar właściwy moczu
Badanie moczu u dziecka: drożdże
Badanie moczu u dziecka: erytrocyty
Badanie moczu u dziecka: glukoza w moczu
Badanie moczu u dziecka: kryształy (szczawiany)
Badanie moczu u dziecka: leukocyty
Badanie moczu u dziecka: nabłonki okrągłe
Badanie moczu u dziecka: nabłonki płaskie
Badanie moczu u dziecka: współczynnik pH moczu
Badanie moczu u dziecka: śluz
Badanie moczu u dziecka: urobilinogen
3. Ocena mikroskopowa osadu moczu: normy u dziecka
4. Krew w moczu dziecka
5. Barwa moczu dziecka
6. Brzydki lub dziwny zapach moczu dziecka
7. Posiew moczu dziecka

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Badanie moczu u dziecka

W ogólnym badaniu moczu u dziecka weryfikuje się odczyn pH moczu, barwę moczu, ciężar właściwy, przejrzystość. Sprawdza się także, czy nie ma w nim białka, cukru, krwi, barwników żółciowych, ciał ketonowych, bakterii ani zwiększonej liczby leukocytów (białych krwinek). Badanie moczu u dziecka może obejmować wiele parametrów. Każdy z nich daje lekarzowi cenne informacje na temat stanu zdrowia ogólnego, zdrowia układu moczowego dziecka i jego wątroby.

Dopiero analiza wszystkich składowych badania moczu u dziecka daje lekarzowi obraz stanu zdrowia malucha. Nieprawidłowości w jednym parametrze nie są wystarczającą, a tym bardziej rozstrzygającą, informacją o ewentualnych nieprawidłowościach.

Jak pobrać mocz dziecka do badania? 

Przed pobraniem moczu trzeba starannie umyć dziecku okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka). Potem najlepiej podać dziecku trochę wody do picia, a gdy zacznie oddawać mocz – „złapać” do pojemniczka środkowy strumień moczu. Pojemnik z moczem trzeba wstawić do lodówki i jak najszybciej zawieźć do laboratorium (w ciągu 2 godzin od pobrania). Jeśli jest to niemożliwe, można go przechować do 4 godzin w lodówce.

Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę?

Do pobierania próbek moczu u niemowląt służą akcesoria, które można kupić w aptekach. Są to specjalne woreczki, które przykleja się do krocza dziecka tak, aby obejmowały ujście cewki moczowej. Oczywiście w ich przypadku bardzo trudno jest pobrać tzw. środkowy strumień moczu dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przyklejeniem woreczka, dokładnie umyć krocze niemowlęcia, a po „złapaniu’’ próbki, od razu zdjąć woreczek i przelać jego zawartość do zwykłego pojemniczka na mocz.

Wyniki badań moczu dziecka (normy)

Jak odczytać wyniku moczu u dziecka? Normy dla wyników badań moczu u dzieci różnią się od norm ustalonych dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu wykonania badania. Każde laboratorium podaje normy, w jakich powinien mieścić się uzyskany przez nie wynik. Poniżej podajemy normy dla 17 parametrów, jakie można zbadać w moczu dziecka według norm udostępnionych nam przez Sieć Laboratoriów Medycznych Synevo.

Azotyny w wynikach badań moczu dziecka

Prawidłowy wynik: Ujemny

Obecność azotynów w moczu może świadczyć o infekcji układu moczowego, np. wywołanej przez bakterie Escherichia coli. Ważne jest, aby próbka moczu szybko trafiła do badania, gdyż dłuższe jej przechowywanie może zafałszować wynik – zwiększyć ilość azotynów w moczu.

Bakterie w moczu: normy dla dzieci

Norma: 0-24 w polu widzenia (0-130/ul)

Bakterie w moczu u dziecka (bakteriomocz, bakteriuria) mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Konieczne jest wykonanie posiewu i ewentualnie antybiogramu, czyli określenie gatunków bakterii oraz oznaczenie, na działanie jakich antybiotyków bakterie są wrażliwe.

Białko w moczu dziecka: normy

Prawidłowy wynik: Ujemny.

Zdarza się, że białko w moczu pojawia się po dużym wysiłku fizycznym, w przebiegu gorączki, po przegrzaniu organizmu lub stresie. U małych dzieci często pierwszym objawem białkomoczu jest pienienie się moczu przy jego oddawaniu. Każdy przypadek obecności białka w moczu dziecka wymaga postawienia diagnozy, ponieważ może świadczyć m.in. o uszkodzeniu nerek.

Bilirubina w moczu u dziecka

Prawidłowy wynik: Ujemny

Obecność bilirubiny w moczu może świadczyć o żółtaczce. Wraz z urobilinogenem pomaga różnicować żółtaczki. Bilirubina nie występuje w moczu zdrowej osoby. Jeśli znajduje się ona w moczu dziecka, ma on wtedy kolor intensywnie żółty, pomarańczowy lub brunatny. Jej występowanie może być objawem chorób wątroby i dróg żółciowych. Podwyższony poziom bilirubiny we krwi objawia się nudnościami, wymiotami, bólami podbrzusza. W takim przypadku lekarz powinien skierować dziecko na dalszą diagnostykę.

Ciała ketonowe w moczu dziecka

Prawidłowy wynik: Ujemny

Obecność ciał ketonowych w moczu dziecka może być spowodowane tym, że dziecko miało silne wymioty lub od dłuższego czasu jest głodne. Przyczyną może być też cukrzyca. Ciała ketonowe to organiczne związki chemiczne (np. aceton, kwas acetooctowy, kwas beta-hydroksymasłowy), które są pośrednimi produktami przemiany tłuszczów. Zdrowy człowiek wytwarza bardzo małe ilości ciał ketonowych, zbyt duża ich ilość w moczu i we krwi jest skutkiem zaburzenia równowagi energetycznej w organizmie. Jest to sygnał, że organizm rozpoczął pobieranie energii z tłuszczów.

Ketony w moczu dziecka mogą pojawić się na skutek biegunki u dziecka, nadmiernych wymiotów lub długotrwałej gorączki, przez co dziecko często nie ma apetytu. U dzieci nawet kilkugodzinna przerwa w jedzeniu może prowadzić do tego, że zwiększa się produkcja i obecność ketonów w moczu.

Ciężar właściwy moczu: normy dla dzieci

Norma: 1,010-1,030

Zbyt wysoki ciężar właściwy może świadczyć o tym, że mocz zawiera dużo cukru, dziecko za mało pije, w moczu znajduje się białko lub glukoza. Zbyt niski ciężar właściwy moczu może by spowodowany niewydolnością nerek.

Drożdże w moczu u dziecka

Norma: 0-5 w polu widzenia

Obecność drożdży w moczu może świadczyć o grzybicy. Często jest to tzw. kandyduria, czyli zakażenie grzybem Candida. Aby stwierdzić kandydurię trzeba stwierdzić obecność Candida w dwóch badaniach moczu.

Erytrocyty w moczu u dziecka

Norma: 0-2 w polu widzenia (0-10 /ul)

Obecność erytrocytów w moczu zwana jest krwiomoczem i może świadczyć o chorobach dróg moczowych. Może to być zapalenie pęcherza, problemy z nerkami lub nawet nowotwór. Krew w moczu (patrz niżej) może być tez skutkiem urazów pęcherza lub nerek.

Glukoza w moczu u dziecka: normy

Prawidłowy wynik: Ujemny

Obecność glukozy w moczu wskazuje na cukrzycę lub problemy z nerkami – głównie uszkodzenie kanalików nerkowych. Czasami jest wynikiem stresu lub zbyt dużej ilości węglowodanów (cukrów) w diecie.

Kryształy (szczawiany) w moczu u dziecka: normy

Norma: 0-7 w polu widzenia

Zaobserwowane w moczu kryształy są kryształami szczawianu wapnia. Szczawiany wapnia w moczu wykrywa się dosyć często, są jego naturalnym składnikiem, jednak występują w niewielkich ilościach. Szczawiany wapnia w moczu dziecka mogą wskazywać na różne dolegliwości, najczęstszą z nich jest jednak tzw. hiperkalciuria - pierwotna oraz wtórna. Pierwotna – gdy organizm wydala nadmierną ilość wapnia z powodu wad genetycznych. Wtórna – spowodowana jest chorobami jelit lub niewłaściwą dietą. Zdarza się również, że produkty spożywcze sprzyjają występowaniu nadmiernej ilości szczawianów wapnia w moczu dziecka (przede wszystkim rośliny, które zawierają duże ilości kwasu szczawiowego).

Leukocyty w moczu dziecka: normy

Norma: 0-5 w polu widzenia (0-20 ul), do 10 u dziewczynek

Większy poziom leukocytów w moczu dziecka może świadczyć o ostrym lub przewlekłym stanie zapalnym układu moczowego, odwodnieniu, chorobie nerek. Przyczyną może być też przewlekła niewydolność krążenia.

Nabłonki okrągłe w moczu u dziecka

Norma: 0-1 w polu widzenia

W prawidłowym badaniu ogólnym moczu dziecka nabłonki nie występują. Wynik powyżej normy, czyli więcej niż jeden w polu widzenia, może świadczyć o uszkodzeniu cewek nerkowych.

Nabłonki płaskie w moczu dziecka

Norma: 0-4 w polu widzenia

Obecność nielicznych komórek nabłonkowych w moczu jest normą – jest to skutek odnawiania się nabłonka wyściełającego drogi moczowe. Wynik powyżej normy sugeruje zakażenie dróg moczowych.

Współczynnik pH moczu: kwasowość moczu u dziecka

norma: od 5 do 8

pH moczu określa stężenie jonów wodorowych, dostarcza informacji o gospodarce kwasowo-zasadowej. Zmienia się w zależności od diety. Kwasowość moczu w dużej mierze zależy od diety dziecka: 

 • Zbyt niskie pH moczu dziecka może pojawić się wskutek głodówki, na diecie z dużą zawartością mięsa oraz przy kwasicy metabolicznej. Zbyt niskie wartości pH (poniżej 5) mogą świadczyć m.in. o kamicy nerkowej.
 • Zbyt wysokie pH moczu u dziecka (powyżej 8) może świadczyć o diecie jarskiej, zakażeniu dróg moczowych lub alkalozie metabolicznej. Zbyt wysokie wartości pH (powyżej 8) mogą świadczyć m.in. o zakażeniu bakteryjnym układu moczowego.

Śluz w moczu dziecka: normy

Norma: 0-2 w polu widzenia

Przekroczona norma może wynikać z niedostatecznej higieny lub z infekcji układu moczowego. Lekarz często zaleca powtórzenie badania albo, analizując inne parametry moczu, uznaje, że wyniki skazują na zakażenie dróg moczowych.

Urobilinogen w moczu: normy u dzieci

Prawidłowy wynik: w normie

Urobilinogen to pochodna bilirubiny, powstająca w jelicie w skutek działania bakterii. Zbyt wysoki poziom urobilinogenu może świadczyć m.in. o zaburzeniach pracy wątroby (np. wirusowym zapaleniu wątroby  lub marskości wątroby).

Ocena mikroskopowa osadu moczu u dziecka

Normy:

 • Erytrocyty świeże: 0-2 w polu widzenia
 • Erytrocyty częściowo wyługowane: 0-2 w polu widzenia
 • Erytrocyty wyługowane: nieobecne
 • Leukocyty: 0-5 w polu widzenia (do 10 u dziewczynek)
 • Bakterie: nieobecne
 • Nabłonki płaskie: poj. w polu widzenia
 • Nabłonki okrągłe: nieobecne


Osad w moczu bada się w celu diagnozowania chorób nerek lub układu moczowo-płciowego. Pozwala także wykryć i odróżniać choroby wątroby, cukrzycę i skłonność do tworzenia się złogów w układzie moczowym.

Krew w moczu u dziecka (erytrocyty w moczu)

Przyczyną krwi w moczu dziecka mogą być zarówno zmiany chorobowe, jak i drobne infekcje. Może się ona pojawić w wyniku zakażenia układu moczowego lub choroby nerek, a także wskutek problemów związanych z moczowodami, pęcherzem moczowym lub cewką moczową. Normy erytrocytów w moczu znajdziesz wyżej: erytrocyty w moczu.

Najczęstsze przyczyny występowania krwi w moczu to:

 • torbielowatość nerek
 • urazy w obrębie układu moczowego
 • zespół dziadka do orzechów (zespół ucisku lewej żyły nerkowej)
 • choroba nowotworowa nerek (tzw. guz Wilmsa)
 • kamica nerkowa
 • zakażenia układu moczowego
 • polipy
 • hemofilia.

Barwa moczu u dziecka

Niepokoju nie budzi mocz przejrzysty w kolorze jasnożółtym, słomkowym. Jeśli mocz dziecka jest mętny, prawdopodobnie zawiera dużą liczbę leukocytów lub kryształów (moczany lub fosforany). Z kolei czerwonawe zabarwienie moczu może świadczyć o tzw. krwiomoczu, czyli obecności w nim czerwonych krwinek (erytrocytów). Inną przyczyną może być to, że w moczu znajduje się hemoglobina, mioglobina lub barwniki z pożywienia (np. z buraków) lub leków.
Intensywnie żółty mocz może występować w zespole witamin B lub wskutek przyjmowania leków, np. furaginy.

Brzydki lub dziwny zapach moczu dziecka

Specyficzna, nietypowa woń moczu może być skutkiem zaburzeń metabolizmu. I tak:

 • zapach spoconych stóp może świadczyć o kwasicy
 • zapach kapusty – zaburzenia wchłaniania metioniny
 • zapach syropu klonowego – choroba syropu klonowego
 • zapach mysi może wskazywać na fenyloketonurię
 • zapach gnijących ryb – trimetylaminuria
 • zapach zjełczały – tyrozynemia.

Posiew moczu dziecka

Posiew moczu wykonuje się, gdy wyniki badania ogólnego moczu odbiegają od normy i lekarz podejrzewa u dziecka zakażenie układu moczowego spowodowane infekcją bakteryjną. Celem wykonania posiewu moczu jest zidentyfikowanie bakterii, które wywołują infekcję i dobranie odpowiedniego antybiotyku. 

Uwaga! Mocz na posiew powinien szybko trafić do badania – nie należy go przechowywać w lodówce dłużej niż 2 godziny.

Sprawdź także:

zapalenie pęcherza u dziecka
Adobe Stock/Tomsickova
Zdrowie
Zapalenie pęcherza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie. Jak je rozpoznać?
Zapalenie pęcherza u dzieci objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz wysoką temperaturą. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub anatomicznymi wadami dróg moczowych. Nieleczone zapalenie układu moczowego u dzieci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci jest częstą infekcją. Warto wiedzieć, że może ono przebiegać inaczej niż u osób dorosłych. Objawy bywają dość niespecyficzne i mogą szybko przerodzić się w poważniejszy problem. – Żeby do tego nie dopuścić, trzeba zacząć leczenie jak najszybciej. Czekanie, aż samo przejdzie, jest w tym przypadku wyjątkowo ryzykowne – stwierdza dr Lilianna Baran, pediatra-neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu, która wyjaśnia, jak dochodzi do zakażenia zapalenia pęcherza u dzieci i jak je leczyć. Spis treści: Zapalenie pęcherza u dziecka: co to jest? Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci Objawy zakażenia dróg moczowych u dziecka Zapalenie pęcherza u dziecka – ile trwa? Badania wykrywające infekcję moczową u dzieci Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci Domowe sposoby na zapalenie pęcherza Jak zapobiegać zapaleniom układu moczowego u dzieci? Zapalenie pęcherza u dziecka: co to jest? Zapalenie pęcherza u dzieci to potoczna nazwa zakażeń układu moczowego (ZUM) wywołanych obecnością bakterii (rzadziej wirusów lub grzybów) w drogach moczowych. Stan zapalny najpierw obejmuje dolne drogi moczowe, czyli cewkę moczową i pęcherz (zapalenie dolnych dróg moczowych), a potem rozszerza się na moczowody i nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek – zapalenie górnych dróg moczowych). Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci Za zakażenie układu moczowego u dzieci najczęściej odpowiadają drobnoustroje (zazwyczaj są to bakterie, a zwłaszcza odpowiedzialna za 90 proc. zakażeń pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli ), które mogą wniknąć do układu moczowego na dwa sposoby:   z krwi (rzadko), przez cewkę moczową (najczęściej). Na zapalenie pęcherza moczowego częściej chorują dziewczynki. Ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się...

Napar z rumianku
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza doraźnie można leczyć, stosując metody naszych mam i babć. Nieodzowne w łagodzeniu infekcji bakteryjnych dróg moczowych są nasiadówki z rumianku czy picie soku z żurawiny. Bezpieczne, domowe sposoby leczenia zakażenia wskazane są np. kobietom w ciąży, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zapalenie pęcherza można leczyć lekami bez recepty lub antybiotykami, jednak nie zawsze są one bezpieczne i wskazane. Np. w trakcie ciąży nie wszystkie z nich są dozwolone. Warto wtedy wybrać leczenie naturalne i starać się zwalczyć infekcję bakteryjną domowymi sposobami . Przedstawiamy te najskuteczniejsze. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza Domowe, naturalne metody walki z zakażeniem dróg moczowych pozwalają na uniknięcie przyjmowania leków niebezpiecznych dla płodu przez ciężarne. Warto znać te sposoby, ponieważ infekcje w moczu pojawiają się w ciąży stosunkowo często. Jest to okres, kiedy kobieta jest na nie szczególnie narażona. Jak sobie z nimi radzić, nie wychodząc z domu? Zakładać ciepłą, bawełnianą bieliznę i zakrywać nerki. Wypijać dużo wody (im częściej oddajemy mocz, tym szybciej usuniemy bakterie z organizmu). Robić okłady z termoforu na bolące miejsce w dole brzucha. Przyjmować witaminę C. Włączyć do diety olej kokosowy i olej lniany – mają działanie antybakteryjne i osłonowe. Pić napary z moczopędnych ziół, takich jak rumianek, dziurawiec, szałwia, majeranek. Pamiętaj też, że zapalenie pęcherza w ciąży wymaga konsultacji lekarza. Niedoleczone może zagrażać rozwijającemu się dziecku, a nawet wywołać przedwczesny poród . Żurawina na problemy z pęcherzem Podczas infekcji bakteryjnej dróg moczowych warto sięgnąć po żurawinę. Można jeść suszone owoce żurawiny lub pić soki. Żurawina skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych, ma działanie moczopędne, a tym samym bakterie szybciej zostają wydalane z organizmu wraz z moczem. Nasiadówki z rumianku Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Nasiadówki z tego zioła z pewnością przyniosą sporą ulgę na pieczenie i swędzenie wywołane zapaleniem pęcherza. W tym celu warto zaparzyć kilka torebek rumianku i dodać go do...

Leki na zapalenie pęcherza moczowego
Fotolia
Zdrowie w ciąży
(Nie)bezpieczne leki na zapalenie pęcherza moczowego
Popularne leki na zapalenie pęcherza, choć są skuteczne, nie zawsze są bezpiecznym rozwiązaniem. Niektóre z nich, jak np. furagina, zakazane są kobietom ciężarnym. Choć są wydawane bez recepty, mogą szkodzić rozwijającemu się płodowi. Zamiast nich warto postawić na naturalne leczenie infekcji bakteryjnej.

Z problemem zapalenia pęcherza spotyka się wiele kobiet. Szczególnie narażone na infekcje bakteryjne są kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w organizmie. Nie wszystkie popularne leki są wówczas wskazane. Jak leczyć zapalenie pęcherza i czego unikać, jeśli zapalenie przytrafiło się ciężarnej? Jakie leki stosuje się na zapalenie pęcherza moczowego? Zapalenie pęcherza moczowego leczy się głównie lekami wydawanymi bez recepty, takimi jak Biseptol, Trimesan czy Furagin . Leczenie trwa zwykle około tygodnia i po tym czasie objawy całkowicie znikają. Przy ostrych, przewlekłych zapaleniach konieczne bywa przyjmowanie antybiotyków , np. amoksycyliny. Bardzo dobrym, naturalnym lekarstwem na zakażenia dróg moczowych jest żurawina . Można pić soki lub jeść suszone owoce tego krzewu. Czy w ciąży można stosować furaginum? Furaginum to bardzo popularny lek na infekcje bakteryjne w drogach moczowych. Nie jest on jednak polecany kobietom ciężarnym ze względu na fakt, że zawiera nitrofurany , które mogą przedostać się do krwiobiegu dziecka przez łożysko. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży ten lek jest całkowicie zakazany. Zobacz też: Leki bezpieczne w ciąży Zioła na zakażenia dróg moczowych Zamiast leków farmakologicznych można sięgnąć po naturalne sposoby walki z infekcjami bakteryjnymi dróg moczowych w postaci moczopędnych ziół . Trzeba jednak pamiętać, że te zioła dają jedynie doraźną ulgę i nie można stosować ich zamiast konsultacji ze specjalistą. Wśród popularnych ziół pomocnych w walce z zapaleniem pęcherza są: rumianek, dziurawiec, krwawnik, szałwia, majeranek. Oprócz tego istnieją też inne, domowe sposoby na zapalenie pęcherza , które można wypróbować, by złagodzić ból i pieczenie przed wizytą u lekarza.  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz