Reklama

Spis treści:

Reklama

17 tydzień ciąży – który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to nadal drugi trymestr i początek piątego miesiąca ciąży. Do porodu zostały jeszcze 23 tygodnie. Niedługo pojawią się pierwsze odczuwalne ruchy dziecka, ale jeśli jesteś w drugiej lub kolejnej ciąży, możesz poczuć je teraz. Podczas badania USG możesz poznać płeć dziecka, choć czasem na tę informację trzeba jeszcze trochę poczekać. Ciąża staje się widoczna dla osób postronnych, ale huśtawki nastrojów i inne nieprzyjemne dolegliwości minęły. Drugi trymestr to bardzo dobry czas na podróżowanie i cieszenie się ciążą.

Jak rozwija się dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Dziecko w 17 tygodniu ciąży ma wielkość dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 13 cm. Można je porównać do dużej gruszki. Płód waży nieco ponad 140 g i jest jeszcze wciąż bardzo szczupły. To niedługo się zmieni, bo coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa.

Ciało dziecka pokrywa już delikatny puszek, czyli tzw. lanugo (z wyjątkiem powiek, wnętrza dłoni i spodu stóp). Choć lanugo to spadek po naszych zwierzęcych przodkach, nadal bardzo się przydaje: do delikatnego meszku łatwo przywiera maź płodowa, która powstanie za jakiś czas, by chronić wrażliwą skórę płodu przed skutkami długiego kontaktu z płynem owodniowym. Meszek najczęściej znika w 8 miesiącu ciąży, a jeśli nie, to szybko wyciera się po porodzie.

Skóra dziecka na tym etapie życia płodowego jest przezroczysta i cienka jak pergamin: widać przez nią naczynia krwionośne. Serce dziecka bije dwa razy szybciej niż osoby dorosłej: do 150 uderzeń na minutę (pracę serca sprawnie reguluje już mózg).

Dziecko ma bardzo dużo miejsca w macicy, nic nie ogranicza jego aktywności. Płód potrafi ssać i połykać wody płodowe, bawi się też pępowiną (trąca, ciągnie, kopie − ćwiczy mięśnie rąk i nóg).

17 tydzień ciąży – płeć dziecka na USG

Narządy płciowe dziecka są dokładnie widoczne na USG w 17 tygodniu ciąży. Ale dojrzy je tylko doświadczony lekarz. Jeśli to dziewczynka, specjalista nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem płci. W przypadku chłopca określenie płci w 17 tygodniu ciąży może być nadal trudniejsze.

Sto procent pewności co do płci dziecka daje tylko badanie płynu owodniowego pobranego z macicy. Takie badania wykonuje się jednak tylko w szczególnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu.

17 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka można poczuć już w 17-18 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli jest to druga lub kolejna ciąża. W przeciwnym razie należy się ich spodziewać dopiero około 20 tygodnia ciąży. Niektóre ciężarne odczuwają ruchy dziecka dopiero po 22 tygodniu ciąży. Jeszcze inne nic nie czują. Brak odczuwania ruchów dziecka może być spowodowany małą wrażliwością zakończeń nerwowych. Do lekarza warto zwrócić się, gdy minie 22 tydzień ciąży i nadal nie odczuwasz ruchów dziecka.

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Pierwsze odczuwane przez przyszłą mamę ruchy dziecka to delikatne, ledwo wyczuwalne muśnięcia. Lekkie łaskotanie w brzuchu, które poczujesz w najbliższym czasie, może oznaczać, że ruchy dziecka stały się wyczuwalne.

Badania w 17 tygodniu ciąży

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 15 a 20 tygodniem ciąży powinno się wykonać kilka badań obowiązkowych (jeśli ich jeszcze nie zrobiłaś, masz na nie jeszcze tylko około dwóch tygodni). Są to badania z krwi i moczu:

  • morfologia,
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-Rh.

To także czas, w którym wykonuje się nieobowiązkowe badanie w kierunku wad genetycznych – tzw. badanie potrójne (βHCG, Estriol, AFP). Porozmawiaj o nich z lekarzem, który podpowie, czy warto je w twoim przypadku wykonać.

Między 15 a 20 tygodniem ciąży trzeba zgłosić się na wizytę u ginekologa, który przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ciśnienie krwi, zbada pH pochwy.

Brzuch w 17 tygodniu ciąży

Brzuch ładnie się zaokrągla, a to dlatego, że macica uniosła się mniej więcej do połowy odległości między kością łonową a pępkiem. To właśnie tam znajduje się dziecko w 17 tygodniu ciąży. Jeśli dotąd nie było widać, że spodziewasz się dziecka, właśnie zaczyna się to zmieniać.

Waga mamy w 17 tygodniu ciąży

Do 17 tygodnia ciąży masa ciała ciężarnej książkowo powinna wzrosnąć o 2-4 kg. Niewielka nadwaga na tym etapie nie ma wpływu na ciążę. Problemy może powodować otyłość w ciąży. Przyjmuje się, że można o niej mówić, gdy wskaźnik BMI (body mass index) przekracza 29 (norma 20–25). Lekarz kontroluje twoją wagę na każdej wizycie, jeśli tyjesz zbyt szybko może zalecić zmianę sposobu żywienia i skierować cię do dietetyka.

17 tydzień ciąży – objawy i odczucia

W 17 tygodniu ciąży przyszła mama może odczuwać następujące objawy:

  • problemy z utrzymaniem równowagi – jest to spowodowane wzrostem brzucha i masy ciała,
  • krwawienie z nosa i dziąseł – dzieje się to na skutek zwiększenia krwi w obiegu, która uciska na drobne naczynka,
  • nadmierne pocenie się – odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne.

Na tym etapie ciąży mogą też pojawić się problemy ze snem, wzdęcia, zaparcia oraz zgaga.

Ból w dole brzucha w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu twoja macica ma rozmiar małego melona i szybko rośnie. Bóle w dole brzucha i po bokach mogą być spowodowane rozciąganiem się więzadeł i mięśni, które podtrzymują rosnącą macicę. Dolegliwości te najczęściej opisywane są jako skurcze, kłucie lub bóle promieniujące do pachwin. Nie powinnaś się niepokoić, jeśli bólowi nie towarzyszą inne objawy, np. gorączka czy krwawienie.

W 17 tygodniu ciąży ryzyko poronienia jest bardzo niskie (utrata ciąży na tym etapie) praktycznie się nie zdarza. Mimo to wystąpienie niepokojących objawów wymaga zawsze konsultacji z lekarzem.

Twardy brzuch lub podbrzusze w 17 tygodniu ciąży również nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy. Twardnienie brzucha zwykle jest spowodowane skurczami przepowiadającymi (Braxtona-Hicksa), które wyraźniej zaczną być odczuwalne ok. 20 tygodnia ciąży.

Rady na ten tydzień ciąży

Jeśli tyjesz zbyt szybko, przeanalizuj, co jesz i poradź się lekarza, położnej lub dietetyka, jak powinna wyglądać twoja dieta w ciąży. Nie musisz jeść dwa razy więcej (dla siebie i dla dziecka), ale powinnaś być dwa razy bardziej ostrożna i rozważna, jeśli chodzi o produkty, które wybierasz do jedzenia.

Tego nie możesz jeść w ciąży! Infografika do druku
WZ/Alicja Rotfeld

17 tydzień ciąży bliźniaczej

W 17 tygodniu ciąży mnogiej trzeba zaplanować kolejną wizytę u lekarza. Częste kontrole są niezbędne, bo ciąża mnoga to zwykle większe potencjalne zagrożenia. Specjalista wykona potrzebne badania, by ochronić matkę i dzieci przed takimi komplikacjami jak:

Zobacz także:

  • Czy w ciąży mogę nosić soczewki kontaktowe?
  • Dlaczego ciężarne powinny zapinać pasy w samochodzie? To trochę niewygodne...
  • Jakie dokumenty muszę wziąć ze sobą na urlop?
Reklama

16 tydzień ciąży 18 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama