22. tydzień ciąży

22 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko ma już ok. 19 cm i waży mniej więcej pół kilograma. Przyszła mama może odczuć przypływ energii i wzmożony apetyt. W 22 tygodniu ciąży brzuch znajduje się wysoko, a ciężarna miewa bóle podbrzusza i bezbolesne skurcze przepowiadające.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

22 tydzień ciąży - który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to już końcówka piątego miesiąca ciąży. Twój brzuch jest już dobrze widoczny (nie mogłaś się tego doczekać, prawda?) i warto z tego korzystać – pozwól ustępować sobie miejsca w autobusie, przepuszczać się w kolejce do kasy w sklepie. Nawet jeśli czujesz się świetnie, naucz się już teraz przyjmować pomoc od innych. Na kolejnych etapach ciąży bardzo ci się to przyda.

22 tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

W 22 tygodniu ciąży dziecko ma już 18–20 cm i waży mniej więcej pół kilograma. To oznacza, że jest o 10 cm mniejsze od lalki Barbie, ale z pewnością ma więcej ciałka niż ona (na szczęście!). 

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży dziecko ma już brwi, rzęsy i włosy – na tym etapie rozwoju płodu nie mają one jeszcze pigmentu, co oznacza, że są... absolutnie białe! Trzeba jednak przyznać, że maluszek wygląda rozkosznie, prawda?

dziecko w 22 tygodniu ciąży

USG w 22 tygodniu ciąży

22 tydzień ciąży to już ostatni moment na USG połówkowe. Podczas badania lekarz ogląda kości czaszki dziecka, sprawdza jej uwapnienie, ocenia środkowy układ nerwowy i móżdżek, sprawdza parametry karku. Mierzy także kość nosową, sprawdza, czy jest prawidłowy rozstaw oczodołów. USG połówkowe to również badanie serca, nerek, żołądka, pęcherza moczowego i kręgosłupa dziecka. Niezbędne jest też badanie ilości płynu owodniowego, szyjki macicy oraz umiejscowienia łożyska.

22 tydzień ciąży - zdjęcia dziecka na USG

22 tydzień ciąży usg

Zdjęcie USG w 22 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

zdjęcie USG 22 tygodniowego dziecka

Zdjęcie 22-tygodniowego dziecka na USG, fot. AdobeStock

Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu ciąży?

Jeżeli twoje dziecko to chłopiec, w 22 tygodniu ciąży trwa u niego zstępowanie jąder z brzuszka do moszny. Jeżeli to dziewczynka, ma już w pełni ukształtowaną macicę i pochwę. Co jeszcze się zmienia?

 • Zmysł dotyku intensywnie się rozwija – dziecko łapie pępowinę i ściska ją (bo przecież na razie nie ma nic innego pod ręką). 
 • Maleństwo odróżnia światło od mroku – choć w macicy panuje ciemność, a płód ma przymknięte powieki. Sprawdź to i przyłóż do brzucha włączoną latarkę. Być może poczujesz reakcję dziecka, które odwróci główkę od jasnego światła. 
 • Płód doskonale słyszy – twój głos, bicie twojego serca, szum krwi i dźwięki pochodzące z twojego żołądka i jelit. Oprócz tego słyszy też szczekanie psa, głośny telewizor i syrenę przejeżdżającej w pobliżu karetki.

22 tydzień ciąży - dolegliwości

W 22 tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa przypływ energii i większy apetyt. Jeśli dopisuje on i tobie, pamiętaj, że dziecko w brzuchu czuje te same smaki, co ty. Może zatem warto skusić się na zdrową sałatkę zamiast słodkości? Powinnaś teraz ograniczyć ilość soli w diecie oraz dowiedzieć się od lekarza, ile żelaza potrzebujesz w ciąży, by uniknąć anemii.

Z kolei dolegliwości, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), powinny stać się mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić, albo... minęły.

W 22 tygodniu ciąży mogą ci dokuczać:

 • Zwiększone ilości białawych upławów (sprawdź, jak rozpoznać upławy w ciąży)
 • Zaparcia
 • Okresowe bóle głowy, omdlenia lub zawroty głowy
 • Bóle pleców
 • Obrzęki kostek i stóp oraz czasem obrzęki twarzy i rąk
 • Większa wrażliwość dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów
 • Skurcze mięśni nóg

Zawroty głowy i omdlenia w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży dość częste są bóle głowy, zawroty, a nawet omdlenia. Zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi, który zleci dodatkowe badania krwi. Jeśli zemdlejesz, skontaktuj się z lekarzem natychmiast po ocknięciu. Nie martw się, omdlenie nie ma wpływu na zdrowie dziecka.

Przyczyny bólu głowy w 22 tygodniu ciąży to:

 • Ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne. Zmniejsza to dopływ krwi do mózgu.
 • Wysokie stężenie progesteronu. Powoduje on rozszerzenie i rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi dopływa do płodu, lecz wolniej wraca ona do twojego organizmu (stąd obniżenie ciśnienia i przejściowe niedotlenienie, które może powodować zawroty głowy)
 • Niskie stężenie glukozy we krwi. By nie doprowadzać do dużego spadku poziomu glukozy, staraj się tak komponować posiłki, by w każdym było i białko, i węglowodany złożone (takie połączenie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Na wszelki wypadek zawsze miej w torebce pożywną przekąskę, np. batonika z musli lub orzechy.
 • Odwodnienie. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.
 • Brak świeżego powietrza. Przebywanie w dusznym pomieszczeniu (sklepie, biurze, autobusie) może powodować zawroty głowy.
Uwaga! Jeśli czujesz zawroty głowy w ciąży i masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz, połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami (wystarczy, że oprzesz je na poduszce) albo usiądź i pochyl się do przodu, aby głowa znalazła się między kolanami. Weź kilka głębokich wdechów, rozluźnij ubranie. Gdy tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się.

Jak rośnie brzuch w 22 tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży dno macicy uniosło się już ok. 2,5 cm nad pępek. Dziecko znajduje się więc w środkowej części twojego brzucha.

A jak zmieni się twoja waga w 22 tygodniu ciąży? W całym drugim trymestrze możesz przytyć 5-6 kg. To dużo w porównaniu z pierwszym czy trzecim trymestrem – właśnie między 20 a 30 tygodniem ciąży następuje zwykle największy przyrost wagi. Pilnuj diety, bo to bardzo ważne, by nie przytyć nadmiernie. Hasło, że w ciąży można jeść za dwoje, jest już nieaktualne! Nadwaga, podobnie jak niedowaga w ciążymogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród.

U każdej kobiety brzuch w 22 tygodniu ciąży może wyglądać nieco inaczej. W zależności od wzrostu i typu budowy, przyrostu masy ciała oraz ułożenia macicy dziecko w twoim brzuchu może być położone wyżej lub niżej. A brzuch może być większy lub mniejszy, szerszy lub węższy. Tak naprawdę tyle jest kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka.

Bóle brzucha w 22 tygodniu ciąży

Ból brzucha i podbrzusza oraz boków brzucha w 22 tygodniu ciąży to najczęściej wynik rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Możesz też odczuwać teraz niebolesne skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Takie skurcze w 22 tygodniu ciąży nie są groźne, o ile nie stają się regularne i coraz silniejsze. Jeśli tak się dzieje, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!
Ważne: poród po 22 tygodniu ciąży to już nie poronienie, a poród przedwczesny. Do objawów należą: regularne skurcze, twardnienie brzucha, sączenie się płynu owodniowego, różowa bądź brązowa wydzielina z pochwy. Szybkie wychwycenie niepokojących objawów i rozpoczęcie leczenia mogą pomóc w opóźnieniu narodzin dziecka.

Seks w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży (i w całym drugim trymestrze) z powodzeniem można uprawiać seks − nie jest to niebezpieczne dla dziecka (o ile ciąża przebiega prawidłowo). U większości kobiet rośnie wtedy – choć nie zawsze – zainteresowanie współżyciem. Znikają dolegliwości pierwszych miesięcy, a zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych. Także twoje piersi są teraz większe, pełniejsze i przyjemniejsze w dotyku.

Bezpieczne pozycje seksualne w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży (i później także) pozycje seksualne mają duże znaczenie. Chodzi o to, by kobieta w ciąży nie leżała na plecach, a jej brzuch nie był uciskany. Poniżej znajdziesz najbezpieczniejsze pozycje seksualne polecane podczas ciąży:

pozycje seksualne w ciąży - infografika

22 tydzień ciąży mnogiej

W drugim trymestrze ciąży bliźniaczej możesz przytyć 8,5–10 kg (w ciąży pojedynczej do 6 kg). Jeśli zaś spodziewasz się trojaczków, przytyjesz nawet 13,5 kg (lub więcej!). Wydaje się, że to dużo, ale weź pod uwagę, że w twoim brzuchu rośnie kilkoro maluszków. Drugi trymestr to dobry czas na jedzenie – prawdopodobnie właśnie teraz będziesz mogła się porządnie najeść, by dać dzieciom wszystkie potrzebne im do rozwoju substancje. Dlaczego teraz? Bo nie męczą cię już mdłości, a dzieci są jeszcze na tyle małe, że nie uciskają żołądka i innych narządów trawiennych (potem być może sytość zapewni ci zaledwie... szklanka soku pomidorowego).

Zobacz też:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.8

Popularne tematy