22. tydzień ciąży

22 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko ma już ok. 19 cm i waży mniej więcej pół kilograma. A przyszła mama może odczuć przypływ energii i wzmożony apetyt.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

22. tydzień ciąży to już końcówka piątego miesiąca. Twoja ciąża jest już dobrze widoczna (nie mogłaś się tego doczekać, prawda?) i warto z tego korzystać – pozwól ustępować sobie miejsca w autobusie, przepuszczać się w kolejce do kasy w sklepie. Nawet jeśli czujesz się świetnie, naucz się już teraz przyjmować pomoc od innych. Na kolejnych etapach ciąży bardzo ci się to przyda.

Wielkość płodu w 22 tygodniu ciąży

Dziecko ma już 18–20 cm i waży mniej więcej pół kilograma. To oznacza, że jest o 10 cm mniejsze niż lalka Barbie, ale z pewnością ma więcej ciałka niż ona (na szczęście!). 

Płód w 22 tygodniu ciąży:

dziecko w 22 tygodniu ciąży

Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu ciąży?

Jeżeli twoje dziecko to chłopiec, trwa u niego zstępowanie jąder z brzuszka do moszny. Jeżeli to dziewczynka, ma już w pełni ukształtowaną macicę i pochwę. Co jeszcze się zmienia?

 • Dziecko ma już brwi, rzęsy i włosy – na tym etapie rozwoju płodu są pozbawione pigmentu, co oznacza, że są absolutnie białe.
 • Zmysł dotyku intensywnie się rozwija – dziecko łapie pępowinę i ściska ją (bo przecież na razie nie ma nic innego pod ręką). 
 • Maleństwo odróżnia światło od mroku – choć w macicy panuje ciemność, a płód ma przymknięte powieki. Sprawdź to i przyłóż do brzucha włączoną latarkę. Być może poczujesz reakcję dziecka, które odwróci główkę od jasnego światła. 
 • Płód doskonale słyszy – twój głos, bicie twojego serca, szum krwi i dźwięki pochodzące z twojego żołądka i jelit. Oprócz tego słyszy też szczekanie psa, głośny telewizor i syrenę przejeżdżającej w pobliżu karetki.

 

Co się zmienia u ciebie w 22 tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa przypływ energii i wzmożony apetyt. Jeśli dopisuje on i tobie, pamiętaj, że dziecko w brzuchu czuje te same smaki, co ty. Może zatem warto skusić się na zdrową sałatkę zamiast słodkości? Powinnaś teraz ograniczyć ilość soli w diecie oraz dowiedzieć się od lekarza, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i zażywać niezbędną jego ilość, by uniknąć anemii. Natomiast dolegliwości, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), powinny stać się mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić, albo... minęły. 

Co może cię zaskoczyć w 22. tygodniu ciąży?

 • Zwiększenie ilości białawych upławów, dobrze wiedzieć, jak rozpoznać upławy w ciąży
 • Bóle podbrzusza i boków (wynik rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę)
 • Zaparcia
 • Zgaga, niestrawność, wzdęcia 
 • Okresowe bóle głowy, omdlenia lub zawroty głowy
 • Bóle pleców
 • Obrzęki kostek i stóp oraz czasem obrzęki twarzy i rąk
 • Większa wrażliwość dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów
 • Skurcze mięśni nóg

W 22. tygodniu ciąży zmiany nastroju mogą być już rzadsze, jednak nadal będą takie dni, kiedy dopadnie cię rozdrażnienie czy płaczliwość. To zupełnie normalne. Podobnie jak roztargnienie, przez które zdarza ci się włożyć pranie do zmywarki, a talerze do pralki...

Jak rośnie brzuch w 22 tygodniu ciąży?

Pod koniec piątego miesiąca dno macicy znajduje się ok. 2,5 cm nad pępkiem.
W całym drugim trymestrze ciąży możesz przytyć 5-6 kg. To najwięcej w porównaniu z pierwszym czy trzecim trymestrem – właśnie między 20. a 30. tygodniem ciąży zwykle następuje największy przyrost wagi. Pilnuj diety, bo to bardzo ważne, by nie przytyć nadmiernie. Hasło, że w ciąży można jeść za dwoje, jest już nieaktualne! Nadwaga w ciąży podobnie jak zbytnia szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród.

U każdej kobiety brzuch może wyglądać nieco inaczej. W zależności od wzrostu i typu budowy, przyrostu masy ciała oraz ułożenia macicy dziecko w twoim brzuchu może być położone wyżej lub niżej, a brzuch może być większy lub mniejszy, szerszy lub węższy. Tak naprawdę tyle jest kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka.

Pas ciążowy odciąża kręgosłup i łagodzi ból pleców, ale może też zaszkodzić, jeśli wybierzesz niewłaściwy lub będziesz go nosić nieprawidłowo.

22 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Także w drugim trymestrze ciąży z powodzeniem można uprawiać seks i nie jest to niebezpieczne dla ciąży (o ile ciąża przebiega prawidłowo). U większości kobiet rośnie wtedy zazwyczaj – choć nie zawsze – zainteresowanie współżyciem. Znikają dolegliwości pierwszych miesięcy, a zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych. Także twoje piersi są teraz większe, pełniejsze i przyjemniejsze w dotyku. I masz też teraz więcej energii na fizyczną bliskość. Jednak każda kobieta przechodzi ciążę inaczej i niektóre w drugim trymestrze ciąży właśnie tracą ochotę na seks.

Jakie pozycje seksualne są wygodne w 22 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży (i później także) pozycje podczas stosunku płciowego mają duże znaczenie. Chodzi o to, że kobieta w ciąży nie powinna leżeć na plecach, a jej brzuch nie może być uciskany. 
Zobacz, jakie pozycje są polecane podczas ciąży.

pozycje seksualne w ciąży - infografika

Co cię może niepokoić w 22 tygodniu ciąży?

Czujesz, że kręci ci się w głowie, gdy wstajesz z łóżka lub krzesła? W 22. tygodniu ciąży takie objawy są dość częste, ale zawsze trzeba o nich powiedzieć lekarzowi. Specjalista może zlecić dodatkowe badania krwi. Jeśli zemdlejesz, skontaktuj się z lekarzem natychmiast po ocknięciu. Nie martw się, omdlenie nie ma wpływu na zdrowie dziecka.

Co może być przyczyną zawrotów głowy lub omdleń w 22 tygodniu ciąży?

 • Ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne. Zmniejsza to dopływ krwi do mózgu.
 • Wysokie stężenie progesteronu. Powoduje on rozszerzenie i rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi dopływa do płodu, lecz wolniej wraca ona do twojego organizmu (stąd obniżenie ciśnienia i przejściowe niedotlenienie, które może powodować zawroty głowy)
 • Niskie stężenie glukozy we krwi. By nie doprowadzać do dużego spadku poziomu glukozy, staraj się tak komponować posiłki, by w każdym było i białko, i węglowodany złożone (takie połączenie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Na wszelki wypadek zawsze miej w torebce pożywną przekąskę, np. batonika z musli lub orzechy.
 • Odwodnienie. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.
 • Brak świeżego powietrza. Przebywanie w dusznym pomieszczeniu (sklepie, biurze, autobusie) może powodować zawroty głowy.


Uwaga! Jeśli czujesz zawroty głowy w ciąży i masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz, połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami (wystarczy, że oprzesz je na poduszce) albo usiądź i pochyl się do przodu, aby głowa znalazła się między kolanami. Weź kilka głębokich wdechów, rozluźnij ubranie. Gdy tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

W ciąży bliźniaczej w drugim trymestrze możesz przytyć 8,5–10 kg (w ciąży pojedynczej do 6 kg), jeśli zaś spodziewasz się trojaczków, to nawet 13,5 kg, a nawet więcej. Wydaje się to dużo, ale weź pod uwagę, że w twoim brzuchu rośnie kilkoro maluszków. Drugi trymestr to dobry czas na jedzenie – prawdopodobnie właśnie teraz będziesz mogła się porządnie najeść, by dać dzieciom wszystkie potrzebne im do rozwoju substancje. Dlaczego teraz? Bo nie męczą cię już mdłości, a dzieci są jeszcze na tyle małe, że nie uciskają żołądka i innych narządów trawiennych (potem być może najesz się już szklanką soku pomidorowego).

Częste pytania w 22 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.8

Popularne tematy