Czy kobiecie w ciąży wystarczy kwas foliowy z jedzenia? - tłumaczy dietetyk
Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym trendem – kobiety w ciąży zamiast łykać preparaty z witaminami i minerałami, wybierają zdrową dietę. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, bo niektóre składniki odżywcze musimy uzupełniać, przyjmując tabletki.
Niektóre witaminy i minerały, które są potrzebne w ciąży, można bez problemu pozyskać w odpowiedniej ilości, zdrowo się odżywiając. Są też takie, o które musimy szczególnie dbać, łykając suplementy dla ciężarnych. O to, czy kwas foliowy powinien pochodzić z diety czy z tabletki, pytamy specjalistkę w zakresie żywienia, dr inż. Katarzynę Okręglicką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy zdrowa dieta może zapewnić przyszłej mamie tyle kwasu foliowego, ile jej potrzeba?
Kwas foliowy występuje w pożywieniu. I jest go nawet dość sporo, ale musielibyśmy naprawdę jeść bardzo duże ilości produktów, które go zawierają, by dostarczyć sobie odpowiednią porcję. Poza tym kwas foliowy jest witaminą dość wrażliwą na wszelkie działania w trakcie przygotowywania jedzenia. Jego ilość w przyrządzonym posiłku maleje, przez co nie jesteśmy w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania, z którym mamy do czynienia w czasie ciąży. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie go tej witaminy w postaci suplementów, zwłaszcza że wpływa ona również na inne ważne przemiany zachodzące w naszym organizmie w czasie ciąży.
Czy łykając kwas foliowy, nadal trzeba dbać, aby w diecie nie zabrakło produktów, które są jego źródłem?
To że suplementujemy kwas foliowy, nie zwalnia nas ze stosowania dobrze zbilansowanej diety. Poza tym takie produkty jak: nasiona roślin strączkowych, kalafior, brokuły, warzywa kapustne są także źródłem innych składników pokarmowych. Nigdy nie możemy tłumaczyć naszej nie do końca idealnej diety tym, że uzupełniamy potrzebne składniki z suplementów. Prawidłowy sposób żywienia jest również konieczny.
Zobacz też: