Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czekolada w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży

Dobra wiadomość, przyszłe mamy! Jedzcie czekoladę!

129 ciężarnych ochotniczek zgodziło się codziennie jeść czekoladę przez 12 tygodni ciąży. Po tym czasie naukowcy zbadali u nich pracę łożyska i dziś mówią z całą pewnością: czekolada jest wskazana w ciąży.

Ciąża oznacza długą listę zakazów – z niektórych bardzo się cieszymy (żadnego mycia okien i wieszania firanek), inne, choć są bardzo uzasadnione, to jednak mogą trochę smucić: żadnego alkoholu, sushi, nie za dużo kawy, czekolady... Ale nie, zaraz: jak to czekolady?! Czekoladę już można, a nawet trzeba! 

Wyniki badań, opublikowane 1 lutego 2016 r. (znajdziecie je na Eurekalert.org) wykazały, że codzienne spożycie 30 gramów czekolady pozytywnie wpływa na pracę łożyska, a przypomnijmy: łożysko to bardzo ważny organ, który umożliwia przepływ krwi między przyszłą mamą a dzieckiem w macicy (O łożysku czytaj więcej tutaj).

Mówiąc więc w skrócie: jeśli codziennie podjadasz 30 gr czekolady – czyli prawie cały batonik Lion (42 gr)  albo 1/3 czekolady Wedla (100 gr) – to twoje łożysko lepiej transportuje krew, więc twoje dziecko jest lepiej dotlenione i lepiej się rozwija. 

Badania, o których mowa, objęły grupę 129 kobiet między 11. a 14. tygodniem ciąży. Kobiety zostały losowo podzielone na dwie grupy – jedna z grup wcinała ciemną, gorzką czekoladę (chodziło o zawartość flawonoli w czekoladzie), druga – czekoladę słodszą, o mniejszej zawartości flawonoli. Po 12 tygodniach okazało się, że prędkość przepływu krwi przez łożysko u obu grup (czyli nie jesteśmy skazane wyłącznie na gorzką czekoladę!) była znacznie wyższa niż w ogólnej grupie kobiet w ciąży. 

Powiem tylko tyle: gdybym była teraz w ciąży i wiedziałabym o takim pozytywnym wpływie czekolady na moje łożysko, to na pewno bym z tym coś zrobiła... :)

Smacznego!

Czekolada w ciąży
Fotolia


Czekolada w ciąży
Fotolia


Czytaj także: 10 produktów zalecanych w ciąży

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kobieta, mama, ciąża, maskotka, uśmiech
Wygląd i samopoczucie
Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu
Czy można opiekować się maluszkiem, który jest jeszcze w brzuszku. Oczywiście, co więcej – to nie tylko proste, ale i bardzo przyjemne.

1. Ćwicz i spaceruj To poprawi humor nie tylko tobie, ale i dziecku w brzuchu . Po około 20 minutach twój organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia, które z krwią dostają się do mózgu. Pamiętaj jednak: ciąża „nie lubi” wstrząsów. Zapomnij o dynamicznych podskokach – spaceruj marszowym krokiem lub pływaj. Ćwiczenia z piłką w pierwszym trymestrze ciąży   2. Pamiętaj o drzemce Intensywny dzień w pracy może się teraz okazać zbyt dużym wysiłkiem. Twój organizm pracuje przecież na wysokich obrotach. Dlatego po powrocie do domu zafunduj sobie krótką, najlepiej półgodzinną drzemkę. Maluchowi też należy się odpoczynek!   3. Płacz, jeśli masz ochotę W jednej chwili jesteś szczęśliwa, w drugiej zalewasz się łzami. Nie martw się – jesteś usprawiedliwiona, bo u kobiet w ciąży to naturalne. Wypłakując się, uwalniasz się od stresu – to doskonale poprawia samopoczucie dziecka .   4. Jedz czekoladę Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Helsinkach nawet kawałek czekolady zjedzony przez przyszłą mamę sprawia, że malec czuje się błogo. Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży codziennie jadły czekoladę, po narodzinach były aktywniejsze i miały pozytywne nastawienie do świata. Prawdopodobnie zawarte w tych słodyczach związki chemiczne poprawiające nastrój (podwyższają poziom serotoniny) przenikają przez łożysko do dziecka. Czekolada to poza tym bogate źródło magnezu, żelaza, wapnia i witaminy B3. Może więc dasz się skusić na mały kawałek? Czytaj też: 10 produktów zakazanych w ciąży   5. Zjedz omlet ze szpinakiem Jajka zawierają składnik, który jest istotny dla rozwoju dziecka – cholinę. Wspomaga ona rozwój układu nerwowego . Szpinak natomiast zawiera witaminy A i C, a także magnez, wapno, potas i kwas foliowy, który jest niezbędny do rozwoju i...

w ciąży
fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży wolno... Prawdy i mity o ciąży
Znasz mity o ciąży? Słyszałaś, że w ciąży nie wolno się kąpać w wannie albo, że nie można jeść serów pleśniowych? Przeczytaj, które z tych stwierdzeń są prawdziwe.

Ciążowe mity Dawniej np. nie wolno kobiecie było nosić na szyi nici, bo uważano, że pępowina mogłaby okręcić się dziecku dookoła szyi. Przypatrywanie się rzeczom budzącym obrzydzenie groziło tym, że dziecko urodzi się oszpecone. Przyszła mama miała przyglądać się dzieciom miłym i ładnym, gdyż dzięki "zapatrzeniu" potomek miał się do nich upodobnić. Kobietę w ciąży i połogu pozostawiano w odosobnieniu. Nie wolno jej było dotykać ziarna i jarzyn, a w pracach gospodarskich zastępowały ją sąsiadki. Wierzono, że w tym czasie, przynosi nieszczęście. Prawdopodobnie do dziś przesąd ten pokutuje w przekonaniu, że kobieta w ciąży nie może być mamą chrzestną. To tylko niektóre mity związane z ciążą, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Kobieta w ciąży ma większe stopy - prawda To skutek działania relaksyny przygotowującej organizm do porodu. Hormon ten rozluźnia stawy miednicy, ale działa także na inne stawy. Dlatego stare buty teraz mogą okazać się nieco za ciasne. Wrażenie, że twoje stopy urosły , mogą potęgować obrzęki stóp, zwłaszcza pod koniec dnia. Żeby je zmniejszyć, połóż się z uniesionymi nogami lub wykonuj proste ćwiczenia, np. zataczaj stopami kręgi. Kąpiel kobiety ciężarnej w wannie jest zakazana - nieprawda Dawniej kąpiel w wannie odradzano ciężarnym z obawy przed możliwością zakażenia dziecka mikrobami wnikającymi do pochwy wraz z wodą. Dziś już wiadomo, że czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy, chroni dziecko. Przeciwwskazaniem do kąpieli w wannie jest nadciśnienie i kłopoty z sercem mamy. Zrezygnuj jednak z kąpieli w pianie – jej składniki zmieniają skład naturalnej mikroflory narządów rodnych. Nie siedź też w wannie dłużej niż kwadrans. Gdy w ciąży masz apetyt na śledzie, urodzi się chłopiec - nieprawda O płci dziecka nie można wnioskować na podstawie zachcianek...

konflikt serologiczny
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Konflikt serologiczny – przyczyny, zapobieganie, leczenie
Konflikt serologiczny to niebezpieczne powikłanie w ciąży. Polega na konflikcie między krwią matki i dziecka, do którego dochodzi w wyniku różnic w czynniku Rh krwi.

Konflikt serologiczny to problem wynikający z różnic w grupach krwi przyszłej mamy i taty. Polega na tzw. ustawieniu konfliktowym  – kiedy kobieta o grupie krwi Rh– spodziewa się dziecka o grupie krwi Rh+ (odziedziczonej po tacie). Dochodzi wtedy do sytuacji, w której organizm kobiety, która nosi w sobie dziecko, traktuje płód jako ciało obce i próbuje się go pozbyć, atakując go przeciwciałami. Konflikt serologiczny może również wystąpić przy pewnych różnicach w obrębie grup A, B, AB i 0. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie sobie poradzić z taką niezgodnością. Spis treści: Konflikt serologiczny – przyczyny Konflikt serologiczny a grupy krwi Mechanizm konfliktu serologicznego Profilaktyka konfliktu serologicznego Leczenie konfliktu serologicznego Przyczyny konfliktu serologicznego Samo występowanie niezgodności pomiędzy krwią mamy i dziecka nie jest równoznaczne z pojawieniem się konfliktu serologicznego, ale do konfliktu może dojść nawet jeśli przyszła mama ma grupę krwi inną niż Rh–. Aby do niego doszło, układ odpornościowy kobiety musi wytworzyć przeciwciała atakujące krwinki dziecka . Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy wnikną one do jej krwiobiegu. Najczęściej dostają się tam podczas porodu, poronienia, przerwania ciąży oraz niektórych zabiegów i badań genetycznych dla ciężarnych , takich jak amniopunkcja. Kiedy występuje konflikt serologiczny występujący niestandardowo, poza sytuacją, w której krwinki dziecka dostają się do krwiobiegu matki? Zdarza się to również, jeśli kobieta przyjmie niewłaściwie oczyszczoną szczepionkę, co obecnie jest bardzo rzadkie. W ciągu kilkunastu godzin po wniknięciu obcych krwinek powstają przeciwciała skierowane przeciw intruzowi. Najsilniejszą reakcję obronną wzbudza brak zgodności czynników Rh, bo w osoczu krwi nie ma naturalnych przeciwciał...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak