Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ocet w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Czy ocet spirytusowy, winny, jabłkowy jest bezpieczny w ciąży?

Wyjaśniamy, jakie zasady dotyczą spożywania octu podczas ciąży. Sprawdzamy, czy ciężarna może bez obaw jeść korniszony, ulegać zachciankom na grzybki w occie i inne marynowane produkty.

Pytanie o bezpieczeństwo spożywania octu w czasie ciąży nie wydaje się bezzasadne. Organizm przyszłej mamy jest bardziej wrażliwy na przyjmowane pokarmy, z tego względu należy zachować większą ostrożność podczas dobierania składników diety. Ocet nadaje potrawom wyrazisty smak, wiele kobiet odczuwa w trakcie ciąży silną chęć zjedzenia czegoś kwaśnego, ostrego, stąd słynne zachcianki np. na ogórki konserwowane (w occie), marynowane grzybki, dania doprawione musztardą (oprócz gorczycy również zawiera ocet) lub sałatki obficie podlane dressingiem na bazie octu. 

Ocet nie znajduje się na liście produktów uznanych za niebezpieczne do spożycia w ciąży według Amerykańskiego Stowarzyszenia Ciążowego – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit. Nie należy jednak spożywać go w nadmiernych ilościach, a w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem,

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Jak stosować ocet podczas ciąży?

Ocet może być stosowany w ciąży, ale jako dodatek do diety. Duże znaczenie ma również rodzaj octu, po jaki sięga ciężarna. Najbardziej popularny ocet spirytusowy może nasilać występowanie zgagi, która jest dość powszechną dolegliwością podczas ciąży, powodować podrażnienie, a nawet oparzenia przełyku.

Z tego względu nie tylko należy ograniczać jedzenie produktów marynowanych w occie spirytusowym, ale warto z nich całkowicie zrezygnować, np. na korzyść kiszonek, które mają wyrazisty smak, a dodatkowo zawierają bakterie probiotyczne. A do galarety z nóżek czy ryby, zamiast octu, dodać sok z cytryny, który doskonale podkreśli smak tego dania.

Ocet jabłkowy i winny w czasie ciąży

Lepszym rozwiązaniem dla ciężarnej jest stosowanie zamiast octu spirytusowego, innych rodzajów octu. Najpopularniejsze to: 

  • Ocet jabłkowy – jest produkowany ze sfermentowanych jabłek. Jego spożycie może być korzystne dla zdrowia kobiety w ciąży. Bywa polecany przy porannych mdłościach w ciąży i zgadze, czyli działa dokładnie odwrotnie niż ocet spirytusowy (sposób jego stosowania warto jednak uzgodnić z lekarzem prowadzącym ciążę). Przyszła mama powinna wybierać ocet jabłkowy pasteryzowany. Nie ma doniesień na temat szkodliwości octu jabłkowego niepasteryzowanego, jednak należy mieć na uwadze ryzyko pojawienia się w nim szkodliwych bakterii. Jest ono niewielkie, ponieważ kwas octowy ma także działanie antybakteryjne, warto jednak zachować ostrożność.
  • Ocet winny – produkuje się na bazie winogron lub wina, zawiera m.in. polifenole (więcej ma ich ocet winny czerwony), którym przypisuje się działanie przeciwutleniające, może więc działać korzystnie na organizm. Nie ustalono jednak limitu jego spożycia w czasie ciąży, dlatego należy traktować go jedynie jako dodatek do żywności. Stosowany w nadmiarze może podrażniać przewód pokarmowy, wywołać refluks i zgagę. Nie poleca się go, podobnie jak każdego innego rodzaju octu, osobom chorującym na wrzody żołądka.


Zobacz też:
Grzyby w ciąży – czy można je jeść?
Jakie śledzie dla ciężarnej - marynowane czy w oleju?
Ser pleśniowy w ciąży – to nie jest dobry pomysł!

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści:   Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży?               Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.                 Zasady odżywiania w ciąży               Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.:               poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne.               Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości...

siemię lniane w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Siemię lniane w ciąży – czy to dobry sposób na zaparcia?
Siemię lniane w ciąży może pomóc w walce z zaparciami, ale należy stosować je ostrożnie i w minimalnej ilości. Niektóre źródła podają nawet, że lepiej z niego zrezygnować. Wyjaśniamy, skąd się bierze taka ostrożność.

Ciąża to szczególny czas. Nic dziwnego, że ciężarne mają mnóstwo wątpliwości dotyczących jedzenia różnych produktów, nawet powszechnie uważanych za zdrowe. Do tej kategorii należy siemię lniane, zaliczane do tzw. superfoods ze względu na jego korzystny wpływ na organizm. W ciąży, wg niektórych źródeł, siemię lniane zwalcza zaparcia, pomaga też przy cukrzycy ciążowej i może wpływać na dobry rozwój mózgu dziecka (to zasługa zdrowych tłuszczów, które zawiera). Ale są też inne doniesienia. Wynika z nich, że jedzenie nasion lnu przez ciężarną należy ograniczać lub... całkiem z nich zrezygnować. Sprawdź, z czego wynika taka ostrożność. Siemię lniane w ciąży – czy jest bezpieczne? Siemię lniane to nasiona lnu, oleistej rośliny, która zawiera m.in. cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas alfa linolenowy ALA), a także dużo błonnika, magnez, potas, białko, cynk, witaminy: E oraz z grupy B. W Polsce stosowanie siemienia lnianego w kuchni i medycynie ludowej ma bardzo długą tradycję. W wydanym przez IMID Poradniku żywienia kobiet w ciąży  siemię lniane jest wymieniane jako jedno ze źródeł kwasów omega-3 i cenny składnik zdrowego pieczywa.  Inne podejście mają niektórzy eksperci z USA. Siemienia lnianego nie polecają np. ciężarnym lekarze ze słynnej amerykańskiej Mayo Clinic . W niektórych źródłach możemy trafić także na informację o przeprowadzonym w 2007 roku badaniu na szczurach, które wskazuje na  możliwy związek między spożywaniem siemienia lnianego w ciąży, a podatnością na rozwój raka piersi u potomstwa (nie został potwierdzony w innych badaniach). Podkreśla się również obecność w nasionach lnu związków cyjanogennych i metali ciężkich, np. kadmu. Jak jeść siemię lniane w ciąży? Nie stosuj nasion lnu na własną rękę. Jeśli cierpisz na zaparcia w ciąży , zasięgnij opinii lekarza. Ciąża to...

makowiec w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można jeść makowiec i inne potrawy zawierające mak?
Obawy związane z jedzeniem maku w ciąży zwykle dotyczą jego właściwości narkotycznych. Wyjaśniamy, czy można bez ryzyka jeść makowiec w ciąży oraz inne wypieki i dania, które zawierają mak. 

Makowiec w ciąży nie jest zakazany – to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników ciast z makiem. Nasiona maku dodawane do żywności są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią . Należy jednak jadać je z umiarem i dbać, aby potrawy z makiem były odpowiedniej jakości. Nadmiar maku w diecie ciężarnej może niekorzystnie wpływać na jej zdrowie. Makowiec w ciąży – dlaczego nie można jeść go zbyt dużo? Mak jest rośliną oleistą i przez to wysokokaloryczną. W kuchni wchodzi często w skład masy makowej, w której występuje razem miodem, orzechami i bakaliami. Takie połączenie to prawdziwa bomba kaloryczna i główny powód, dla którego kobieta w ciąży nie powinna objadać się makowcem oraz innymi wypiekami i potrawami z dodatkiem masy makowej. Szczególnie należy uważać na gotowe masy makowe, które zawierają dużo dodatkowych niezdrowych składników (np. nadmiar cukru, syrop glukozowo-fruktozowy , sztuczny miód, mąkę). Jeśli kobieta w ciąży ma ochotę na makowiec lub kutię, najlepiej przyrządzić je z masą makową zrobioną w domu. Do jej przygotowania potrzebny jest jedynie mak, miód, bakalie i orzechy. Mak przed zmieleniem powinien być ugotowany w wodzie lub mleku, a następnie odsączony. Warto kupować mak ekologiczny, który nie zawiera pestycydów.   Warto wiedzieć: mak może powodować alergię. Uczulenie na mak może iść w parze z alergią na orzechy laskowe, sezam, żyto, grykę i kiwi.  Działanie narkotyczne maku a ciąża Wątpliwości dotyczące jedzenia maku podczas ciąży mają związek z jego działaniem narkotycznym, nasennym, uspokajającym. Znaczenie w tym wypadku ma jednak rodzaj maku. Właściwości narkotyczne ma mak lekarski, który jest wykorzystywany do produkcji opium. To z niego produkuje się składniki leków: m.in. morfinę, kodeinę, papawerynę. Do celów kulinarnych w Polsce...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz