zgaga w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości

Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zgaga w ciąży to naturalny objaw związany z ciążą. Ta nieprzyjemna dolegliwość nie powinna być jednak odbierana jako oznaka ciąży, ponieważ przyczyny zgagi mogą być różne. Wyjaśniamy, skąd się bierze zgaga i jak ją łagodzić w czasie ciąży. Czy to prawda, że cola czy soda oczyszczona to naprawdę dobry sposób na zgagę w ciąży?

Spis treści: 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Co to jest zgaga?

Zgaga to potoczna nazwa pieczenia odczuwanego w przełyku, które jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do górnej części układu pokarmowego. Uczucie pieczenia pojawia się w okolicy zamostkowej i może promieniować w kierunku gardła. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj falami. Najczęściej dokucza w nocy lub gdy po posiłku przyjmuje się pozycję leżącą.

Co oznacza zgaga w ciąży – przyczyny zgagi

Najczęstszą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli nieprawidłowe działanie zwieracza dolnego przełyku, który zamiast zatrzymywać treść żołądkową w żołądku, umożliwia jej cofanie się w górę układu pokarmowego. Powstawaniu zgagi sprzyja również stres, nadwaga, kofeina, pikantne i tłuste potrawy, a także ciąża. 

Jeśli zgaga pojawia się w pierwszych dniach ciąży, najprawdopodobniej będzie towarzyszyć kobiecie już do rozwiązania. Intensywniej da o sobie znać po 20. tygodniu ciąży.

Przyczyny zgagi w ciąży

Zgaga w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej. Uporczywa zgaga może być skutkiem działania progesteronu, którego poziom gwałtownie rośnie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. To pod jego wpływem rozluźnia się mięsień okrężny zamykający ujście przełyku do żołądka. Przez niedomkniętą przestrzeń kwaśna, częściowo strawiona treść wydostaje się, wywołując bolesne pieczenie w okolicy zamostkowej.

Inną przyczyną zgagi u ciężarnej są warunki anatomiczne w jamie brzusznej.  Zgaga w 8. i 9. miesiącu ciąży może być szczególnie uciążliwa za sprawą powiększającej się macicy. Na tym etapie macica ma już spore rozmiary i zaczyna wpływać na położenie innych narządów w jamie brzusznej. Jelita przesuwają się w górę, a żołądek zmniejsza się, przez co jego zawartość jest wypychana w kierunku przełyku.

Silna zgaga w ciąży może być także skutkiem złych nawyków, w tym nieprawidłowej diety. To bardzo częsta przyczyna pojawienia się tej dolegliwości u przyszłych mam. 

Zgaga w ciąży: objawy

Najczęstsze objawy zgagi to uczucie pieczenia lub palenia w klatce piersiowej i gardle. Symptomom tym może towarzyszyć:

 • uczucie ucisku za mostkiem,
 • gorzko-kwaśny posmak w ustach,
 • silna potrzeba odbijania,
 • trudności w przełykaniu.

Objawy zgagi nasilają się w pozycji leżącej, zwłaszcza podczas leżenia na prawym boku. Zmiana pozycji na półleżącą lub stojącą często je łagodzi.

Czasami oprócz zgagi, jako objawy towarzyszące, mogą pojawić się również mdłości czy wymioty.

Sposoby na zgagę w ciąży

Jeśli dokucza ci zgaga w ciąży, zacznij zwracać uwagę na to, co jesz. Warto zapamiętać, po jakich produktach zwykle pojawia się pieczenie w przełyku. Czasem koniecznie jest również wprowadzenie kilku zmian do swojego życia. 

Gdy cierpisz na zgagę w ciąży:

 • zadbaj o spokój podczas posiłku (pośpiech sprzyja zgadze);
 • popijaj posiłki wodą niegazowaną;
 • nie kładź się z pełnym żołądkiem (zgaga w ciąży w nocy może być szczególnie uciążliwa);
 • nie podejmuj wysiłku tuż po jedzeniu (zrezygnuj nawet z treningu oddechowego);
 • gdy leżysz, pod głowę podkładaj dodatkową poduszkę;
 • noś luźne ubrania, nie uciskaj brzucha.

Dieta na zgagę w ciąży – co warto jeść i pić:

 • migdały – mają zasadowy odczyn, który pomaga neutralizować kwas żołądkowy w przewodzie pokarmowym;
 • mleko, naturalne maślanki, kefir (łagodzą palenie w przełyku);
 • siemię lniane (powleka śluzówkę żołądka, łagodząc dolegliwość);
 • herbatki ziołowe, np. rumianek;
 • utarta na drobnej tarce surowa marchewka (przynosi niemal natychmiastową ulgę);
 • banany,
 • imbir,
 • czosnek.

Zgaga w ciąży – tego unikaj 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą sprzyjać powstawaniu zgagi. Dlatego, aby jej unikać warto wyeliminować z jadłospisu:

 • tłuste, smażone i pikantne potrawy;
 • potrawy z dużą ilością soli;
 • mocną herbatę i kawę;
 • napoje gazowane;
 • sodę oczyszczoną
 • czekoladę.

Choć jednym z domowych sposobów na zgagę w ciąży jest spożycie sody oczyszczonej - pamiętaj, że praktykowanie tej metody może przynieść więcej szkody niż pożytku. O ile jednorazowe skorzystanie z właściwości sody (neutralizuje kwasy powodujące zgagę) sięganie po sodę nie powinno zaszkodzić, to częste jej spożywanie może powodować poważne problemy z żołądkiem i zatrzymanie wody w organizmie. 

Działanie maskujące nieprzyjemne skutki zgagi w ciąży ma również cola. Jednak - podobnie jak soda - kobiety w ciąży powinny raczej jej unikać, niż stosować jako lekarstwo. 

Na cenzurowanym w przypadku zgagi jest również... mięta. Orzeźwiający, miętowa herbata, choć przynosi ulgę w przypadku problemów z trawieniem - nie pomaga na zgagę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest napar z rumianku.

Zasada, by jeść częściej, ale za to mniejsze porcje, sprawdza się nie tylko w ciąży. Dla osoby, która spodziewa się dziecka, rada ta jest szczególnie cenna, ponieważ pozwala nie tylko uniknąć zgagi, ale również wzdęć i zaparć. Jeśli nie jadasz obfitych posiłków i dokładnie przeżuwasz każdy kęs, przewód pokarmowy lepiej radzi sobie z trawieniem. 

Leki na zgagę w ciąży

Gdy naturalne sposoby nie wystarczą, czasem lekarz może rozważyć przepisanie leków na zgagę w ciąży, dzięki którym objawy osłabną lub ustąpią. Zdaniem dr Marzeny Jurczak Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, u części pacjentek wystarczające są tzw. leki zobojętniające – tabletki do ssania lub płyny z węglanem wapnia. W uciążliwej zgadze bardzo dużą skuteczność mają leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (omeprazol), które zmniejszają produkcję soku żołądkowego. Stosuje się je raz na dobę w dawce 20 mg.

Nie wierz w mity! Zgaga w ciąży nie przyczyni się to tego, że noworodek urodzi się z gęstą czupryną. Zależność pomiędzy zgagą u mamy a bujnymi włosami dziecka to zabobon, który nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.
 
Zobacz też:
brzuch w ciąży, ból brzucha w ciąży, kobieta w ciąży, dolegliwości ciążowe
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Ciążowe dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
Wielu ciążowym kłopotom można zapobiec, w porę informując lekarza o niepokojących objawach. Sprawdź, czego nie powinnaś lekceważyć.
mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, co na nudności w ciąży?
Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, jak sobie radzić z nudnościami, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości to dolegliwość, która kojarzy się z pierwszymi objawami ciąży . Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka, tylko trochę później. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.  Spis treści:  Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży – przyczyny Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają Mdłości w ciąży – kiedy ustępują Kiedy do lekarza z powodu mdłości w ciąży Sposoby na mdłości w ciąży Zapobieganie mdłościom w ciąży Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej ma podłoże hormonalne. Mdłościom zwykle towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, czasem dochodzi także do uaktywnienia się odruchu wymiotnego. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się też na brak apetytu.  U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka.  Przyczyny mdłości w ciąży Najprawdopodobniej przyczyną pojawiania się mdłości w ciąży są zmiany hormonalne , a dokładnie:   wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropina kosmówkowa) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży. Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich: stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem)  zmęczenie brak witamin z grupy B zakażenie Helicobacter pylorii młody...

wieczorne mdłości w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Wieczorne mdłości w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić, kiedy są najsilniejsze?
Wieczorne mdłości w ciąży są bardzo powszechne. Wbrew ogólnemu przekonaniu, że ta dolegliwość dotyka kobiety jedynie rano, nudności w ciąży mogą występować o każdej porze dnia. Zdarzają się także nocne mdłości w ciąży. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić oraz co jakie są ich przyczyny.

Wieczorne mdłości w ciąży są tak samo uciążliwe, jak te poranne oraz popołudniowe. Zdarza się, że ten objaw ciąży towarzyszy kobiecie przez cały dzień. Mdłości w ciąży są związane ze wzrostem hCG (gonadotropina kosmówkowa) i zazwyczaj ustępują po 12. tygodniu ciąży. Sprawdź, jakie są przyczyny wieczornych nudności oraz co na mdłości w ciąży działa najskuteczniej.  Spis treści: Wieczorne mdłości: przyczyny Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze? Wieczorne mdłości w ciąży: jak sobie radzić? Wieczorne mdłości: przyczyny Nocne mdłości w ciąży mogą być spowodowane: nieodpowiednią dietą (potrawy powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw), zbyt obfitymi lub zbyt małymi posiłkami przed snem (zarówno pełny żołądek, jak i chodzenie spać będąc głodną może nasilać mdłości), stresem (podczas ciąży kobieta powinna dużo odpoczywać i unikać stresu). Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Mdłości w ciąży zazwyczaj pojawiają się we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, najczęściej około 6. tygodnia ciąży . Ma to związek z wytwarzaniem większej ilości gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie ciężarnej. Hormon ten wzrasta jednak tylko do 12. tygodnia ciąży. Gdy poziom hCG zacznie spadać, kobieta prawdopodobnie przestanie odczuwać tę nieprzyjemną dolegliwość. U niektórych kobiet może ona jednak ustąpić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku ciąż bliźniaczych. Mdłości w ciąży cały dzień? Tak, to możliwe! Nudności potrafią towarzyszyć przyszłej mamie rano, po południu, wieczorem, a nawet w nocy. Tak naprawdę jest to kwestią indywidualną, kiedy i jak bardzo kobieta cierpi na tę dolegliwość. Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj