mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, czy mdłości w ciąży to dobry objaw, jak sobie z nimi radzić, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości w ciąży to przykry objaw, który niepokoi przyszłe mamy. Najczęściej nie oznaczają nic groźnego (a nawet są traktowane jako dobry znak) i dość szybko przemijają. Nudności odczuwane przez ciężarną zwykle są utożsamiane z pierwszymi objawami ciąży. Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.

Spis treści: 

Mdłości w ciąży – czym są?

Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu w układzie pokarmowym. Mdłościom często towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, ale do wymiotów nie dochodzi w każdy przypadku. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się również na brak apetytu. 

Mdłości w ciąży mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Czasem jest to tylko delikatne uczucie dyskomfortu w żołądku, nazywane potocznie nudnościami. W niektórych przypadkach nudności są tak silne, że ciężarna ma wrażenie, że za chwilę zwróci treść pokarmową lub rzeczywiście dochodzi do uaktywnienia się odruchu wymiotnego.

Uznaje się, że lekkie mdłości w ciąży to dobry znak, który świadczy o tym, że dziecko ma odpowiednie warunki do rozwoju. Z badań wynika nawet, że kobiety, które się na nie skarżą, są mniej zagrożone poronieniem.

Skrajnym przypadkiem mdłości w ciąży są niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum). Cierpiąca na nie ciężarna odczuwa silne mdłości, połączone z wymiotami, które wręcz uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów (próba zjedzenia czegokolwiek kończy się na ogół zwracaniem treści żołądkowej). Ciężarna cierpiąca na silne mdłości połączone z wymiotami powinna być pod opieką lekarza.

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Mdłości w ciąży najczęściej pojawiają się między 4. a 7. tygodniem ciąży. Co ważne – mdłości i wymioty w ciąży nie ujawniają się później niż po 8. tygodniu ciąży. Oznacza to, że jeśli jesteś w 8. tygodniu ciąży i nie cierpisz z powodu mdłości, prawdopodobnie ominie cię ta nieprzyjemna dolegliwość.

Mdłości odczuwane są zazwyczaj rano, choć niektóre ciężarne skarżą się też na wieczorne mdłości. Zdarzają się sytuacje, w których kobiety odczuwają mdłości przez cały dzień. Poranne mdłości, które zwykle są najsilniejsze i najbardziej dokuczliwe, mogą być pierwszym sygnałem, że spodziewasz się dziecka.

Przyczyny mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży nie mają jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej mają podłoże hormonalne. Najprawdopodobniej ich przyczyną jest wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropiny kosmówkowej) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży.

Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich:

  • stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem) 
  • zmęczenie
  • brak witamin z grupy B
  • zakażenie Helicobacter pylorii
  • młody wiek przyszłej mamy
  • niski wskaźnik BMI przed ciążą
  • płód o płci żeńskiej
  • pierwsza ciąża

U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka.  Natomiast rzadziej na mdłości w ciąży skarżą się kobiety, które są już mamami. 

Ze wzrostu poziomu hormonów zazwyczaj wynikają poranne mdłości. Jeśli przykre objawy utrzymują się w ciągu dnia, mogą mieć podłoże w psychice kobiety spodziewającej się dziecka.

Mdłości w ciąży – kiedy ustępują?

Mdłości zwykle ustępują około 12. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy przestaje rosnąć poziom gonadotropiny kosmówkowej, która je wywołuje. U niektórych kobiet trwają o kilka tygodni dłużej, mniej więcej do 16-20 tygodnia ciąży. Mdłości utrzymujące się do połowy ciąży mogą dotyczyć ciąży mnogiej, w której poziom hCG jest jeszcze wyższy.

Sposoby na mdłości w ciąży

Domowe sposoby na mdłości w ciąży  ułatwiają przetrwanie tej przykrej dolegliwości. 

Co pomaga na mdłości w ciąży:

  • Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu – ideałem byłoby, gdybyś wypijała 2-3 litry wody. Dużo? Jeśli przez cały dzień będziesz popijała ją małymi łykami, naprawdę ci się uda (dla urozmaicenia możesz dodawać do niej miętę, cytrynę, miód).
  • Akupresura. Niektóre ciężarne odczuwają poprawę samopoczucia po prostym zabiegu, który polega na uciskaniu miejsca między kciukiem a palcem wskazującym lewej dłoni. Kilka razy dość mocno naciśnij punkt energetyczny, jaki się w tym miejscu znajduje. Rób to, gdy zbliża się atak nudności, wieczorem przed snem i rano po obudzeniu.
  • Stosowanie relaksacji – na mdłości niektórym pomaga mindfulness, czyli ćwiczenie uważności (pomaga zredukować stres). W dobrze wywietrzonym pokoju połóż się wygodnie na podłodze (możesz ugiąć nogi w kolanach) i głęboko oddychając kilkanaście razy z rzędu, licz do dziesięciu. Skup się na wdechach i wydechach, a nie na myślach, jakie przychodzą ci do głowy. Jeśli nie będziesz mogła się od nich uwolnić, zrezygnuj.
  • Zjedzenie czegoś ostrzejszego. Niektórym kobietom w złagodzeniu porannych mdłości pomaga zjedzenie czegoś ostrzejszego: kiszonego ogórka, łyżeczki musztardy lub wypicie soku z cytryny. Jedz je jednak z umiarem: ostre potrawy mogą podrażnić i tak już bardzo wrażliwą obecnie śluzówkę żołądka i jelit. 

Zapobieganie mdłościom w ciąży

Unikanie intensywnych zapachów nieważne, czy są miłe, czy przykre. Mdłości możesz poczuć zarówno przy otwieraniu pełnej jedzenia lodówki, jak i po skropieniu się perfumami. Do lodówki wstaw pochłaniacz zapachów lub... poproś partnera, by podawał ci jedzenie. Nie używaj odświeżaczy powietrza, również w łazience. Perfumy odstaw na półkę i zaopatrz się w bezzapachowy dezodorant kulkowy.

Unikanie wychłodzenia organizmu   gwałtowna zmiana temperatury nasila skłonność do wymiotów. Ubieraj się na cebulkę. Przygotuj jedną warstwę ubrania więcej. Jeśli będzie za ciepło, zawsze możesz zdjąć wierzchnie ubranie, by wyregulować temperaturę. Nawet w słoneczny jesienny lub zimowy dzień nie chodź z gołą głową. Nie lubisz czapek? Modne są też chusty omotane wokół głowy lub długie golfy noszone jako nakrycie głowy.

Słuchanie uspokajającej muzyki teraz najbardziej potrzeba ci wyciszenia. A odpowiednia playlista dla kobiet w ciąży jest bardzo skutecznym sposobem na jego osiągnięcie. Wybierz muzykę, jaką najbardziej lubisz, ważne, by wpływała na ciebie naprawdę kojąco.

Mdłości w ciąży - kiedy do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Lekkie mdłości zazwyczaj nie zagrażają ciąży, nawet jeśli towarzyszą im wymioty. O lekkich mdłościach możemy mówić, jeśli w I trymestrze pojawiają się codziennie przez kilka dni. Raz, góra dwa razy w ciągu dnia mogą towarzyszyć im wymioty. Choć objawy są przykre, jeśli dobrze je znosisz i możesz normalnie funkcjonować, przyjmować posiłki, nie musisz się nimi martwić.

Do lekarza warto się zgłosić, gdy:

  • nudności są bardzo silne,
  • wymiotujesz częściej niż 2-3 razy dziennie w I trymestrze,
  • ciągle wymiotujesz i nie masz apetytu (nie możesz zmusić się do jedzenia),
  • z powodu wymiotów tracisz na wadze,
  • wymiotujesz, boli cię brzuch i masz biegunkę – to może być objaw infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego.

Skutki mdłości w ciąży groźne dla zdrowia mogą się pojawić, jeśli towarzyszy ciężarna cierpi na hyremesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty – grożą między innymi odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA