Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, czy mdłości w ciąży to dobry objaw, jak sobie z nimi radzić, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości w ciąży to przykry objaw, który niepokoi przyszłe mamy. Najczęściej nie oznaczają nic groźnego (a nawet są traktowane jako dobry znak) i dość szybko przemijają. Nudności odczuwane przez ciężarną zwykle są utożsamiane z pierwszymi objawami ciąży. Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.

Spis treści: 

Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Mdłości w ciąży – czym są?

Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu w układzie pokarmowym. Mdłościom często towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, ale do wymiotów nie dochodzi w każdy przypadku. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się również na brak apetytu. 

Mdłości w ciąży mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Czasem jest to tylko delikatne uczucie dyskomfortu w żołądku, nazywane potocznie nudnościami. W niektórych przypadkach nudności są tak silne, że ciężarna ma wrażenie, że za chwilę zwróci treść pokarmową lub rzeczywiście dochodzi do uaktywnienia się odruchu wymiotnego.

Uznaje się, że lekkie mdłości w ciąży to dobry znak, który świadczy o tym, że dziecko ma odpowiednie warunki do rozwoju. Z badań wynika nawet, że kobiety, które się na nie skarżą, są mniej zagrożone poronieniem.

Skrajnym przypadkiem mdłości w ciąży są niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum). Cierpiąca na nie ciężarna odczuwa silne mdłości, połączone z wymiotami, które wręcz uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów (próba zjedzenia czegokolwiek kończy się na ogół zwracaniem treści żołądkowej). Ciężarna cierpiąca na silne mdłości połączone z wymiotami powinna być pod opieką lekarza.

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Mdłości w ciąży najczęściej pojawiają się między 4. a 7. tygodniem ciąży. Co ważne – mdłości i wymioty w ciąży nie ujawniają się później niż po 8. tygodniu ciąży. Oznacza to, że jeśli jesteś w 8. tygodniu ciąży i nie cierpisz z powodu mdłości, prawdopodobnie ominie cię ta nieprzyjemna dolegliwość.

Mdłości odczuwane są zazwyczaj rano, choć niektóre ciężarne skarżą się też na wieczorne mdłości. Zdarzają się sytuacje, w których kobiety odczuwają mdłości przez cały dzień. Poranne mdłości, które zwykle są najsilniejsze i najbardziej dokuczliwe, mogą być pierwszym sygnałem, że spodziewasz się dziecka.

Przyczyny mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży nie mają jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej mają podłoże hormonalne. Najprawdopodobniej ich przyczyną jest wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropiny kosmówkowej) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży.

Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich:

  • stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem) 
  • zmęczenie
  • brak witamin z grupy B
  • zakażenie Helicobacter pylorii
  • młody wiek przyszłej mamy
  • niski wskaźnik BMI przed ciążą
  • płód o płci żeńskiej
  • pierwsza ciąża

U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka.  Natomiast rzadziej na mdłości w ciąży skarżą się kobiety, które są już mamami. 

Ze wzrostu poziomu hormonów zazwyczaj wynikają poranne mdłości. Jeśli przykre objawy utrzymują się w ciągu dnia, mogą mieć podłoże w psychice kobiety spodziewającej się dziecka.

Mdłości w ciąży – kiedy ustępują?

Mdłości zwykle ustępują około 12. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy przestaje rosnąć poziom gonadotropiny kosmówkowej, która je wywołuje. U niektórych kobiet trwają o kilka tygodni dłużej, mniej więcej do 16-20 tygodnia ciąży. Mdłości utrzymujące się do połowy ciąży mogą dotyczyć ciąży mnogiej, w której poziom hCG jest jeszcze wyższy.

Sposoby na mdłości w ciąży

Domowe sposoby na mdłości w ciąży  ułatwiają przetrwanie tej przykrej dolegliwości. 

Co pomaga na mdłości w ciąży:

  • Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu – ideałem byłoby, gdybyś wypijała 2-3 litry wody. Dużo? Jeśli przez cały dzień będziesz popijała ją małymi łykami, naprawdę ci się uda (dla urozmaicenia możesz dodawać do niej miętę, cytrynę, miód).
  • Akupresura. Niektóre ciężarne odczuwają poprawę samopoczucia po prostym zabiegu, który polega na uciskaniu miejsca między kciukiem a palcem wskazującym lewej dłoni. Kilka razy dość mocno naciśnij punkt energetyczny, jaki się w tym miejscu znajduje. Rób to, gdy zbliża się atak nudności, wieczorem przed snem i rano po obudzeniu.
  • Stosowanie relaksacji – na mdłości niektórym pomaga mindfulness, czyli ćwiczenie uważności (pomaga zredukować stres). W dobrze wywietrzonym pokoju połóż się wygodnie na podłodze (możesz ugiąć nogi w kolanach) i głęboko oddychając kilkanaście razy z rzędu, licz do dziesięciu. Skup się na wdechach i wydechach, a nie na myślach, jakie przychodzą ci do głowy. Jeśli nie będziesz mogła się od nich uwolnić, zrezygnuj.
  • Zjedzenie czegoś ostrzejszego. Niektórym kobietom w złagodzeniu porannych mdłości pomaga zjedzenie czegoś ostrzejszego: kiszonego ogórka, łyżeczki musztardy lub wypicie soku z cytryny. Jedz je jednak z umiarem: ostre potrawy mogą podrażnić i tak już bardzo wrażliwą obecnie śluzówkę żołądka i jelit. 

Zapobieganie mdłościom w ciąży

Unikanie intensywnych zapachów nieważne, czy są miłe, czy przykre. Mdłości możesz poczuć zarówno przy otwieraniu pełnej jedzenia lodówki, jak i po skropieniu się perfumami. Do lodówki wstaw pochłaniacz zapachów lub... poproś partnera, by podawał ci jedzenie. Nie używaj odświeżaczy powietrza, również w łazience. Perfumy odstaw na półkę i zaopatrz się w bezzapachowy dezodorant kulkowy.

Unikanie wychłodzenia organizmu   gwałtowna zmiana temperatury nasila skłonność do wymiotów. Ubieraj się na cebulkę. Przygotuj jedną warstwę ubrania więcej. Jeśli będzie za ciepło, zawsze możesz zdjąć wierzchnie ubranie, by wyregulować temperaturę. Nawet w słoneczny jesienny lub zimowy dzień nie chodź z gołą głową. Nie lubisz czapek? Modne są też chusty omotane wokół głowy lub długie golfy noszone jako nakrycie głowy.

Słuchanie uspokajającej muzyki teraz najbardziej potrzeba ci wyciszenia. A odpowiednia playlista dla kobiet w ciąży jest bardzo skutecznym sposobem na jego osiągnięcie. Wybierz muzykę, jaką najbardziej lubisz, ważne, by wpływała na ciebie naprawdę kojąco.

Mdłości w ciąży - kiedy do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Lekkie mdłości zazwyczaj nie zagrażają ciąży, nawet jeśli towarzyszą im wymioty. O lekkich mdłościach możemy mówić, jeśli w I trymestrze pojawiają się codziennie przez kilka dni. Raz, góra dwa razy w ciągu dnia mogą towarzyszyć im wymioty. Choć objawy są przykre, jeśli dobrze je znosisz i możesz normalnie funkcjonować, przyjmować posiłki, nie musisz się nimi martwić.

Do lekarza warto się zgłosić, gdy:

  • nudności są bardzo silne,
  • wymiotujesz częściej niż 2-3 razy dziennie w I trymestrze,
  • ciągle wymiotujesz i nie masz apetytu (nie możesz zmusić się do jedzenia),
  • z powodu wymiotów tracisz na wadze,
  • wymiotujesz, boli cię brzuch i masz biegunkę – to może być objaw infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego.

Skutki mdłości w ciąży groźne dla zdrowia mogą się pojawić, jeśli towarzyszy ciężarna cierpi na hyremesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty – grożą między innymi odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi.

Zobacz także:

Zatrucie ciążowe
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zatrucie ciążowe: przyczyny, objawy i przebieg gestozy. Kiedy jechać do szpitala?
Zatrucie ciążowe (inaczej gestoza) to niebezpieczne schorzenie, któremu towarzyszy nadciśnienie i obrzęki. Może ono prowadzić do małowodzia, a nawet śmierci płodu. Jak w porę rozpoznać objawy zatrucia ciążowego i kiedy najlepiej udać się do szpitala?

Zatrucie ciążowe to bardzo poważna dolegliwość u przyszłych mam – niestety, jej przyczyny nie są do końca znane. Uważa się, że za wystąpienie zatrucia ciążowego odpowiadają pewne predyspozycje genetyczne oraz zła dieta. Na gestozę cierpi co 7-8 kobieta w ciąży. Zwykle zatrucie ciążowe jest łatwe do rozpoznania, gdyż wiąże się z wystąpieniem konkretnego zestawu objawów. Spis treści: Co to jest zatrucie ciążowe? Przyczyny gestozy i grupa ryzyka Objawy gestozy Powikłania zatrucia ciążowego Leczenie zatrucia ciążowego Zatrucie ciążowe: kiedy jechać do szpitala? Co to jest zatrucie ciążowe? Zatrucie ciążowe (gestoza, stan przedrzucawkowy, preeklampsja lub nadciśnienie indukowane ciążą) to zespół charakterystycznych objawów występujących wyłącznie przy tym schorzeniu. Gestoza pojawia się przeważnie w drugiej połowie ciąży u kobiet rodzących po raz pierwszy, w ciąży mnogiej oraz u ciężarnych po 35. roku życia. Na wystąpienie gestozy narażone są szczególnie kobiety cierpiące na nadwagę i otyłość, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę. Zatrucie ciążowe może być niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i płodu. Wyróżnia się gestozę wczesną i późną. Zatrucie ciążowe wczesne jest wynikiem zmian hormonalnych i objawia się nudnościami i wymiotami w godzinach porannych w pierwszej połowie ciąży, które jednak mogą się przedłużyć i trwać cały dzień. Najczęściej mija samoistnie, mimo to nie warto zatajać tych objawów przed ginekologiem. Gestoza późna pojawia się po 20 tygodniu ciąży i charakteryzuje się dwoma etapami: Stan przedrzucawkowy – oznacza rozwój hipertonii, czyli nadciśnienia tętniczego, występowanie białka w moczu oraz obrzęki ciała. Rzucawka ciążowa – zespół objawów stanu przedrzucawkowego w połączeniu z napadami drgawek....

ciążowe zapalenie dziąseł
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciążowe zapalenie dziąseł: jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży?
Ciążowe zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź, czym płukać dziąsła w ciąży oraz co jeszcze pomoże w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dzieje się to mniej więcej w 4. miesiącu. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów obficie krwawią. Krwawiące dziąsła w ciąży to jedna z wielu ciążowych dolegliwości . Trzeba jednak z nią walczyć, ponieważ stan zapalny dziąsła w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży oraz pozostałe sposoby na zdrowe dziąsła .   Spis treści:  Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ tego! Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć? Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obfite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony , błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku. Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ! Krwawiące dziąsła w ciąży są sygnałem, którego przyszłe mamy nie powinny lekceważyć. Dziąsła w czasie ciąży stają się bardzo wrażliwe na uszkodzenia, co powoduje między innymi krwawienie. Jeśli ciężarna cierpiała wcześniej na choroby dziąseł – prawdopodobnie podczas ciąży ulegną one zaostrzeniu. Poza krwawieniem kobiecie może dokuczać także ból zębów, np. podczas szczotkowania, a także nadwrażliwość dziąseł. Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które...

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Objawy ciąży
Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD
Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.  Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak