Brak mdłości w ciąży nie powinien cię niepokoić. Niektóre kobiety w ogóle nie borykają się z tą nieprzyjemną dolegliwością, dla innych z kolei jest ona dużym utrapieniem podczas ciąży. Pamiętaj, że każda kobieta reaguje w sposób indywidualny na zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie. Brak nudności w ciąży częściej występuje u kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci.

Reklama

Brak mdłości w ciąży: czy to źle?

„Brak mdłości w ciąży: czy to normalne?” – to pytanie pojawia się w głowie wielu przyszłych mam. Czy powinien być to powód do zmartwień? Brak mdłości i wymiotów w ciąży nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Mdłości w ciąży spowodowane są między innymi wytwarzaniem przez organizm gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – poziom tego hormonu wzrasta tylko przez 12 tygodni ciąży. Gdy jego ilość zacznie spadać, często ustępują również mdłości, co jest zupełnie naturalne.

Mdłości w ciąży mogą być również spowodowane nadwrażliwością na zapachy w tym okresie. Nie każda przyszła mama jest jednak na nie aż tak czuła. Mdłości w ciąży bardziej też dokuczają kobietom, które cierpią na chorobę morską lub lokomocyjną. Kobiety, które do 8. tygodnia ciąży nie odczuwały mdłości, najprawdopodobniej nie będą się już z nimi borykać.

Mdłości w ciąży i brak apetytu

Brak apetytu występuje często w pierwszym trymestrze ciąży i jest związany właśnie z nudnościami, jakie odczuwa przyszła mama. Powodem braku apetytu może być także stres czy dolegliwości żołądkowe, np. refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas – nie należy go lekceważyć!

Mdłości w ciąży i brak apetytu mogą być spowodowane także zatruciem pokarmowym. Intensywne wymioty mogą sprawić, że kobieta odwodni się, a w konsekwencji będzie tracić z organizmu wiele cennych składników mineralnych. W takiej sytuacji ciężarna powinna trafić do szpitala, gdzie otrzyma dożylne nawodnienie, glukozę i elektrolity.

Zobacz także

Brak mdłości w ciąży a płeć dziecka

Jest wiele przesądów ciążowych, które kiedyś miały zwiastować płeć dziecka – dawniej był to jedyny sposób, by określić, czy za kilka miesięcy na świecie pojawi się dziewczynka, czy chłopczyk. Bardziej intensywne poranne mdłości u ciężarnej miały zwiastować urodzenie dziewczynki. Ma to związek z poziomem hormonu hCG, który w ciąży z dziewczynką może być wyższy. Potwierdzają to ostatnie badania – kobiety, które urodziły dzieci płci żeńskiej, miały poziom hCG znacznie wyższy niż kobiety, które urodziły płód płci męskiej.

Nie oznacza to jednak, że brak mdłości w ciąży oznacza, że kobieta urodzi chłopca! Przesądy powinnyśmy traktować z przymrużeniem oka. Jeśli jesteś w ciąży i niepokoi cię brak mdłości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który rozwieje twoje obawy lub ewentualnie zleci dodatkowe badania.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama