Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mdłości w ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Mdłości w ciąży: przyczyny, kiedy występują, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży są typową dolegliwością, która towarzyszy przyszłym mamom. Dotyczą one aż 75 proc. kobiet. Zazwyczaj najbardziej borykają się z nimi kobiety, które rodzą po raz pierwszy lub są w ciąży mnogiej. Sprawdź, od czego zależą mdłości w ciąży, a także jakie są sposoby na to, by się ich pozbyć.
Mdłości w ciąży są naturalnym objawem zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Ich brak nie powinien jednak niepokoić. Choć ciąża jest wspaniałym czasem oczekiwania na maleństwo, nudności potrafią bardzo uprzykrzyć te chwile. Sprawdź, kiedy pojawiają się pierwsze mdłości w ciąży, a także, w jaki sposób się ich pozbyć. 

Spis treści: 
  1. Mdłości w ciąży: przyczyny
  2. Mdłości w ciąży: kiedy?
  3. Co na mdłości w ciąży?
  4. Brak mdłości w ciąży
  5. Wieczorne mdłości w ciąży
  6. Uporczywe mdłości w ciąży
  7. Mdłości w ciąży: co jeść?
  8. Leki na mdłości w ciąży

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Mdłości w ciąży: przyczyny

Ciążowe mdłości to jeden z bardzo charakterystycznych i typowych pierwszych objawów ciąży. Przyczyny nie są dokładnie poznane. Specjaliści wymieniają kilka czynników, które mogą powodować te dolegliwości:

  • Hormony –  w 2. tygodniu ciąży łożysko zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon, który m.in. chroni płód na wczesnym etapie jego rozwoju. Hormon hCG pobudza jajniki do produkcji estradiolu, hormonu, który powoduje mdłości. Poziom gonadotropiny wzrasta tylko przez 12 tygodni ciąży. Gdy zacznie spadać, ustępują też nudności.
  • Niedobór witamin z grupy B – głównie witaminy B6 (pirodoksyny), na którą zapotrzebowanie w ciąży rośnie. Lekarz może przepisać ci preparat witaminowo-mineralny lub czystą witaminę B6, która sprawi, że poczujesz się lepiej.
  • Nadwrażliwość na zapachy – jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Sprawia, że ulubiony zapach perfum czy płynu do prania nagle może stać się przykry. Gdy go powąchasz, może zrobić ci się niedobrze lub słabo.
  • Ogólna wrażliwość – mdłości w ciąży silniej odczuwają kobiety, które na co dzień cierpią na chorobę morską i lokomocyjną. 
  • Niedojadanie lub przejadanie się – pusty i pełny żołądek nasila nudności. Dlatego jedz często, ale małe porcje. Aby rano uniknąć budzenia się z wilczym apetytem, zjedz coś przed snem (np. kanapkę) lub wypij szklankę mleka.
  • Stres – to prawdziwy sprawca złego samopoczucia. Być może ciąża cię zaskoczyła, martwisz się o pracę, a może drżysz o dziecko? Niezależnie od tego, co jest przyczyną stresu, objawia się on mdłościami. Im jest większy, tym dłużej trwają.
  • Zatrucie – wymioty mogą być reakcją organizmu na zjedzenie produktów, które zawierają metale ciężkie, pestycydy i inne toksyny. Wymiotując, organizm szybko się ich pozbywa i w ten sposób chroni dziecko. Jeśli towarzyszy im biegunka, to może być grypa żołądkowa.

Mdłości w ciąży: kiedy?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Zazwyczaj przyszła mama może je poczuć już na samym jej początku, czyli w pierwszym trymestrze. Przyszła mama odczuwa je najdotkliwiej między 8.-9. tygodniem ciąży. Nudności zazwyczaj ustępują około 12. tygodnia.

Jeżeli kobieta nie zacznie odczuwać mdłości do 8. tygodnia ciąży – jest spore prawdopodobieństwo, że już nie będzie się borykać z tą nieprzyjemną ciążową dolegliwością.

Co na mdłości w ciąży?

Co na mdłości w ciąży? Przyszłe mamy nie powinny bez konsultacji z lekarzem zażywać leków, jednak są specjalne domowe sposoby na mdłości w ciąży. Oto niektóre z nich:

  • picie dużej ilości wody,
  • jedzenie produktów bogatych w błonnik,
  • unikanie ostrych przypraw,
  • lekka dieta,
  • imbir (np. dodany do herbaty lub w postaci cukierków imbirowych),
  • unikanie cukru, słodzonych napojów, ciastek,
  • jedzenie bananów, migdałów (zapobiegają nudnościom).

Brak mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – czy to dobry objaw? Brak mdłości w ciąży nie jest niczym dziwnym. Każda kobieta inaczej reaguje na zmiany, które zachodzą w jej organizmie. Niektóre przyszłe mamy nie odczuwają w ogóle mdłości w czasie ciąży. Zdarza się to często w przypadku kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci.

Wieczorne mdłości w ciąży

Nudności w ciąży, wbrew pozorom, nie występują tylko rano. Ciężarna może je odczuwać przez cały dzień, również po południu, wieczorem oraz w nocy. Wieczorne mdłości w ciąży mogą być spowodowane między innymi nieodpowiednią dietą, zbyt małymi lub zbyt obfitymi posiłkami. Należy wtedy zmienić nawyki żywieniowe. Ukojenie może przynieść też wywietrzenie sypialni przed snem.

Uporczywe mdłości w ciąży

Silne nudności i wymioty mogą świadczyć, że cierpisz na hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Niepowściągliwe – bo mogą dokuczać nawet 10 razy dziennie i trwać dłużej niż trymestr. Uciążliwe i intensywne wymioty bezpośrednio nie zagrażają dziecku. Czasem wymagają leczenia w szpitalu, by uchronić przyszłą mamę przed niedożywieniem i odwodnieniem. Jeśli dużo wymiotujesz, nie przybierasz lub wręcz chudniesz, tracisz też z organizmu wodę i wiele cennych składników mineralnych. W szpitalu otrzymasz dożylne nawodnienie, glukozę i elektrolity.

Silne nudności i wymioty mają zwykle kobiety, które spodziewają się bliźniąt oraz ciężarne z ciążą zaśniadową.

Na własną rękę nie bierz żadnych lekarstw na wymioty i nudności. To może zaszkodzić płodowi. Leki ciężarnej powinien przepisywać lekarz.

Mdłości w ciąży: co jeść?

Jeśli masz nudności, jedz mało, ale często dzielenie posiłków na mniejsze porcje sprawia, że żołądek nie jest obciążony. A częste pojadanie reguluje wytwarzanie soków trawiennych. Nie masz więc napadów głodu i nie przeciążasz żołądka, który m.in. przed nadmiarem pokarmu broni się wymiotami. Pamiętaj też, żebyś jadła dużo warzyw i owoców, ale tylko sezonowych. Kolację zjedz na dwie godziny przed snem. Znacznie wtedy zwiększasz szansę, że rano nie obudzą cię skurcze żołądka.

Co jeść na mdłości w ciąży:
 

  • Ciepłe mleko lub banany – to doskonały sposób na zdrowe śniadanie w ciąży. Jeśli nie znosisz zapachu mleka lub z innych powodów nie możesz albo nie chcesz go pić, poproś o pół szklanki ciepłej wody z cytryną. Możesz też sięgnąć po połówkę banana, kromkę chrupkiego pieczywa albo suche płatki śniadaniowe. Dla wielu kobiet uzdrawiająca jest już sama serdeczność i zrozumienie ze strony partnera. Troskliwa opieka sprawia, że znacznie zmniejsza się stres, główny winowajca porannych sensacji.
     
  • Imbir  doskonale rozgrzewa od środka. Jest bardzo popularnym produktem na mdłości, jednak lekarze nie zalecają go przy uporczywych mdłościach w I trymestrze. W pozostałych przypadkach można zeskrobane drobne wiórki korzenia imbiru dodawać do wody, którą pijesz (np. rano), a także potraw: zupy, sosu do mięsa, ryżu. Wodę z imbirem możesz lekko dosładzać miodem, jeśli cię nie uczula.
     
  • Migdały gdy poczujesz, że zbliża się atak nudności, szybko zjedz ich kilka. Migdały znakomicie zapobiegną przykremu uczuciu, że jest ci niedobrze. Możesz też podgryzać je zapobiegawczo co 2-3 godziny. Migdały są też skutecznym sposobem na zgagę w ciąży.

Leki na mdłości w ciąży

Na rynku nie brak suplementów diety hamujących ciążowe mdłości, większość zawiera wyciąg z imbiru oraz witaminy (B6, B1, C) i jest dostępna bez recepty. Nie bierz ich bez konsultacji z lekarzem. Brak apetytu lub uciążliwe mdłości wymagają konsultacji z ginekologiem. Być może lekarz prowadzący ciążę zaleci ci przyjmowanie witaminy B6, której niedobór może być przyczyną nudności (nie mogą jej zażywać kobiety, które mają problem z wątrobą). W wyjątkowych wypadkach lekarz może przepisać środek farmakologiczny hamujący silne wymioty. Czasem konieczne jest dożylnie nawadnianie (w przypadku uporczywych wymiotów) lub podanie leków łagodzących mdłości.

Zobacz także: 

Leki na zgagę w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Leki na zgagę w ciąży – apteczne sposoby na zgagę
Leki na zgagę w ciąży muszą być skuteczne, ale i bezpieczne dla przyszłej mamy. Po jakie leki na zgagę z apteki mogą sięgnąć ciężarne, by poradzić sobie z tym uciążliwym problemem?

Zgaga wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej. To z kolei jest spowodowane z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik działania hormonów w ciąży). Leki na zgagę mogą być konieczne, jeśli zawiodą domowe sposoby na zgagę w ciąży . Każda przyszła mama musi nauczyć się sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością, bo pojawia się u większości ciężarnych. Leki na zgagę – czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Leki na zgagę w ciąży nie zawsze będą bezpieczne dla płodu. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdy zakup leków konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Leki dobre dla kobiet w ciąży mają w swoim składzie substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych (węglan wapnia i węglan magnezu). Do wielu preparatów dodawane są także alginiany, które działają osłonowo. Preparaty na zgagę w ciąży można znaleźć w aptece w formie tabletek do ssania i rozgryzania, a także w formie zawiesiny, mleczka na zgagę i saszetek z żelem. Pomocne w leczeniu zgagi są też ziołowe preparaty. Najlepiej stosować je zamiennie z lekami, których nie można stosować stale. Regulują trawienie, łagodzą podrażnienia i chronią przełyk. W aptece możesz kupić np. len w tabletkach oraz herbatkę z melisy i kopru włoskiego.  Jakie leki na zgagę w ciąży warto stosować? W leczeniu objawów zgagi w ciąży pomocne są leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę. Odpowiednie będą takie preparaty, jak Rennie, Maalox, Manti, oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. Niektóre kobiety chwalą sobie też leki homeopatyczne (takie jak Nux vomica czy Natrum muriaticum). Pomóc może również picie roztworu soli...

macica w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Macica w ciąży – jak wygląda, jak się zmienia, dokąd sięga?
Macica w ciąży zwiększa swoje rozmiary i masę, aby pomieścić rosnący w niej płód wraz z łożyskiem i skutecznie je chronić. Jej dno (górna część) przed ciążą znajduje się tuż nad spojeniem łonowym, a pod koniec ciąży sięga aż do dolnej części mostka. Po porodzie obkurcza się do poprzednich rozmiarów.

Macica w ciąży odgrywa kluczową rolę – zapewnia płodowi idealne miejsce do rozwoju. To w niej zagnieżdża się zarodek , powstaje łożysko i pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Macica położona jest w miednicy mniejszej między odbytnicą a pęcherzem płodowym. Jej zadaniem jest przyjęcie zarodka, stworzenie mu najlepszych możliwych warunków do rozwoju oraz wypchnięcie dziecka na świat. Spis treści: Jak wygląda macica w ciąży? Jak rośnie macica w ciąży? Objawy rozciągania się macicy w ciąży Jak wygląda macica w ciąży? Przed ciążą macica waży 60-70 g, ma długość około 7 cm i pojemność kilku mililitrów. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, ustawioną szerszą częścią do góry. Na początku ciąży jej ścianki mają grubość ok. 2,5 cm. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży macica powiększa się, ale nierównomiernie – bardziej powiększa się jej górna część. Pod koniec ciąży macica waży ponad 1100 g i ma pojemność mniej więcej 5 litrów, a jej ścianki są cieńsze – mają ok. 1,5 cm grubości. Szyjka macicy w ciąży także podlega zmianom. Od dołu macica połączona jest z pochwą, a w jej górnej części znajdują się ujścia jajowodów. Macica otoczona jest błoną, która stanowi część otrzewnej i nazywa się ją omaciczem. Macicę podtrzymują więzadła i tkanki włókniste. Jak rośnie macica w ciąży? Macica w ciąży systematycznie się powiększa, aby pomieścić wzrastający płód. Poniżej podajemy, dokąd sięga dno macicy na poszczególnych etapach ciąży: 8 tydzień ciąży : macica sięga spojenia łonowego i ma wielkość cytryny, a płód – maliny; 12 tydzień ciąży : macica ma wielkość męskiej pięści, a płód – niewielkiej limonki; 16 tydzień ciąży : macica sięga 2 palce powyżej spojenia łonowego, ma wielkość pomelo, a płód – awokado;...

zgaga w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości
Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zgaga w ciąży to naturalny objaw związany z ciążą. Ta nieprzyjemna dolegliwość nie powinna być jednak odbierana jako oznaka ciąży, ponieważ przyczyny zgagi mogą być różne. Wyjaśniamy, skąd się bierze zgaga i jak ją łagodzić w czasie ciąży. Czy to prawda, że cola czy soda oczyszczona to naprawdę dobry sposób na zgagę w ciąży? Spis treści:  Co to jest zgaga? Co oznacza z gaga w ciąży: przyczyny Zgaga w ciąży: objawy Sposoby na zgagę w ciąży Leki na zgagę w ciąży Co to jest zgaga? Zgaga   to potoczna nazwa pieczenia odczuwanego w przełyku, które jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do górnej części układu pokarmowego. Uczucie pieczenia pojawia się w okolicy zamostkowej i może promieniować w kierunku gardła. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj falami. Najczęściej dokucza w nocy lub gdy po posiłku przyjmuje się pozycję leżącą. Co oznacza zgaga w ciąży – przyczyny zgagi Najczęstszą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli nieprawidłowe działanie zwieracza dolnego przełyku, który zamiast zatrzymywać treść żołądkową w żołądku, umożliwia jej cofanie się w górę układu pokarmowego. Powstawaniu zgagi sprzyja również stres, nadwaga, kofeina, pikantne i tłuste potrawy, a także ciąża.  Jeśli zgaga pojawia się w pierwszych dniach ciąży, najprawdopodobniej będzie towarzyszyć kobiecie już do rozwiązania. Intensywniej da o sobie znać po 20. tygodniu ciąży. Przyczyny zgagi w ciąży Zgaga w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej. Uporczywa zgaga może być skutkiem działania progesteronu, którego poziom gwałtownie rośnie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. To pod jego wpływem rozluźnia się mięsień...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz