ciąża bez objawów
Adobe Stock
Objawy ciąży

Ciąża bez objawów: czy to w ogóle możliwe?!

Ciążę bez objawów jest możliwa. W zależności od podłoża ciąży bezobjawowej czasem nawet test ciążowy może dać wynik negatywny, choć kobieta spodziewa się dziecka. Zdarzają się nawet przypadki rozpoznania ciąży dopiero na sali porodowej.

Ciąża bez objawów nie jest rzadkością, choć pojęcie to dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie (zwłaszcza dla kobiet, które pierwsze objawy ciąży, takie jak mdłości czy tkliwość piersi, zauważyły niemal tuż po zapłodnieniu).

Jak ustalili naukowcy z „Journal of the Royal Society of Medicine”, 1 na 475 kobiet nie odczuwa żadnych objawów w ciąży przez wiele tygodni. Panie te zazwyczaj dowiadują się, że zostaną mamą dopiero po piątym miesiącu ciąży.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 1 na 2500 kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. O takim przypadku pisaliśmy w artykule: Ciąża z zaskoczenia: myślała, że to skurcze żołądka, okazało się, że rodzi.

Spis treści:

Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film

Czy ciąża bez objawów jest możliwa?

Brak miesiączki, nudności, wymioty, zgaga, ból i powiększenie piersi, zwiększony apetyt – to najczęstsze z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że kobieta mimo tego, że jest w ciąży, nie odczuwa żadnych objawów. Najczęściej jednak taki stan nie trwa długo i objawy pojawiają między 5 a 12 tygodniem od poczęcia. 

Ciąża wyparta

Gdy kobieta znajduje się na zaawansowanym etapie ciąży, a objawy wciąż nie wystąpiły, lekarz może podejrzewać tzw. ciążę wypartą o podłożu psychologicznym. Występuje ona, gdy kobieta nie chce pogodzić się z tym, że zostanie mamą, i wypiera tę wiadomość ze swojej świadomości. Co ciekawe, ciężarna robi to tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne są u niej niemal niezauważalne (mylić potrafi się nawet test ciążowy!).

Ciąża ukryta

Ciąże wyparte to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dużo częściej u kobiet występuje tzw. „ciąża z zaskoczenia”, w medycynie określana mianem ciąży ukrytej lub tajemniczej (z ang. cryptic pregnancy). To sytuacja, w której konwencjonalne badania medyczne, kondycja ani stan fizyczny kobiety nie wskazują na ciążę, a ciężarne dopiero w momencie porodu dowiadują się, o tym, że spodziewały się dziecka. Nie jest to częste zjawisko, ale też nie jest ono zupełnie niespotykane.

Ciąża bez objawów: u kogo może wystąpić?

Każda ciąża jest inna – objawy występujące w pierwszej ciąży, mogą nie pojawić się w drugiej i odwrotnie. Co więcej, każda kobieta może odczuwać, że spodziewa się dziecka w nieco inny sposób.

Brak widocznych objawów ciąży nie musi być powodem do zmartwień, nie oznacza jednak, że jest to pozytywny sygnał. U części kobiet typowe objawy rzeczywiście mogą nie wystąpić, z kolei inne ciężarne mogą je po prostu przeoczyć.

Objawy ciąży zwykle trudniej zauważyć u kobiet:

  • otyłych, które mogą mieć problem z zauważeniem ciąży zarówno ze względu na ilość tkanki tłuszczowej, jak i z uwagi na występowanie dolegliwości, które mogą się wiązać z otyłością (takich jak np. nieregularne cykle miesiączkowe);
  • cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS) i związane z nim wahania hormonów oraz zaburzoną regularność miesiączkowania;
  • w okresie okołomenopauzalnym, w którym występuje proces zaniku miesiączki (krwawienia są skąpe, nieregularne) oraz zmiany hormonalne;
  • stosujących antykoncepcję hormonalną (pigułki antykoncepcyjne) i wkładki domaciczne (IUD) – są to jedne z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, jednak zdarzają się sytuacje, w których można zajść w ciążę przyjmując hormony lub z założoną wkładką domaciczną;
  • które urodziły, ale jeszcze nie pojawiła się miesiączka po ciąży – karmienie może opóźnić owulację, a stan poporodowy (np. zmęczenie, bolesność piersi, wahania hormonów) można pomylić z kolejną ciążą;
  • uprawiających intensywnie sport i mających niską zawartość tkanki tłuszczowej – w tym przypadku często występuje zanik miesiączki związany z niskim poziomem niektórych hormonów;
  • zmagających się z innymi zaburzeniami hormonalnymi, które powodują nieregularne miesiączki;
  • chorujących na choroby psychiczne (takie jak schizofrenia);
  • uzależnionych.
Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej, którą wydzielają tkanki zarodka we wczesnym stadium ciąży) w moczu. Dają one 99,9 proc. skuteczności. Czasem zdarza się, że poziom hCG jest u kobiety tak niski, że test nie jest w stanie go wykryć. Ciężarne z niskim poziomem hCG mogą też długo nie odczuwać żadnych objawów ciąży.

Ciąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty?

Z lekarzem należy się skonsultować w sytuacji, gdy objawy ciąży nie wstępują, ale i tak podejrzewasz, że możesz spodziewać się dziecka, bo zrobiłaś test ciążowy i wynik jest pozytywny.

Brak objawów ciąży może towarzyszyć ciąży pozamacicznej  (jest zlokalizowana poza jamą macicy). Dopiero później mogą pojawić się niepokojące symptomy jak bóle brzucha, krwawienie, ból górnej części ramienia, ogólne złe samopoczucie, potliwość, bladość skóry i szybsza akcja serca. Na szczęście test ciążowy zwykle wykazuje taką ciążę. Choć brakuje innych typowych objawów, należy szybko zgłosić się do lekarza, bo ciąża pozamaciczna może stanowić poważne zagrożeni dla zdrowia, a nawet życia kobiety. 

Powodem do niepokoju zawsze powinno być nagłe zaniknięcie objawów ciąży. Jeżeli do tej pory występowały charakterystyczne objawy, a nagle zaniknęły, koniecznie udaj się do lekarza – szczególnie jeśli do zaniku objawów ciąży doszło w pierwszym trymestrze. Lekarz przebada cię i sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo, czy nie doszło np. do poronienia.

Specjalistyczna opieka w trakcie ciąży jest kluczowa dla dobra matki i dziecka. Tylko regularnie odwiedzając lekarza, możemy na czas wykryć ewentualną chorobę i wszelkie nieprawidłowości, i odpowiednio na nie zareagować.

Źródło:
Baby Center
Journal of the Royal Society of Medicine

Zobacz też:

żurawina w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Żurawina w ciąży: czy można ją spożywać i czy pomaga na pęcherz?
Żurawina jest naturalnym antybiotykiem bogatym w witaminy i minerały, a także środkiem wspomagającym leczenie zapalenia pęcherza. Jednak czy jest dozwolona w ciąży? A jeśli tak – w jakiej formie: suszonej, herbatki żurawinowej czy może kapsułek? Sprawdź, czy można spożywać żurawinę w ciąży.

Żurawina jest składnikiem wielu suplementów wspomagających funkcjonowanie dróg moczowych, a to tylko jedna z jej drogocennych właściwości. Można spożywać ją w formie suszonych owoców oraz herbat i soków żurawinowych, a także dostępnych w aptekach kapsułek. Ciężarne, które mają problemy z pęcherzem, również mogą ją zażywać. Czy można jeść żurawinę w ciąży? Żurawina w ciąży nie jest zabroniona – nie istnieją żadne przeciwwskazania do jedzenia żurawiny ani picia herbat żurawinowych w czasie ciąży. Wręcz przeciwnie: ciężarne w tym czasie bardziej niż zwykle narażone są na zapalenie dróg moczowych – przyszłym mamom często dokucza zapalenie pęcherza . Z racji tego, że w ciąży należy ograniczyć przyjmowanie antybiotyków, i warto robić to tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba – świetnym rozwiązaniem są domowe sposoby na zapalenie pęcherza , a jednym z nich jest właśnie spożywanie żurawiny Żurawina w ciąży: na co pomaga? Pozytywny wpływ żurawiny na drogi moczowe można zaobserwować już po dwóch godzinach od jej spożycia. To korzystne działanie żurawiny utrzymuje się jeszcze przez ponad 10 godzin. Żurawina spożywana w ciąży pomaga też na inne dolegliwości, między innymi: polepsza odporność; leczy infekcje górnych dróg oddechowych; odkaża jamę ustną i gardło; działa dobroczynnie na układ pokarmowy; zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i chorobom dziąseł; chroni przed anemią – ułatwia przyswajanie żelaza i wapnia; powstrzymuje tworzenie się zakrzepów. Żurawina w ciąży – właściwości Istnieje bardzo wiele korzyści płynących ze spożywania żurawiny. Poza leczeniem infekcji dróg moczowych żurawina ma także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Żurawina posiada także: duże ilości witamin A, E oraz C, a także sporo witamin z grupy...

tygodnie ciąży a miesiące
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Tygodnie ciąży a miesiące – jak to obliczać? Który to tydzień ciąży i jaki miesiąc?
Zastanawiasz się pewnie, jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży, skoro lekarz mówi tylko o tygodniach. Pokazujemy, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące. Prezentujemy rozpiskę – miesiące ciąży z podziałem na tygodnie w formie wygodnych tabelek.

Być może nie wiesz dokładnie, w którym miesiącu ciąży jesteś i jak liczyć tygodnie ciąży. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przecież miesiąc miesiącowi nierówny. Poznaj łatwe sposoby przeliczania tygodni ciąży na miesiące.  Tygodnie ciąży a miesiące: jak to liczyć? Do obliczenia długości ciąży przyjmuje się, że początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, choć poczęcie dziecka przypada zwykle kilka, a nawet kilkanaście dni później. Zgodnie z tymi wyliczeniami ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W praktyce jednak, licząc od zapłodnienia, jest to średnio 38 tygodni, czyli 267 dni. Długość ciąży ma związek z miesiącami księżycowymi, które trwają po 4 tygodnie, ponieważ z nimi zgodny jest standardowy, 28-dniowy cykl menstruacyjny . Gdybyśmy zatem chcieli tygodnie ciąży podzielić na miesiące księżycowe, otrzymalibyśmy aż 10 takich miesięcy. W przypadku ciąży trudno jednak o matematyczną dokładność, choćby dlatego, że nie zawsze można precyzyjnie określić jej początek. Tradycyjnie i umownie dzieli się więc ciążę na 9 miesięcy, a do codziennych obliczeń używa się tygodni. Miesiące ciąży można podzielić na tygodnie na kilka sposobów. Zobacz, z jakimi podziałami miesięcy i tygodni ciąży możesz się spotkać, i sprawdź na  kalkulatorze ciąży , w którym tygodniu aktualnie jesteś. Jak liczyć miesiące ciąży ? Sposób 1 Zgodnie z pierwszym sposobem przyjmuje się, że średnio miesiąc ciąży ma 4 i pół tygodnia (z wyjątkiem 9 miesiąca). Podział miesięcy na tygodnie ciąży wygląda następująco: 1 trymestr 1 miesiąc ciąży 0-4,5 tydzień ciąży 2 miesiąc ciąży  4,5-9 tydzień ciąży 3 miesiąc ciąży  9-13,5 tydzień ciąży 2 trymestr 4 miesiąc ciąży...

Farbowanie włosów w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy podczas ciąży, a jeśli tak, to jakich farb i innych środków do koloryzacji używać. W kwestii malowania włosów przez ciężarne nie istnieje dużo ograniczeń. Sprawdź, jakie zabiegi fryzjerskie dotyczące zmiany koloru włosów może wykonywać ciężarna i na co powinna uważać. Spis treści : Czy można farbować włosy w ciąży? Kiedy farbować włosy w ciąży? Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba? Jak farbować włosy w ciąży? Czy można rozjaśniać włosy w ciąży? Dekoloryzacja włosów w ciąży Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny? Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno? Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy w ciąży? Odpowiedź na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, brzmi: tak, można. Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ składniki farby nie przedostają się do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w czasie ciąży zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej. Szczególnie boją się tych zabiegów w pierwszym trymestrze. Okazuje się, że niepotrzebnie. Farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich nie przenikają do płodu. Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że do płodu mogą przedostać się śladowe ilości amoniaku z farby. Do tej pory nie zostało jednak udowodnione, że amoniak z farby do włosów przenika do organizmu dziecka. Kiedy farbować włosy w ciąży? Pojawia się więc pytanie, kiedy farbować włosy w ciąży. Na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, kształtują się narządy wewnętrzne płodu i ciężarne boją się, że jakiś składnik chemiczny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz