metaliczny posmak w ustach w ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – skąd się bierze i jak go złagodzić?

Metaliczny posmak w ustach może być jednym z objawów ciąży. Czasami jednak wynika z różnych nieprawidłowości, które mogą występować niezależnie od ciąży. Na szczęście jest kilka sposobów na zmniejszenie tej dolegliwości.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży nie jest niczym niezwykłym. Wiele ciężarnych na początku cierpi na zaburzenia w odczuwaniu smaku (łac. dysgeusia). Przyczyną są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie.

Gdy kobieta spodziewa się dziecka, jej funkcje smakowe zostają obniżone. Wynika to ze zmian w pracy receptorów kubków smakowych, które powodują, że smaki są słabiej wyczuwane. Dlatego ciężarne często preferują bardzo wyraziste smaki.

Naukowcy podejrzewają, że ten mechanizm ma sprawić, by kobieta sięgała w ciąży po bardziej zróżnicowaną dietę, co zapewni prawidłowy rozwój płodu. Niestety zmiany te mogą też wywołać niechęć do jedzenia.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Metaliczny posmak w ustach na początku ciąży

Objaw ten jest naturalny i często spotykany, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. U części kobiet utrzymuje się także w drugim trymestrze. Później zwykle samoistnie zanika, jednak niektóre ciężarne odczuwają go także w ostatnich miesiącach ciąży.

Odczuwanie metalicznego smaku w ustach na początku ciąży związane jest z podwyższeniem poziomu estrogenu i progesteronu – hormonów odpowiedzialnych także za pojawienie się pierwszych objawów ciąży. Najprawdopodobniej największe znaczenie ma estrogen, który zmienia również sposób odczuwania zapachów. Z czasem organizm kobiety adaptuje się do zmian hormonalnych. To dlatego odczuwanie metalicznego posmaku w ustach na początku ciąży jest najczęściej spotykane i najmocniej nasilone, a zanika na późniejszych etapach ciąży.

Metaliczny posmak przed porodem

Zaburzenia w odczuwaniu smaku mogą pojawiać się na każdym etapie ciąży. Jeśli jednak ciężarna odczuwa metaliczny posmak w ustach w III trymestrze lub przed porodem, istnieje ryzyko, że przyczyna nie ma związku z ciążą. 

Metaliczny posmak w ustach może być wynikiem:

 • zatrzymywania wody w organizmie
 • odwodnienia
 • suchości w ustach
 • chorób zębów i przyzębia
 • infekcji (gardła, zatok, migdałków)
 • nieprawidłowej suplementacji (chromem, magnezem, potasem, żelazem)
 • chorób neurologicznych
 • urazów głowy
 • migreny
 • przyjmowanych leków (m.in. przeciwalergicznych, moczopędnych, przeciwzapalnych)
 • chorób metabolicznych (np. cukrzyca)
 • chorób nerek i wątroby
 • choroby nowotworowej
 • zatrucia metalami ciężkimi lub chemikaliami.

Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach w ciąży?

Z metalicznym posmakiem można walczyć. Nie zawsze udaje się go całkowicie zlikwidować na początku ciąży. Można próbować go złagodzić poprzez regularną higienę jamy ustnej i szczotkowanie języka, a także nawadnianie organizmu.

Sposoby na metaliczny posmak w ustach w ciąży:

 • żucie miętowej gumy
 • jedzenie chłodniejszych pokarmów
 • sięganie po ostrzejsze przyprawy
 • jedzenie kwaśnych przekąsek – kwaśne jabłka, pikle
 • picie kwaśnych soków
 • płukanie ust wodą z sodą oczyszczoną.


Uwaga! Metaliczny posmak w ustach może nasilać picie wody mineralnej lub spożywanie pokarmów, w których wykorzystano słodziki. 

Jeśli metaliczny posmak w ustach występuje w III trymestrze ciąży, warto o tym powiedzieć swojemu ginekologowi. Ponieważ jest to rzadki objaw na tym etapie ciąży, może sugerować niehormonalne podłoże problemu. Warto wtedy wykluczyć inne przyczyny dolegliwości, np. cukrzycę, choroby zębów i dziąseł, infekcje i inne schorzenia, a także w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.

źródło: heath line.com

Zobacz także:

Czas wolny
Jak działają zmysły? Zmysł smaku
Ulubiony smak? Pewnie, że czekolada! A wiecie jak to się dzieje, że po wzięciu kawałka do ust uruchamiane są nasze kubki smakowe odpowiedzialne za słodki smak?

Spróbujcie sobie głośno odpowiedzieć na pytanie – co lubicie jeść najbardziej? Nie było tak trudno, prawda? To teraz pomyślcie jaki smak ma ta potrawa – jest raczej słodka? A może kwaśna? Rozpoznanie smaku pojedynczych produktów jest nieco prostsze, więc z tym zadaniem powinniście poradzić sobie bez problemu. Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Hormony w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Hormony w ciąży: za co odpowiadają i jaki jest ich prawidłowy poziom?
Hormony w ciąży odpowiedzialne są za szereg zmian, które dzieją się w organizmie przyszłej mamy. Zmieniająca się waga i wahania nastrojów to niejedyne skutki zmian hormonalnych u ciężarnej.

Hormony w ciąży mają wpływ nie tylko na pracę narządów, ale i na to, jak wyglądasz, co czujesz. Bo to od nich (w dużym stopniu) zależy, czy jest ci wesoło, czy zalewasz się łzami, czy żołądek skręcają ci nudności i głód (czasem, o zgrozo, równocześnie), czy z dnia na dzień piękniejesz. Nie jest to żadna magia, a po prostu efekt przepływu substancji chemicznych przez krew. Hormony regulują procesy biochemiczne, które zachodzą w tkankach twojego organizmu. Spis treści:​ Na co wpływają hormony w ciąży? Zmiana wyglądu na skutek hormonów w ciąży Działanie hormonów podczas porodu Jak hormony wpływają na twój organizm miesiąc po miesiącu? Prawidłowy poziom hormonów: w ciąży, owulacji, menopauzie Na co wpływają hormony w ciąży? Hormony w zwiększonych, „ciążowych” dawkach oddziałują znacząco na organizm przyszłej mamy. To przez nie prawie 90 proc. kobiet odczuwa: poranne nudności (które mogą trwać cały dzień), zmęczenie, głód, zawroty głowy. Wiele przyszłych mam zaczyna tyć już w pierwszych miesiącach ciąży , wcale nie dlatego, że więcej jedzą. Zmęczenie jest jednym z mechanizmów zmuszających ciężarną do zachowania energii i magazynowania jej w postaci tłuszczu. Rosnące dziecko potrzebuje bowiem nieprzerwanych energetycznych dostaw. Za wiele z ciążowych dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron . Jest on bardzo ważnym hormonem, ponieważ: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, sprawia, że nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego, umożliwia utrzymanie ciąży. Progesteron razem z estrogenami (estron, estradiol i estriol) podtrzymuje ciążę, pomaga też ciężarnej się wyciszyć, uspokoić, skupić na ciąży. Spory udział ma w tym także prolaktyna , która sprawia, że przestajesz mieć ochotę na seks i skupiasz całą swoją uwagę na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz