Aż 40 procent polskich dzieci przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Z roku na rok zabieg ten staje się coraz bardziej popularny. Kobiety stosują go nie tylko z konieczności, ale często wybierają go same. Niezależnie jednak od tego, czy mowa o planowanym cesarskim cięciu, czy cesarskim cięciu na życzenie, ważne, żeby wiedzieć, z czym wiąże się zabieg. Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być bardzo dotkliwe. Z konsekwencjami takiej decyzji można mierzyć się później przez resztę życia.

Reklama

Ile można mieć cesarek?

To, ile razy kobieta może mieć cesarkę, jest kwestią indywidualną. Decyzję o przeprowadzeniu kolejnego cesarskiego cięcia zawsze podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentką i zapoznaniu się z jej historią medyczną. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia kobiety, historii ewentualnych powikłań i wskazań do przeprowadzenia zabiegu lekarz decyduje, czy ciężarna powinna poddać się cesarskiemu cięciu, czy możliwy jest poród naturalny.

Poród siłami natury po cesarskim cięciu (z angielskiego VBACVaginal Birth After Cesarean Section) jest porodem podwyższonego ryzyka. Wśród czynników zmniejszających szanse na udany poród naturalny wymienia się m.in. niewielki odstęp od poprzedniego cesarskiego cięcia (mniej niż rok), ciążę mnogą, pęknięcie macicy lub krocza III albo IV stopnia, powtarzające się wskazania do cesarskiego cięcia czy więcej niż jedną przebytą cesarkę w przeszłości. Decyzję o tym, czy poród siłami po cesarce będzie możliwy, podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu.

Ile można mieć cesarskich cięć? Opinia lekarza

Dr n. med. Renata Jaczyńska przyznała, że odpowiedź pytanie, ile można mieć cesarek, nie jest oczywista. Sprawa jest bowiem mocno indywidualna. Istnieje jednak pewna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać.

„Nie określono, ile można mieć cesarek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kolejne takie operacje niosą ze sobą coraz większe ryzyko powikłań. Najczęściej po trzech odradzamy czwartą ciążę, ale decyzja ta należy do pacjentki” – podkreśla ekspertki. Czy kolejne zabiegi wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań po cesarskim cięciu?

„Drugie, trzecie czy następne cesarskie cięcie jest trudniejsze do wykonania m.in. ze względu na zrosty po poprzednich zabiegach – mięsień macicy w miejscu blizny jest też osłabiony. Z tego powodu może dojść do uszkodzenia sąsiednich narządów, np. pęcherza moczowego, jelita. Powikłania w czasie kolejnej operacji są podobne do tych po pierwszym cesarskim cięciu, ale zdarzają się częściej”.

Zobacz także

Decyzja o cesarskim cięciu powinna być więc mocno przemyślana.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama