Cesarskie cięcie wykonuje się u kobiet, które z powodu przeciwwskazań nie mogą rodzić naturalnie. Bywa, że cesarka jest ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Aby zabieg zakończył się szczęśliwie i zmniejszyć ryzyko powikłań, musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Reklama

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Badania

Niezależnie od tego, czy szykujesz się do planowanej cesarki, czy wybrałaś cesarskie cięcie na życzenie, musisz się dobrze przygotować. Zanim zapiszesz się na zabieg, twój ginekolog wypisze ci skierowania na niezbędne badania (np. krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów). Większość z nich należy zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, żeby były aktualne.

W przeddzień zabiegu odbędziesz konsultację anestezjologiczną. To właśnie wtedy będziesz miała okazję porozmawiać z lekarzem na temat znieczulenia, twojego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób. Lekarz poinformuje cię też o możliwości wystąpienia powikłań po cesarce. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące zabiegu, nie wahaj się o nich opowiedzieć. Tego dnia będziesz miała także wykonane badania laboratoryjne:

  • morfologię,
  • badanie moczu,
  • jonogram (zestaw badań laboratoryjnych, które pozwalają określić poziom elektrolitów w osoczu),
  • APTT (badanie, które pozwala na diagnostykę związaną z krzepnięciem krwi).

UWAGA! Pamiętaj, żeby mieć przy sobie dokument z grupą krwi oraz wyniki badania HBs, GBS, HIV.

Jak się przygotować do cesarki i pobytu w szpitalu?

  • Jeszcze w domu zmyj lakier z paznokci (lekarze chcą podczas operacji obserwować kolor płytek paznokci, który świadczy o krążeniu krwi). Do cesarskiego cięcia będziesz musiała też zdjąć wszystkie ozdoby (kolczyki, łańcuszki, zegarek).
  • Jeśli masz zaplanowane cięcie cesarskie, do szpitala zgłaszasz się najpóźniej dzień przed terminem wyznaczonego zabiegu.
  • Dzień przed cesarskim cięciem bądź na lekkostrawnej diecie. Unikaj produktów smażonych i wzdymających warzyw. Warto jednak, żebyś piła dużo wody (najlepiej 2 litry wody mineralnej niegazowanej na dobę).
  • Do szpitala zabierz ze sobą te same rzeczy, które wzięłabyś do porodu naturalnego. Niezbędne są dokumenty (dowód osobisty, skierowanie do szpitala, karta ciąży itd.), kosmetyki, koszula nocna na zmianę. Po cesarskim cięciu zostaniesz w szpitalu dłużej niż po porodzenia naturalnym (ok. 4-5 dni), więc pamiętaj, by wziąć ze sobą więcej ubrań i bielizny.
  • Dostajesz specjalny płyn do kąpieli i szpitalną koszulę. Powinnaś umyć się wieczorem i rano przed zabiegiem.
  • Lekarz dokładnie cię zbada. Przygotuj się na KTG, USG oraz na badanie ginekologiczne.
  • W dniu operacji nie możesz nic jeść (najlepiej, żebyś powstrzymała się od posiłków i napojów już od północy. Dwie godziny bez jedzenia i picia przed zabiegiem to absolutne minimum – jeśli nie spełnisz tego warunku, ryzykujesz odwołaniem cesarskiego cięcia).
  • Dostaniesz nawadniającą kroplówkę, a do pęcherza moczowego zostanie ci założony cewnik (w znieczuleniu miejscowym), aby podczas zabiegu można było kontrolować wydalanie moczu.
  • Lekarz może podać ci antybiotyk. Konieczne jest też golenie górnej części wzgórka łonowego. Potem zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.
  • Tuż przed cesarskim cięciem dostaniesz kroplówkę z płynem wieloelektrolitowym lub glukozą, która cię nawodni oraz zwiększy objętość krwi.

Jeśli chcesz, żeby podczas operacji towarzyszył ci mąż lub inna bliska osoba, pamiętaj, by zapytać o to wcześniej lekarzy.

Zobacz także

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama