Cesarskie cięcie wciąż budzi też więcej wątpliwości niż poród naturalny. Wiele kobiet nie wie, ile czasu potrzeba, żeby blizna po cesarce prawidłowo się zrosła, kiedy można zajść w kolejną ciążę po cesarce i czy to w ogóle możliwe. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Reklama

Ciąża po cesarskim cięciu: kiedy najwcześniej można zajść w ciążę?

Według lekarzy kobieta, której ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, może zajść w następną ciążę minimum rok po operacji. Wielu specjalistów jest jeszcze bardziej rygorystycznych pod tym względem. Przekonują, by zacząć planowanie kolejnej ciąży dopiero po 18 miesiącach, a nawet po dwóch latach od cesarki.

By uniknąć ewentualnych komplikacji, najpierw w pełni musi się zagoić blizna po cesarskim cięciu (żeby nie doszło do jej rozejścia lub pęknięcia), a macica powinna wrócić do pierwotnych rozmiarów. Organizm kobiety musi mieć czas, by w pełni się zregenerować. Kobieta po cesarce musi też na siebie bardzo uważać (unikać nadmiernego forsowania mięśni brzucha i niczego nie dźwigać).

Ciąża po cesarskim cięciu: czy różni się czymś od poprzedniej?

Objawy ciąży po cesarskim cięciu nie różnią się od objawów poprzedniej ciąży. Prawdopodobnie pojawi się więc uczucie zmęczenia i senność. Typowymi objawami wczesnej ciąży są też nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, zmiana nastrojów, ból i wrażliwość piersi, zawroty głowy oraz omdlenia.

Będąc w ciąży po cesarskim cięciu, należy bezwzględnie prowadzić zdrowy tryb życia. Unikać ewentualnych urazów, dymu tytoniowego, kontaktu z osobami chorymi. Ciężarna powinna też jak najmniej się stresować.

Zobacz także

Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Poród naturalny po cesarce jest możliwy, jednak decyzję powinien podjąć lekarz. Wszystko zależy od tego, jakie były wskazania do cięcia cesarskiego, czy nie powtórzą się i czy nie dojdą do nich nowe. Jeśli cesarskie cięcie było planowane i wynikało ze wskazań medycznych, kolejny poród prawdopodobnie też odbędzie się w ten sposób. Jeśli jednak cesarka nie była wynikiem choroby przewlekłej matki, problemów okulistycznych czy budowy anatomicznej, a np. niewłaściwego ułożenia maluszka czy innych czynników, które wymusiły nagły zabieg w trakcie porodu, kolejny może odbyć się drogą pochwową.

Trzeba jednak pamiętać, że naturalny poród po cesarce wiąże się z pewnym ryzykiem. Najgorszy scenariusz to możliwość pęknięcia macicy. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi rzadko (obecnie podczas zabiegu wykonuje się cięcie poprzeczne, w dolnym odcinku macicy, na granicy części aktywnej i nieaktywnej. Taka blizna jest znacznie bardziej odporna na rozejście się).

VBAC to poród siłami natury, który odbył się u kobiety po cesarskim cięciu. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego terminu: Vaginal Birth After Cesarean Section. Poród ten jest przez cały czas monitorowany przy pomocy kardiotokografii (KTG). Choć wiele kobiet nalega, by po cesarce rodzić naturalnie, decyzję powinien podjąć lekarz po obszernym wywiadzie z pacjentką.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama