Badania przeprowadzili fińscy naukowcy. W tym celu przeanalizowali zdrowie 1,4 miliona dzieci, śledząc jego stan aż do drugiej dekady życia. Ich odkrycia są naprawdę interesujące.

Reklama

Nowe metody analizy skutków cesarki, nowe wyniki

Dotychczas ze skutkami cesarskiego cięcia wiązano astmę, cukrzycę typu 1 oraz otyłość dzieci, które w ten sposób przyszły na świat. Fińscy naukowcy jednak, stosując nowe metody statystyczne, nie znaleźli związku między tym rodzajem porodu a otyłością, cukrzycą czy alergiami. Natomiast potwierdzili związek między cesarką a astmą u tak urodzonych dzieci.

Tniemy, bo idziemy na urlop!

Przy okazji naukowcy odkryli, że w fińskich szpitalach lekarze wykonują więcej nieplanowanych cesarskich cięć przed świętami i weekendami. Decyzje o wykonaniu tej procedury podejmują przed dniami wolnymi inaczej niż w środku tygodnia: przed wolnymi dniami stawiają inne diagnozy. To oznacza, że w środku tygodnia część kobiet urodziłaby naturalnie, a przed nadchodzącymi dniami wolnymi lekarze wykonują u nich cięcie, aby mieć spokój np. w weekend.

Zobacz także: Wskazania do cesarskiego cięcia [Film]

Czy tak jest w polskich szpitalach? Nie ma danych, które pozwoliłyby to stwierdzić. Jedno jest jednak pewne: jeśli nie musisz rodzic przez cesarkę, lepiej tego nie robić. Dla dobra dziecka. A jeśli twoja pociecha już jest na świecie i pojawiła się na nim w czasie cesarskiego cięcia bądź czujna i nie bagatelizuj problemów z układem oddechowym dziecka, gdyż ryzyko, że dotknie je astma, może być podwyższone.

Zobacz także

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama