Ćwiczenia po cesarce pomogą młodej mamie powrócić do formy, jednak nie można zapominać, że ciąża bardzo obciążyła organizm. Pamiętać także należy, że cesarskie cięcie to operacja, po której kobieta także musi na siebie uważać, w końcu doszło do przecięcia powłok brzusznych.

Reklama

Ćwiczenia po cesarce: kiedy można zacząć?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny. Pierwsza, prosta aktywność fizyczna może być wykonywana za zgodą lekarza w drugiej dobie po porodzie. Pierwsze ćwiczenia wykonuje się, nie wychodząc z łóżka i polegają na napinaniu mięśni pośladków, krążenie stopami (ćwiczenia te bardziej związane są z rozruszaniem się po znieczuleniu). Około trzeciego dnia po porodzie można robić proste ćwiczenia na brzuch, np. napinać delikatnie mięśnie, czy wciągać brzuch, a także zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Regularne ćwiczenia można zacząć wykonywać ok. 8 tygodni po porodzie, za zgodą lekarza.

Jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cieciu?

Na fitness czy bieganie jeszcze przyjdzie ci poczekać. Powrót do formy po cesarce należy zacząć od spokojnego rozruszania organizmu. Możesz także zapisać się na zajęcia dla mam (treningi są także dostępne online), ale koniecznie musisz zgłosić, w jaki sposób odbył się poród. Ważniejsze są regularne rozruszanie organizmu i proste ćwiczeń niż intensywny trening (ten może być dla ciebie nawet niebezpieczny). Wiele też zależy od tego, czy byłaś aktywna w ciąży i przed nią, a także, jak goi się rana po cesarskim cięciu. Najlepsze na początek będą częste spacery, nawet na bieżni. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, po 6-8 tygodniach od cesarki możliwe są bardziej intensywne ćwiczenia. Warto udać się także do fizjoterapeuty poporodowego, który podejdzie do ciebie indywidualnie i zwróci uwagę na to, jakie ćwiczenia na początku powinnaś wykonywać, a jakich lepiej unikać.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama