Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ćwiczenia po porodzie
Połóg

Ćwiczenia po porodzie: kiedy i jak zacząć ćwiczyć?

Ćwiczenia po porodzie pomogą ci wrócić do figury sprzed ciąży. Nie możesz jednak zacząć ćwiczyć od razu po porodzie i pamiętaj, że kluczem są ćwiczenia wzmacniające.

Ćwiczenia po porodzie wymagają wcześniejszego dojścia do siebie po urodzeniu dziecka. Pamiętaj, że twoje ciało przeszło ogromną rewolucję, a mięśnie brzucha są mocno rozciągnięte. Zanim zabierzesz się za trening, musisz wiedzieć, że organizm potrzebuje nie tylko odpowiedniego treningu, ale także czasu.

Kiedy można rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

Pierwszym ćwiczeniem, które można wykonać zaraz po porodzie, są ćwiczenia mięśni Kegla. Mięśnie dna miednicy i pochwy przez cały okres trwania ciąży zostały mocno nadwerężone. Trzeba o nie zadbać, bo kondycja może w przyszłości zadecydować o twoim stanie zdrowia i komforcie. Na możliwość wykonywania innej aktywności fizycznej musisz poczekać ok. 6 tyg. Po tym czasie będziesz miała wizytę kontrolną u ginekologa. Zapytaj, czy już możesz wrócić do treningu. Panie, które musiały mieć cesarskie cięcie, będą musiały poczekać dłużej, bo aż 8 tygodni. Nadal jednak nie możesz forsować ciała.

Dlaczego ćwiczyć po porodzie?

Chodzi nie tylko o powrót do sylwetki i formy sprzed ciąży! Ćwiczenia po porodzie przyspieszają proces obkurczania się macicy, zapobiegają obniżaniu macicy i ścian pochwy, wspomagają pracę jelit, a tym samym łagodzą zaburzenia wypróżniania. Nie zapominajmy o tym, że poprawiają humor, a także dają dużo fizycznej siły niezbędnej do opieki nad maluszkiem.

Jakie ćwiczenia wykonywać po porodzie?

Twoje ciało po porodzie jest zupełnie inne, więc zapomnij o treningach sprzed okresu ciąży. Rozciągnięcie i osłabienie mięśni może wpływać nie tylko na wygląd, ale także na komfort życia i samoocenę, ale pamiętaj, że twój organizm potrzebuje czasu - regularność, a nie intensywność jest tu kluczowa. Gdy lekarz zezwoli na ćwiczenia, możesz zapisać się na zajęcia przeznaczone dla kobiet po ciąży. Dostępne są także treningi on-line, gdzie możesz na bieżąco zadawać pytania trenerowi. Jeśli chcesz ćwiczyć sama, zacznij od spacerów, bieżni, jazdy na rowerze, czy orbitreka. Z czasem zacznij zwiększać tempo i intensywność ćwiczeń, a także, gdy się rozruszasz, powoli wprowadzaj kolejne ćwiczenia do treningu.

Ćwiczenia po porodzie: do wykonania w domu

  • Dotlenianie się — to dobry sposób na rozpoczęcie ćwiczeń. Połóż dłonie na wysokości ostatniego żebra. Zrób głęboki wdech, tak by żebra się rozeszły na boki. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Dotlenisz w ten sposób narządy wewnętrzne. Pamiętaj także, by świadomie oddychać podczas spacerów, marszu czy biegana na dworze.
  • Wyciąganie kręgosłupa — ciąża jest dla kręgosłupa dużym obciążeniem, przez kilka miesięcy musi podtrzymywać większy ciężar niż zazwyczaj. Po porodzie często będziesz nosiła dziecko i się do niego schylała, dlatego tak ważne jest wzmocnienie kręgosłupa. Usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Pochylaj się jak najdalej do przodu, maksymalnie rozciągając kręgosłup na całej jego długości. Możesz ćwiczenie wykonywać, klęcząc na kolanach, pamiętaj jednak, by pośladki dotykały stóp.
  • Mocne mięśnie — siedząc na podłodze z wyprostowanymi, złączonymi nogami, pochylaj się do przodu, przesuwając wyprostowane ręce w kierunku stóp. Nie garb przy tym pleców, najważniejsze jest wyciąganie się do góry i przed siebie, nie musisz głową dotknąć do kolan, ani placami stóp. Przy tym ćwiczeniu pracują zarówno mięśnie pleców, jak i nóg.
  • Kołyska — leżąc na brzuchu, chwyć oburącz stopy. Wyprostuj ramiona i nogi, odchyl mocno głowę do tyłu i wykonaj „kołyskę”. Pozycja ta wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ud oraz ramion.
  • Pupa w górę — leżąc na plecach, podnoś miednicę do góry, jednocześnie dotykając stopami podłoża. Rób to bardzo powoli, unosząc kręgosłup krąg po kręgu, aż do części szyjnej. Równie wolno wracaj do pozycji leżącej.
  • Koci grzbiet — na czworakach zrób wydech, wygnij kręgosłup w łuk i opuść głowę. Przy wdechu pozwól kręgosłupowi luźno opaść i podnieś głowę do góry. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie pleców, ramion i nóg, przynosi ulgę w bólach kręgosłupa, rozładowuje napięcie nagromadzone w górnej części ciała.
  • Mocne ramiona — nie zapominaj o ramionach, które teraz muszą więcej nosić. Uklęknij, podpierając się na rękach (klęk podparty). Napnij mocno mięśnie brzucha, wciągając maksymalnie pępek. Utrzymując napięcie mięśni, wykonaj pompkę.

Ćwiczenia po porodzie na piłce

Pierwszym etapem ćwiczeń jest tak naprawdę przywrócenie naturalnych funkcji pracy mięśni. Jeśli masz piłkę do ćwiczeń, którą wykorzystywałaś w ciąży, teraz także ci się przyda. Przy jej pomocy możesz pomóc swojej miednicy. Na początek zacznij od bujania się i krążeń bioder. Z czasem będzie także świetną podporą podczas wykonywania innych ćwiczeń.

Ćwiczenia brzucha po porodzie

Wiele mam się zastanawia, kiedy będzie mogła zacząć ćwiczyć mięśnie brzucha, które tak bardzo zmieniły się po ciąży. Od razu po porodzie możesz robić proste ćwiczenia na brzuch, np. napinać mięśnie, wciągać brzuch, ale tylko tyle! Możesz zauważyć, że po urodzeniu dziecka, pojawiła się przerwa w mięśniach brzucha. Potrzeba ok. 4-8 tygodni, by wróciły do swojego właściwego ułożenia. Zbyt wczesny trening tej partii ciała nie tylko nie poprawi ich kondycji, ale może nawet uszkodzić mięśnie brzucha. Przysiady i brzuszki można wprowadzić, dopiero gdy przerwa w mięśniach zmniejszy się do szerokości 1-2 palców.

Ćwiczenia po porodzie z dzieckiem

Wiele mam rezygnuje z ćwiczeń po porodzie, ze względu na dziecko, to duży błąd. To może być okazja na fajnie spędzony czasu. Podczas ćwiczeń maluch może leżeć np. na macie podczas wykonywania pompek, a każda seria może kończyć się buziakiem. Świetna zabawa dla każdego z was! Malec z pewnością polubi taką wspólną aktywność. Są też specjalne zajęcia przeznaczone dla mam z maluszkami (też treningi on-line), gdzie instruktorki pokazują, jak niemowlę może uczestniczyć w treningu mamy. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia przy użyciu wózka na spacerze z niemowlakiem.

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak