Za kilka miesięcy urodzę synka. Zastanawiamy się z mężem nad zmagazynowaniem krwi pępowinowej. Słyszałam, że można ją potem wykorzystać, jeśli dziecko zachoruje. Czy to prawda?

Reklama

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy zdecydować się i ponieść niemałe koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej dziecka. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym słowem – tak lub nie. Nie wiadomo bowiem, czy postęp medycyny pozwoli zastosować krew pępowinową wtedy, kiedy będzie potrzebna, i w związku z chorobą, która wystąpi. W Polsce na pobranie komórek macierzystych decyduje się 2-3 proc. rodziców.

15 listopada co roku obchodzony jest Dzień Krwi Pępowinowej, który ma poszerzać wiedzę na temat możliwości przechowywania krwi pępowinowej i szans, jakie niosą komórki macierzyste teraz i w przyszłości.

Spis treści:

Po co się przechowuje krew pępowinową?

W krwi pępowinowej znajdują się tzw. komórki macierzyste, czyli takie, z których potem mogą powstać niemal wszystkie tkanki organizmu. Obecnie komórki macierzyste można wykorzystać w czasie leczenia chorób hematologicznych, niektórych uszkodzeń układu nerwowego, stawów i kości lub w terapii nowotworów – chłoniaka, szpiczaka, białaczki. Długotrwała chemioterapia zabija komórki nowotworowe, ale jednocześnie niszczy szpik kostny. Jedynym ratunkiem jest wtedy przeszczep: albo szpiku, albo właśnie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, które są w stanie odbudować szpik kostny dziecka. Niestety jednak i w tych przypadkach nie zawsze udaje się z krwi pępowinowej dziecka skorzystać, np. wtedy, gdy krwi udało się pobrać zbyt mało lub wtedy, gdy zawiera zbyt mało komórek macierzystych.

Zobacz także

Jak czytamy na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych, „W 2020 roku – podczas pandemii – tylko na obszarze europejskiej grupy transplantacyjnej (w 690 ośrodkach wyszczególnionych na www.ebmt.org) przeprowadzono 45 364 transplantacji komórek krwiotwórczych (pozyskanych z krwi pępowinowej, krwi obwodowej lub szpiku kostnego) u 41 016 pacjentów, w tym 18 796 (41%) transplantacji allogenicznych (od dawcy) i 26 568 (59%) transplantacji autologicznych (tj. w sytuacji, gdy biorca i dawca to ta sama osoba)”. Polski Bank Komórek Macierzystych jak dotąd wydał do leczenia komórki macierzyste ok. 2000 razy. „Komórki macierzyste są z sukcesem stosowane w 80 ciężkich chorobach onkologicznych, hematologicznych. Czy w leczeniu chorób metabolicznych z wykorzystaniem komórek macierzystych z popłodu (komórki MSC)” – informuje PBKM.

Ostatnio pojawiły się nadzieje na to, że komórki macierzyste będą mogły pomóc dzieciom z autyzmem i tym, które doznały mózgowego porażenia dziecięcego.

Komórki macierzyste są wielką nadzieją medycyny. Być może dzięki nim w przyszłości będzie można odmładzać układ odpornościowy człowieka, osobom po zawale odbudowywać mięsień sercowy, natomiast pacjentom po udarach – zniszczone fragmenty mózgu. Jak na razie jednak te wszystkie eksperymenty udają się tylko w laboratoriach.

Procedura pobrania krwi pępowinowej

Decyzję o zdeponowaniu krwi w banku krwi pępowinowej trzeba podjąć jeszcze przed porodem. Krew musi być pobrana szybko, najlepiej tuż po narodzinach dziecka i odcięciu pępowiny, ale przed urodzeniem łożyska. Cały zabieg trwa kilka minut i jest bezpieczny, zarówno dla mamy, jak i dla noworodka:

krew pepowinowa czy warto pobieranie

rys. VectorMine.Adobe Stock

Kiedyś krew pobierano po urodzeniu się łożyska, ale okazało się, że uzyskiwano w ten sposób o jedną trzecią komórek macierzystych mniej. Krew pępowinowa może być przechowywana przez wiele lat w specjalnym banku krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa – ile kosztuje pobranie i przechowywanie?

Ceny podajemy na podstawie cennika Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PKBM). Opłata wstępna to 259 zł – dokonuje się jej jeszcze przed porodem. Po porodzie należy wpłacić 2590 zł (10 rat po 259 zł). Po roku abonament na przechowywanie komórek macierzystych wynosi 500-700 zł rocznie (w zależności od firmy, z jaką została podpisana umowa i pakietu).

Różne firmy oferują różne pakiety usług związane z przechowywaniem i ewentualnym wykorzystaniem krwi pępowinowej, np. możliwość czterokrotnego skorzystania z pobranych komórek macierzystych czy dodatkowe pakiety badań. Dlatego ceny przechowywania krwi mogą się znacząco różnić.

Krew pępowinowa pobrana przez prywatną firmę będzie dostępna wyłącznie dla dawcy (dziecka) oraz członków jego rodziny. Publiczne placówki medyczne pobierają krew pępowinową za darmo, ale takich szpitali jest w Polsce mało. Za procedurę i przechowywanie się nie płaci, ale krew pępowinowa jest wtedy dostępna dla wszystkich potrzebujących, nie jest przechowywana wyłącznie na użytek rodziny dziecka. Nie ma więc gwarancji, że będzie dostępna, gdyby w przyszłości dziecko jej potrzebowało.

Dla kogo pobranie krwi pępowinowej taniej?

W PBKM istnieje możliwość zwolnienia z większej części opłat za pobranie krwi pępowinowej, w ramach programu „Pobranie na Ratunek”. Organizuje go Polski Bank Komórek Macierzystych w celu ratowania życia i zdrowia ciężko chorych dzieci. Oferta skierowana jest do rodziców ciężko chorych dzieci, którzy przy porodzie kolejnego dziecka chcą pobrać krew pępowinową i przeznaczyć ją do leczenia. Jedyne koszty jakie ponoszą to część opłaty za preparatykę oraz koszty bankowania, gdy krew przechowywana jest dłużej niż rok.

Źródło: pbkm.pl, hematoonkologia.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama