Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
fazy porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Fazy porodu naturalnego: kiedy jechać do szpitala?

Wyróżnia się cztery fazy porodu. Pierwsze dwie mogą być bolesne, ale kolejne dwie prawdopodobnie zniesiesz lżej. W końcówce drugiej fazy porodu naturalnego dziecko przychodzi na świat. Dowiedz się jak najwięcej o tym, co się dzieje w trakcie porodu, bo dzięki temu będziesz wiedziała, co robić i kiedy jechać do szpitala. Zmniejszysz swój lęk, a poród stanie się łatwiejszy.

Cztery fazy porodu naturalnego, fachowo nazywane okresami porodu, to czas, gdy ciąża się kończy, a ciało kobiety przygotowuje się do porodu i wydaje dziecko na świat. Poród jednak nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Po nim następują dwie ostatnie fazy porodu, podczas których świeżo upieczona mama może już cieszyć się nowo narodzonym maleństwem. Warto w czasie ciąży zapoznać się z tym, co będzie działo się na porodówce, bo często to niewiedza jest głównym źródłem lęku przed porodem.

Fazy porodu naturalnego:

„Decyzję o wyborze imienia dla dziecka podejmuje mężczyzna”. Kontrowersyjne słowa młodego taty, Rafała Maseraka

Pierwsza faza porodu (utajona faza porodu)

Pierwsza faza porodu naturalnego zaczyna się, gdy odchodzą wody płodowe lub wraz z początkiem regularnej akcji skurczowej macicy. Faza ta trwa zwykle do 16 godzin. W tym czasie następują regularne skurcze porodowe, które pojawiają się coraz częściej – czas między jednym a drugim skraca się w miarę postępu porodu. Ich celem jest skrócenie szyjki macicy i jej rozwarcie. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 8-10 cm.

Druga faza porodu (faza aktywna porodu)

Drugi okres porodu trwa znacznie krócej, a na jego początku pojawiają się skurcze parte. To dzięki nim możliwe jest wypychanie dziecka z macicy i dróg rodnych kobiety. Na tym etapie ocenia się, czy kobieta jest w stanie urodzić naturalnie – jeśli nie, podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Przedłużająca się druga faza porodu może być także wskazaniem do przeprowadzenia porodu kleszczowego. Druga faza porodu kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat.

Pamiętaj, najskuteczniejsze parcie jest wtedy, gdy odbywa się na szczycie skurczu partego, czyli w momencie, gdy dyskomfort wynikający ze skurczu jest największy.

Trzecia faza porodu

Przedostatni okres porodu to czas, gdy wydalane jest łożysko, a dziecku przecina się pępowinę. Łożysko rodzi się najczęściej podczas jednego skurczu, który raczej nie jest bolesny. Położna lub lekarz oglądają łożysko (musi ono zostać wydalone w całości, bo jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie łyżeczkowanie macicy). Tylko w pełni opróżniona macica zacznie się obkurczać i da sygnał do produkcji mleka przez gruczoły mlekowe. Na tym etapie zszywa się krocze po porodzie – o ile pękło albo zostało nacięte.

Czwarta faza porodu

Czwarty, ostatni okres porodu, to czas na obserwację kobiety po porodzie. Położna lub lekarz sprawdzą, czy krwawienie z dróg rodnych jest prawidłowe, i czy macica zaczyna się obkurczać. W tym czasie możesz już tulić dziecko w ramionach i próbować je karmić, co stymuluje macicę do obkurczania się.

Fazy porodu: kiedy jechać do szpitala?

Do szpitala rodząca powinna dotrzeć w pierwszej fazie porodu. Gdy skurcze pojawiają się co 7-10 minut i trwają kilkadziesiąt sekund, nie ma na co czekać i trzeba już jechać na porodówkę. Dlatego torbę do porodu spakuj z wyprzedzeniem, aby w odpowiedniej chwili tylko ją złapać i pędzić do szpitala.

Ile trwają fazy porodu?

U każdej kobiety fazy porodu mogą trwać krócej lub dłużej – to w dużej mierze kwestia indywidualna. Jedynie czwarty okres porodu trwa zawsze tyle samo czasu, bo jest to procedura, a nie naturalny proces. I tak:

  • I faza porodu – trwa 9-16 godzin; krócej (nawet znacznie) u kobiet, które rodzą kolejny raz, a dłużej u pierworódek.
  • II faza porodu – trwa zwykle do 2 godzin.
  • III faza porodu – trwa najczęściej kilkanaście minut.
  • IV faza porodu – trwa ok. 2 godzin.

Która faza porodu boli najbardziej?

Wbrew pozorom bardzo trudno powiedzieć, która faza porodu jest najbardziej bolesna. Część kobiet twierdzi, że najboleśniej przeżyło pierwszą fazę porodu, a część, że drugą. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, progu bólu oraz od nastawienia psychicznego.

Pierwsza faza porodu jest najdłuższa. Początkowo skurcze są słabe, rzadkie i krótkie – pojawiają się co 15-20 minut i trwają ok. 30 sekund. Z upływem czasu narasta ich częstotliwość, siła i czas trwania (nawet do 90 sekund), co staje się coraz mniej komfortowe, a część kobiet twierdzi, że jest już bardzo bolesne. W tym etapie porodu kobieta nie może zbyt aktywnie uczestniczyć, więc czekanie na pełne rozwarcie szyjki macicy jej się dłuży, a każdy skurcz dokucza coraz bardziej. Z tego względu wiele mam uznaje pierwszą fazę porodu za najbardziej bolesną.

Z drugiej strony najsilniejsze i najdłuższe są skurcze parte. Ale jest to także czas, gdy kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie i wie, że już niebawem przytuli dziecko. Z tego względu niektóre mamy zapamiętują drugą fazę porodu jako mniej bolesną, choć są i takie, które przechodzą wówczas kryzys.

Dużą przeszkodą w przetrwaniu porodu może być tokofobia.

Sprawdź też:

znieczulenie zewnątrzoponowe
Adobe Stock
Poród naturalny
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – najlepszy sposób łagodzenia bólu [WIDEO]
Znieczulenie zewnątrzoponowe to rodzaj znieczulenia miejscowego stosowanego przy porodzie. Polega ono na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w kręgosłupie, cewnika o średnicy 1 mm. Przez niego następnie podaje się środki znieczulające.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie jest bezpieczne i skuteczne. Jego działanie na rodzącą zostało tak dopracowane, aby nie zaburzać przebiegu porodu. Obniżenie nasilenia bólu następuje szybko, bo średnio po kilkunastu minutach, ale rodząca nadal odczuwa parcie i może aktywnie uczestniczyć w porodzie. Spis treści: Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe Jak długo działa znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu Czy znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie jest bezpieczne? Wady i powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie Opinia eksperta   Przebieg procedury zakładania znieczulenia zewnątrzoponowego Znieczulenie zewnątrzoponowe można podać właściwie w dowolnym momencie porodu, zanim rozwarcie szyjki macicy osiągnie 10 cm . Moment podania w różnych szpitalach jest różny – w niektórych podaje się znieczulenie, gdy szyjka macicy rozewrze się na 3-4 centymetry, w innych, gdy rozwarcie osiągnie 6-7 cm. Dlatego przed planowanym porodem warto dowiedzieć się w wybranej placówce, jakie w niej obowiązują praktyki związane ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Aby anestezjolog mógł podać znieczulenie, pacjentka musi pochylić się w przód w pozycji siedzącej lub położyć na boku i się skulić. Chodzi o to, aby zwiększyć odległość między tylnymi krawędziami kręgów. Rodząca musi zachować spokój i nie poruszać się . Miejsce wkłucia dezynfekuje się, jego okolice osłania chustami. Najpierw lekarz robi znieczulenie miejscowe skóry, a następnie wprowadza specjalną igłę, co kobieta odczuwa jako ucisk. Przez igłę wprowadzany jest cewnik z tworzywa sztucznego. Ten moment czasami rodzące odczuwają jako lekkie kłucie. Na koniec igłę się usuwa, a cewnik pozostawia, stabilnie mocując go do ciała pacjentki. Co ciekawe, znieczulenie...

oddychanie w ciąży
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Oddychanie w ciąży i podczas porodu - ćwiczenia ułatwią poród i dotlenią organizm
Odpowiedni sposób oddychania przyda się nie tylko przy porodzie. Dzięki ćwiczeniom oddechowym lepiej zniesiesz całą ciążę. Świadome i głębokie oddychanie sprawi, że zarówno ty, jak i dziecko, będziecie lepiej dotlenieni. O prawidłowym oddychaniu w ciąży opowiedziała nam dr Preeti Agrawal.

Od właściwego sposobu wdychania i wydychania powietrza sporo zależy – przede wszystkim dobra kondycja całego organizmu, która ma duże znaczenie dla każdej kobiety w ciąży. Dobre oddychanie gwarantuje również spokój ducha i relaks ciała – dwóch sfer, które są ze sobą nierozerwalnie związane. Chcesz się przekonać, czy to działa? Zapamiętaj mały trik, który pozwoli szybko opanować nerwy, np. przed ważnym spotkaniem. Weź głęboki oddech, wstrzymaj powietrze na ok. 10 sekund i wypuść je wolno, rozluźniając ciało. Kilkakrotne powtórzenie ćwiczenia pomoże przezwyciężyć każdą tremę, nawet w ciąży zagrożonej . Spis treści:  Jak należy oddychać w ciąży? Oddychanie przeponą w ciąży - jak to robić? Co warto wiedzieć o oddychaniu w ciąży? Dlaczego warto ćwiczyć oddech w ciąży? O czym świadczy zadyszka w ciąży? Jak należy oddychać w ciąży? Jak należy oddychać w ciąży? Spokojnie, miarowo i głęboko – tak jak oddychamy, śpiąc. Dzięki takiemu sposobowi oddychania  rozluźniają się mięśnie i człowiek wypoczywa. W ten sam sposób można oddychać nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia. Wystarczy się tego nauczyć. Usiądź wygodnie, opierając się plecami o oparcie krzesła lub ścianę. Połóż dłoń na przeponie, aby poczuć, jak pracuje w trakcie oddychania. Weź głęboki wdech i wyobraź sobie, że powietrze wypełnia twój brzuch jak balon i dociera aż do palców u stóp. Pilnuj, by klatka piersiowa i ramiona nie unosiły się. Przez lekko uchylone usta spokojnie wypuszczaj powietrze. Nie spiesz się, wydech powinien trwać prawie dwa razy dłużej niż wdech. W ciągu minuty staraj się wykonać 6-10 oddechów. Na początku utrzymanie takiego rytmu może sprawiać kłopot.   Ćwicząc systematycznie, szybko nauczysz się automatycznie oddychać torem brzusznym. Oddychanie...

Powikłania po porodzie i krwotok
Fotolia
Aktualności
O tym się mówi: prezerwatywa może uratować życie matki w czasie porodu!
W wielu krajach użycie prezerwatywy przy krwotoku poporodowym może uratować matce życie. Jak działa ta niecodzienna metoda? Sprawdź!

Wystarczy prezerwatywa, strzykawka i cewnik, by zatamować krwotok poporodowy w trudnych warunkach. W krajach rozwijających się krwotok poporodowy to najczęstsza przyczyna śmierci rodzących. Użycie prezerwatywy to dla wielu młodych matek jedyna szansa na przeżycie! Jak ratować życie przy pomocy prezerwatywy? Zestaw do tamowania krwotoków poporodowych opracowany w Massachusetts General Hospital kosztuje mniej niż 5 dolarów (ok. 20 zł). Nawet w krajach rozwijających się nie ma problemu z dostępem do poszczególnych elementów, z których można go zmontować. W czasie krwotoku do macicy wprowadza się prezerwatywę, którą następnie napełnia się wodą. Napełniona prezerwatywa uciska krwawiące naczynia, co przerywa krwotok. Do zbudowania takiego zestawu potrzebne są: prezerwatywa, cewnik urologiczny , strzykawka, zawór jednokierunkowy, gumki recepturki albo nić. Jak podaje Rynek Zdrowia, specjalistyczny zestaw do tamowania krwotoków poporodowych może kosztować nawet 400 dolarów! Zaletą "domowego" zestawu jest nie tylko cena i dostępność elementów, ale także łatwość w obsłudze. Nawet niewykwalifikowane osoby są w stanie rozpoznać krwotok i zatamować go przy użyciu napełnionej wodą prezerwatywy. Dzięki tej metodzie uratowano już życie setek kobiet w Sudanie Południowym, Senegalu czy Kenii. Skuteczność zestawu wynosi około 97 proc. Zobacz także: Groźny chwyt Kristellera! Nie pozwól na to przy swoim porodzie Źródło: rynekzdrowia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta