Pierwszy okres porodu
Dzięki skurczom mięśnia macicy dziecko schodzi w dół kanału rodnego. Pod wpływem siły ciążenia główka silniej naciska na szyjkę macicy i rozwarcie postępuje szybciej. Wykorzystując siłę grawitacji, wzmacniasz ten nacisk, dlatego w pierwszej fazie porodu staraj się chodzić.
- Łucja Tolak/"Będę mamą"
1 z 3
1. Trzymaj pion
Nie kładź się, nawet jeśli jesteś zmęczona. Chodź lub stój, wspierając się na partnerze. Jeśli będziesz się kładła i siadała często, to wydłużysz poród. Nawet zwykły spacer czy częsta zmiana pozycji podczas porodu zmniejszą napięcie wywołane skurczami mięśnia macicy.
2 z 3
2. Uklęknij, gdy boli
Jeżeli podczas skurczu pojawi się ból w dolnej części pleców, uklęknij na czworakach lub oprzyj się na dużym worku, krześle czy kilku poduszkach, tak żeby mąż mógł masować ci plecy i ramiona. I pamiętaj, każdy balansujący ruch biodrami przyniesie ulgę, bo rozluźnia. Poruszaj ciałem w odpowiedzi na nadchodzące skurcze. Kołysz biodrami jak w tańcu, kiwaj się w przód i w tył.
3 z 3
3. Posłuchaj ciała
Nie wstydź się przybierać na sali porodowej różnych pozycji, nawet jeżeli są – nawet dla ciebie – nieoczekiwane. Możesz też poradzić się położnej, gdy będziesz mieć wątpliwości, co robić. Szukaj takiego ułożenia, w którym łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Wielu kobietom w tym okresie
porodu najwygodniej jest na czworakach lub w kucki