Poród francuski do niedawna wykonywany był tylko we Francji i Izraelu, ale w kwietniu 2020 roku po raz pierwszy przeprowadzili go także polscy lekarze w Olsztynie. Na czym polega poród brzuszny? Poród metodą FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) to poród przez cesarskie cięcie, który jednak przebiega szybciej, prościej i mniej boleśnie. Pełni entuzjazmu polscy lekarze uczą się przeprowadzania porodów francuskich od specjalistów z Francji. Na czym to polega?

Reklama

Poród francuski:

  1. Na czym polega (przebieg)
  2. Różnice między porodem francuskim a cesarskim cięciem
  3. Kto może rodzić metodą FAUCS
  4. Gdzie można tak urodzić?

Na czym polega poród francuski?

Poród francuski to rodzaj porodu przez cesarskie cięcie, który jednak różni się techniką od tradycyjnej cesarki.

W pierwszej fazie porodu brzusznego lekarze wykonują poziome cięcie skóry brzucha rodzącej na 2 cm powyżej kości łonowej i nie naruszają jamy otrzewnej. Nacięcie ma szerokość około 9-11 cm, w zależności od przybliżonej wielkości główki dziecka. Następie wykonuje się pionowe cięcie na linii pępka, tak aby nacięcia utworzyły krzyż (nacięcie macicy jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłego cesarskiego cięcia), a pęcherz rodzącej jest przesunięty w prawą stronę, aby ułatwił dostęp do macicy.

W drugim etapie porodu francuskiego, po 1-cenymetrowym nacięciu mięśniówki macicy i sztucznym pęknięciu błon, następuje wypchnięcie główki dziecka w sposób zbliżony do fizjologicznego – wszystko dzięki współpracy z mamą i odruchowi parcia. Aby wytworzyć odruch parcia podczas porodu brzusznego, kobieta dmucha w specjalny ustnik, nazywany też gwizdkiem. Dziecko przychodzi na świat stopniowo, prawie tak jak w czasie porodu naturalnego!

Zobacz także

Po urodzeniu się dziecka, tak jak w przypadku cesarskiego cięcia, zostaje oczyszczona jama macicy, a następnie zakładane są szwy wewnątrz jamy brzusznej. Powłoki skórne nie są zszywane, lecz sklejane specjalistycznym klejem skórnym. W efekcie kobieta może skorzystać z prysznica po porodzie bez obawy o zmoczenie opatrunku. Co ważne, po takim spojeniu tkanek rana szybciej się goi, jest mniej podatna na infekcje, a blizna jest mniejsza niż w przypadku standardowego cięcia.

Po porodzie francuskim kobieta pozostaje pod obserwacją w sali pooperacyjnej nie krócej niż 2 godziny po wykonanym zabiegu. W trakcie rekonwalescencji mogą być podawane dożylnie środki przeciwbólowe takie jak: paracetamol czy ketoprofen.

Zalety porodu francuskiego:

  • jest mniej bolesny dla kobiety,
  • skraca czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji po porodzie,
  • zmniejsza ryzyko chorób u noworodka,
  • pozwala zmniejszyć ryzyko komplikacji podczas porodu,
  • eliminuje ryzyko powstania niepłodności u kobiety.

Cesarskie cięcie a poród francuski

W Polsce ok. połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Niestety, lekarze są zgodni, że cesarka, oprócz tego, że wydłuża czas, w jakim kobieta wraca do pełnej sprawności, to jeszcze stwarza ryzyko poważnych komplikacji:

Poród francuski to bardziej naturalna i bezpieczniejsza forma cesarskiego cięcia, która w dużej mierze eliminuje te zagrożenia. Poza tym bezpośrednio po porodzie brzusznym kobieta może przytulić noworodka i karmić go piersią.

Poród francuski – dla kogo?

Metoda FAUCS jest stosowana tylko w przypadku zaplanowanych cięć cesarskich. Pozwala to lekarzom na przygotowanie się do porodu francuskiego i daje więcej czasu na spokojne przeprowadzenie zabiegu. Nie wykonuje się porodów brzusznych, jeśli dziecko w wyniku komplikacji musi być jak najszybciej wyciągnięte z brzucha mamy na zewnątrz.

Poród francuski w Polsce: gdzie można tak urodzić?

Mimo wielu zalet porodu francuskiego nie jest on popularny w Polsce. Obecnie placówkami, w których wykonuje się ten zabieg, jest w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie oraz Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama