Pierwszy okres po porodzie u kobiet karmiących piersią zazwyczaj pojawia się nieco później, niż u mam, które nie karmią naturalnie. Wpływa na to prolaktyna – hormon odpowiedzialny między innymi za wzrost piersi w ciąży i laktację. W wyniku karmienia piersią i stymulowania brodawek przez niemowlę – jej poziom wzrasta i hamuje owulację, a w konsekwencji miesiączkowanie. Warto jednak pamiętać, że brak okresu po porodzie wcale nie oznacza braku płodności i nawet wtedy można zajść w ciążę. Natomiast krwawienie, które występuje od razu po porodzie, to nie miesiączka, lecz odchody poporodowe, które mogą trwać nawet przez cały okres połogu.

Spis treści:

Reklama
 1. Okres po porodzie
 2. Kiedy wraca okres po porodzie?
 3. Okres po porodzie a karmienie piersią
 4. Jak wygląda okres po porodzie?
 5. Okres po porodzie a płodność
 6. Okres po porodzie – co stosować?
 7. Okres po porodzie – co powinno niepokoić?

Okres po porodzie

W czasie pierwszych 6. tygodni po porodzie większość kobiet nie dostaje okresu. Ewentualne krwawienie w tym czasie może być wynikiem tzw. nieprawidłowego krwawienia. Zjawisko to wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Po wykonaniu USG okaże się, czy to faktycznie okres (w połogu zdarza się to bardzo rzadko) czy krwawienie z resztek po porodzie.

Kiedy wraca okres po porodzie?

To, kiedy wróci okres po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Karmienie piersią sprawia, że poziom prolaktyny jest podwyższony, a to z kolei powoduje obniżoną funkcję jajników, które odpowiadają za produkcję estrogenów. Estrogeny są niezbędne, by doszło do wzrostu śluzówki macicy, czyli powstania tkanki. Tkanka ta podczas prawidłowego cyklu wydalana jest przez kobietę jako krew miesiączkowa. Kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) zazwyczaj nie dostaje miesiączki.

 • Kiedy wraca okres po porodzie – karmienie butelką

Pierwszy okres po porodzie pojawia się po 6-8 tygodniach u kobiet, które nie karmią piersią.

 • Kiedy okres po cesarce

Tak samo jak po porodzie naturalnym, czas kiedy pojawi się krwawienie, zależy od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie.

Zobacz także

Okres po porodzie a karmienie piersią

Większość kobiet podczas regularnego karmienia piersią nie dostaje okresu, ale są i takie, które zaczynają w tym czasie miesiączkować. Kiedy wraca okres po porodzie przy karmieniu piersią? Książkowo dzieje się to po ok. 4-6 tygodni od zakończenia intensywnego karmienia piersią. Tak długo, jak karmisz piersią, miesiączki mogą być nieregularne. Regularność okresu wróci po zakończeniu karmienia piersią. Uwaga! Karmienie piersią nie gwarantuje, że nie dojdzie do zapłodnienia i kolejnej ciąży!

Jak wygląda okres po porodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa okres po porodzie i czy jest regularny. Jest to kwestią indywidualną, tak samo jak to, czy krwawienia będą skąpe, czy obfite. Po porodzie okres może być taki sam jak przed ciążą, ale też może mieć inny przebieg. Część kobiet ma obfitsze, ale krócej trwające miesiączki, u części okres po porodzie staje się mniej bolesny niż przed ciążą, a u części pań miesiączka jest bardziej skąpa niż wcześniej. Wszelkie zmiany w przebiegu miesiączki po porodzie możesz na wszelki wypadek skonsultować ze swoim ginekologiem.

Okres po porodzie a płodność

Nadal pokutuje błędne przekonanie, że brak miesiączki po ciąży jest równoznaczny z tym, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Brak okresu po porodzie nie oznacza wcale, że płodność nie wróciła. Trzeba pamiętać, że jajeczkowanie, czyli moment, w którym może dojść do zapłodnienia, pojawia się ok. 14 dni przed miesiączką. Zdarzają się przypadki, gdy karmiące kobiety zachodzą w ciążę, nie doczekawszy się pierwszej po porodzie miesiączki.

Okres po porodzie – co stosować?

Jeśli okres po porodzie wystąpił po zakończeniu połogu, można stosować wszystkie dostępne środki:

Jedynie podczas połogu zaleca się używanie wyłącznie podpasek. Chodzi o to, że ujście macicy nie jest wtedy jeszcze dobrze obkurczone i istnieje większe ryzyko infekcji przy stosowaniu środków aplikowanych do pochwy.

Okres po porodzie – co powinno niepokoić?

Poniżej lista rzeczy związanych z miesiączką po porodzie, które wymagają konsultacji z ginekologiem:

 • krwawienie pojawia się w okresie połogu
 • okres nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią
 • miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni po zakończeniu karmienia piersią
 • częste i nieregularne plamienia z pochwy w trakcie karmienia piersią
 • nie ma okresu i nie można wykluczyć ciąży.

Więcej o czasie po porodzie:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama