
Ile trwa okres – na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Okres trwa zwykle kilka dni, ale zależy to od różnych czynników i może się zmieniać na przestrzeni lat. Inaczej wygląda pierwszy okres u dziewczynki, a inaczej u dorosłej kobiety, np. po założeniu spirali czy podczas stosowania innej antykoncepcji. Wyjaśniamy, jak długo może trwać okres i jak go odróżnić od krwawienia.
Ile trwa okres?
Okres to potoczne określenie krwawienia miesiączkowego, które występuje w cyklu miesiączkowym kobiety dojrzałej płciowo. Okres, czyli miesiączka (lub menstruacja), to pierwsza faza całego cyklu, podczas której następuje złuszczanie błony śluzowej macicy i oczyszczenie dróg rodnych kobiety, jeśli nie doszło do zapłodnienia.
Okres trwa zazwyczaj od 3 do 8 dni (średnio 5 dni). Jego długość zależy od indywidualnych czynników, w tym od wieku kobiety. W czasie jednego okresu intensywność krwawienia jest różna: na początku okres jest bardziej obfity, bo przez pierwsze 2-3 dni jego trwania zostaje wydalona większość wydzieliny (krwi i resztek śluzu). Pozostałe dni zaś to jedynie lekkie krwawienie bądź plamienie. W sumie podczas jednego okresu kobieta traci od 35 do nawet 150 ml krwi.
Ile trwa pierwszy okres?
Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle ok. 11-12. roku życia i na początku jest mniej obfita. U dziewczynki i nastolatki okres może więc być nieco krótszy niż u dorosłej kobiety, nie powinien jednak trwać krócej niż 3 dni.
Ile najdłużej trwa okres?
Przyjmuje się, że okres powinien trwać nie dłużej niż 7-8 dni i wiązać się z utratą nie więcej niż ok. 80 ml krwi. O ile czas trwania okresu u każdej kobiety może się różnić i małe wahania od 3 do 8 dni nie powinny budzić niepokoju, o tyle zbyt długie (lub zbyt krótkie) krwawienie bywa objawem zaburzeń i chorób.
Okres trwa zbyt długo (dłużej niż 8 dni) – możliwe przyczyny:
- mięśniaki macicy,
- niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- przyjmowanie niektórych leków obniżających krzepliwość krwi,
- nowotwór szyjki macicy.
Okres trwa zbyt krótko (mniej niż 3 dni) – możliwe przyczyny:
- zaburzenia hormonalne,
- odstawienie antykoncepcji hormonalnej,
- niedoczynność tarczycy,
- zespół policystycznych jajników,
- niewydolność ciałka żółtego.
Poza tym na to, ile trwa okres, może wpływać stosowana antykoncepcja:
- okres przy tabletkach antykoncepcyjnych zwykle trwa krótko i jest skąpy,
- okres po założeniu spirali może trwać dłużej i być bardziej obfity.
Ile trwa okres po porodzie?
Każda kobieta po porodzie ma krwawienie, nie jest to jednak okres, a tzw. odchody poporodowe. To krwawienie trwa do 6 tygodni. Pierwsza miesiączka po porodzie zaś pojawia się zwykle po odstawieniu dziecka od piersi (choć może pojawić się wcześniej, jeśli np. zmniejszysz częstotliwość karmień) lub w ciągu 8 tygodni od porodu, jeśli kobieta nie karmi piersią.
Okres po porodzie może przebiegać inaczej niż przed ciążą: może trwać krócej i być bardziej obfity albo przeciwnie – być skąpy lub wydłużony. Nie ma co do tego reguły, ale wszelkie wątpliwości należy zgłosić lekarzowi podczas rutynowej wizyty.
Zobacz też:

Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie uznawane za miesiączkę. To prawdopodobnie tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy. Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży to m.in. nadżerka lub polipy. Zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast wpadać w panikę na widok śladów krwi, najlepiej szybko poradzić się lekarza. Nie należy lekceważyć nawet małego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia. Spis treści: Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży Okres w ciąży – co oznacza plamienie na początku ciąży? Okres w ciąży – przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży Okres w ciąży – inne przyczyny krwawienia Okres w ciąży – leczenie plamienia w ciąży Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To tzw. fałszywa miesiączka , czyli plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może pojawić się ono między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe. Bardziej przypominao plamienie niż krwawienie. Nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu. Uwaga! We wczesnej ciąży mogą występować krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia ). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma...

Pierwszy okres po porodzie u kobiet karmiących piersią zazwyczaj pojawia się nieco później, niż u mam, które nie karmią naturalnie. Wpływa na to prolaktyna – hormon odpowiedzialny między innymi za wzrost piersi w ciąży i laktację. W wyniku karmienia piersią i stymulowania brodawek przez niemowlę – jej poziom wzrasta i hamuje owulację, a w konsekwencji miesiączkowanie. Warto jednak pamiętać, że brak okresu po porodzie wcale nie oznacza braku płodności i nawet wtedy można zajść w ciążę. Natomiast krwawienie, które występuje od razu po porodzie, to nie miesiączka, lecz odchody poporodowe, które mogą trwać nawet przez cały okres połogu. Spis treści: Okres po porodzie Kiedy wraca okres po porodzie? Okres po porodzie a karmienie piersią Jak wygląda okres po porodzie? Okres po porodzie a płodność Okres po porodzie – co stosować? Okres po porodzie – co powinno niepokoić? Okres po porodzie W czasie pierwszych 6. tygodni po porodzie większość kobiet nie dostaje okresu. Ewentualne krwawienie w tym czasie może być wynikiem tzw. nieprawidłowego krwawienia. Zjawisko to wymaga pilnej konsultacji z lekarzem . Po wykonaniu USG okaże się, czy to faktycznie okres (w połogu zdarza się to bardzo rzadko) czy krwawienie z resztek po porodzie. Kiedy wraca okres po porodzie? To, kiedy wróci okres po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Karmienie piersią sprawia, że poziom prolaktyny jest podwyższony, a to z kolei powoduje obniżoną funkcję jajników, które odpowiadają za produkcję estrogenów. Estrogeny są niezbędne, by doszło do wzrostu śluzówki macicy, czyli powstania tkanki. Tkanka ta podczas prawidłowego cyklu wydalana jest przez kobietę jako krew miesiączkowa. Kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni...