ile trwa okres
Adobe Stock/Alexander
Mama

Ile trwa okres u dziewczynki i kobiety? Ile trwa pierwszy okres?

Ile trwa okres – to pytanie zadają sobie nie tylko dziewczynki i nastolatki, ale i dorosłe kobiety. Miesiączka może trwać od 3 do 8 dni, ale ten okres może się zmieniać, np. po porodzie, przy tabletkach antykoncepcyjnych czy po założeniu spirali. Wyjaśniamy, ile najdłużej może trwać okres.

Ile trwa okres – na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Okres trwa zwykle kilka dni, ale zależy to od różnych czynników i może się zmieniać na przestrzeni lat. Inaczej wygląda pierwszy okres u dziewczynki, a inaczej u dorosłej kobiety, np. po założeniu spirali czy podczas stosowania innej antykoncepcji. Wyjaśniamy, jak długo może trwać okres i jak go odróżnić od krwawienia.

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Ile trwa okres?

Okres to potoczne określenie krwawienia miesiączkowego, które występuje w cyklu miesiączkowym kobiety dojrzałej płciowo. Okres, czyli miesiączka (lub menstruacja), to pierwsza faza całego cyklu, podczas której następuje złuszczanie błony śluzowej macicy i oczyszczenie dróg rodnych kobiety, jeśli nie doszło do zapłodnienia.  

Okres trwa zazwyczaj od 3 do 8 dni (średnio 5 dni). Jego długość zależy od indywidualnych czynników, w tym od wieku kobiety. W czasie jednego okresu intensywność krwawienia jest różna: na początku okres jest bardziej obfity, bo przez pierwsze 2-3 dni jego trwania zostaje wydalona większość wydzieliny (krwi i resztek śluzu). Pozostałe dni zaś to jedynie lekkie krwawienie bądź plamienie. W sumie podczas jednego okresu kobieta traci od 35 do nawet 150 ml krwi.

Ile trwa pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle ok. 11-12. roku życia i na początku jest mniej obfita. U dziewczynki i nastolatki okres może więc być nieco krótszy niż u dorosłej kobiety, nie powinien jednak trwać krócej niż 3 dni.

Ile najdłużej trwa okres?

Przyjmuje się, że okres powinien trwać nie dłużej niż 7-8 dni i wiązać się z utratą nie więcej niż ok. 80 ml krwi. O ile czas trwania okresu u każdej kobiety może się różnić i małe wahania od 3 do 8 dni nie powinny budzić niepokoju, o tyle zbyt długie (lub zbyt krótkie) krwawienie bywa objawem zaburzeń i chorób.

Jeśli krwawienie menstruacyjne się przedłuża albo pojawia się między miesiączkami, warto zapytać o poradę lekarza ginekologa. Zbyt długi okres, poza tym, że może oznaczać zmiany patologiczne, może również prowadzić do niedokrwistości.

Okres trwa zbyt długo (dłużej niż 8 dni) – możliwe przyczyny:

  • mięśniaki macicy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • przyjmowanie niektórych leków obniżających krzepliwość krwi,
  • nowotwór szyjki macicy.


Okres trwa zbyt krótko (mniej niż 3 dni) – możliwe przyczyny:


Poza tym na to, ile trwa okres, może wpływać stosowana antykoncepcja:

  • okres przy tabletkach antykoncepcyjnych zwykle trwa krótko i jest skąpy,
  • okres po założeniu spirali może trwać dłużej i być bardziej obfity.
Uwaga! U niektórych kobiet po zapłodnieniu (w czasie spodziewanej miesiączki) występuje tzw. plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka. To raczej skąpe krwawienie, które trwa nie dłużej niż 1-2 dni i może być mylone z okresem. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Ile trwa okres po porodzie?

Każda kobieta po porodzie ma krwawienie, nie jest to jednak okres, a tzw. odchody poporodowe. To krwawienie trwa do 6 tygodni. Pierwsza miesiączka po porodzie zaś pojawia się zwykle po odstawieniu dziecka od piersi (choć może pojawić się wcześniej, jeśli np. zmniejszysz częstotliwość karmień) lub w ciągu 8 tygodni od porodu, jeśli kobieta nie karmi piersią.

Okres po porodzie może przebiegać inaczej niż przed ciążą: może trwać krócej i być bardziej obfity albo przeciwnie – być skąpy lub wydłużony. Nie ma co do tego reguły, ale wszelkie wątpliwości należy zgłosić lekarzowi podczas rutynowej wizyty.

Zobacz też:

okres w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Okres w ciąży: czy może wystąpić? Przyczyny krwawienia w ciąży
Okres w ciąży się nie zdarza. Podczas ciąży, owszem, może wystąpić plamienie, jednak nie jest to miesiączka. Dlatego, jeśli u ciężarnej pojawi się krwawienie przypominające okres, widoczne będą skrzepy krwi, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku drobnego plamienia takie postępowanie nie musi być konieczne.

Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie uznawane za miesiączkę. To prawdopodobnie tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy. Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży to m.in. nadżerka lub polipy. Zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast wpadać w panikę na widok śladów krwi, najlepiej szybko poradzić się lekarza. Nie należy lekceważyć nawet małego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia.  Spis treści:  Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży Okres w ciąży – co oznacza plamienie na początku ciąży? Okres w ciąży – przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży Okres w ciąży – inne przyczyny krwawienia Okres w ciąży – leczenie plamienia w ciąży Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży? Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To tzw.  fałszywa miesiączka , czyli plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może pojawić się ono między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe. Bardziej przypominao plamienie niż krwawienie. Nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu. Uwaga! We wczesnej ciąży  mogą występować krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia ). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma...

okres po porodzie
Adobe Stock
Połóg
Okres po porodzie: kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?
Okres po porodzie pojawia się zwykle dopiero po skończonym połogu, ale nie da się sprecyzować dokładnie czasu: pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się kilka tygodni po połogu albo dużo później, najczęściej po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli krwawienie wystąpi wcześniej niż 6 tygodni od porodu, należy skontaktować się z lekarzem. Rzadko kiedy oznacza to pierwszy okres, choć i to się zdarza.

Pierwszy okres po porodzie u kobiet karmiących piersią zazwyczaj pojawia się nieco później, niż u mam, które nie karmią naturalnie. Wpływa na to prolaktyna – hormon odpowiedzialny między innymi za wzrost piersi w ciąży i laktację. W wyniku karmienia piersią i stymulowania brodawek przez niemowlę – jej poziom wzrasta i hamuje owulację, a w konsekwencji miesiączkowanie. Warto jednak pamiętać, że brak okresu po porodzie wcale nie oznacza braku płodności i nawet wtedy można zajść w ciążę. Natomiast krwawienie, które występuje od razu po porodzie, to nie miesiączka, lecz odchody poporodowe, które mogą trwać nawet przez cały okres połogu. Spis treści:  Okres po porodzie Kiedy wraca okres po porodzie? Okres po porodzie a karmienie piersią Jak wygląda okres po porodzie? Okres po porodzie a płodność Okres po porodzie – co stosować? Okres po porodzie – co powinno niepokoić? Okres po porodzie W czasie pierwszych 6. tygodni po porodzie większość kobiet nie dostaje okresu. Ewentualne krwawienie w tym czasie może być wynikiem tzw. nieprawidłowego krwawienia. Zjawisko to wymaga pilnej konsultacji z lekarzem . Po wykonaniu USG okaże się, czy to faktycznie okres (w połogu zdarza się to bardzo rzadko) czy krwawienie z resztek po porodzie.  Kiedy wraca okres po porodzie? To, kiedy wróci okres po porodzie, jest sprawą indywidualną i zależy między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Karmienie piersią sprawia, że poziom prolaktyny jest podwyższony, a to z kolei powoduje obniżoną funkcję jajników, które odpowiadają za produkcję estrogenów. Estrogeny są niezbędne, by doszło do wzrostu śluzówki macicy, czyli powstania tkanki. Tkanka ta podczas prawidłowego cyklu wydalana jest przez kobietę jako krew miesiączkowa. Kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz