Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ból porodowy
Adobe Stock
Lekcja 7

Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?

To, czy poród boli, zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest nastawienie kobiety do porodu. Ból porodowy wywołany jest przez rozciąganie się mięśni, ucisk nerwów w kręgosłupie lędźwiowym, skurcze macicy oraz główka dziecka, która umieszcza się w kanale rodnym. Poród może najbardziej boleć podczas skurczów partych, a bol ten można porównać do ataku kolki nerwowej lub rodzenia kamienia nerkowego.

Strach przed bólem jest potrzebny – chroni przed urazami, których może doznać ciało i dusza. Ale dlaczego boli poród, skoro jego przyczyną nie jest uraz, ale narodziny dziecka? Przedłużenie gatunku nie powinno być przecież bolesnym wydarzeniem. Fakty na temat tego, czy poród boli i jak, ustalamy z dr n. med. Preeti Agrawal, ginekologiem położnikiem z Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Spis treści:

 

Czy poród boli?

Czytałaś książkę Jürgena Thorvalda „Stulecie ginekologów"? Jest tam taki fragment, w rozdziale o łagodzeniu bólu porodowego, w którym kobieta rodziła naturalnie bez jęków i krzyków. Gdy dziecko przyszło na świat, zapytano ją: czy poród cię nie bolał? Na co ona odpowiedziała: A powinien boleć? To doskonale pokazuje, co ginekolodzy odkryli: odczuwanie bólu porodowego uzależnione jest od tego, jakie oczekiwania wobec przebiegu porodu ma kobieta. Jeśli jest przekonana, że to bardzo bolesne doświadczenie, prawdopodobnie oceni ból porodowy na bardzo duży. Jeżeli natomiast nie będzie przerażona czekającym ją „cierpieniem’’, jest spora szansa, że oceni ból na całkiem znośny.

Ból odczuwają mocniej osoby zalęknione, a także te, które czują się niekomfortowo, nie są otoczone opieką, nie mogą liczyć na wsparcie. W sytuacji zagrożenia wydziela się adrenalina, hormon, który może zahamować postępy porodu. Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, czujesz się bezpiecznie, nic cię nie zaskakuje, masz zaufanie do personelu medycznego i towarzyszących ci osób, ból jest mniejszy. Twój organizm może bez przeszkód wydzielać inny hormon oksytocynę, która podnosi odporność na ból, przyspiesza rozwieranie szyjki macicy, abyś mogła urodzić szybciej.

Co boli podczas porodu

Ból podczas porodu nie znaczy nic złego, nie informuje o popsutym zębie, wysokim ciśnieniu, od którego pęka głowa, czy uszkodzeniu skóry od uderzenia. Gdy dziecko pokonuje drogę na świat, ból spowodowany jest rozciąganiem się mięśni, niedokrwieniem macicy, która mocno się kurczy, i  uciskiem nerwów w dolnej okolicy kręgosłupa. Dolegliwości wywołuje duża główka dziecka, która musi zmieścić się w kanale rodnym. Ból porodowy jest więc ceną, jaką płacimy za sporych rozmiarów mózg.

Ból podczas porodu, zwłaszcza w pierwszej fazie porodu, gdy szyjka macicy się rozwiera, może być zlokalizowany głównie w brzuchu lub w krzyżu, czasami pojawia się i tu i tu. Co ciekawe, lokalizacja bólu może się zmienić pod wpływem zmiany pozycji porodowej, albo np. wejścia do wanny.

W momencie, gdy zaczną się skurcze parte, ból się najczęściej nasila. Pojawia się też silna potrzeba parcia. Główka dziecka zaczyna naciskać na tkanki krocza, co może być odczuwane przez rodzącą jako rozpieranie, pieczenie lub kłucie w kroczu.

Jak boli poród

Każdego boli inaczej. U  dentysty nie wyobrażasz sobie borowania bez znieczulenia, są jednak osoby, które uważają je za zbędne. Kiedy słuchasz opowieści o porodach, skala dolegliwości jest szeroka od: „Bolało okropnie, myślałam, że umrę’’, po „Właściwie czułam tylko skurcze i lekkie pieczenie, gdy pojawiła się główka’’. O sile bólu porodowego nie przesądzają ani stopień rozciągnięcia się tkanek, ani nawet ich uszkodzenie, do którego czasem dochodzi. Decyduje o niej stres i strach w czasie ciąży oraz porodu, próg odczuwania bólu, chorób współistniejących, przebiegu ciąży, dyspozycji psychofizycznej kobiety tego konkretnego dnia. To dużo zmiennych, które razem tworzą szeroki wachlarz odczuwania bólu podczas porodu.

To ważna informacja – ból porodowy nie trwa cały czas. Pojawia się ze skurczem i wraz z nim ustępuje. Masz zatem czas, by odpocząć i zebrać siły przed kolejnym. Ból przy skurczach porodowych bardziej przypomina bolesny wysiłek niż cierpienie. I znika po urodzeniu dziecka. W zależności od przebiegu porodu po nim mogą pojawić się inne dolegliwości, np. towarzyszące siedzeniu czy wypróżnianiu, jeśli nacinano krocze. Ale skala ich jest już dużo mniejsza.

Do czego można porównać ból porodowy

Ból porodowy jest jedyny w swoim rodzaju – żadne urazy ani choroby nie powodują identycznych doznań. Kobiety, które rodziły naturalnie bez znieczulenia, mówią o tym, że ból porodowy porównywalny jest do kolki nerkowej, rodzenia kamienia nerkowego lub do bólu menstruacyjnego, ale znacznie większego. Wiele zależy też od tego, gdzie ból jest zlokalizowany – w brzuchu czy w krzyżu, bo każdy z nich rodząca może odbierać jako bardziej lub mniej dokuczliwy.

Jak boli poród w kolejnych fazach porodu

I faza utajona

Kalkulator terminu porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

 

 

 

 

 

 

 

Prawdziwe skurcze porodowe, zwane bólami porodowymi, pojawiają się w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę (co 10 minut, potem co 8 i 5). Zaczynają się w górnej części brzucha, promieniując na cały brzuch i dolną część pleców (czasem czujesz je tylko tam). Nie ustępują. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem dłużej.

Jak sobie radzić: podczas skurczów oddychaj wolno i głęboko. Jeśli nie odeszły wody, weź ciepły prysznic lub kąpiel. Posłuchaj spokojnej muzyki.

 

 

 

 

 

 

 

II faza aktywna

 

 

 

 

 

 

 

Skurcze porodowe pojawiają się co 2–3 minuty. Każdy z nich trwa 45 sekund, narastając i ustępując. Z czasem stają się bardziej dokuczliwe.

Jak sobie radzić: jak najdłużej zostań w pozycji pionowej. Spaceruj, zatrzymuj się, kołysz – często zmieniaj pozycję, ponieważ twoja aktywność przyspiesza poród. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, których nauczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz poprosić o znieczulenie. Zanim jednak ci je podadzą, zapytaj osobę, która przyjmuje poród, jakie masz rozwarcie. Jeśli akcja porodowa postępuje szybko, może się okazać, że poradzisz sobie bez niego.

 

 

 

 

 

 

 

Okres parcia

 

 

 

 

 

 

 

Liczy się go od całkowitego rozwarcia do urodzenia główki. Najtrudniejsze jest wypchnięcie główki dziecka, która stanowi najszerszą część jego ciała. Kiedy pojawi się na świecie, możesz czuć ból i pieczenie. Ucisk głowy blokuje zakończenia nerwowe, pełniąc też funkcję znieczulającą.

Jak sobie radzić: Rozluźnij się, uspokój – najbardziej bolesną część porodu masz już za sobą. Staraj się relaksować w krótkich przerwach między skurczami. Krzycz, jeśli przynosi ci to ulgę, nie powinnaś się tego wstydzić.

 

 

 

 

 

 

 

III okres porodu

 

 

 

 

 

 

 

Następuje wydalenie łożyska. Nie powinnaś już czuć bólu, tylko skurcze słabsze niż wcześniej. Czasem są tak łagodne, że mogą umknąć uwadze, gdy wreszcie możesz trzymać w objęciach swoje dziecko.

 

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować się do porodu, żeby bolało mniej?

 

 

 

 

 

 

 

Im więcej wiesz o przebiegu porodu, tym lepiej. Szkoła rodzenia to cenny etap przygotowań. Tam m.in. dowiesz się, że poród nie jest zadaniem dla lekarza czy położnej, ale dla ciebie.

Znając mechanizmy, które nim rządzą, urodzisz sprawniej i mniej boleśnie. Może ci w tym pomóc:

 

 

 

 

 

 

 

  • prawidłowy oddech przeponowy –  dotlenia organizm, zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi zmęczenie,
  • odpowiednia pozycja podczas porodu – możliwość poruszania się podczas porodu działa podobnie jak kroplówka z oksytocyną,
  • ciepły prysznic – łagodzi i uelastycznia mięśnie. Przy rozwarciu 5–6 cm możesz się wykąpać,
  • masaż – dotyk drugiej osoby, zwłaszcza bliskiej, daje poczucie bezpieczeństwa, poprawia nastrój,
  • kameralne warunki – chłód, zbyt jasne światło i obecność obcych osób mogą wstrzymać produkcję oksytocyny,
  • krzyk – rozluźnia ciało, zaciskając usta, zamykasz dziecku drogę na świat,
  • Tens – aparat do przezskórnej stymulacji nerwów, który uśmierza ból delikatnymi impulsami elektrycznymi. Ból nie znika, ale staje się łatwiejszy do zniesienia. Z aparatem można chodzić i przyjmować dogodne pozycje.

 

 

 

 

 

 

 


A jeśli ból porodowy okaże się dla ciebie nie do zniesienia, możesz poprosić o znieczulenie do porodu. Masz do niego prawo!

Zobacz też:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

Przygotowania do porodu
5 rad jak: przygotować się na porodówkę [WIDEO]
Zobacz, na co warto zwrócić uwagę szykując się na porodówkę. Sprawdź, czy o niczym nie zapomniałaś!

Wyprawka dla niemowlaka już dawno gotowa, masz spakowaną torbę do szpitala  (tu znajdziesz listę rzeczy do druku)   i karta ciąży leży na komodzie w przedpokoju i zastanawiasz się, czego jeszcze powinnaś dopilnować przed porodem . Zobacz nasze porady. Obejrzyj film i komentuj, co jeszcze dodałabyś do naszej listy spraw. Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl Polecamy: Przygotowanie do porodu Przygotowania do porodu - tylko spokojnie Jak wybrać szpital do porodu

przebieg porodu, fazy porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego
Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.

Jak przebiega poród naturalny? Dzieli się on na kilka etapów – mogą one łącznie trwać kilka godzin albo nawet ponad dobę. Powinnaś jak najwięcej wiedzieć o kolejnych okresach i składających się na nie fazach porodu. Dzięki temu będziesz umiała lepiej sobie poradzić podczas rodzenia i zrozumieć, co się dzieje z twoim ciałem w danym momencie. Spis treści:   Przebieg porodu: etapy i fazy I okres porodu - rozwarcie szyjki macicy II okres porodu - parcie III okres porodu - urodzenie łożyska lV okres porodu Jak złagodzić ból w czasie kolejnych faz porodu? Do jakich komplikacji może dojść podczas porodu? Przebieg porodu: etapy i fazy porodu                                                               Etapy porodu obejmują przemiany, jakie następują w ciele rodzącej od początku rozwierania się szyjki macicy do urodzenia dziecka i wydalenia łożyska. Składają się na nie 4 okresy i 2 fazy porodu. Najdłuższa część porodu przypada na fazę utajoną w pierwszym okresie porodu, najtrudniejsza do zniesienia na fazę aktywną. Co trzeba o nich wiedzieć?                                                                 OKRES PORODU ILE TRWA? JAK...

tens porodowy
Fotolia
Poród naturalny
TENS podczas porodu – prąd, który łagodzi ból porodowy
Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.

Aparat TENS to sposób walki z bólem porodowym , który wykorzystuje działanie prądu. Na świecie znany niemal od pół wieku, bardzo popularny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej spotykany w polskich szpitalach. Czy warto się na niego zdecydować? Czy poród z użyciem aparatu TENS rzeczywiście nie boli? Czy pod działaniem prądu można rodzić bezpiecznie? Wyjaśniamy. Spis treści: Co to jest TENS? Jak działa aparat TENS? Czy TENS podczas porodu nie szkodzi? Czy TENS podczas porodu działa tak samo u każdej kobiety? TENS – przeciwwskazania TENS do porodu – jaki wybrać? Co to jest TENS? TENS to skrót od angielskiego określenia Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation . Możemy to pojęcie przetłumaczyć jako przezskórną elektryczną stymulację nerwów . Zabieg elektrostymulacji przeprowadza się przy użyciu specjalnego aparatu. Ten wykorzystywany podczas porodu ma wielkość telefonu komórkowego. Taki rozmiar jest niewątpliwą zaletą – małe urządzenie nie utrudnia przebiegu porodu, można włożyć je do kieszeni szlafroka i bez przeszkód rodzić aktywnie – przybierać takie pozycje porodowe , w których będzie najwygodniej. Zaletą TENS podczas porodu jest to, że jego użycie nie ma żadnych skutków ubocznych, a jak wykazało jedno z badań, pozwala zmniejszyć ból tak samo skutecznie jak opioidowe leki przeciwbólowe, które nie są obojętne dla zdrowia. Jak działa aparat TENS? TENS stymuluje nerwy przez skórę. Za pośrednictwem kabelków z urządzeniem połączone są 2 lub 4 elektrody, które podczas porodu przykleja się do skóry w okolicy lędźwiowej. Płyną przez nie impulsy elektryczne o odpowiednim natężeniu, które blokują przekazywanie bólu do mózgu. Odczucia pojawiające się pod wpływem działania TENSU porodowego można porównać do delikatnego łaskotania lub mrowienia....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz