Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skurcze porodowe
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Skurcze porodowe: jak je rozpoznać? Kiedy jechać do szpitala, gdy czujesz skurcze przed porodem?

Skurcze porodowe oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Podpowiadamy, jak odróżnić skurcze przedporodowe od porodowych, w jaki sposób je liczyć i kiedy jechać do szpitala.

Skurcze porodowe są regularne, często bolesne i powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Raczej trudno pomylić je ze skurczami przepowiadającymi, choć na początku mogą być do nich podobne. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 15-20 minut i trwają ok. 15-40 sekund każdy. Gdy staną się częstsze, trzeba jechać do szpitala.

Spis treści:

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Co to są skurcze porodowe?

Skurcze porodowe to skurcze macicy, którym początkowo towarzyszą zmiany w wyglądzie szyjki macicy – ulega ona skróceniu i rozwarciu, otwierając przed dzieckiem drogę na świat. Gdy rozwarcie osiągnie maksimum, rozpoczynają się skurcze porodowe parte, czyli takie, których celem jest wypchnięcie dziecka z wnętrza macicy.

Skurczom porodowym, które wpływają na szyjkę macicy, towarzyszą objawy, które kobiety opisują jako nasilone dolegliwości podobne do objawów towarzyszących menstruacji: są to bóle podbrzusza i rozległe bóle krzyża. Skurcze przedporodowe zaczynają się na szczycie macicy (dno macicy) i rozprzestrzeniają się w kierunku jej dolnych części. Po skurczu mięśnie ulegają częściowej relaksacji, ale po każdym skurczu stają się nieco krótsze, co skutkuje tzw. zgładzeniem szyjki macicy i jej rozwarciem.

Skurcze porodowe nie zanikają i nie ustępują aż do zakończenia porodu. To odróżnia je od skurczów przepowiadających. Jeśli skurcze porodowe się rozpoczną, nasilają się, stają coraz częstsze, a w końcu przechodzą w skurcze parte. Podczas samego porodu mogą na chwilę ustać, wydaje się, że zanikają lub całkowicie ustąpiły. Zwykle to tylko jednak przerwa na odpoczynek, którego potrzebuje mięsień macicy. Gdy otrzyma z krwi kolejną dawkę glukozy, ponownie podejmie akcję skurczową.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są regularne. To ich najważniejsza cecha. Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem zmiany pozycji ciała (tak dzieje się w przypadku skurczów przepowiadających, czyli skurczów przed porodem). Gdy zorientujesz się, że masz skurcze porodowe, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. Warto mieć już wtedy gotową wyprawkę do szpitala.

Objawy skurczów porodowych:

 • pojawiają się co 15-20 minut,
 • są dość łagodne,
 • są regularne,
 • stają się coraz częstsze i coraz silniejsze,
 • nie ustępują,
 • nie słabną po zmianie pozycji.

Umiejscowienie skurczów porodowych każda kobieta może opisywać nieco inaczej. Część rodzących odczuwa je wyłącznie w brzuchu, część wyłącznie w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Bywa i tak, że ich umiejscowienie się zmienia – np. w wodzie ból lokalizuje się w okolicy krzyża, a poza nią – w okolicy brzusznej.

Skurcze porodowe nie ustępują i mają ten sam rytm bez względu na to, czy kobieta stoi, chodzi, czy leży. Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – zaczyna uciskać nerwy. To szczególny rodzaj bólu, który trudno przeoczyć.

Skurcze porodowe na KTG

Skurcze macicy widoczne są na KTG. Urządzenie rejestruje zarówno skurcze przedporodowe, jak i porodowe, rysując je na papierze milimetrowym. Lekarz, oglądając zapis, widzi, czy skurcze występują regularnie, ile trwają i jakie jest ich nasilenie. KTG rejestruje też czynność serca dziecka. Jeden wykres (zwykle dolny) pokazuje czynność skurczową macicy, a drugi (górny) tętno płodu.

Skurcze porodowe na KTGwidoczne jako regularnie pojawiające się fale czy górki. Ich siła, czyli wysokość fali, z czasem wzrasta. Skurcze przedporodowe są nieregularne, czas ich trwania nie wydłuża się, ich siła nie wzrasta.

 • Siłę skurczu na KTG oznacza się w skali procentowej – im wyższy procent (im silniejszy skurcz), tym wyższa „górka” na wykresie.
 • Częstotliwość skurczów określa się, patrząc na czas, jaki mija między początkami (lub szczytami) kolejnych skurczów.

Badanie KTG trwa zwykle nie mniej niż 30 minut i właśnie na tej przestrzeni czasu lekarz czy położna ocenia częstość i siłę skurczów, a także widzi, jak reaguje na nie serce dziecka.

Skurcze porodowe a przepowiadające

Wyliczony termin porodu to jedynie data przybliżona. Równie dobrze można urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od skurczów przepowiadających.

Skurcze przepowiadające przed porodem (fałszywy alarm):

 • skurcze nieregularne;
 • sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe;
 • skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji;
 • brak śluzowej lub krwawej wydzieliny;
 • bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach.

Skurcze porodowe (prawdziwy poród):

 • skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut;
 • skurcze są coraz mocniejsze;
 • skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia;
 • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy;
 • ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców.

Skurcze przed porodem – kiedy jechać do szpitala?

Lekarze zalecają, żeby jechać do szpitala, gdy w pierwszej ciąży skurcze pojawiają się co 5-8 minut lub w drugiej ciąży występują co 10 minut i są regularne. Ale uwaga: jeśli droga do szpitala jest długa, warto wybrać się tam wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które już rodziły – u nich poród może postępować szybciej.

Do szpitala musisz się zgłosić nie tylko wtedy, gdy skurcze są regularne i pojawiają się często. Jedź tam także, gdy skurcze nie pojawiają się w równych odstępach czasu, ale są bardzo silne, gdy odeszły ci wody płodowe lub pojawiło się krwawienie, lub źle się czujesz. 

Przed wyjazdem na porodówkę:

 • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu;
 • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko;
 • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze przedporodowe, czy porodowe.

Jak liczyć skurcze porodowe?

Na początku skurcze porodowe pojawiają się co 15-20 minut. Z czasem przerwy między skurczami skracają się do 8 minut, później do 5. Zmienia się też czas trwania skurczu. Na początku każdy z nich odczuwany jest przez 15-40 sekund, potem skurcze stają się coraz dłuższe (40-90 sekund). Im skurcze są częstsze i dłuższe, tym mniej czasu zostało do przyjścia dziecka na świat. Dlatego częstotliwość skurczów porodowych jest ważną informacją, na podstawie której podejmuje się decyzję, czy czas już jechać do szpitala.

Na pomiar trzeba przeznaczyć 30 minut. Jeśli skurcze pojawiają się regularnie i nie słabną przy zmianie pozycji, rzeczywiście nie jest to fałszywy alarm, ale początek akcji porodowej. Mierzy się czas między skurczami, ale też czas ich trwania. Aby określić, co ile występują skurcze, mierzy się je od początku pierwszego do początku kolejnego. Jeśli między nimi upływa 10 minut – skurcze są co 10 minut, jeśli mija 5 minut – skurcze są co 5 minut.

Z kolei czas trwania skurczu to okres, jaki mija od początku do końca odczuwania skurczu. Każdy skurcz jest jak fala – łagodnie się zaczyna, później narasta, a na końcu odpuszcza. Jeśli od początku skurczu do momentu, gdy przestaje się go odczuwać, mija pół minuty, to znaczy, że skurcz trwał 40 sekund. Trafiając do szpitala, warto podać właśnie te informacje: np. skurcze są co 8 minut i trwają 40 sekund.

Można też skorzystać ze specjalnych aplikacji – tzw. liczników skurczów. Po ich uruchomieniu sygnalizuje się każdy początek skurczu (wciska się start) i jego koniec (wciska się stop), a czasami zaznacza się też jego intensywność, np. słaby, umiarkowany, silny. Aplikacja na tej podstawie podaje częstotliwość skurczów, czas ich trwania oraz nasilenie i może sugerować, że czas jechać do szpitala.

Zobacz też:

jak uniknąć nacięcia krocza
Adobe Stock
Poród naturalny
Jak uniknąć nacięcia krocza – 9 skutecznych sposobów
Wiele ciężarnych, które chcą rodzić naturalnie, szuka rad, jak uniknąć nacięcia krocza. I faktycznie są sposoby, które pomagają zmniejszyć ryzyko wykonania tego zabiegu podczas porodu, nawet jeśli dziecko ma urodzić się duże. Sporo zależy od położnej oraz od samej rodzącej.
skurcze przepowiadające przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)
Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.

Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające). Spis treści: ​ Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające – jakie to uczucie? Silne skurcze przepowiadające – ile trwają? Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Skurcze przepowiadające a porodowe Bóle krzyżowe przepowiadające – co to takiego? Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to? Skurcze przepowiadające nazywane są też  skurczami Braxtona-Hicksa  (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży). Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka.  Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają? Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają ( częste skurcze przepowiadające  nie powinny...

twardy brzuch przed porodem
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Twardy brzuch przed porodem: czy stawianie się brzucha to norma?
Twardy brzuch przed porodem to jeden ze zwiastunów, że rozwiązanie jest już blisko. Stawianie się brzucha nie powinno cię więc niepokoić. Jeśli jednak poza twardym brzuchem masz inne objawy, np. krwawienie z dróg rodnych lub ból pojawia się na początku ciąży - pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Twardy brzuch przed porodem lub uczucie określane jako twardnienie brzucha oznacza, że odczuwasz właśnie skurcze – przepowiadające albo porodowe. Brzuch robi się wtedy twardy jak piłka, pojawia się ból o różnym natężeniu i napięcie w podbrzuszu. Niżej wyjaśniamy, kiedy twardy brzuch w ciąży to tylko zwykły trening macicy, a kiedy rzeczywiście zaczyna się poród. Twardy brzuch przed porodem - najważniejsze informacje: Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardy brzuch pod koniec ciąży Objawy porodu - twardy brzuch Inne informacje o końcu ciąży:  Upławy i inne niepokojące objawy pod koniec ciąży Dolegliwości przed porodem Poród przedwczesny: przyczyny Poród po terminie Dieta pod koniec ciąży Badania w III trymestrze ciąży Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardnienie brzucha nie powinno cię niepokoić, jest to naturalny objaw przed porodem. Skurcze Braxtona-Hicksa (czyli skurcze przepowiadające) mogłaś odczuwać już po 20. tygodniu ciąży . Wcześniej pojawiały się rzadko i szybko ustępowały. W końcówce ciąży możesz odczuwać je częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają mniej więcej pół minuty, ale zdarza się, że i nieco dłużej. Twardy brzuch pod koniec ciąży Brzuch robi się twardy (najpierw u góry, a potem skurcz przechodzi do dołu). Im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. Możesz je czuć nawet raz na pół godziny. Ale zawsze ustępują. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że dziecko chce przyjść na świat przed czasem. Skurcze przepowiadające służą wytrenowaniu macicy, ale także stymulują pracę mięśni dziecka. Około 30. tygodnia ciąży skurcze, czyli twardnienie brzucha możesz odczuwać w reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, np....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta