skurcze porodowe
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Skurcze porodowe: jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala?

Skurcze porodowe oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe, w jaki sposób je liczyć i kiedy jechać do szpitala.

Skurcze porodowe są regularne, często bolesne i powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Raczej trudno pomylić je ze skurczami przepowiadającymi, choć na początku mogą być do nich podobne. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 15-20 minut i trwają ok. 15-40 sekund każdy. Gdy staną się częstsze, trzeba jechać do szpitala.

Spis treści:

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Co to są skurcze porodowe?

Skurcze porodowe to skurcze macicy, którym początkowo towarzyszą zmiany w wyglądzie szyjki macicy – ulega ona skróceniu i rozwarciu, otwierając przed dzieckiem drogę na świat. Gdy rozwarcie osiągnie maksimum, rozpoczynają się skurcze porodowe parte, czyli takie, których celem jest wypchnięcie dziecka z wnętrza macicy.

Skurczom porodowym, które wpływają na szyjkę macicy, towarzyszą objawy, które kobiety opisują jako nasilone dolegliwości podobne do objawów towarzyszących menstruacji: są to bóle podbrzusza i rozległe bóle krzyża. Skurcze porodowe zaczynają się na szczycie macicy (dno macicy) i rozprzestrzeniają się w kierunku jej dolnych części. Po skurczu mięśnie ulegają częściowej relaksacji, ale po każdym skurczu stają się nieco krótsze, co skutkuje tzw. zgładzeniem szyjki macicy i jej rozwarciem.

Skurcze porodowe nie zanikają i nie ustępują aż do zakończenia porodu. To odróżnia je od skurczów przepowiadających. Jeśli skurcze porodowe się rozpoczną, nasilają się, stają coraz częstsze, a w końcu przechodzą w skurcze parte. Podczas samego porodu mogą na chwilę ustać, wydaje się, że zanikają lub całkowicie ustąpiły. Zwykle to tylko jednak przerwa na odpoczynek, którego potrzebuje mięsień macicy. Gdy otrzyma z krwi kolejną dawkę glukozy, ponownie podejmie akcję skurczową.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są regularne. To ich najważniejsza cecha. Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem zmiany pozycji ciała (tak dzieje się w przypadku skurczów przepowiadających). Gdy zorientujesz się, że masz skurcze porodowe, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród.

Objawy skurczów porodowych:

 • pojawiają się co 15-20 minut
 • są dość łagodne
 • są regularne
 • stają się coraz częstsze i coraz silniejsze
 • nie ustępują
 • nie słabną po zmianie pozycji.


Umiejscowienie skurczów porodowych każda kobieta może opisywać nieco inaczej. Część rodzących odczuwa je wyłącznie w brzuchu, część wyłącznie w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Bywa i tak, że ich umiejscowienie się zmienia – np. w wodzie ból lokalizuje się w okolicy krzyża, a poza nią – w okolicy brzusznej.

Skurcze porodowe nie ustępują i mają ten sam rytm bez względu na to, czy kobieta stoi, chodzi, czy leży. Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – zaczyna uciskać nerwy. To szczególny rodzaj bólu, który trudno przeoczyć.

Skurcze porodowe na KTG

Skurcze macicy widoczne są na KTG. Urządzenie rejestruje zarówno skurcze przepowiadające, jak i porodowe, rysując je na papierze milimetrowym. Lekarz, oglądając zapis, widzi, czy skurcze występują regularnie, ile trwają i jakie jest ich nasilenie. KTG rejestruje też czynność serca dziecka. Jeden wykres (zwykle dolny) pokazuje czynność skurczową macicy, a drugi (górny) tętno płodu.

Skurcze porodowe na KTGwidoczne jako regularnie pojawiające się fale czy górki. Ich siła, czyli wysokość fali, z czasem wzrasta. Skurcze przepowiadające są nieregularne, czas ich trwania nie wydłuża się, ich siła nie wzrasta.
 

 • Siłę skurczu na KTG oznacza się w skali procentowej – im wyższy procent (im silniejszy skurcz), tym wyższa „górka” na wykresie.
 • Częstotliwość skurczów określa się, patrząc na czas, jaki mija między początkami (lub szczytami) kolejnych skurczów.


Badanie KTG trwa zwykle nie mniej niż 30 minut i właśnie na tej przestrzeni czasu lekarz czy położna ocenia częstość i siłę skurczów, a także widzi, jak reaguje na nie serce dziecka.

Skurcze porodowe a przepowiadające

Wyliczony termin porodu to jedynie data przybliżona. Równie dobrze można urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od skurczów przepowiadających.

Skurcze przepowiadające (fałszywy alarm):

 • skurcze nieregularne;
 • sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe;
 • skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji;
 • brak śluzowej lub krwawej wydzieliny;
 • bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach.


Skurcze porodowe (prawdziwy poród):

 • skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut;
 • skurcze są coraz mocniejsze;
 • skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia;
 • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy;
 • ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców.

Skurcze porodowe – kiedy jechać do szpitala?

Lekarze zalecają, żeby jechać do szpitala, gdy w pierwszej ciąży skurcze pojawiają się co 5-8 minut lub w drugiej ciąży występują co 10 minut i są regularne. Ale uwaga: jeśli droga do szpitala jest długa, warto wybrać się tam wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które już rodziły – u nich poród może postępować szybciej.

Do szpitala musisz się zgłosić nie tylko wtedy, gdy skurcze są regularne i pojawiają się często. Jedź tam także, gdy skurcze nie pojawiają się w równych odstępach czasu, ale są bardzo silne, gdy odeszły ci wody płodowe lub pojawiło się krwawienie lub źle się czujesz. 

Przed wyjazdem na porodówkę:

 • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu;
 • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko;
 • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze porodowe czy porodowe.

Jak liczyć skurcze porodowe?

Na początku skurcze porodowe pojawiają się co 15-20 minut. Z czasem przerwy między skurczami skracają się do 8 minut, później do 5. Zmienia się też czas trwania skurczu. Na początku każdy z nich odczuwany jest przez 15-40 sekund, potem skurcze stają się coraz dłuższe (40-90 sekund). Im skurcze są częstsze i dłuższe, tym mniej czasu zostało do przyjścia dziecka na świat. Dlatego częstotliwość skurczów porodowych jest ważną informacją, na podstawie której podejmuje się decyzję, czy czas już jechać do szpitala.
 

Na pomiar trzeba przeznaczyć 30 minut. Jeśli skurcze pojawiają się regularnie i nie słabną przy zmianie pozycji, rzeczywiście nie jest to fałszywy alarm, ale początek akcji porodowej. Mierzy się czas między skurczami, ale też czas ich trwania. Aby określić, co ile występują skurcze, mierzy się je od początku pierwszego do początku kolejnego. Jeśli między nimi upływa 10 minut – skurcze są co 10 minut, jeśli mija 5 minut – skurcze są co 5 minut.

Z kolei czas trwania skurczu to okres, jaki mija od początku do końca odczuwania skurczu. Każdy skurcz jest jak fala – łagodnie się zaczyna, później narasta, a na końcu odpuszcza. Jeśli od początku skurczu do momentu, gdy przestaje się go odczuwać, mija pół minuty, to znaczy, że skurcz trwał 40 sekund. Trafiając do szpitala, warto podać właśnie te informacje: np. skurcze są co 8 minut i trwają 40 sekund.

Można też skorzystać ze specjalnych aplikacji – tzw. liczników skurczów. Po ich uruchomieniu sygnalizuje się każdy początek skurczu (wciska się start) i jego koniec (wciska się stop), a czasami zaznacza się też jego intensywność, np. słaby, umiarkowany, silny. Aplikacja na tej podstawie podaje częstotliwość skurczów, czas ich trwania oraz nasilenie i może sugerować, że czas jechać do szpitala.
 

Zobacz też:

etapy porodu
Adobe Stock
O porodzie
Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]
Wyróżnia się 4 etapy porodu. W pierwszym rozwiera się szyjka macicy, w drugim następuje parcie i urodzenie dziecka, w trzecim urodzenie łożyska, a w czwartym nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy. Położna Katarzyna Płudowska objaśnia każdy z tych etapów porodu fizjologicznego.

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, mówi o 4 etapach porodu naturalnego oraz charakterystycznych dla nich cechach. Etapy porodu Nie można przewidzieć, ile dokładnie będzie trwał poród naturalny , ale zawsze przebiega on według podobnego schematu. Wymienia się cztery etapy porodu fizjologicznego, takie jak: 1. etap porodu – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy 2. etap porodu – parcie i urodzenie dziecka 3. etap porodu – urodzenie łożyska 4. etap porodu – położenie noworodka na piersi mamy 1. etap porodu naturalnego – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu . Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na  porodówkę , gdzie odbędzie się już właściwy poród. Jeżeli rozwarcie jest mniejsze, prawdopodobnie zostaniesz odesłana do domu. Do szpitala warto przyjechać, kiedy skurcze są regularne i występują co 10 minut lub częściej.  Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia . Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin . Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten pierwszy porodu trwa dłużej, ale nie jest to regułą. Jest to wyczerpujący okres porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa kobieta, jest bardzo indywidualne. Są mamy, które spodziewały się większego bólu i takie, które określają...

pierwsze objawy porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Objawy porodu: jakie są i kiedy się pojawiają?
Podpowiadamy, jakie są objawy porodu i kiedy można je zaobserwować. Charakterystyczne objawy porodu pojawiają się w samej końcówce ciąży i są znakiem, że trzeba już jechać do szpitala. Ale kilka pierwszych oznak porodu ciężarna może zaobserwować jeszcze wcześniej. Opisujemy wszystkie objawy świadczące o tym, że organizm przygotowuje się do narodzin dziecka.

Objawy porodu bywają oczywiste, jak skurcze porodowe, lub zaskakujące i nietypowe, jak biegunka, większy apetyt lub utrata wagi. Opisujemy wszystkie charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu. Warto pamiętać, że nie muszą pojawić się jednocześnie. Co więcej, niektóre symptomy zbliżającego się porodu zauważysz nawet miesiąc wcześniej, a inne dopiero w ostatnich dniach przed rozpoczęciem akcji porodowej. Sprawdź, jak objawia się poród i kiedy trzeba szybko jechać do szpitala.   Spis treści: Objawy porodu: kiedy się pojawiają? Obniżenie się brzucha przed porodem Odejście czopa śluzowego Skurcze macicy Odejście wód płodowych Częstsze oddawanie moczu Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud Mniej ruchów dziecka Plamienie przed porodem Większy apetyt Utrata wagi przed porodem Biegunka przed porodem Zmęczenie lub przypływ energii Objawy porodu: kiedy jechać do szpitala? Objawy porodu: kiedy się pojawiają? Organizm kobiety przez ostatnie tygodnie ciąży daje sygnały, że szykuje się do rozpoczęcia akcji porodowej. Wczesne objawy porodu widoczne są już około miesiąca przed zakończeniem ciąży. Dostrzegają je kobiety, które wsłuchają się w swoje ciało, obserwują brzuch, ruchy dziecka i własne samopoczucie. Wczesne objawy porodu: obniżenie brzucha, częstsze oddawanie moczu, silniejsze skurcze przepowiadające, osłabienie ruchów dziecka, utrata wagi, większy apetyt. Bardziej charakterystyczne objawy, trudne do przeoczenia, pojawiają się w końcówce ciąży. Przygotowałyśmy wyczerpującą listę objawów porodu, także tych uznawanych za nietypowe. Obniżenie brzucha przed porodem Jednym z objawów porodu jest obniżenie się brzucha. Brzuch może obniżyć się około 3-4 tygodnia przed narodzinami dziecka, czasem dochodzi do...

Sączenie wód płodowych
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?
Co oznaczają sączące się wody płodowe? Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Warto też wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe . Zielone wody płodowe mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych.  Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed: urazami, infekcjami, wahaniami temperatury. Sączenie wód płodowych: jak rozpoznać? Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu. Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu? Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na bieliźnie. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy bielizna lub wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jak rozpoznać wody płodowe od upławów Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj