Jak wywołać poród? – sposoby na wywoływanie porodu w domu lub w szpitalu
Wywoływanie porodu najczęściej odbywa się w szpitalu wtedy, gdy kontynuowanie ciąży niesie zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub dziecka. Niektóre ciężarne stosują też domowe sposoby na wywołanie porodu, np. masowanie sutków i stosunek seksualny.
Jak i po co wywołać poród? Lekarze twierdzą, że wskazaniem do wywoływania porodu jest każda ciąża przeterminowana, czyli trwająca dłużej niż 294 dni (ponad pełne 42 tygodnie). Zdarza się tak w 3 do 12 proc. wszystkich ciąż. Wyliczenia czysto matematyczne zwykle nie są jednak użyteczne. Najistotniejsze jest ustalenie, czy przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla płodu – to jest najważniejsze kryterium. Nie powinno się wywoływać porodu dla wygody, np. dlatego, że kobieta się tego domaga, bo np. zaplanowała dla dziecka datę urodzenia lub dlatego, że określony termin jest wygodny dla jej lekarza.
Spis treści:
Jak przyspieszyć poród w szpitalu?
Jeżeli lekarz uzna, że wywołanie porodu jest konieczne, najczęściej na początek stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Często podaniu preparatu towarzyszy masaż szyjki macicy. Wskutek działania prostaglandyn szyjka macicy staje się miękka i krótsza. Zabieg ten szykuje ciało kobiety do ewentualnych kolejnych procedur, których celem jest wywołanie porodu.
Zabiegi służące wywołaniu porodu przeprowadzane w szpitalu:
- podanie prostaglandyn w żelu i masaż szyjki macicy
- indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce (syntetyczny hormon wywołujący skurcze),
- przebicie pęcherza płodowego,
- poszerzenie szyjki macicy cewnikiem Foleya (balonikiem do porodu z solą fizjologiczną).
Zabiegi te uznawane są za szybki i bezpieczny sposób wywołania porodu. Nie oznacza to, że przynoszą natychmiastowy skutek i nie są obarczone mniejszym czy większym ryzykiem. Czasami jednak podjęcie ryzyka bywa konieczne, by zadbać o zdrowie mamy i jej dziecka.
Wskazania do wywoływania porodu:
- zmiana aktywności ruchów płodu odczuwanych przez mamę (ustanie ruchów lub nadmierna aktywność),
- złe zapisy KTG płodu,
- widoczne na USG zagęszczenie płynu owodniowego,
- III stopień dojrzałości łożyska,
- zaburzenia przepływów naczyniowych płodu i w pępowinie,
- zabarwienie smółką płynu owodniowego, co może być konsekwencją starzenia się łożyska.
Ważne! Wywoływanie porodu bez wyraźnego powodu jest niewskazane. Jeżeli indukowany jest poród przy nieprzygotowanej szyjce macicy, częściej dochodzi do porodu zabiegowego, z użyciem sprzętu ułatwiającego poród (kleszczy lub vacuum), częściej też trzeba wykonywać cesarskie cięcie. W dodatku skurcze spowodowane działaniem oksytocyny są bardziej bolesne dla rodzącej. Również dziecko odczuwa je mocniej i jest bardziej narażone na niedotlenienie.
Poród po terminie może być trudniejszy dla mamy (większe dziecko oznacza większe ryzyko cesarskiego cięcia), a do tego przenoszona ciąża niesie niebezpieczeństwo zamartwicy płodu lub jego niedotlenienia (łożysko się starzeje i przestaje prawidłowo funkcjonować). Na szczęście lekarze i ty sama możecie zrobić wiele, aby maluch w końcu zdecydował się wyjść na drugą stronę brzucha.
Jak wywołać poród w domu?
Poniżej sposoby naszych matek i babć. Wiele z nich można nadal usłyszeć od położnych. Ich skuteczność nie została przebadana, jednak z całą pewnością są bezpieczne: te sposoby wywoływania porodu mogą nie rozpocząć akcji porodowej, ale na pewno nie zaszkodzą ani tobie, ani dziecku:
- Masowanie brodawek sutkowych. Pod koniec ciąży rzeczywiście może wyzwalać wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy.
- Stosunek płciowy. Już od starożytności poród wywoływany był za pomocą nasienia mężczyzny. Sperma zawiera prostaglandyny, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i wyzwalają czynność skurczową. Udowodniono również, że pobudzanie stref erogennych u ciężarnej wywołuje reakcję w postaci skurczów macicy, niezależnie od etapu ciąży (to dlatego w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem wskazane jest ograniczenie współżycia seksualnego.
- Długi spacer lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel.
- Napar z liści malin. Picie takiego naparu podobno przyspiesza pojawienie się skurczów macicy. Dlatego można go przygotowywać dopiero po 36 tygodniu ciąży.
Jak przyspieszyć poród naturalny?
Czy można coś zrobić, by poród przebiegł jak najszybciej? Jeśli masz zaufaną położną, po prostu jej posłuchaj. Doradzi, kiedy leżeć, kiedy wstać, kiedy chodzić albo wejść pod prysznic. Zmiany pozycji są w czasie porodu bardzo ważne, bo pozwalają przyspieszyć skracanie się i rozwieranie szyjki macicy.
Gdy rozpocznie się faza rodzenia dziecka, w niektórych momentach potrzebne jest powstrzymanie się od silnego parcia. O tym też powie położna i da znać, kiedy oddychać zamiast przeć. Takie kontrolowane tempo rodzenia się główki dziecka, choć nieznacznie spowalnia tempo porodu, pozwala lepiej chronić krocze i zmniejsza ryzyko jego pęknięcia.
Zobacz także:
- 10 zaskakujących faktów o porodzie
- Ważne pytania na temat porodu
- Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy