pierwsze objawy porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Objawy porodu: jakie są i kiedy się pojawiają?

Podpowiadamy, jakie są objawy porodu i kiedy można je zaobserwować. Charakterystyczne objawy porodu pojawiają się w samej końcówce ciąży i są znakiem, że trzeba już jechać do szpitala. Ale kilka pierwszych oznak porodu ciężarna może zaobserwować jeszcze wcześniej. Opisujemy wszystkie objawy świadczące o tym, że organizm przygotowuje się do narodzin dziecka.


partnerzy
Edipresse

partnerzy Internetowej Szkoły Rodzenia
Edipresse

Objawy porodu bywają oczywiste, jak skurcze porodowe, lub zaskakujące i nietypowe, jak biegunka, większy apetyt lub utrata wagi. Opisujemy wszystkie charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu. Warto pamiętać, że nie muszą pojawić się jednocześnie. Co więcej, niektóre symptomy zbliżającego się porodu zauważysz nawet miesiąc wcześniej, a inne dopiero w ostatnich dniach przed rozpoczęciem akcji porodowej. Sprawdź, jak objawia się poród i kiedy trzeba szybko jechać do szpitala.  

Spis treści:

 1. Obniżenie się brzucha przed porodem
 2. Odejście czopa śluzowego
 3. Skurcze macicy
 4. Odejście wód płodowych
 5. Częstsze oddawanie moczu
 6. Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud
 7. Mniej ruchów dziecka
 8. Plamienie przed porodem
 9. Większy apetyt
 10. Utrata wagi przed porodem
 11. Biegunka przed porodem
 12. Zmęczenie lub przypływ energii

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

Objawy porodu: kiedy się pojawiają?

Organizm kobiety przez ostatnie tygodnie ciąży daje sygnały, że szykuje się do rozpoczęcia akcji porodowej. Wczesne objawy porodu widoczne są już około miesiąca przed zakończeniem ciąży. Dostrzegają je kobiety, które wsłuchają się w swoje ciało, obserwują brzuch, ruchy dziecka i własne samopoczucie.

Wczesne objawy porodu:

 • obniżenie brzucha,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • silniejsze skurcze przepowiadające,
 • osłabienie ruchów dziecka,
 • utrata wagi,
 • większy apetyt.


Bardziej charakterystyczne objawy, trudne do przeoczenia, pojawiają się w końcówce ciąży. Przygotowałyśmy wyczerpującą listę objawów porodu, także tych uznawanych za nietypowe.

Obniżenie brzucha przed porodem

Jednym z objawów porodu jest obniżenie się brzucha. Brzuch może obniżyć się około 3-4 tygodnia przed narodzinami dziecka, czasem dochodzi do tego później – kilka dni lub kilka godzin przed rozpoczęciem porodu. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego, a to sprawia, że dno macicy, które znajduje się w okolicy mostka, ulega obniżeniu. Ciężarnej zdecydowanie łatwiej jest wtedy oddychać.

Odejście czopa śluzowego

Jednym z charakterystycznych objawów porodu jest odejście czopa śluzowego. Kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu na bieliźnie może pojawić się duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To znak, że odszedł czop śluzowy, czyli „korek”, który chronił dziecko przed infekcjami. Czop wypada, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Odejście czopa śluzowego to zupełnie naturalne zjawisko, którego nie należy się obawiać.

Skurcze macicy

W ostatnich dniach przed porodem mogą nasilić się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Niektóre ciężarne odczuwają je od połowy ciąży. Teraz jednak skurcze stają się mocniejsze i pojawiają się częściej. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że można pomylić je ze skurczami porodowymi, które towarzyszą rozwieraniu się szyjki macicy.

Aby wykluczyć fałszywy alarm, wystarczy się przejść, zmienić pozycję, wziąć ciepłą kąpiel. Skurcze przepowiadające powinny osłabnąć. Po tym łatwo odróżnić je od skurczy porodowych, które nie ustaną i będą coraz silniejsze. Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne. Jeżeli kobieta rodzi pierwszy raz, może odczuwać je nawet przez 2-3 dni. Gdy poród wejdzie w fazę aktywną, staną się bardziej intensywne. Najpierw pojawiają się w górnej części brzucha. Potem promieniują na cały brzuch i opasują dolną, krzyżową część pleców (bóle krzyżowe).

Pierwsze skurcze porodowe trwają 15-30 sekund. Stopniowo wydłużą się do 30-90 sekund. Przerwy między nimi najpierw są dość długie (10-20 minut), potem skracają się do 10, 8, 5 minut. Nie ma na nie wpływu to, czy kobieta siedzi, stoi, chodzi czy leży. Są przy tym tak bolesne, że w ich trakcie nie można np. porozmawiać przez telefon. 

Odejście wód płodowych przed porodem

Odejście wód płodowych to ewidentny objaw, że poród się rozpoczął. U kobiet, które rodzą pierwszy raz, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze. Czasem odejście wód płodowych następuje przed rozpoczęciem skurczów (najczęściej jest to powolne sączenie, a nie chlustający strumień).

Częstsze oddawanie moczu

Pojawienie się potrzeby częstego odwiedzania toalety to kolejny z objawów porodu. Jest skutkiem obniżenia się brzucha. Macica, która znajduje się niżej, znów zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. To duży dyskomfort dla przyszłej mamy.  Lekarze nie polecają jednak ograniczania picia pod koniec ciąży. Kobieta dobrze nawodniona lepiej zniesie trudy porodu. Lepiej też będzie czuło się dziecko.

Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud przed porodem

Kilka dni przed porodem może pojawić się tępy ból w plecach, w udach i pachwinach. Te dolegliwości to znak, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Niektóre ciężarne boli również brzuch tak jak przed okresem.

Silne bóle krzyżowe (takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) lub silny ból brzucha mogą świadczyć, że rozpoczął się poród. Towarzyszą im regularne skurcze (tzw. skurcze rozwierające). Odczuwanie ich to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać i ciężarna wchodzi w pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem (szyjka macicy otworzy się wtedy na 10 cm, żeby mogła przez nią przecisnąć się główka dziecka).

Mniej ruchów dziecka

Jednym z objawów porodu jest zmniejszona aktywność płodu. Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego ruchy lżejsze. To skutek braku miejsca (dziecko wypełnia całą przestrzeń). Jeśli ruchy dziecka w brzuchu niepokoją ciężarną, powinna spotkać się z ginekologiem, który sprawdzi, czy nie dzieje się nic złego. W końcówce ciąży wiele mam ma zalecone liczenie ruchów dziecka.

Plamienie przed porodem

Pojawienie się plamek krwi lub delikatnego krwawienia przed porodem to kolejny objaw porodu. To skutek skracania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie może się pojawić kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli widoczne jest po badaniu ginekologicznym, raczej nie ma związku z rozpoczęciem akcji porodowej.
 

Większy apetyt przed porodem

Jednym z objawów porodu jest silny głód, który pojawia się w końcówce ciąży. Niektóre ciężarne odczuwają taki apetyt, że mogłyby zjeść dwa, a nawet trzy razy tyle, co zwykle. To wczesny objaw porodu. Ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem. Bywa też, że kobieta przed porodem nie jest w stanie nic przełknąć.

Utrata wagi przed porodem

Do nietypowych objawów porodu zalicza się utratę wagi – kilka dni przed narodzinami dziecka może się okazać, że ciężarna schudła. Po wejściu na wagę może być lżejsza nawet o 0,5 kg lub 1 kg.

Biegunka przed porodem

Pojawienie się pod koniec ciąży biegunki to objaw oczyszczania się organizmu przed porodem. Czasem dołączają także wymioty. Opróżnione jelita nie będą przeszkadzały, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Objawem zbliżającego się porodu są także zmęczenie lub przypływ energii. Na dzień lub dwa przed porodem może pojawić się dziwne samopoczucie: kobieta jest zdenerwowana, przestraszona, wyczerpana albo przeciwnie – czuje przypływ sił. Jeżeli przyjdzie jej wtedy do głowy pomysł, aby posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., lepiej usiąść i wziąć głęboki oddech. Warto oszczędzać siły na poród.
 

Termin pojawienia się objawów porodu Objawy porodu
3-4 tygodnie przed porodem
(wczesne objawy porodu)
 
obniżenie brzucha,
częstsze oddawanie moczu,
silniejsze skurcze przepowiadające, osłabienie ruchów dziecka,
utrata wagi,
większy apetyt 
 
Ostatnie dni przed porodem    
bóle pleców,
odejście czopa śluzowego,                  biegunka,
zmiana samopoczucia 
 
Kilka godzin przed porodem
lub w jego trakcie
 
plamienie,
silne bóle krzyżowe,
bóle brzucha,
regularne skurcze,
odejście wód płodowych
 

 

Objawy porodu: kiedy jechać do szpitala?

Lekarze lub położne zazwyczaj radzą, aby jechać do szpitala, gdy skurcze trwają 60 sekund, a odstępy między nimi wynoszą 5-7 minut. Przy drugim porodzie należy zgłosić się do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut.

Kiedy jechać do szpitala – objawy rozpoczynającego się porodu:

 • skurcze przepowiadające pojawiają się co 5-7 minut – jeśli dojazd do szpitala może zabrać więcej czasu, warto jechać na porodówkę wcześniej,
 • odeszły wody płodowe gdy dojdzie do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję. Należy podłożyć podpaskę (lub biały ręcznik) i zabrać ją ze sobą do szpitala. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, co robić, jeżeli okaże się, że wody płodowe są zielonkawe lub brązowe.

 


Zobacz też:

Jak naturalnie przyspieszyć poród?
adobe stock
Przygotowania do porodu
Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby
Żeby przyspieszyć poród naturalnymi sposobami, trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Nie wszystkie domowe metody wywoływania porodu są polecane przez lekarzy i położne. Co stosować na przyspieszenie porodu, żeby nie wyrządzić dziecku krzywdy? Podpowiadamy.

Kiedy mija planowany termin porodu, wiele ciężarnych poszukuje domowych sposobów, które pozwolą im uniknąć wywoływania skurczów porodowych w szpitalu. Naturalne sposoby wywoływania porodu w domu, takie jak picie herbaty z liści malin czy umiarkowana aktywność fizyczna lub seks, rzeczywiście mogą przyspieszyć akcję porodową. Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami i kiedy warto udać się do lekarza, a jakich sposobów pod żadnym pozorem nie stosować? Domowe i skuteczne sposoby na przyspieszenie porodu Naturalne metody wywoływania porodu bywają bardzo skuteczne. Ważne jednak, by sięgnąć po bezpieczne metody, które nie zaszkodzą ciężarnej, ale też nie wpłyną negatywnie na płód. Oto sposoby na przyspieszenie porodu, z których warto skorzystać:   stymulacja brodawek i piersi – drażnienie sutków sprawia, że organizm wytwarza oksytocynę, które może pobudzić macicę do skurczów; umiarkowana aktywność fizyczna  – dobrym rozwiązaniem są spacery, które dotleniają, poprawiają krążenie i rozluźniają. Pamiętaj, żeby w tym czasie nie robić intensywnych ćwiczeń, bo nadmierny wysiłek może spowodować odklejenie łożyska; seks – stosunek płciowy sprawia, że w śluzie szyjki macicy rośnie stężenie prostaglandyn, czyli naturalnych substancji, które zmiękczają szyjkę i dolną część macicy, przygotowując ją do porodu. Dodatkowo pod wpływem orgazmu wydziela się oksytocyna wywołująca delikatne skurcze macicy; akupresura – czyli delikatne uciskanie określonych miejsc na ciele. Aby przyspieszyć poród, partner może masować punkty między paluchem i drugim palcem na twoich stopach, około 2 cm od miejsca, w którym się stykają, oraz na małym palcu tuż przy zewnętrznej krawędzi paznokcia i na dłoniach – w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym; herbata z liści malin...

Poród pośladkowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród pośladkowy – naturalny czy przez cesarkę? Zagrożenia i trudności
Poród pośladkowy jest obarczony dużym ryzykiem. Z tego względu, jeśli dziecko znajduje się w położeniu miednicowym, na ogół przeprowadza się cesarskie cięcie. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiegają narodziny dziecka, które nie jest obrócone główką do dołu i kiedy możliwy jest w takiej sytuacji poród naturalny.

Poród pośladkowy zdarza się stosunkowo rzadko. Jedynie 3 do 5 proc. dzieci układa się w pozycji miednicowej w brzuchu mamy i w tej pozycji zamierza przyjść na świat. Ponieważ nie jest to najbardziej klasyczne i bezpieczne ułożenie dziecka (takim jest ułożenie główkowe), poród pośladkowy wiąże się z większym ryzykiem komplikacji. Czy zawsze poród pośladkowy musi zakończyć się cesarskim cięciem? Spis treści: Kiedy poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym? Jak wygląda poród pośladkowy? Poród pośladkowy – zagrożenia Powikłania porodu pośladkowego Kiedy jest możliwy poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym? Minimalny odsetek ciąż, w których dziecko jest w położeniu miednicowym , może zakończyć się naturalnym porodem pośladkowym. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie poniższe kryteria: rodząca nie jest pierworódką rodząca ma szeroką miednicę o prawidłowej budowie ciąża przebiega bez żadnych komplikacji dziecko jest w dobrym stanie dziecko ma średnią masę ciała (ok. 2,5-3,5 kg) pozycja dziecka to położenie miednicowe zupełne (stópki i pupa znajdują się blisko kanału rodnego, kolana są mocno przykurczone i uniesione w okolicach tułowia). Czynnikami absolutnie zakazującymi porodu siłami natury przy położeniu miednicowym są zaburzenia w czynności skurczowej macicy oraz tzw. łożysko przodujące . Jak wygląda poród pośladkowy? Jeśli z jakichś względów dojdzie do naturalnego porodu pośladkowego, najpierw z kanału rodnego wydostają się pośladki i miednica dziecka. Aby ułatwić dziecku przyjście na świat w tym położeniu, w szpitalu często wykonuje się nacięcie krocza, aby powiększyć kanał rodny. Po pośladkach i miednicy na świat wydostaje się tułów i nóżki dziecka, często najpierw jedna, później druga. Następne rodzą się rączki, a na końcu główka (zdjęcia...

prywatny poród
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Prywatny poród – ile kosztuje, jakie usługi obejmuje rodzenie w prywatnej klinice
Poród prywatny jest swego rodzaju luksusem, ponieważ nie każda ciężarna może pozwolić sobie na wiążący się z nim wydatek. Przyszła mama, decydując się na prywatny poród, chce w ten sposób osiągnąć komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Sprawdź, ile kosztuje poród w prywatnej klinice i czym różni się od tego w szpitalu publicznym.

Poród prywatny odbywa się w prywatnej klinice i jest za niego pobierana opłata. Prywatne kliniki oferują różne pakiety, na które mogą zdecydować się przyszli rodzice.  Wiele kobiet decyduje się na prywatną placówkę, licząc tym samym na większy komfort i wygodę. Niektóre obawiają się rodzenia w publicznym szpitalu. Podczas porodu prywatnego rodząca ma zapewnioną osobną salę, a także szereg usług, dzięki którym rodzi w bardziej komfortowych warunkach. Cena porodu w prywatnym szpitalu Poród w prywatnej klinice jest dużym wydatkiem. Średnio kosztuje 8000 zł, a jeśli w grę wchodzi cesarskie cięcie – cena rośnie do ok. 11000 zł.  Cena prywatnego porodu zależy od: miasta,  wybranej kliniki, wybranego pakietu, zakresu usług. W klinice Medicover w Warszawie prywatny poród to koszt od 8900 zł do 209000 zł. Pakiet „Poród naturalny” – 8900 zł, Pakiet „Cesarskie cięcie” – 12 900 zł,  Pakiet „Prestige” – 20900 zł. Ceny porodu w prywatnym szpitalu Eskulap w Bielsku Białej:  poród siłami natury ze znieczuleniem przewodowym – 4500 zł, cięcie cesarskie – 4500 zł, cięcie cesarskie przy ciąży bliźniaczej – 5200 zł, cięcie cesarskie u pacjentki po dwóch operacjach brzusznych – 4700 zł, konsultacja do porodu (kwalifikacja ginekologiczna z badaniem USG) – 200 zł, konsultacja, kwalifikacja anestezjologiczna do porodu – 150 zł. Poród prywatny w państwowym szpitalu W niektórych państwowych szpitalach również można dopłacić do wybranych usług ponadstandardowych z zakresu położnictwa. Ich koszt zależy od konkretnego miasta i szpitala. Przykładowo za dodatkową opiekę położnej trzeba zapłacić ok. 1000-1500 zł, obecność bliskiej osoby podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz