


Większość kobiet rodzi w innym niż wyznaczony termin porodu
Tylko ok. 5% kobiet rodzi w terminie, który wcześniej wyznaczył lekarz. Większość porodów odbywa się pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży i wtedy też są to porody "o czasie".

Podczas porodu nie będziesz kontrolować reakcji swojego ciała
Kobieta podczas porodu naturalnego traci mniej więcej 250 ml, a czasem nawet pół litra krwi. Przygotuj się też na to, że będziesz się bardzo pocić, a w czasie fazy parcia parcia załatwisz potrzeby fizjologiczne. Ale pamiętaj - naprawdę nie ma się czego wstydzić, to zupełnie naturalne reakcje organizmu, większość kobiet przeżywa to samo.

Bardzo możliwe, że nie doświadczysz odpłynięcia wód płodowych przed porodem
Spektakularne chluśnięcie albo nawet delikatne sączenie się wód płodowych jeszcze przed porodem zdarza się naprawdę rzadko (u mniej więcej 1 na 10 kobiet). Zdecydowanie częściej worek owodniowy pęka dopiero tuż przed rozpoczęciem fazy parcia.

Na sali porodowej zapomnisz o wstydzie
Być może teraz wydaje ci się, że w czasie porodu czeka cię wiele niezwykle krępujących sytuacji: obcy ludzie zaglądający w twoje krocze, krzyki, od których nie będziesz mogła się powstrzymać, czy, o zgrozo, załatwianie potrzeb fizjologicznych na łóżku porodowym... Jednak większość mam przyznaje - gdy rodzi się twoje dziecko, to wszystko naprawdę nie ma żadnego znaczenia.

Bez znieczulenia? Możesz zmienić zdanie
Są kobiety, które jeszcze na długo przed porodem postanawiają: żadnego znieczulenia. Chcą w pełni czuć, jak rodzi się ich dziecko, albo obawiają się skutków działania leków znieczulających. Takie postanowienia jednak często weryfikuje... ból porodowy. Pamiętaj, znieczulenie pozwoli ci bardziej świadomie uczestniczyć w porodzie i cieszyć się nim. Nie ma nic złego w rodzeniu bez bólu, to twoje prawo, podobnie jak... zmiana decyzji.

Plan porodu może okazać się nieprzydatny
Wymarzyłaś sobie swój idealny poród: wybrałaś pozycje porodowe, zaplanowałaś obecność partnera, zapisałaś, że nie zgadzasz się na nacięcie krocza. W czasie porodu jednak różne rzeczy mogą potoczyć się inaczej: może się np. okazać, że nacięcie krocza jest konieczne, bo akcja porodowa nie postępuje, a dziecko jest niedotlenione. Wtedy położna bądź lekarz podejmą decyzję, której celem będzie ochrona bezpieczeństwa twojego i dziecka. Plan porodu nie jest dokumentem, który wiąże im ręce.
Ale uwaga, mimo wszystko warto go przygotować. Dzięki niemu wcześniej przemyślisz ważne sprawy związane z przebiegiem porodu, oswoisz się z nimi i lepiej przygotujesz.
Wydrukuj swój plan porodu.

Możesz być zła na wszystkich
Bardzo możliwe, że będzie cię denerwować twój partner, mama, lekarz, położna i wszyscy, z którymi będziesz mieć kontakt podczas porodu. Niektóre kobiety nie mogą nawet znieść dotyku innej osoby, przeklinają i odpychają tych, którzy starają się im pomóc i ulżyć w cierpieniu. Spokojnie, to naturalna reakcja na stres i ból, personel medyczny oraz twoi bliscy na pewno będą wyrozumiali.

Poród może okazać się dużo prostszy niż myślałaś
Szykujesz się na długie, bolesne godziny porodu, a tymczasem wszystko przebiegnie szybko, z uśmiechem i niemal bezboleśnie... Tak też się zdarza. Mamy, które przeżyły właśnie taki poród, podkreślają, jak ważne jest pozytywne nastawienie psychiczne

Noworodek może wyglądać inaczej, niż sobie wyobrażałaś
Słodkie, różowe maluszki w książkach i filmach to nie noworodki, ale kilkumiesięczne niemowlęta. Prawdziwy noworodek ma sino-czerwoną skórę, nieco zniekształconą główkę, opuchnięte genitalia i ciało pokryte mazią płodową. Wszystkie te zmiany wkrótce znikną, ale lepiej wcześniej przygotować się na taki widok.
Sprawdź 13 przykazań na pierwsze dni z noworodkiem.

Po porodzie poczujesz, że możesz wszystko
Stworzyłaś nowe życie, dałaś radę wydać je na świat, masz wspaniałe, mądre ciało i teraz nie ma już dla ciebie rzeczy niemożliwych. Pokonasz wszelkie przeszkody. Tak właśnie czują się kobiety tuż po porodzie - jak boginie.