cewnik Foleya
Adobe Stock
Poród naturalny

Cewnik Foleya – do czego służy podczas porodu?

Cewnik Foleya to narzędzie urologiczne, służące do odprowadzania moczu, które stosuje się również w położnictwie. Ma postać balonika, który służy do wspomagania rozszerzania się szyjki macicy i indukcji porodu. To proste i tanie narzędzie o wysokiej skuteczności.

Cewnik Foleya to rurka wyposażona w balonik, który można powiększać, wypełniając go solą fizjologiczną. Wykonany jest z silikonu lub lateksu. W położnictwie znany jest pod potoczną nazwą balonik do porodu. Jest narzędziem pomagającym rozpocząć akcję porodową lub wspomaga rozwieranie się szyjki macicy.

Spis treści:

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

Do czego służy cewnik Foleya

W urologii balonik służy do utrzymania końcówki rurki w pęcherzu moczowym i zakłada się go w celu odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Z czasem lekarze wpadli na pomysł nowego zastosowania dla cewnika Foleya – tak trafił on na oddziały położnicze. Cewnika Foleya używa się na nich w przypadku wywoływania porodu jak i działania mającego na celu skrócenie czasu rozwierania się szyjki macicy.

Na poniższym zdjęciu widać cewnik Foleya w komplecie z rurką i woreczkiem do odprowadzania moczu. W położnictwie wykorzystuje się tylko cewnik, czyli beżową rurkę z balonikiem – przezroczysta rurka i zbiornik nie są potrzebne:

cewnik Foleya jak wygląda
Adobe Stock
Jak wygląda cewnik Foleya. fot. Adobe Stock

Kiedy zakłada się cewnik Foleya

W położnictwie są jasno określone sytuacje, kiedy zakłada się cewnik Foleya.

Wskazania do założenia cewnika Foleya do porodu:

  • przygotowanie szyjki macicy do indukcji porodu oksytocyną,
  • zbyt wolne rozwieranie się szyjki macicy w I fazie porodu,
  • rozwarcie szyjki macicy na minimum centymetr.


Przeciwwskazania do założenia cewnika Foleya do porodu:

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • przedwcześnie pęknięty pęcherz płodowy,
  • nisko umiejscowione łożysko.


Cewnik Foleya zakłada się też podczas cesarskiego cięcia, jednak wtedy wykorzystuje się jego pierwotne zastosowanie i umieszcza się go w pęcherzu moczowym.

Jak działa cewnik Foleya

Końcową część cewnika z balonikiem wsuwa się do pochwy a następnie do szyjki macicy. Gdy znajdzie się we właściwym miejscu, do balonika wstrzykiwana jest sól fizjologiczna, która zwiększa jego rozmiary. W ten sposób balonik rozpycha od środka ścianki szyjki macicy. Cewnik Foleya stosuje się często, gdy szyjka jest już rozwarta na minimum centymetr, ale postęp jej rozwierania przebiega zbyt wolno.

Z założonym do szyjki macicy cewnikiem Foleya można, a nawet powinno się chodzić, aby dodatkowo wspomagać rozwieranie szyjki macicy. Jest to możliwe, bo drugi koniec cewnika przymocowuje się plastrem do uda. Wyjątkiem są momenty, gdy trzeba na leżąco wykonać badanie KTG. Przed usunięciem cewnika opróżnia się balonik, a samo jego wyjmowanie jest bezbolesne. Jeśli rozmiar cewnika zostanie dobrze dobrany, to jego zakładanie do szyjki macicy też nie jest bolesne.

Zastosowanie cewnika Foleya do wywoływania porodu wiąże się z niezbyt przyjemnymi wrażeniami dla rodzącej. Jest to np. dość przykre uczucie ucisku lub rozpierania w dole brzucha, które nasila się przy pełnym pęcherzu moczowym. Użycie cewnika jest jednak bezpieczne i skuteczne – mechaniczne rozwieranie szyjki macicy pobudza skurcze ale uwalnia też prostaglandyny, czyli hormony, które wspomagają przebieg akcji porodowej.

Choć skuteczność cewnika Foleya w położnictwie oceniana jest wysoko, trzeba wspomnieć, że nie u wszystkich kobiet jego użycie wywołuje pożądane efekty.

Ile czasu nosi się cewnik Foleya

W celu wywołania porodu cewnik zakłada się na ok. 24 godziny, ale nie zawsze nosi się go tak długo, gdyż szyjka macicy może zacząć rozwierać się przed upływem tego czasu. Cewnik usuwa się także wtedy, gdy rozpocznie się regularna akcja skurczowa macicy.

Kiedy wypada cewnik Foleya? Najczęściej wysunięcie się balonika cewnika Foleya ma miejsce, gdy szyjka macicy rozewrze się na ok. 3 cm. O wypadnięciu cewnika należy poinformować położną lub lekarza.

Źródło: Bomba-Opoń D. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu. Ginekol., Perinatol. Prakt., 2017, 2, 2: 58–71.

Zobacz także:

herbata z liści malin
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Herbata z liści malin: właściwości i przeciwwskazania. Czy przyspiesza poród? [JAK ZROBIĆ]
Herbata z liści malin to ziołowy napar nie tylko dla kobiet w ciąży – sprawdzi się on także jako środek łagodzący objawy PMS. Ze względu na jego właściwości nie powinnaś jednak pić naparu z liści malin bez zalecenia lekarza. Herbata z liści malin wzmaga skurcze i przyspiesza poród! Warto wiedzieć, jak zrobić napar, ile razy dziennie i od którego tygodnia ciąży go pić oraz jakie są przeciwwskazania.

Herbata z liści malin jest od dawna znana w medycynie ludowej. Polecano ją kobietom przy bolesnym miesiączkowaniu, a w medycynie tybetańskiej – również przy infekcjach i neurozach. Napar z liści malin można także pić w ciąży, ale dopiero od ok. 32- 35. tygodnia ciąży . Taka herbatka nasila skurcze macicy i zdarza się, że przyspiesza poród! Zanim sięgniesz po herbatę z suszonych liści malin, musisz wiedzieć, jakie ma właściwości i jakie są przeciwwskazania do jej picia. Sprawdź dokładnie, jak zrobić napar z liści malin.  Herbata z liści malin Herbata z liści malin jest znana i stosowana od dawna, bo liście maliny właściwej (Rubus idaeus) zawierają dużo cennych dla zdrowia składników – witaminy z grupy B, witaminę C, potas, magnez, cynk i fosfor. Z liści malin przyrządzano okłady i maści na problemy ze skórą. Do dziś napar z liści malin znany jest jako napój dla kobiet w ciąży , który ma ułatwić poród. Właściwości herbaty z liści malin Napar z suszonych liści malin jest polecany m.in. przy problemach z miesiączką, ponieważ: wzmacnia błonę mięśniową macicy, normalizuje cykl i skurcze macicy (sprawia, że są mniej bolesne), dostarcza żelaza, którego może brakować przy obfitych krwawieniach, zmniejsza objawy PMS . Napar z liści malin poleca się też na: poprawę trawienia, przewlekłe biegunki, bóle żołądka. Ponadto herbata z suszonych liści malin działa napotnie, przeciwgorączkowo, odtruwająco i moczopędnie. Napar stosowany zewnętrznie ma właściwości antybakteryjne i ściągające. Herbata z liści malin w ciąży Napar z liści malin słynie z tego, że może ułatwiać, przyspieszyć i skrócić poród. Choć bywa polecany w szkołach rodzenia, lekarze podchodzą z dużą ostrożnością do jego picia przez ciężarne. Herbatę z liści malin polecają tylko w określonych sytuacjach i ilościach,...

jak przyspieszyć poród
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Jak przyspieszyć poród: naturalnie, skutecznie i bezpiecznie (metody w domu i w szpitalu)
Aby przyspieszyć poród, czasem wystarczy jedynie więcej się ruszać albo zrobić delikatny masaż sutków. Zdarza się, że kobiety starają się naturalnie przyspieszyć poród w domu, ale bywa również, że to lekarze decydują o przyspieszeniu porodu po terminie w szpitalu. Aby jednak przyspieszenie porodu było bezpieczne, zawsze trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem lub położną.

O to, jak przyspieszyć poród, przyszłe mamy pytają w grupach internetowych, na forach, szukają informacji u koleżanek. Nic dziwnego, że chcą wiedzieć, co zrobić, by szybciej urodzić, bo końcówka ciąży to zazwyczaj bardzo meczący okres w życiu przyszłej mamy. Do szeregu dolegliwości ciążowych utrudniających codzienne funkcjonowanie dochodzi przede wszystkim napięcie związane z oczekiwaniem na dziecko. Istnieją sposoby, które pozwalają przyspieszyć poród. Aby jednak były bezpieczne i skuteczne, trzeba stosować je pod nadzorem lekarza i po terminie porodu. Jak przyspieszyć poród? Jak naturalnie przyspieszyć poród: uprawiaj seks Jak bezpiecznie przyspieszyć poród: zrób masaż sutków Jak skutecznie przyspieszyć poród: uprawiaj sport Domowe sposoby na przyspieszenie porodu Jak przyspieszyć poród w szpitalu? Jak przyspieszyć poród? Gdy termin porodu mija i nic nie wskazuje na rychłe rozwiązanie, wiele ciężarnych szuka sposobu na naturalne przyspieszenie porodu. Warto przy tym pamiętać, że ciąża po terminie to ciąża po 40 tygodniu, ale dopiero ciąża po  42 tygodniu  to  ciąża przenoszona . Tylko 4 proc . kobiet rodzi w przewidzianym terminie. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć poród po terminie, możesz wypróbować któryś z poniższych sposobów. Dokładnie opisujemy, na czym polegają poszczególne metody przyspieszania porodu i kiedy (oraz jak!) można je bezpiecznie stosować. Uwaga , jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć poród przed terminem, pamiętaj, że wiele ryzykujesz. Dopiero ciąża po 37 tygodniu jest uznawana za ciążę donoszoną. Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży będzie wcześniakiem , co może się wiązać z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Jak naturalnie przyspieszyć poród: uprawiaj seks Aktywność seksualna to bezpieczna i przyjemna metoda na przyspieszenie porodu....

masaż szyjki macicy
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Masaż szyjki macicy – sposób na przyspieszenie porodu
Masaż szyjki macicy może przeprowadzić doświadczona położna lub lekarz. Wykonuje się go, aby sprowokować lub przyspieszyć poród. Technika ta nie daje gwarancji powodzenia, ale jest dość bezpieczna i mało inwazyjna. Poród po skutecznym masażu szyjki macicy zaczyna się w ciągu 48 godzin.

Masaż szyjki macicy stosowany jest w przypadku ciąży donoszonej , najczęściej w 41. tygodniu ciąży lub po upływie 10 dni od wyliczonego terminu porodu. Czasami położna stosuje masaż szyjki macicy już w czasie porodu, gdy szyjka, mimo występowania skurczów porodowych, nie chce się rozwierać i skracać. Spis treści: Na czym polega masaż szyjki macicy Masaż szyjki macicy – czy to boli? Skuteczność masażu szyjki macicy Na czym polega masaż szyjki macicy Wykonuje go lekarz lub położna, która przez pochwę wprowadza palec do szyjki macicy i wykonuje nim dość obszerne koliste ruchy. Masaż szyjki macicy trwa ok. 60 sekund i ma na celu oddzielenie pęcherza płodowego od ścianek dolnej części macicy. Prawidłowo wykonany nie powoduje pęknięcia błon płodowych i nie zwiększa ryzyka zakażenia. Jeśli organizm kobiety zareaguje na to działanie, poród naturalny zaczyna się w ciągu 48 godzin od zakończenia masażu. Warunkiem wykonania zabiegu oddzielenia pęcherza płodowego od macicy jest rozwarcie szyjki macicy na poziomie 1 cm. Jeśli go nie ma, masaż można wykonać palcami po zewnętrznej stronie szyjki macicy. Masaż szyjki macicy stymuluje organizm kobiety do wydzielania hormonów niezbędnych do porodu: prostaglandyn i oksytocyny. Nie zawsze jednak przynosi oczekiwane skutki, co sprawia, że stosowane są też inne sposoby na wywoływanie porodu lub jego przyspieszenie. O tym, że masaż szyjki macicy zadziałał w ramach indukcji porodu, mogą świadczyć: czynność skurczowa macicy, skurcze przypominające bolesność przy miesiączkach, napięty brzuch, skurcze przepowiadające . Masaż szyjki macicy – czy to boli? Zabieg jest nieprzyjemny, ale na szczęście trwa krótko - do minuty. Po nim mogą wystąpić upławy – ilość śluzu i zawartej w nich krwi często się zwiększa. Po zabiegu najczęściej pojawiają się też...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj