Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
piersi w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Piersi w ciąży – 12 pytań, które zadają przyszłe mamy

Piersi w ciąży przechodzą ogromne zmiany, które rozpoczynają się już od pierwszego dnia po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. W ciągu kolejnych 9 miesięcy twoje piersi mogą powiększyć się o kilka rozmiarów, a z czasem brodawki sutkowe i ich otoczki zaczną ciemnieć. Może pojawić się także mrowienie czy swędzenie. Czy wiesz, jak zmieniają się piersi w ciąży?
dr n. med. Leszek Lewandowski
dr n. med. Leszek Lewandowski
Konsultacja merytoryczna

W czasie ciąży piersi, pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w ciele, przechodzą prawdziwą rewolucję. Czy wiesz, że najtrudniejszym czasem dla piersi nie jest karmienie, ale właśnie ciąża? To właśnie w tym okresie biust przechodzi największą próbę wytrzymałości. Dlatego warto troszczyć się o niego od chwili, gdy dowiedziałaś się, że będziesz mamą.

Spis treści:

 1. Pierś, sutek i brodawka – co to jest?
 2. Od którego tygodnia ciąży piersi zaczną rosnąć?
 3. Niepokojący ból, mrowienie i swędzące sutki w ciąży: czy to normalne?
 4. Jak wyglądają piersi w I trymestrze ciąży?
 5. Czy rozmiar biustu wpływa na wielkość piersi w ciąży?
 6. Czy piersi w ciąży powinno się hartować?
 7. Co robić, by piersi w ciąży nie zwiotczały?
 8. Wydzielina z sutka w ciąży: czy to normalne?
 9. Czy wklęsłe brodawki pozwolą na karmienie?
 10. Jak zmienia się wygląd sutków w ciąży?
 11. Jak zmieniają się brodawki na początku ciąży?
 12. Jakie zmiany w piersiach powinny niepokoić w ciąży?

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

1. Pierś, sutek i brodawka – co to jest?

Wbrew pozorom nazewnictwo może przysporzyć nieco kłopotów, a  potoczne nazewnictwo może wprowadzić w błąd. Naprawdę?

Pierś to potoczna nazwa sutka (łac. mamma), ale można ją nazywać także gruczołem piersiowym (łac. glandula mammaria) lub gruczołem mlekowym (łac. glandula lactifera). Główzym zadaniem piersi, z biologicznego punktu widzenia, jest wytwarzanie mleka w pęcherzykach mlecznych, z których między innymi są zbudowane.

Potoczne określenie sutka, czyli cylindrycznej lub stożkowatej wyniosłości znajdującej się na środku otoczki w nomenklaturze medycznej nosi miano brodawki sutkowej lub piersiowej (łac. papilla mammae, mammilla). Skóra na brodawce sutkowej jest nieregularna, lekko pomarszczona, a w główną jej funkcją jest ujście mleka.

Natomiast to, co potocznie nazywamy brodawką, czyli otoczka sutka fachowo nazywa się otoczką brodawki sutkowej (łac. areola mammae) lub otoczką sutkową. Najczęściej jest w kolorze brodawki sutkowej lub zbliżonym, a jej powierzchnia lekko chropowata ze wzglądu na znajdujące się w jej obrębie gruczoły apokrynowe łojowe (gruczoły otoczki, tzw. gruczoły Montgomery’ego). Główną funkcją otoczki brodawki sutkowej jest nawilżanie brodawki sutkowej.

2. Od którego tygodnia ciąży piersi zaczną rosnąć?

Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi stają się pełniejsze, jędrne, napięte, twardsze lub obrzmiałe i mogą nieco wystawać poza miseczkę biustonosza. Dla niektórych kobiet są to właśnie pierwsze objawy ciąży – mogą się pojawić już między 4 a 6 tygodniem ciąży, czyli do dwóch tygodni po zapłodnieniu. Z czasem, wraz z rozwojem zarodka, a następnie płodu, na piersiach będzie przybywać tkanki tłuszczowej,  a pęcherzyki mleczne będą zwiększać swoją objętość. W końcowym etapie ciąży piersi mogą być o kilka rozmiarów większe. Jeśli masz delikatną i suchą skórę, możliwe, że zacznie cię ona swędzieć pod wpływem rozciągania. Stosuj wtedy kremy do pielęgnacji biustu. Możesz nakładać je również zapobiegawczo.

3. Niepokojący ból, mrowienie i swędzące sutki w ciąży: czy to normalne?

Ból, wrażliwość, mrowienie czy swędzenie sutków, czyli brodawek sutkowych często pojawia się w I trymestrze ciąży. Dla niektórych kobiet ta bolesność i tkliwość jest jednym z pierwszych objawów, które pojawiają się zaraz po zapłodnieniu. U niektórych osób w ciąży takie „dziwne” odczucia promieniują na całe piersi. Jeśli odczuwasz mrowienie, napięcie, łaskotanie czy swędzenie piersi lub brodawek piersiowych w ciąży to z pewnością jest to oznaka, że w twoim organizmie zachodzą intensywne zmiany przygotowujące piersi do laktacji. Jednak nie zawsze jest to oznaka ciąży, ponieważ tkliwość i poczucie nabrzmiałych piersi pojawiają się także tuż przed miesiączką. Nie należy więc bólu sutków traktować jako jednoznacznego objawu ciąży.

4. Jak wyglądają piersi w I trymestrze ciąży?

Wygląd i kształt piersi to sprawa indywidualna, więc nie można wskazać jednej odpowiedzi. Natomiast, niezależnie od wyglądu, już od momentu zapłodnienia zmiany hormonalne wpływają na budowę i strukturę twoich piersi. Pod skórą na piersiach zapewne zauważysz sploty żyłek. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. W tej partii ciała krew krąży teraz intensywniej, by uaktywniły się gruczoły piersiowe: pęcherzyki i kanały mleczne, które są odpowiedzialne za laktację. Wzrośnie także poziom tkanki tłuszczowej – jest to magazyn energii.

Zmiany hormonalne w ciąży przyczyniają się także do innych zmian w organizmie przyszłej mamy, np. szybszego wzrostu włosów.

5. Czy rozmiar biustu wpływa na wielkość piersi w ciąży?

Nie. To kwestia predyspozycji genetycznych, indywidualnych cech danej osoby i tego, w jakim wieku zaszła w pierwszą ciążę – im później decyduje się na dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że piersi nie będą tak znacząco rosły.

Ogromne­ znaczenie ma też apetyt przyszłej mamy. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na piersiach. Powiększają się wtedy nie tylko z przyczyn hormonalnych, ale też z nadmiaru tłuszczu, a to (poza skłonnością genetyczną) powoduje rozstępy. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się za szybko. Dlatego warto od samego początku stosować zdrową dietę w ciąży. Dobre odżywianie doda ci energii i sprawi, że zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów na piersiach. Możesz również stosować metody zapobiegające powstawaniu rozstępów w ciąży.

6. Czy piersi w ciąży powinno się hartować?

Zależy, co się przez to rozumie. Nieprawdą jest, że trzeba je pocierać szorstką gąbką lub smarować spirytusem, by zgrubiały. To bzdura. Ze zgrubiałej brodawki maluchowi będzie trudniej jeść. Natomiast hartowanie piersi za pomocą prysznica... O tak, to jest dobry pomysł. Naprzemienny strumień ciepłej i letniej wody (mogą też być okłady) doskonale poprawia w nich krążenie. Dzięki temu zachowają jędrność.

7. Co robić, by piersi w ciąży nie zwiotczały?

Warto kupić wygodny i dobry jakościowo biustonosz na grubych ramiączkach. Ważne jest, by miseczki obejmowały całe krągłości piersi i podtrzymywały je. Nie kupuj stanika za dużego. Nie podtrzyma biustu, a skóra pod wpływem ciężaru piersi rozciągnie się. Pomyśl jednocześnie o zakupie stanika do karmienia. Przyda ci się już niedługo.

Dodatkowo:

 • Natłuszczaj i nawilżaj skórę piersi codziennie. Kosmetyk nakładaj kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie.
 • Postaw na aktywność. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, które jak rusztowanie podtrzymują piersi.
 

8. Wydzielina z sutka w ciąży: czy to normalne?

W ciąży, a w szczególności w III trymestrze oraz podczas laktacji, może pojawić się samoistny wypływ wydzieliny z sutka, czyli brodawki sutkowej – jest to naturalne zjawisko i nie powinnaś się niepokoić. Zwykle wydzielina wydobywająca się z brodawki sutkowej w czasie ciąży to siara – pierwsze i najbardziej wartościowe mleko zawierające cenne mikroelementy. Ma ona kolor biały, mleczny i wydostaje się z obu piersi, najczęściej w nocy. Pojawienie się siary sygnalizuje, że sutki są przygotowane do karmienia.

Jeśli  po porodzie zauważysz, że wydzielina z brodawki sutkowej jest gęsta i ma żółty kolor, to może być to objaw tzw. połogowego ropnia sutka. Ta infekcja bakteryjna może pojawić się na każdym etapie laktacji, jednak najczęściej pojawia się między 2. a 6. tygodniem po porodzie w wyniku nieleczonego lub źle leczonego zablokowania kanalików mlecznych. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja medyczna i włączenie antybiotykoterapii.

9. Czy wklęsłe brodawki pozwolą na karmienie?

Tak, dziecko swoimi ustami obejmuje większą płaszczyznę niż tylko brodawkę sutkową. Ssanie piersi z wklęsłą brodawką sutkową, a nawet i otoczką brodawki sutkowej jest dla maluszka nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. Podczas pierwszych karmień maluszka będziesz musiała dość mocno ścisnąć otoczkę brodawki sutkowej, aby uformować z piersi coś na kształt smoczka.

A co z zalecanym przez inne mamy rozciąganiem opuszkami palców otoczki wokół sutka?

Czasami lekarz odradza taki masaż, ponieważ pobudza on wydzielanie oksytocyny, a ta z kolei wywołuje skurcze macicy, co może być przyczyną przedwczesnego porodu. Lepiej więc nie ryzykować. Można natomiast spróbować nakładek do korekcji brodawek (dostępne w aptekach). Nosi się je pod biustonoszem, mocno dopasowane do piersi, tak by brodawka wypełniała otwór w krążku. Jeśli jednak nie uda się wyciągnąć brodawek – nie przejmuj się. Jest szansa, że po porodzie same się uwypuklą. Sukces w karmieniu piersią zależy nie tylko od samych brodawek: duże znaczenie mają też inne rzeczy, np. twoje nastawienie i to, jak się odżywiasz po porodzie.

10. Jak zmienia się wygląd sutków w ciąży?

W związku ze zmianami hormonalnymi zmienia się wygląd zarówno brodawki sutkowej, jak i otoczki brodawki sutkowej, chociaż przebieg zmian jest kwestią indywidualną. Zasadniczo twoje brodawki sutkowe mogą stać się:

 • wypukłe,
 • płaskie,
 • wklęsłe.

W ciąży otoczki sutkowe są bardziej nabrzmiałe i „chropowate”. Dzieje się tak wskutek wzrostu i pojawiającego się obrzęku gruczołów łojowych (guzki Montgomery’ego), których zadaniem jest wydzielanie oleistej, nawilżającej substancji, która będzie chroniła brodawki sutkowe przed wysychaniem i pękaniem podczas karmienia piersią. Niektóre osoby uskarżają się na suche brodawki sutkowe już w trakcie ciąży – wtedy wskazane jest odpowiednie ich nawilżanie, np. oliwką dla niemowląt lub specjalistycznymi kosmetykami do piersi dla ciężarnych i młodych mam.

W przypadku płaskich i wklęsłych brodawek niektóre osoby rekomendują noszenie specjalistycznych nakładek (tzw. osłonek) formujących na brodawki, które mają na celu przystosowanie sutków do karmienia maluszka (naszym zdaniem to nie jest konieczne).

11. Jak zmieniają się brodawki na początku ciąży?

Wygląd otoczki brodawki sutkowej powoli zmienia się pod wpływem hormonów w trakcie całej ciąży. Kolor brodawki sutkowej i jej aureoli na samym początku ciąży jest jasny: kremowy, cielisty, różowy, by pod koniec ciąży zmienić swój kolor na brązowy, a czasem nawet ciemnobrązowy.

Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży? Już od pierwszych tygodni, jednak jest to proces stosunkowo powolny, chociaż zazwyczaj największa zmiana przypada na II trymestr ciąży. W tym czasie brodawki sutkowe i ich otoczka powiększają się, ciemnieją, często także uwypuklają – twój organizm szykuje się na pojawienie się dziecka na świecie. Otoczki brodawki sutkowej mogą zmienić swój kolor na całej powierzchni lub punktowo – jest to kwestia indywidualna.

Również w obrębie całych piersi, zewnętrznych narządów płciowych i wokół odbytu może zmienić się kolor skóry. To tzw. hiperpigmentacja pojawiająca się na skutek wzrostu melaniny, a za jej wzrost odpowiedzialne są hormony: progesteron i estrogen. Po zakończeniu laktacji kolor brodawki i jej otoczki zazwyczaj wraca do stanu sprzed ciąży, jednak u niektórych kobiet zmiany mogą być nieodwracalne.

12. Jakie zmiany w piersiach powinny niepokoić w ciąży?   

Wszelkie guzki i zgrubienia wyczuwalne pod skórą, a także zaczerwienienie jednej z brodawek sutkowych. Jeśli piersi (lub jedna z nich) staną się bardzo bolesne, a do tego pojawi się gorączka, może to świadczyć o toczącym się zapaleniu. Należy wtedy udać się do lekarza. Konsultacja medyczna będzie również konieczna w sytuacji, gdy zauważysz podbarwiony krwią wyciek z piersi. Na szczęście te zmiany zazwyczaj nie są groźne, co nie oznacza, że należy je bagatelizować.

Zobacz także:

Rozstępy na piersiach
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Rozstępy na piersiach: jak wyglądają i jak się ich pozbyć? [KREMY + ZABIEGI]
Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w ciąży, podczas karmienia, w okresie dojrzewania, a także jako wynik przybrania na wadze. Na szczęście da się z nimi walczyć domowymi sposobami. Pokazujemy, jak wyglądają rozstępy na piersiach i jak się ich pozbyć.

Rozstępy na piersiach bardzo często występują u młodych mam. Są efektem szybkiego rozciągania się skóry, która nie nadąża z produkcją kolagenu. Na ciele powstają wtedy delikatne, wklęsłe paseczki, które najpierw są różowe, czerwone lub nawet lekko fioletowe. Z czasem rozstępy na piersiach bledną i stają się białe – wtedy ich usunięcie jest już bardzo trudne. Poniżej pokazujemy zdjęcia: zobacz, jak wyglądają świeże rozstępy na piersiach i jak się zmieniają po latach. Spis treści: Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania Jak wyglądają rozstępy na piersiach? Co na rozstępy na piersiach: domowe sposoby Jak pozbyć się rozstępów na piersiach: usuwanie rozstępów zabiegami kosmetycznymi Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania Rozstępy na piersiach, tak jak podobne blizny na innych częściach ciała, tworzą się wtedy, gdy skóra nadmiernie się rozciąga. Głównymi przyczynami powstawania rozstępów są: Ciąża – pod wpływem zmian hormonalnych piersi się powiększają, stają się nabrzmiałe, a skóra napięta. Rozstępy w tym czasie to naturalny efekt odmiennego stanu. Karmienie piersią – w czasie laktacji biust może się zwiększyć nawet o kilka rozmiarów. Wiele mam zauważa pierwsze rozstępy właśnie wtedy, gdy piersi zaczynają produkować pokarm. Okres dojrzewania – piersi dopiero się kształtują i rosną, a skóra nie zawsze nadąża z produkcją kolagenu. W miejscach najsilniejszego rozciągnięcia możesz zauważyć pierwsze rozstępy. Przybieranie na wadze – gdy przybywa kilogramów, rośnie także biust, a skóra musi się rozciągnąć. Rozstępy na piersiach mogą pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy tyjesz dużo w krótkim czasie. Niezdrowa dieta i picie zbyt małych ilości wody. Nieodpowiednia pielęgnacja, brak regularnego peelingowania,...

Karmienie
Moja „mleczna droga” – ile mam, tyle historii karmienia piersią
Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest karmienie piersią. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne oraz każda historia karmienia ma inny przebieg. Zapytaliśmy młode mamy jak wyglądała ich „mleczna droga” i jak radziły sobie z trudnościami, które się na niej pojawiały.

Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią to doskonała okazja, by przypomnieć o roli karmienia piersią w rozwoju dziecka w trakcie kluczowego okresu 1000 pierwszych dni jego życia. To okres od poczęcia przez pierwsze lata życia, który ma wpływ na zdrowie teraz i w przyszłości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację w trakcie rozszerzenia diety nawet do 2. roku życia lub dłużej, jeśli chcą tego mama i dziecko. Częściowe i krótsze karmienie piersią też jest korzystne - każda kropla pokarmu mamy jest ważna. Karmienie piersią nie zawsze przebiega jednak zgodnie z planem, który ustalało się w trakcie ciąży. Okazuje się, że wiele mam napotyka różne wyzwania związane z tym sposobem karmienia. Każda z nich jest jednak bohaterką, kierującą się miłością i troską o własne dziecko oraz chęcią dostarczenia maleństwu tego, czego najbardziej potrzebuje. Mamy zasługują na szczególny podziw, a ich osobiste historie mogą być świetnym przykładem, jak poradzić sobie w początkowym okresie po narodzinach dziecka. Trudne początki Wiele historii wywołuje we mnie myśl „byłam tam” – mówi  Diana, 35 lat , mama półrocznej córeczki. Moja przygoda z karmieniem piersią zaczęła się od braku pokarmu i dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Później nastąpił nawał pokarmu, który w różnych odsłonach towarzyszył mi przez kolejne 3 miesiące. Córka mimo to nie przybierała odpowiednio na wadze. W końcu umówiłam konsultację z doradczynią laktacyjną. Rozwiązaniem okazała się zmiana pozycji karmienia. Karmię piersią do teraz i cieszę się, że się nie poddałam. Badania pokazują 1 , że trudności z karmieniem piersią mogą się pojawić u każdej świeżo upieczonej mamy. Jedynie 12% karmiących mam nie spotkało się z żadnymi wyzwaniami. Warto szukać pomocy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak