Obliczanie tygodni ciąży
AdobeStock
Przebieg ciąży

Jak prawidłowo obliczać, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś?

"W którym tygodniu ciąży właściwie teraz jestem?" - też zadajesz sobie to pytanie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, jak to sprawdzić. To nic trudnego, jeśli skorzystasz z naszych wskazowek!

Jedna z pierwszych myśli, która przychodzi kobiecie do głowy, gdy dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, to pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Ciebie też ono nurtuje? Podpowiadamy, jak to sprawdzić!

Oblicz tydzień ciąży na kalkulatorze

Najłatwiej i najszybciej można sprawdzić,w którym tygodniu ciąży jest się aktualnie, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator tygodnia ciąży. Żeby sprawdzić, ile jeszcze zostało do rozwiązania, wystarczy wpisać w odpowiednie pola datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Kalkulator na tej podstawie sam obliczy, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś, ale też ile dni już minęło, a ile ci jeszcze zostało. Wskaże też przewidywaną datę porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Jeśli chcesz sama obliczyć, który to tydzień ciąży, potrzebujesz kalendarza. Powinnaś zaznaczyć w nim datę wskazującą na pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień ostatniej miesiączki) i od tego dnia liczyć kolejne pełne tygodnie ciąży. To prawda, że pierwszy dzień miesiączki faktycznie nie jest pierwszym dniem ciąży, ponieważ w tym dniu nie mogło dojść do zapłodnienia, ale umownie przyjmuje się właśnie tę datę, ponieważ często nie da się dokładnie stwierdzić, kiedy doszło do poczęcia (z reguły jest to około 14 dni po rozpoczęciu cyklu, ale jeśli cykl menstruacyjny jest dłuższy lub krótszy niż przeciętny albo miesiączkowanie nie jest regularne, wówczas trudniej jest ustalić, kiedy była owulacja i plemnik mógł zapłodnić komórkę jajową).

Ile trwa ciąża?

Umownie ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni (10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni). Faktycznie rozwój płodu w brzuchu mamy może trwać od 38 do 42 tygodni. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie porodu. Warto pamiętać, że pierwsze dwa tygodnie ciąży to tak naprawdę czas jeszcze przed zapłodnieniem. Do zapłodnienia dochodzi ok. 14 dnia cyklu, czyli na przełomie 2. i 3. tygodnia ciąży. To oznacza, że faktycznie ciąża zaczyna się rozwijać w brzuchu mamy później, niż przyjmuje się to umownie. 1 tydzień faktycznego rozwoju płodu to już 3. tydzień ciąży zgodnie z regułą Naegelego.

Zobacz też:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

który to tydzień ciąży
Fotolia
Przebieg ciąży
Sprawdź, jak policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś!
Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, ponieważ nie jesteś pewna, kiedy doszło do zapłodnienia? Sprawdź, jak policzyć w którym tygodniu ciąży jesteś. To banalnie proste!

W którym tygodniu ciąży jestem? Ogólne przyjęcie jest takie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni . To niestety tylko ogólniki, bo w praktyce wiele zależy od konkretnej kobiety w ciąży. Warto, żebyś poznała jednak kilka najważniejszych zasad, dzięki którym orientacyjnie przewidzisz termin porodu i dowiesz się, w którym tygodniu ciąży naprawdę jesteś. Początek ciąży Lekarze wyznaczają termin zapłodnienia, czyli początku ciąży za pomocą reguły Naegelego . Zasada ta mówi o tym, że pierwszy tydzień ciąży to ten tydzień, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka (pierwszy dzień ciąży = pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Patrząc na to, kiedy w czasie cyklu występują u kobiety dni płodne, poczęcie prawdopodobnie nastąpiło około 14 dni po 1 dniu miesiączki. Uwzględniając tę zasadę, cała ciąża trwa ok. 280 dni. Tydzień ciąży powiązany jest mocno z długością cyklu miesięcznego – w zależności od tego, kiedy występują u ciebie dni płodne, możesz policzyć, kiedy nastąpiło zapłodnienie. Jeśli cykl wynosi 28 dni, to by policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś , musisz policzyć, ile dni minęło od twojej ostatniej miesiączki. Jeśli cykl jest dłuższy np. trwa 30 dni, to od 30 musisz odjąć 2. Jeśli natomiast cykl jest krótszy, np. 26 dni, musisz do 26 dodać 2. Teraz wystarczy wynik podzielić przez 7, a następnie dodać 2 tygodnie. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia. Przydatne narzędzie Obliczenie tygodnia ciąży wydaje się skomplikowane, ale kiedy spróbujesz to zrobić, zobaczysz, że to banalnie proste. Jeśli jednak chciałabyś uniknąć liczenia samemu – skorzystaj z naszego kalkulatora tygodnia ciąży .

tygodnie ciąży a miesiące
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Tygodnie ciąży a miesiące – jak to obliczać? Który to tydzień ciąży i jaki miesiąc?
Zastanawiasz się pewnie, jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży, skoro lekarz mówi tylko o tygodniach. Pokazujemy, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące. Prezentujemy rozpiskę – miesiące ciąży z podziałem na tygodnie w formie wygodnych tabelek.

Być może nie wiesz dokładnie, w którym miesiącu ciąży jesteś i jak liczyć tygodnie ciąży. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przecież miesiąc miesiącowi nierówny. Poznaj łatwe sposoby przeliczania tygodni ciąży na miesiące.  Tygodnie ciąży a miesiące: jak to liczyć? Do obliczenia długości ciąży przyjmuje się, że początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, choć poczęcie dziecka przypada zwykle kilka, a nawet kilkanaście dni później. Zgodnie z tymi wyliczeniami ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. W praktyce jednak, licząc od zapłodnienia, jest to średnio 38 tygodni, czyli 267 dni. Długość ciąży ma związek z miesiącami księżycowymi, które trwają po 4 tygodnie, ponieważ z nimi zgodny jest standardowy, 28-dniowy cykl menstruacyjny . Gdybyśmy zatem chcieli tygodnie ciąży podzielić na miesiące księżycowe, otrzymalibyśmy aż 10 takich miesięcy. W przypadku ciąży trudno jednak o matematyczną dokładność, choćby dlatego, że nie zawsze można precyzyjnie określić jej początek. Tradycyjnie i umownie dzieli się więc ciążę na 9 miesięcy, a do codziennych obliczeń używa się tygodni. Miesiące ciąży można podzielić na tygodnie na kilka sposobów. Zobacz, z jakimi podziałami miesięcy i tygodni ciąży możesz się spotkać, i sprawdź na  kalkulatorze ciąży , w którym tygodniu aktualnie jesteś. Jak liczyć miesiące ciąży ? Sposób 1 Zgodnie z pierwszym sposobem przyjmuje się, że średnio miesiąc ciąży ma 4 i pół tygodnia (z wyjątkiem 9 miesiąca). Podział miesięcy na tygodnie ciąży wygląda następująco: 1 trymestr 1 miesiąc ciąży 0-4,5 tydzień ciąży 2 miesiąc ciąży  4,5-9 tydzień ciąży 3 miesiąc ciąży  9-13,5 tydzień ciąży 2 trymestr 4 miesiąc ciąży...

Jak obliczyć termin porodu?
Przebieg ciąży
5 metod, które pomogą obliczyć termin porodu
Możesz sama sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wypadnie dzień narodzin twojego dziecka. Masz do dyspozycji 5 różnych metod oraz nasz specjalny kalkulator.

Choć twoje dziecko i tak samo zadecyduje o przyjściu na świat, możesz obliczyć, kiedy najprawdopodobniej nadejdzie ten dzień. Wystarczy poświęcić chwilkę i zastosować jeden z poniższych wzorów. Dla pewności możesz wykorzystać wszystkie metody obliczania terminu porodu i porównać otrzymane wyniki. Jak sprawdzić, kiedy urodzę? W ustalenie terminu porodu pomoże 5 metod. Każda z nich bierze pod uwagę inny czynnik. Pierwszego dnia ostatniej miesiączki – reguła Naegelego Dnia zapłodnienia Dnia skoku podstawowej temperatury ciała Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu Wysokości dna macicy   1. Obliczanie terminu porodu wg reguły Naegelego Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.   Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego) W cyklu fizjologicznym owulacja a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić 14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego. W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28-dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego – o 4 dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego. 2. Obliczenie termin porodu na podstawie daty zapłodnienia Jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, wyliczenie terminu porodu jest bardzo łatwe. Wiedząc, że ciąża trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok. Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok 3. Obliczanie termin porodu na podstawie skoku temperatury ciała Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz