Skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu
Picie alkoholu nawet na początku ciąży może źle wpłynąć na rozwój dziecka i trwale uszkodzić jego mózg. Jeśli starasz się o dziecko - ty i twój partner powinniście zrezygnować z picia alkoholu. U mężczyzn jego nadmiar może prowadzić do uszkodzenia nasienia i obniżać liczbę plemników.
Dotychczas wiele publikacji i badań było poświęconych spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach poszli o krok dalej i ostrzegają kobiety przed piciem na etapie starania się o dziecko. Picie alkoholu nawet w początkowych dniach ciąży może trwale uszkodzić mózg dziecka. Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu nie powinno więc się zdarzyć, jeśli podchodzisz do przyszłego macierzyństwa w sposób świadomy i rozważny.
Spis treści:
- Stosunek po alkoholu a ciąża
- Lepiej ograniczyć alkohol planując ciążę
- Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po alkoholu
- Od kiedy przestać spożywać alkohol?
Stosunek po alkoholu a ciąża
Co o zajściu w ciążę po alkoholu myślą naukowcy? Ich zdaniem alkohol może poważnie uszkodzić płód jeszcze wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojej ciąży. Badania wykazały, że alkohol spożywany w 3-4 tygodniu ciąży – często wtedy jeszcze kobieta o niej nie wie – może spowodować trwałe zmiany w genach embrionu. Wyniki badań sprawiają, że wiele kobiet zrezygnuje z przysłowiowej lampki wina, czy jednego drinka podczas spotkań z przyjaciółmi.
Naukowcy dowodzą, że spożyty w początkowych dniach ciąży alkohol może doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu dziecka, a w szczególności ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczenie, zapamiętywanie i zdolności językowe. Do zmian może dojść także w szpiku kostnym. Badacze twierdzą, że przez spożywany w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu przez matkę alkohol dziecko może mieć w przyszłości problem z prawidłowym odczuwaniem zapachów.
Lepiej ograniczyć alkohol, planując ciążę
W świetle wniosków wydaje się bardzo racjonalne ograniczenie, albo całkowita eliminacja alkoholu w czasie przygotowań do zajścia w ciążę. Do czego namawiają autorzy badań:
„Alkohol może niszczyć płód we wczesnej ciąży, a jest to czas, gdy kobiety nic nie wiedza jeszcze o swojej ciąży" – informuje dr. Nina Kaminen-Ahola, biolog przy Uniwersytecie Helsińskim. - „Dlatego dobrze byłoby zmniejszyć spożycie alkoholu już na etapie planowania ciąży".
Badania helsińskich naukowców były prowadzone na myszach. Młode myszy, które urodziły się po upojeniu ciężarnej samicy w bardzo wczesnej fazie ciąży miały m.in. objawy podobne do płodowego zespołu alkoholowego, zmniejszone tempo wzrostu.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po alkoholu
Takie podejście do alkoholu prezentują również autorzy książki „W oczekiwaniu na ciążę”. Heidi Murkoff i Sharon Mazel przypominają, że picie dużych ilości alkoholu może zaburzyć cykl miesiączkowy, a więc zakłóca owulację, jak również może utrudnić zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w ścianie macicy. Eksperci jasno mówią, że im więcej kobieta pije, tym ma większe problemy z zajściem w ciążę. Dotyczy to również mężczyzn. Nadmiar alkoholu nie tylko źle wpływa na męską aktywność seksualną, ale prowadzi również do uszkodzenia nasienia i obniżenia liczby plemników.
Od kiedy przestać spożywać alkohol?
Jeśli pytamy kobiety, które planują zostać mamami, czy planują zaprzestać picia alkoholu w ciąży: zgodnie odpowiadają: tak. Ale najczęściej staje się to dopiero, gdy dowiadują się o ciąży. Jaki wpływ ma alkohol na kobietę w ciąży lub taką, która stara się w nią zajść? Na pytanie czytelniczek, czy rzeczywiście piwo do grilla, czy kieliszek wina do obiadu są niedopuszczalne podczas starań o dziecko (które mogą potrwać kilka miesięcy) autorzy książki odpowiadają: istnieje ważny powód abstynencji:
„Ponieważ nie otrzymasz od organizmu informacji: od teraz nie pijesz! W chwili, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, a zapewne o tym wydarzeniu dowiesz się dopiero kilka tygodni później, lepiej zerwać z alkoholem całkowicie, gdy starasz się o dziecko. A jeśli decydujesz się w tym czasie na ograniczenie alkoholu, a nie całkowite spożycie to staraj się sięgać wyłącznie po napoje niskoprocentowe i staraj się jeść coś, co spowolni wchłanianie alkoholu przez organizm”.
Źródło: Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko. Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców, Rebis, Poznań 2010
Zobacz także:
- Co dzieje się z dzieckiem, kiedy pijesz w ciąży? Film, który otwiera oczy
- Piwo bezalkoholowe w ciąży – dozwolone czy jednak nie?
- Kary za picie alkoholu w ciąży? Rząd chce uznać picie w ciąży za przestępstwo