Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży
Zdrowie w ciąży

Piwo bezalkoholowe w ciąży – dlaczego nie można go pić?

To mit, że kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe i tzw. piwo zero procent. Mimo mylącej nazwy napoje tego typu zawierają (lub mogą zawierać) alkohol. To właśnie z tego względu picie piwa bezalkoholowego może być niebezpieczne dla mającego się urodzić dziecka.

Poza najsłynniejszym Karmi w sklepach dostępnych jest wiele innych piw określanych jako piwa bezalkoholowe lub piwa „zero procent”. Ciężarne spodziewają się, że wybierając je, zaspokoją ochotę na tego typu napój, a jednocześnie nie zaszkodzą dziecku. Niestety jest to bardzo złudne myślenie. Piwo bezalkoholowe niesłusznie jest uznawane za bezpieczną alternatywę dla kobiety w ciąży.

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

Dlaczego w ciąży nie można pić piwa bezalkoholowego?

Nazwa piwo bezalkoholowe jego myląca, ponieważ piwo bezalkoholowe zawiera alkohol. Jak powszechnie wiadomo - kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu, nawet w minimalnej ilości. Alkohol przenika przez łożysko i jeśli pije go ciężarna, trafia również do organizmu dziecka. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Ze względu na jego szkodliwy wpływ na ciążę i rozwój dziecka przyszła mama powinna unikać alkoholu przez cały okres ciąży, a potem także w trakcie karmienia piersią. 

Ciężarne niekiedy stykają się z informacjami, że mogą pić piwa bezalkoholowe tzw. „zero procent.”. Ze względu na ich odżywczy skład (i rzekomy brak alkoholu) sięgają po nie np. biegacze przed maratonem. Kobiety w ciąży powinny jednak również powstrzymać się przed piciem piwa „zero procent”. W tym wypadku nie można mieć pewności, czy zadeklarowana na etykiecie ilość alkoholu (lub jego brak) nie różni się od stanu faktycznego. 

Ile alkoholu w piwie bezalkoholowym?

Mianem piwa bezalkoholowego określa się napoje, które mają stężenie alkoholu do 0,5 proc. Zarówno piwo bezalkoholowe (o zawartości alkoholu do 0,5 proc.), jak i piwa tzw. „zero procent” w niektórych przypadkach mogą zawierać więcej alkoholu niż podano na etykiecie.

Z badań prowadzonych przez naukowców z The College of Family Physicians of Canada wynika, że niektóre piwa „zero procent” wykazywały obecność alkoholu na poziomie 1,8 proc. Jest to skutkiem procesu produkcji piwa. Fermentacji nie da się tak łatwo upilnować. Niektóre partie piwa mogą zawierać więcej alkoholu niż inne.

U niektórych osób po wypiciu piwa bezalkoholowego alkomat może wykazać obecność alkoholu w wydychanym powietrzu (wpływ na to może mieć nie tylko ilość wypitego piwa, ale również tempo metabolizmu i płeć – kobiety np. metabolizują alkohol wolniej). 

Skąd alkohol w piwie bezalkoholowym?

Skoro na etykiecie piwa zero procent w składzie nie wymieniono alkoholu, skąd zatem się on tam bierze?Alkohol obecny w piwie powstaje w procesie fermentacji alkoholowej słodu, który jest podstawowym składnikiem piwa. W piwie bezalkoholowym wstrzymuje się fermentację na wczesnym etapie lub stosuje się metody usuwania alkoholu. Badania przedstawione wyżej pokazują jednak, że nie zawsze odbywa się to precyzyjnie, dlatego picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest ryzykowne.

Ciężarne, które zdecydują się na picie piwa bezalkoholowego, mogą w niekontrolowany sposób przyjąć większe ilości alkoholu. Uważają, że przyjmowany trunek jest bezpieczny i piją go więcej.  

Skutki picia alkoholu w ciąży

Alkohol przenika przez łożysko i dziecko pozostaje pod jego wpływem tak samo jak ciężarna. Stężenie alkoholu w organizmie płodu już po godzinie jest zbliżone do poziomu alkoholu we krwi jego mamy. Podczas gdy organizm dorosłej osoby lepiej radzi sobie z pozbyciem się alkoholu, u nienarodzonego dziecka proces ten przebiega wolniej (dziecko wydala go do płynu owodniowego, a następnie połyka). To sprawia, że skutki picia w ciąży są tak szkodliwe dla prawidłowego rozwoju płodu. 

Alkohol ma działanie teratogenne na płód, czyli nieodwracalnie zaburza rozwój dziecka i to na każdej płaszczyźnie (rozwój fizyczny, społeczny, poznawczy i emocjonalny). Wśród konsekwencji pica w ciąży wymienia się:

  • poronienie 
  • przedwczesny poród 
  • niski poziom inteligencji
  • uszkodzenia mózgu
  • niską masę ciała dziecka w chwili narodzin 
  • wady serca i nerek
  • problemy z wzrokiem i słuchem
  • zaburzenia koncentracji uwagi 
  • alkoholowy zespół płodowy (FAS).

Zobacz także:

picie wody w ciąży
Mangostar/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Woda w ciąży – jaką wybrać, ile pić i po co?
Woda w ciąży to bardzo ważna sprawa. Nawet najzdrowsza herbatka nie nawodni organizmu tak jak woda. I nie chodzi tylko o to, byś nie była spragniona. Wody potrzebuje także twoje dziecko, aby mogło dobrze się rozwijać. Sprawdzamy, jaką wodę należy pić w ciąży i w jakiej ilości.

Dlaczego picie wody w ciąży jest tak ważne? Obliczono, że organizm dziecka, które rośnie w twoim brzuchu, składa się w 74–94 proc. z wody. Dodatkowo to właśnie woda, a dokładnie wody płodowe są naturalnym środowiskiem, w którym płód rozwija się przez dziewięć miesięcy. I choć twoje ciało podczas ciąży wyraźnie różni się od figury modelek, jedno na pewno łączy cię z gwiazdami światowych wybiegów. Podobnie jak one zawsze powinnaś mieć przy sobie butelkę wody i... nawyk, by sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy odczuwasz pragnienie. Spis treści: Jaka woda w ciąży? Ile wody pić w ciąży? Co daje picie wody w ciąży? Co można pić poza wodą w ciąży? Jaka woda w ciąży? Zdaniem dietetyczki, Edyty Gulińskiej, specjalistki w dziedzinie żywienia, kobieta w ciąży powinna pić naturalną wodę butelkowaną z certyfikatami, które gwarantują jej czystość, jakość i pochodzenie (szukaj ich na etykiecie). Wody różnią się składem: zawierają różne związki mineralne (wapń, magnez, sód, potas, fluor), które występują w wodzie w różnych proporcjach. A to nie jest bez znaczenia. Pijąc wodę, możemy uzupełnić niedobory minerałów. Rodzaje wody dla ciężarnych: naturalna woda źródlana niskozmineralizowana – suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr, np. Żywiec, Mazowszanka, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu. Taka woda ma w składzie jony magnezu (chronią serce), jony wapnia (chronią przed osteoporozą) i mało jonów sodu. A to ważne, bo kobiety, które spodziewają się dziecka, z powodu nadmiaru soli w diecie mogą mieć podwyższony poziom tego pierwiastka, co sprzyja nadciśnieniu. To najlepsza woda dla ciężarnych. woda gazowana w ciąży – jest dozwolona (nie zaszkodzi dziecku), ale może podrażniać błonę śluzową żołądka oraz przyczyniać się do...

kawa a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Kawa a karmienie piersią: czy można pić kawę podczas laktacji? Jaką wybrać?
W temacie „kawa a karmienie piersią” mamy dwie informacje: zła brzmi – karmiąca mama powinna unikać kofeiny, dobra – naukowcy dopuszczają picie kawy podczas laktacji pod warunkiem, że dawka kofeiny będzie ograniczona. Nadmiar kofeiny wpływa na samopoczucie dziecka i może zakłócać jego sen. Jaka dawka kofeiny jest w takim razie optymalna dla mamy karmiącej?

Kawa pita z umiarem ma korzystne skutki dla zdrowia. Spożywana w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację i pamięć. Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wytwarzanie dopaminy, czyli hormonu, który nakręca i pobudza do działania. Ponadto kawa zawiera sporo antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki, które w nadmiarze powodują wiele poważnych chorób (m.in. raka). A co w przypadku, kiedy kawa pita jest w trakcie laktacji? Czy w ogóle można ją pić, karmiąc piersią? Jak oddziałuje na dziecko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Spis treści: Czy karmiąc piersią, można pić kawę? Czy kawa przenika do mleka? Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią Kawa bezkofeinowa a karmienie piersią Kawa a karmienie piersią – kawa zbożowa Kawa zielona a karmienie piersią Wpływ kawy na dziecko Czy karmiąc piersią, można pić kawę? Picie kawy w nieograniczonej ilości nie jest wskazane w przypadku karmiących mam. Jeśli nie możesz żyć bez kawy, a karmisz piersią, jedna, maksymalnie dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą wystarczyć. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych to maksymalnie 300 mg na dzień.  Jedna filiżanka zwykłej kawy w uśrednieniu zawiera ok. 130 mg kofeiny. Idąc tym tropem, w trakcie karmienia piersią powinnaś ograniczyć się do dwóch kaw dziennie. Kofeina wypita w kawie przez mamę najmocniej wpływa na dzieci do ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt dopuszczalne 300 mg kofeiny może okazać się zbyt dużą ilością. W tym momencie życia dziecka warto ograniczyć kawę do minimum lub całkowicie z niej zrezygnować. Niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia są już mniej wrażliwe na kofeinę.  Dlaczego w czasie...

zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
Zdrowie w ciąży
Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Opinia ginekologa z IMiD
Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę zielonej herbaty?

Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży . Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych , bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego , który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza Spis treści: Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Herbaty zalecane w ciąży Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji. Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży . – Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy pić zielonej herbaty i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Herbaty zalecane w ciąży Ciężarne kobiety zazwyczaj przywiązują większą wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Podobnie jest w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz