Słodkie na dziewczynkę, a kwaśne na chłopca to mit. Ale dlaczego wciąż się sprawdza?
Płeć dziecka może mieć wpływ na to, co jemy w czasie ciąży − tak sądzi wiele przyszłych mam. Jeśli wciąż masz ochotę na słodkie, urodzisz dziewczynkę, a gdy w ciąży ciągle podjadasz kwaśne produkty, będziesz mamą chłopca − ile w tym prawdy? O znaczenie ciążowych zachcianek zapytałyśmy położną.
Zachcianki w ciąży bywają dziwne, często są efektem działania hormonów, czasem oznaką braku witamin czy minerałów, ale wiele przyszłych mam zastanawia się, czy rodzaj zachcianek może wskazywać na płeć dziecka. Śledzie z dżemem, kiszone ogórki maczane w Nutelli czy kiszona kapusta popijana gorącą czekoladą – czy takie nietypowe zachcianki oznaczają, że urodzisz chłopca lub dziewczynkę?
Czy zachcianki w ciąży wskazują na płeć dziecka?
Większość mam twierdzi, że nie wierzy w związek ciążowych zachcianek z płcią dziecka, a mimo to fora internetowe przepełnione są wypowiedziami takimi jak ta: „Przepowiadanie płci dziecka na podstawie zachcianek to bzdura, ale w moim przypadku się to sprawdziło!" Czy zatem jeśli w ciąży masz ochotę na słodkie, to oznacza, że urodzisz dziewczynkę, a jeżeli jesz tylko kwaśne produkty, urodzisz chłopca? Położna Maria Kuć nie ma wątpliwości, że zachcianki w ciąży nie mają nic wspólnego z płcią dziecka − nie ma to żadnych naukowych dowodów. Apetyt na wybrane produkty może się pojawiać zarówno w ciąży, jak i przed czy po urodzeniu dziecka.
Dlaczego u niektórych mam płeć dziecka ma związek z zachciankami?
Smak w czasie ciąży zmienia się – twierdzi położna Maria Kuć. To oznacza, że jeśli kobieta nigdy wcześniej nie przepadała za kiszonymi ogórkami, w ciąży może je polubić. I odwrotnie: ciężarne często czują awersję do pokarmów, które kiedyś im smakowały, drażnią je intensywne zapachy. To naturalny efekt zmian hormonalnych. Bywa też, że za wyjątkową ochotą na niektóre produkty kryją się niedobory witamin i składników mineralnych.
Co oznaczają zachcianki?
- ochota na kwaśne: niedobór witaminy C i żelaza
- ochota na słodkie: niedobór kalorii
- ochota na mięso: niedobór białka
- ochota na banany: niedobór witaminy B6 (która pomaga niwelować nudności w ciąży)
- ochota na nietypowe połączenia produktów kwaśnych i słodkich: zapobieganie mdłościom
Czasem takie ciążowe zachcianki rzeczywiście pokrywają się z płcią dziecka, nie ma jednak na to żadnej reguły.
Zobacz też: