Reklama

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych obliczy, kiedy możesz zajść w ciążę. To wiarygodna metoda obliczania dni płodnych przy regularnych cyklach miesiączkowych. Po podaniu daty ostatniej miesiączki i długości cyklu dowiesz się, kiedy masz dni płodne, owulację i dni niepłodne (pamiętaj, że to dni potencjalnie niepłodne, podczas nich istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, z tego względu kalendarz dni płodnych nie powinien być stosowany jako metoda antykoncepcji).

Reklama

Kalkulator dni płodnych najlepiej sprawdza się u kobiet, które mają regularny cykl miesiączkowy. Pomaga zajść w ciążę, ale nie daje stuprocentowej pewności, że jej unikniesz.

Jak obliczyć dni płodne?

Aby obliczyć dni płodne, wpisz do kalendarza dni płodnych dwie informacje:

  • datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki (to początek cyklu miesiączkowego)
  • średnią długość cyklu miesiączkowego (co ile dni pojawia się u ciebie okres)

Kalkulator dni płodnych obliczy, kiedy masz:

  • dni płodne – kiedy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
  • dni najbardziej płodne (owulacja) – szczyt płodności, kiedy organizm uwalnia komórkę jajową
  • dni niepłodne – pozostałe dni w cyklu miesiączkowym
  • początek cyklu miesiączkowego – pierwszy dzień miesiączki.

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Dokładny kalendarz dni płodnych pokazuje zarówno dni, podczas których można zajść w ciążę, jak i czas, kiedy zapłodnienie nie jest możliwe:

  • faza płodna – zaczyna się 7 dni przed owulacją i kończy 3-4 dni po jej zakończeniu. Komórka jajowa trafia do jajowodu i może zostać zapłodniona.
  • faza niepłodności względnej – przypada na pierwsze dni po miesiączce. Jeśli cykl trwa 28 dni lub dłużej, kobieta jest w tym czasie bezpłodna. Jeśli cykl trwa 25-dni lub krócej, mogą to być dni płodne.
  • faza niepłodności bezwzględnej – dni niepłodne przypadają ok. 14 dni po obumarciu komórki jajowej (jeśli nie dojdzie do zapłodnienia) i trwają do zakończenia kolejnej miesiączki.

Co to jest owulacja?

Owulacja jest czasem, kiedy u kobiety występuje szczyt płodności i ma ona największe szanse na zajście w ciążę. Owulacja polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Od tego momentu komórka jajowa jest już gotowa na zapłodnienie. W zetknięciu z plemnikiem dochodzi wtedy do zapłodnienia. U zdrowej kobiety owulacja, czyli jajeczkowanie, występuje w danym cyklu miesiączkowym tylko raz. Przyjmuje się, że owulacja ma miejsce 14 dni przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego (jeśli cykl trwa 28 dni).

Nie tylko w trakcie owulacji może dojść do zapłodnienia. W okresie okołoowulacyjnym, który występuje +/- 2 dni od owulacji, występują dni płodne. Ich obliczenie jest jednak kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników:

  • wieku kobiety,
  • regularności cyklu miesiączkowego,
  • długości cyklu miesiączkowego.

Kiedy są dni płodne?

Kalendarz dni płodnych pomaga w określaniu najlepszego momentu na zapłodnienie. Osoby planujące ciążę powinny podjąć próbę współżycia na dzień przed owulacją – do zapłodnienia dochodzi bowiem najłatwiej, gdy plemniki oczekują w drogach rodnych na komórkę jajową.

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy dokładnie są dni płodne po okresie. Pierwszy dzień okresu jest początkiem cyklu. Dni płodne zależą od żywotności plemników (które mogą przeżyć nawet do 7 dni). Dni płodne wypadają więc na 7-15 dzień cyklu (czyli 7-15 dni po pierwszym dniu miesiączki). To, kiedy są dni płodne po okresie również zależy od długości i regularności cyklu miesiączkowego.

Jakie są objawy dni płodnych?

Do najczęstszych objawów dni płodnych należy:

  • wzrost podstawowej temperatury ciała,
  • zmiana śluzu szyjkowego – staje się przejrzysty, rozciągliwy i jest go więcej.

U niektórych kobiet występują także mniej spotykane objawy, np. plamienie lub bolesność piersi. Niekiedy pojawia się także ból owulacyjny, polegający na kłuciu z jednej strony brzucha (zazwyczaj w okolicy jajnika, z którego zostaje uwolniona komórka jajowa).

Objawy dni niepłodnych

Dni niepłodne są okresem, kiedy kobieta nie powinna zajść w ciążę. Ryzyko zajścia w ciążę jest wtedy niskie, jednak nie zerowe. Podczas dni niepłodnych kobieta może odczuwać suchość w pochwie. Śluz w tym okresie nie jest śliski ani elastyczny. Śluz niepłodny utrudnia zajście w ciążę, ponieważ nie przepuszcza on plemników do komórki jajowej, przez co nie może dojść do zapłodnienia. W tym czasie w organizmie kobiety wzrasta także poziom progesteronu.

Metody obliczania dni płodnych

Do znanych metod wyliczania dni płodnych, poza kalendarzem dni płodnych, należą:

  • Monitorowanie cyklu miesiączkowego – odbywa się ono podczas konsultacji u ginekologa. Metoda ta polega na obserwacji jajników poprzez wykonywanie badania USG w ściśle określonych dniach cyklu – dni te są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki i zależą od długości całego cyklu.
  • Test owulacyjny – jest to narzędzie służące do sprawdzania płodności. Pozwala określić, kiedy u kobiety wystąpi jajeczkowanie. Jest to możliwe, ponieważ w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego następują zmiany hormonalne. Test bada poziom hormonu luteinizującego w organizmie kobiety (jego poziom wzrasta przed jajeczkowaniem). Test owulacyjny mierzy jego stężenie w moczu.
  • Metoda termiczna – metoda ta polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała przez kobietę. Powinno się ono odbywać zawsze o tej samej porze – chwilę po przebudzeniu (najlepiej, gdy kobieta znajduje się jeszcze w łóżku). Wyniki powinny być codziennie zapisywane i porównywane z wynikami z innych dni. Regularne i dokładne pomiary temperatury są ważne, ponieważ podczas dni płodnych temperatura jest zazwyczaj o 0,2 st. C wyższa niż w innych dniach. Metoda ta nie zadziała jednak np. w przypadku przeziębienia, które odpowiada za to, że temperatura ciała kobiety jest podwyższona.
  • Metoda Billingsów – polega na obserwacji zmian zabarwienia konsystencji śluzu szyjkowego. W różnych fazach cyklu śluz różni się konsystencją oraz zabarwieniem. Po okresie jest on lepki i pojawia się w małych ilościach. W trakcie dni płodnych jest ciągnący się i przezroczysty, a także jest go więcej. Sprzyja to transmisji plemników do komórki jajowej, co ułatwia zapłodnienie. W kolejnych dniach wzrasta ilość śluzu, a najwięcej jest go w czasie owulacji. Świadczy to o największym prawdopodobieństwu zajścia w ciążę. W następnej fazie cyklu jest już go mniej oraz jest gęstszy, co utrudnia plemnikom dostanie się do komórki jajowej.
  • Metoda objawowo-termiczna – jest to metoda łącząca kalkulator owulacji z metodą termiczną oraz obserwacją charakterystycznych objawów, które towarzyszą owulacji. Dni płodne i niepłodne oznaczane są na podstawie wszystkich znanych objawów płodności: mierzeniu temperatury ciała, obserwowaniu zmiany śluzu szyjkowego. Bierze się pod uwagę także inne objawy wskazujące na rozpoczęcie owulacji, np. pogorszone samopoczucie lub ból brzucha.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama