dni płodne objawy
fot. Adobe Stock

Dni płodne - objawy, które świadczą o owulacji

Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana w śluzie i temperaturze ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że ma owulację. Żeby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swoje ciało – to najprostszy sposób, aby kontrolować płodność. Wyjaśniamy, na jakie symptomy jajeczkowania zwracać uwagę.
Joanna Karwat
dni płodne objawy
fot. Adobe Stock

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem, choć nie każda kobieta ich doświadcza. Jest to kwestia bardzo indywidualna, czasami symptomy zależą od cyklu, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami płodności mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiana nastroju i zmiany skórne. Inaczej wygląda wtedy też śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawia się koniec dni płodnych - objawy ustępują. Pomóc w ich obliczeniu może kalendarz dni płodnych

Dni płodne objawy:

Dni płodne (owulacja) - objawy

Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie tych szczególnych dni polega na dokładnej obserwacji swojego cyklu i organizmu. Czasami objawy owulacji są bardzo wyraźne, np. wyraźny ból owulacyjny, ale zdarza się, że kobieta nie wie, że właśnie ma jajeczkowanie. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy poniżej. Wiedza na ten temat jest kluczowa podczas starania się o dziecko. Dni płodne po okresie charakteryzują objawy takie jak:

Śluz podczas owulacji

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku Graffa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. Śluz w dni niepłodne jest lepki, gesty i biały. Stopniowo zmienia się on w śluz dni płodnych, który jest:

 • przejrzysty,
 • śliski,
 • wydzielany w większej ilości,
 • kobieta czuje wilgoć, naoliwienie w przedsionku pochwy.

 

Po kilku, około 6 dniach śluz zamienia się w śluz płodny. Jest on rozciągliwy, przezroczysty i wyglądem przypomina białko surowego jaja kurzego.

W tej fazie możesz czasem mieć poczucie, że twoja bielizna jest mokra. Pod koniec występowania śluzu płodnego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie - moment uwolnienia się jaja z pęcherzyka Graffa. To szczyt twoich dni płodnych i najlepszy czas na zapłodnienie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu, ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Temperatura ciała podczas dni płodnych

Jeżeli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, mierzysz temperaturę ciała, możesz zauważyć jej wahania w ciągu całego cyklu i na tej podstawie wyznaczyć dni płodne.

Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej jego poziom jest niski, dlatego też temperatura ciała nie jest wysoka.

Nagły skok temperatury o minimum 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze) oznacza, że rozpoczęła się zwiększona produkcja progesteronu, a więc wcześniej nastąpiła owulacja. Podwyższona temperatura opadnie dopiero pod koniec cyklu, przed rozpoczęciem się następnej miesiączki.


Aby rozpoznać dni płodne, mierz temperaturę spoczynkową, czyli:

 • po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku,
 • bez wcześniejszego wstawania z łóżka,
 • zawsze o tej samej porze.


Wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne - nie zmieniaj miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.

Szyjka macicy podczas dni płodnych

Kobieta jest w stanie nauczyć się obserwować zmiany w szyjce macicy przed okresem i w czasie cyklu, i na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Zanim wejdziesz w fazę płodności, twoja szyjka jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie.

W trakcie dni płodnych szyjka macicy jest:

 • miękka,
 • mokra - można zaobserwować na niej obecność śluzu,
 • ujście jej jest otwarte,
 • znajduje się wyżej w pochwie.

Zmiany w wyglądzie podczas owulacji 

Podczas owulacji kobieta pięknieje, wysyła nieświadomie sygnały, którymi podkreśla swoją atrakcyjność. Sylwetka wygląda szczuplej, cera jest bardziej promienna, a włosy lśniące. Badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym jest bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa – pojawia się kształt klepsydry. Zmienia się też nieco zapach na bardziej kuszący dla mężczyzn.

Objawy dni płodnych: ból

Występuje u niektórych kobiet, chociaż nie w każdym cyklu. Poznasz go po następujących objawach:

 • bólu po prawej lub lewej stronie podbrzusza (boli okolica jajnika, z którego uwolniło się jajo)
 • bólu lędźwi.


Ważne! Moment, kiedy odczuwasz ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

Plamienie podczas owulacji

Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Takie plamienie okołoowulacyjne może trwać od kilku godzin do nawet 4 dni. 

Samopoczucie podczas jajeczkowania

Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych:

 • poprawia się ich nastrój,
 • koncentracja,
 • zwiększa się ochota na seks.

Ból piersi w dni płodne

Są kobiety, które w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach. Ból piersi związany jest z wysokim poziomem estrogenów w organizmie. 

Zobacz także: 

[content:0_24644,0_23382,1_3764,2_1193:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy