GRY
 
 

Jak rozpoznać dni płodne?

Swoje dni płodne poznasz po objawach. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować swoje ciało. Najważniejszymi objawami dni płodnych są zmiany temperatury ciała, zmiany śluzu oraz zmiany szyjki macicy. Przygotowaliśmy dla ciebie podręczną ściągawkę.

Kobieta, owulacja, dni płodne, termometr
fot. RF

Rozpoznawanie dni płodnych to nie jest żadna tajemna sztuka. Jeśli planujesz zajść w ciążę (czujesz, że jesteś gotowa na dziecko) i chciałabyś wiedzieć, kiedy mniej więcej masz dni płodne, zwróć uwagę na trzy podstawowe objawy dni płodnych. 

1. Kiedy masz dni płodne, zmienia się temperatura ciała

By rozpoznać dni płodne, powinnaś mierzyć temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka zawsze o tej samej porze. Sama wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.
Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej (zanim zaczną się dni płodne) poziom progesteronu jest niski dlatego, też temperatura ciała jest niska.
Poziom progesteronu zaczyna się zwiększać kilka dni przed jajeczkowaniem, wtedy też obserwujemy wyższy poziom temperatury ciała – o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze.
Podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.  
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

2. Kiedy masz dni płodne, zmienia się śluz w pochwie

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu.
W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu.
W tej fazie można zaobserwować gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy. Śluzu będzie coraz więcej i coraz bardziej przypominał będzie białko kurzego jajka. Taki śluz to sygnał, że masz dni płodne. W tej fazie możesz czasem mieć poczucie, że twoja bielizna jest mokra.
Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji „płodny” trwa około 6 dni.
Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie, czyli owulacja (zobacz, jak wygląda owulacja na filmie). Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu, ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.


 

3. Kiedy masz dni płodne, zmienia się szyjka macicy

Kobieta jest w stanie nauczyć się obserwować szyjkę macicy i na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Wiedza ta jest bardzo przydatna zwłaszcza dla kobiet mających trudności z poczęciem dziecka. O czym nam mówi szyjka macicy? Po pierwsze, o fazie niepłodności: w tym czasie szyjka macicy jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie. Po drugie, o fazie płodności: w płodne dni szyjka macicy jest miękka, mokra - można zaobserwować obecność śluzu, ujście jest otwarte, szyjka znajduje się wyżej niż w fazie niepłodnej.

Dodatkowymi objawami płodności są:
bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiana nastroju i zmiany skórne.

Pamiętaj, że określanie dni płodnych najbardziej przydaje się przy planowaniu ciąży. Dzięki temu możesz nawet spróbować zaplanować płeć dziecka. Natomiast określanie dni płodnych raczej nie sprawdza się jako naturalna metoda antykoncepcji. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę – potrzebna ci będzie skuteczna antykoncepcja.

Poznaj 8 rzeczy zakazanych przed ciążą
Doładuj
Przeładuj