objawy dni płodnych
fot. Adobe Stock

Objawy dni płodnych u kobiety (niektóre z nich widać gołym okiem!)

Kiedy najłatwiej zajść w ciążę i po czym poznać, że masz płodne dni? Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować swoje ciało – to najprostszy sposób, aby kontrolować swoją płodność.
Joanna Karwat
objawy dni płodnych
fot. Adobe StockDni płodne to kilka dni w trakcie cyklu miesiączkowego, w których masz największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Okres dni płodnych przypada na fazę okołoowulacyjną w czasie której pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia się dojrzała komórka jajowa, gotowa do zapłodnienia.

6 objawów dni płodnych

Rozpoznawanie dni płodnych to nie jest żadna tajemna sztuka. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka ich podstawowych objawów.

Kiedy masz dni płodne, zmienia się śluz w pochwie

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku Graffa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. Pojawia się śluz lepki, gesty i biały. Stopniowo zmienia się on w śluz dni płodnych, który jest:

 • przejrzysty,
 • śliski,
 • wydzielany w większej ilości,
 • kobieta czuje wilgoć, naoliwienie w przedsionku pochwy.

 

Po kilku, około 6 dniach śluz zamienia się w śluz płodny. Jest on rozciągliwy, przezroczysty i wyglądem przypomina białko surowego jaja kurzego.

W tej fazie możesz czasem mieć poczucie, że twoja bielizna jest mokra. Pod koniec występowania śluzu płodnego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie - moment uwolnienia się jaja z pęcherzyka Graffa. To szczyt twoich dni płodnych i najlepszy czas na zapłodnienie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu, ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Kiedy masz dni płodne, zmienia się temperatura ciała

Jeżeli codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, mierzysz temperaturę ciała, możesz zauważyć jej wahania w ciągu całego cyklu i na tej podstawie wyznaczyć dni płodne.

Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej jego poziom jest niski dlatego też temperatura ciała nie jest wysoka.

 

Nagły skok temperatury o minimum 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze) oznacza, że rozpoczęła się zwiększona produkcja progesteronu, a więc wcześniej nastąpiła owulacja. Podwyższona temperatura opadnie dopiero pod koniec cyklu, przed rozpoczęciem się następnej miesiączki.


Aby rozpoznać dni płodne, mierz temperaturę spoczynkową, czyli:

 • po co najmniej trzygodzinnym odpoczynku,
 • bez wcześniejszego wstawania z łóżka,
 • zawsze o tej samej porze.


Wybierz miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne - nie zmieniaj miejsca pomiaru w danym cyklu miesiączkowym.

Kiedy masz dni płodne, zmienia się szyjka macicy

Kobieta jest w stanie nauczyć się obserwować szyjkę macicy i na tej podstawie stwierdzić, czy ma dni płodne. Zanim wejdziesz w fazę płodności, twoja szyjka jest sucha, twarda, zamknięta oraz obniżona w pochwie.

W trakcie dni płodnych szyjka macicy jest:

 • miękka,
 • mokra - można zaobserwować na niej obecność śluzu,
 • ujście jej jest otwarte,
 • znajduje się wyżej w pochwie.

Twój wygląd i samopoczucie to też objawy dni płodnych

Dodatkowymi objawami płodności są bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiana nastroju i zmiany skórne.

Ból owulacyjny

Występuje u niektórych kobiet, chociaż nie w każdym cyklu. Poznasz go po następujących objawach:

 • bólu po prawej lub lewej stronie podbrzusza (boli okolica jajnika, z którego uwolniło się jajo),
 • bólu lędźwi.


Ważne! Moment, kiedy odczuwasz ból owulacyjny, nie musi ściśle pokrywać się z momentem owulacji – jajeczkowanie najczęściej występuje 1-2 dni po dolegliwościach bólowych.

Plamienie okołoowulacyjne

Bólowi owulacyjnemu czasem może towarzyszyć delikatne plamienie z dróg rodnych. Nie jest ono groźne, a wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety.

Poprawa samopoczucia

Większość kobiet zauważa, że w czasie dni płodnych:

 • poprawia się ich samopoczucie,
 • koncentracja,
 • cera promienieje,
 • lśnią włosy,
 • zwiększa się ochota na seks.


Ciekawostka! Badania wykazały, że twarz kobiety w okresie płodnym jest bardziej symetryczna, a różnica pomiędzy obwodem bioder a talią – jest największa – pojawia się kształt klepsydry.

Ból piersi

Są kobiety, które w okresie okołoowulacyjnym odczuwają pieczenie i nadmierną wrażliwość brodawek sutkowych oraz napięcie w piersiach.

 

[content:0_24644,0_23382,1_3764,2_1193:PsychologicalTest]
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy