objawy zapłodnienia
fot. AdobeStock

Objawy zapłodnienia - 8 sygnałów, że jesteś w ciąży

Pierwsze objawy zapłodnienia można zauważyć po około 10 dniach. Opisujemy najbardziej charakterystyczne, zdradzające, że jesteś w ciąży.
Agnieszka Majchrzak
objawy zapłodnienia
fot. AdobeStock
"Jestem, czy nie jestem w ciąży" - kobiety często zadają sobie to pytanie, kiedy pod koniec cyklu oczekują miesiączki. Te z nas, które starają się o dzidziusia, wsłuchują się w najmniejszy szmer swojego ciała, oczekując, że przyniesie radosną nowinę. I rzeczywiście jest tak, że jeżeli doszło do zapłodnienia, zagnieżdżona komórka w macicy, dosyć szybko wyśle sygnał przyszłej mamie, że maleństwo już jest. Zobacz, jak najczęściej wyglądają pierwsze objawy zapłodnienia.

Już po 10 dniach coś się w tobie zmienia

Cały proces zapłodnienie kobiety trwa 7 dni. Od tego momentu dobrze zagnieżdżonej komórce potrzebne są do życia cukry, tłuszcze i inne niezbędne substancje odżywcze. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały. Mogą one wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

1. Tkliwość piersi

To najczęstszy sygnał mogący wskazywać, że doszło do zapłodnienia. W wyniku zmian hormonalnych (zwiększenia się poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie) piersi stają się:
  • obrzęknięte;
  • wrażliwe na dotyk;
  • twarde;
  • większe;
  • za kilka tygodni pojawi się na nich siateczka prześwitujących żyłek, świadcząca o tym, że komórki gruczołowe rozpoczęły przygotowania do karmienia mlekiem.
Najbardziej oczywistym objawem zapłodnienia jest brak miesiączki, jednak kobiety mające nieregularne cykle, mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po kilku miesiącach. Warto zrobić domowy test ciążowy, ale nie wcześniej niż 9-10 dni od zapłodnienia, gdyż wykonany wcześniej może nie wykryć ciąży. Najpewniejszą metodą będzie badanie krwi. Podwyższenie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), produkowanego w trakcie ciąży jest już zauważalny kilka dni po zapłodnieniu.

2. Wzrost temperatury ciała

Od momentu zapłodnienia termometr może pokazywać o pół stopnia więcej - powyżej mniej więcej 37 stopni Celsjusza. Ten objaw może jednak zauważyć kobieta, która codziennie rano mierzy temperaturę ciała i w ten sposób obserwuje swoją płodność. Jej wzrost wynika z podwyższenia się poziomu progesteronu.

3. Przemęczenie i senność

Czynności dnia codziennego, które do tej pory w ogóle nie męczyły kobiety, teraz mogą powodować duży wysiłek. To efekt zwiększonej ilości progesteronu, który obniża ciśnienie krwi i odpowiada za spowolnione trawienia. Czasem zmęczenie jest wynikiem słabego apetytu na początku ciąży.

4. Częstsze robienie siusiu

Po zapłodnieniu macica staje się rozpulchniona i powiększona. To może powodować uciskanie pęcherza moczowego. Kobieta będzie więc częściej chodzić do toalety.

5. Wzrost ilości wydzieliny z pochwy

Ilość śluzu szyjkowego po zapłodnieniu wyraźnie zwiększa się. Ma on uchronić ciężarną przed infekcjami pochwy, a tym samym – ochronić również dziecko. Ze śluzu powstanie czop, który aż do porodu zamknie szyjkę macicy i będzie bronić dostępu do rozwijającego się dziecka.
Rozpoznanie pierwszych objawów zapłodnienia, nie jest proste. Często brane są za przemęczenie, przeziębienie lub zatrucie pokarmowe. Czasem objawy zapłodnienia mogą przypominać dolegliwość odczuwane przed miesiączką. Zdarza się również, że ciąża zaczyna się bezobjawowo. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, udaj się z wizytą do lekarza ginekologa.

6. Ból brzucha

Jednym z objawów ciąży może być też ból brzucha lub podbrzusza. Wynika on z implementacji zarodka w macicy. Zwykle przypomina ból występujący w pierwszych dniach miesiączki. Zdarza się też, że przyszła mama odczuwa wzdęcia i zaparcia.

7. Nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiety zauważają wyostrzenie węchu, przez co zapachy, które dotąd były neutralne, mogą teraz drażnić. Zapach ulubionej potrawy może niespodziewanie okazać się trudny do zniesienia. Prawdopodobnie natura chroni w ten sposób kobiety przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

8. Mdłości i wymioty

Poranne mdłości są wynikiem wysokiego stężenia hormonu hCG. Mogą wystąpić mdłości, a nawet wymioty, zwłaszcza rano po przebudzeniu się, ale też wieczorem. Nie jest to jednak reguła. Czasem pierwszym objawem zapłodnienia może być zmiana upodobań kulinarnych. Coś, co do tej pory kobieta jadła ze smakiem, teraz wywołuje nudności.
 

Możesz być w ciąży? Nie czekaj ze sprawdzeniem dwóch tygodni, te testy już kilka dni po zapłodnieniu dają wiarygodny wynik.


  [content:0_23486,2_1026,1_4156,0_21085:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy