zapłodnienie objawy
AdobeStock
Objawy ciąży

Zapłodnienie: objawy (po czym poznać, że doszło do zapłodnienia)

Objawy wskazujące, że kobieta jest w ciąży, można zauważyć już po około 10 dniach od zapłodnienia. Są to tkliwość piersi, większe zmęczenie i częstsze chodzenie do toalety. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy w kobiecym organizmie dokonuje się ogromna przemiana – zobacz, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia.

Objawy zapłodnienia, wynikające z zagnieżdżenia się komórki w macicy, dosyć szybko zostaną odczytane przez przyszłą mamę. Choć najbardziej charakterystycznym objawem jest brak miesiączki – występuje także szereg innych dolegliwości związanych z początkami ciąży. Opisujemy najbardziej charakterystyczne pierwsze objawy po zapłodnieniu, które zdradzają, że za dziewięć miesięcy kobieta zostanie mamą. 

Spis treści: 

  1. Moment zapłodnienia: objawy
  2. Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach
  3. Krwawienie po zapłodnieniu
  4. Tkliwość piersi
  5. Wzrost temperatury ciała
  6. Przemęczenie i senność
  7. Częstsze robienie siusiu
  8. Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz
  9. Ból brzucha po zapłodnieniu
  10. Nadwrażliwość na zapachy
  11. Mdłości i wymioty

Moment zapłodnienia: objawy

Moment zapłodnienia nie wywołuje u kobiety żadnych objawów, które byłaby w stanie odczuć. Nie doskwierają jej w tym momencie żadne dolegliwości. Dopiero początek ciąży wiąże się ze zmianami w samopoczuciu kobiety. Pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się już po zapłodnieniu.

Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach

Pierwsze objawy zapłodnienia mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu. Rozpoznanie pierwszych objawów ciąży nie jest jednak proste. Wczesne oznaki ciąży często brane są za przemęczenie, przeziębienie lub zatrucie pokarmowe. Czasem objawy zapłodnienia mogą przypominać dolegliwość odczuwane przed miesiączką.

Zdarza się również, że ciąża zaczyna się bezobjawowo. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej udać się na badanie do lekarza ginekologa. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży – za pomocą kalkulatora zapłodnienia możesz obliczyć, w którym dniu twoje dziecko zostało poczęte. 

Cały proces zapłodnienia kobiety trwa około 7 dni. Jest to okres liczony od momentu połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, jej dzielenia się i jednoczesnej wędrówki przez jajowód do macicy, aby się w niej zagnieździć. Od tego momentu dobrze zagnieżdżonej komórce potrzebne są do życia cukry, tłuszcze i inne niezbędne substancje odżywcze. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały.

Krwawienie po zapłodnieniu

Niekiedy po zapłodnieniu pojawia się plamienie implantacyjne. Krwi jest wtedy znacznie mniej niż przy okresie. Plamienie trwa również krócej, niż miesiączka (1-2 dni). Barwa krwi jest jasnoróżowa lub/i brązowa. 

Najbardziej oczywistym objawem zapłodnienia jest brak miesiączki, jednak kobiety mające nieregularne cykle, mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po kilku miesiącach. Warto zrobić domowy test ciążowy, ale nie wcześniej niż 9-10 dni od zapłodnienia, gdyż wykonany wcześniej może nie wykryć ciąży.

Najpewniejszą metodą potwierdzenia ciąży na wczesny etapie będzie test ciążowy z krwi. Wykazuje on podwyższenie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), produkowanego w trakcie ciąży już w kilka dni po zapłodnieniu.

Tkliwość piersi

To najczęstszy sygnał mogący wskazywać, że w trakcie owulacji doszło do zapłodnienia. W wyniku zmian hormonalnych – zwiększenia się poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie – piersi stają się:

  • obrzęknięte,
  • wrażliwe na dotyk,
  • większe,
  • twarde.


Za kilka tygodni pojawi się na piersiach siateczka prześwitujących żyłek, świadcząca o tym, że komórki gruczołowe rozpoczęły przygotowania do karmienia mlekiem.

Wzrost temperatury ciała

Kiedy dochodzi do zapłodnienia, wzrasta temperatura ciała kobiety. Jej wzrost wynika z podwyższenia się poziomu progesteronu. Termometr może pokazywać o pół stopnia więcej – powyżej 37 stopni Celsjusza. Ten objaw może jednak zauważyć kobieta, która codziennie rano mierzy temperaturę ciała i w ten sposób obserwuje swoją płodność.

Przemęczenie i senność

Codzienne czynności, które do tej pory w ogóle nie męczyły kobiety, teraz mogą powodować duży wysiłek. To efekt zwiększonej ilości progesteronu, który obniża ciśnienie krwi i odpowiada za spowolnione trawienie. Czasem zmęczenie jest wynikiem słabego apetytu na początku ciąży.

Częstsze robienie siusiu

Po zapłodnieniu macica staje się rozpulchniona i powiększona. To może powodować uciskanie pęcherza moczowego. Kobieta musi częściej chodzić do toalety.

Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz

Ilość śluzu szyjkowego po zapłodnieniu wyraźnie się zwiększa. Ma on uchronić ciężarną przed infekcjami pochwy, a tym samym – ochronić również dziecko. Ze śluzu powstanie czop, który aż do porodu zamknie szyjkę macicy i będzie bronić dostępu zarazków do rozwijającego się dziecka.

Ból brzucha po zapłodnieniu

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być także ból brzucha lub podbrzusza. Wynika on z zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zwykle przypomina ból występujący w pierwszych dniach miesiączki. Zdarza się też, że przyszła mama odczuwa wzdęcia i zaparcia lub ból jajnika po zapłodnieniu

Nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiety już od momentu zapłodnienia zauważają wyostrzenie węchu, przez co zapachy, które dotąd były neutralne, mogą teraz je drażnić. Zapach ulubionej potrawy może niespodziewanie okazać się trudny do zniesienia. Prawdopodobnie natura chroni w ten sposób kobiety przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Mdłości i wymioty

Poranne mdłości są wynikiem wysokiego stężenia hormonu hCG w jej organizmie. Mogą wystąpić mdłości, a nawet wymioty, zwłaszcza rano po przebudzeniu się, ale też wieczorem. Nie jest to jednak reguła. Czasem pierwszym objawem zapłodnienia może być zmiana upodobań kulinarnych. Coś, co do tej pory kobieta jadła ze smakiem, teraz wywołuje nudności.
 

Możesz być w ciąży? Nie czekaj ze sprawdzeniem dwóch tygodni, te testy już kilka dni po zapłodnieniu dają wiarygodny wynik.


Źródło: Heidi Murkoff „W oczekiwaniu na dziecko". Wyd. Rebis

Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA