Niepłodność, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka w ciągu kolejnych 12 miesięcy regularnego współżycia seksualnego partnerów – cztery–pięć razy w tygodniu i bez zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.

Reklama

Niepłodność – choroba cywilizacyjna

Statystyki mówią, że 25 proc. płodnych kobiet zachodzi w ciążę w dowolnie wybranym cyklu. Niestety, wiele par ma problemy z poczęciem dziecka i jest to stan długotrwały – dlatego WHO wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. W Polsce niepłodność dotyczy około jednej piątej par, ale niewiele z nich udaje się po pomoc do specjalistów.

Dziecko? Tak, ale po trzydziestce

Polska dołączyła do krajów, w których wyraźnie widać tendencję do przesuwania się granicy wieku, kiedy decydujemy się na potomstwo. Wiele osób myśli o pierwszym dziecku nawet w czwartej dekadzie życia, a wtedy jest dużo większe prawdopodobieństwo napotkania problemów z płodnością.

Dodatkową komplikacją jest fakt, iż ani diagnostyka, ani leczenie hormonalne nie są w naszym kraju objęte refundacją (sprawdź, komu należy się refundacja in vitro), co znacznie ogranicza możliwość radzenia sobie naszego społeczeństwa z niepowodzeniami w staraniach o potomstwo.

Niepłodność immunologiczna - czym jest?

Zobacz także

Niepłodność – czyj to problem?

Ograniczenia systemowe to oczywiście ważny czynnik stający na drodze posiadania potomstwa w przypadku problemów z płodnością, ale równie ważną, a może nawet ważniejszą barierę stanowi mentalność Polaków. W naszym społeczeństwie brak jeszcze świadomości tego, że mężczyzna może być odpowiedzialny za niepłodność pary i to aż w 40-60 proc. przypadków.

Najczęściej, kiedy para przez dłuższy czas starań o dziecko nie osiąga sukcesu, ze specjalistą kontaktuje się najpierw lub wyłącznie kobieta. Wielu partnerów nie chce nawet przyjąć do świadomości, że problem może leżeć po ich stronie, o woli przebadania się nie wspominając. Tymczasem już sam nałóg palenia ma negatywny wpływ na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny, na jakość gamet oraz na zdrowie dzieci. Jednym z mechanizmów blokujących osiągnięcie przez partnerów upragnionej ciąży, może być powstawanie stresu oksydacyjnego pod wpływem dymu papierosowego.

Coaching płodności - warto spróbować

Wiele kobiet, już na etapie planowania ciąży, stara się poszerzać swoją wiedzę na temat czynników mających wpływ na powodzenie starań o dziecko i zdaje sobie sprawę z konieczności przygotowania się do roli matki. Niestety, jednak spora ilość mężczyzn uważa, że ich materiał genetyczny nie ulega żadnym czynnikom i jest stale tak samo dobry. Tymczasem ważnym czynnikiem niepłodności jest stres oksydacyjny. Brak równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a powstającymi w komórkach wolnymi rodnikami niesie za sobą różne konsekwencje.

U mężczyzny pod wpływem stresu oksydacyjnego może dojść do:

  • uszkodzenia błon komórkowych
  • indukowania uszkodzeń DNA
  • przyśpieszenia apoptozy plemników.

U kobiety z kolei nadmierny stres oksydacyjny powoduje:

  • uszkodzenie lipidów
  • uszkodzenie DNA komórki jajowej
  • zahamowania syntezy białek
  • zahamowanie wydzielania ATP
  • odgrywa rolę w etiopatogenezie endometriozy, jajowodowego czynnika niepłodności i niewyjaśnionej niepłodności.

Oto metody wspomagające pary starające się o dziecko: ABC zapłodnienia in vitro, ICSI, inseminacji.

Mężczyzno! Jedz zdrowo

Ogromną rolę w planowaniu potomstwa i skuteczności starań pary odgrywa również racjonalna i bogata we wszystkie służące płodności składniki dieta. I tu pojawia się kolejna blokada mentalna, bo w naszej świadomości pokutuje przekonanie, że to kobieta powinna przygotować swój organizm do ciąży i dbać o żywienie w jej trakcie. Mężczyźni czują się często zwolnieni z tego obowiązku (zobacz, jak poprawić męską płodność). Uświadomienie mężczyznom, którzy marzą o tym, aby zostać ojcami, ich bardzo ważnej roli w procesie aktu tworzenia jest istotne dla zmiany przekonań w naszym społeczeństwie, a co za tym idzie dla większego powodzenia w radzeniu sobie z problemem niepłodności.

Sprawdź, czego unikać przed ciążą: 8 rzeczy zakazanych przed ciążą

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama