9 najważniejszych rad, aby zajść w ciążę
Dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka” prezentuje 9 najważniejszych rad, które ułatwią zajście w ciążę. Poznaj je.
1 z 9
Sprawdź swoją płodność a potem uważnie śledź swój cykl miesiączkowy
Przygotowania do zajścia w ciążę zacznij od wykonania badań. Pierwsze jakie zaleca lekarz to badania twojej płodności. Wykonaj badanie: USG, oraz sprawdź poziom hormonów AMH i FSH. Wyniki pokaż swojemu lekarzowi prowadzącemu. Takie badania pozwolą m.in. ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem płodności.
Następnie bardzo dokładnie obserwuj swój cykl miesiączkowy. Jeśli jest nieregularny albo coś wzbudza twoje podejrzenia – skontaktuj się z lekarzem.
Starania o dziecko warto rozpocząć wykonaniem kompleksowych badań, oceniających twój stan zdrowia, dlatego polecamy przeczytać tekst: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą.
2 z 9
Dowiedz się o przebiegu ciąży i menopauzy u twojej mamy
Jeśli mama przechodziła menopauzę wcześnie, powinien to być dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Warto wtedy szybciej pomyśleć o dziecku. W ogóle w przypadku starań o dziecko warto przeprowadzić wywiad dotyczący drzewa genealogicznego twojej rodziny. To, jak długo twoja mama starała się zajść w ciążę i jak przebiegała jej ciąża i poród może dać ci wiele odpowiedzi, bowiem „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. W ten sposób możesz również dowiedzieć się, czy istnieje prawdopodobieństwo, że urodzisz bliźnięta, ale również możesz uzyskać informacje o chorobach genetycznych występujących w twojej rodzinie.
Zobacz także: Spadek libido u partnera? Sprawdźcie, czy to nie andropauza.
3 z 9
Uprawiaj seks przynajmniej 3 razy w tygodniu
Dzięki temu nasienie twojego partnera zachowa świeżość. W przypadku mężczyzn u których w nasieniu znajduje się prawidłowa liczba plemników wystarczy jeden stosunek dziennie w okresie płodnym, abyś zaszła w ciążę. Natomiast gdy plemników jest mało, lepiej odbywać stosunek, co drugi dzień, dając partnerowi czas na „odbudowanie oddziałów”.
Co ważne: Uprawianie seksu - zdaniem lekarza - częściej niż raz dziennie nie jest jednak wskazane, bo może zmniejszać męską płodność. Jeśli mężczyzna ma częściej niż jeden wytrysk dziennie plemników w nasieniu będzie mniej.
Zobacz też: Jak często uprawiasz seks w dni płodne.
4 z 9
Unikaj seksu oralnego w okresie owulacji
Niestety nie wszystkie wydzieliny i płyny ustrojowe współgrają ze sobą i ślina jest środkiem plemnikobójczym. Ślina jest bowiem enzymem trawiennym, który może negatywnie wpływać na aktywność plemników. Dlatego należy uważać, by nie znalazła się w okolicy pochwy i nie stosować jej jako środka nawilżającego intymne części ciała, gdy starasz się zajść w ciążę.
Polecamy: Starasz się o dziecko? Zrezygnuj z miłości francuskiej.
5 z 9
Unikaj napięć z partnerem
Jeżeli wyczuwasz napięcie w relacjach ze swoim partnerem – porozmawiaj z nim o tym. Negatywne emocje i stres mogą źle wpływać na płodność. Naukowcy od dłuższego czasu dowodzą, że stres ma silny wpływ na libido i sprawność seksualną zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet przekłada się to na zaburzenia owulacji a u mężczyzn na spadek testosteronu i produkcji nasienia.
Zobacz też: Kłopoty z zajściem w ciążę? Jak kobiety radzą sobie ze stresem?
6 z 9
Zadbaj o swoją dietę
Zanim zdecydujesz się zajść w ciążę, powinnaś przygotować do niej swój organizm. Niezbędne jest uporządkowanie diety i wzbogacenie jej o witaminy oraz minerały, a także produkty, które w naturalny sposób dostarczą ciału kobiety niezbędnych składników.
Organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie.
Na długiej liście składników, które należy wprowadzić do diety są m.in. bioflawonoidy, minerały (zwłaszcza żelazo, selen, magnez i cynk), nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (przede wszystkim wit. E oraz witaminy z grupy B, które niezbędne są m.in. do prawidłowej pracy hormonów).
Polecamy: Starasz się o dziecko? Zadbaj o dietę. To pomoże ci zajść w ciążę.
7 z 9
Koniecznie odstaw papierosy oraz alkohol
Skoro planujesz zostać mamą, powinnaś pomyśleć o odstawieniu napojów alkoholowych. Nie chodzi o restrykcje w zakresie kieliszka wina, ale wielu specjalistów jest zdania, że duża ilość spożywanego alkoholu może zaburzyć cykl miesiączkowy, a więc i potencjalnie owulację oraz utrudnić zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w ścianie macicy.
Z kolei palenie papierosów może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka, ale i donoszeniem ciąży. Nikotyna powoduje szybsze starzenie się komórek jajowych. U 30-letniej palaczki są one jak u czterdziestolatki.
8 z 9
Ćwicz regularnie, aby być w dobrej formie i uregulować wskaźnik BMI
Aktywność fizyczna - ok. 30 minut dziennie - poświęconych na aerobik, trening, pływanie, lub zwykłe codzienne zajęcia, np. chodzenie, pobudzają czynność serca i dobrze więc wpływają na płodność. Ruch ma również znaczenie w przypadku zrzucenia nadmiaru kilogramów przed poczęciem dziecka.
Ćwiczenia powodują również wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, relaksując umysł i ciało, a przez to podnosząc skuteczność starań o dziecko.
Ale uważaj, by nie przedobrzyć, bo zbyt intensywne ćwiczenia mogą dać skutek zupełnie odwrotny. Wyczerpujący trening może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych.
Zobacz: Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI.
9 z 9
Po pół roku starań udaj się do kliniki leczenia niepłodności
W najlepszych okolicznościach para, która nie ma żadnych zaburzeń płodności, ma ok. 20-25 proc. szans na spłodzenie dziecka w jednym cyklu miesiączkowym. Gdy więc nie dojdzie do zapłodnienia, nie ma potrzeby wyciągać wniosków co do własnej zdolności rozrodczej, ani wskakiwać w samochód, by udać się do najbliższej kliniki leczenia niepłodności.
Jeżeli jednak nie udało się osiągnąć sukcesu mimo sześciu miesięcy aktywnych starań, zacznijcie podejmować kolejne kroki. Jeżeli oboje z mężem bądź partnerem nie macie stwierdzonych problemów z płodnością i jesteście w wieku poniżej 35 lat to kontynuujcie starania do jednego roku. Jeżeli macie więcej niż 35 lat to warto skorzystać z pomocy specjalistów już po 3-6 miesiącach bezowocnych starań.
Zobacz też: Czego nie mówić kobiecie, która nie może zajść w ciążę.