Badanie USG narządów rodnych jest uzupełnieniem badania ginekologicznego. Dzięki niemu lekarz ma dodatkowe informacje na temat budowy i położenia macicy oraz jajników. U kobiet, które spodziewają się dziecka, ciążowe USG wykonuje się aż trzy razy. Dowiedz się, co ginekolog może ustalić dzięki badaniu USG narządu rodnego i jak się do niego przygotować.

Reklama

1. Jakie są rodzaje USG narządów rodnych?

Są 3 rodzaje USG narządów rodnych. To lekarz decyduje, która z metod będzie najlepsza i najbardziej pomocna w danym przypadku.

• Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą przezbrzuszną (TA - transabdominal). Na brzuch nakłada się żel, który ułatwia przesuwanie głowicy i rozchodzenie się fal dźwiękowych. Ginekolog przesuwa głowicę w dole brzucha i ocenia obraz widoczny na monitorze.

• Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą transwaginalną (TV - transvaginal), sondę wprowadza się do pochwy. Do badania należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę płodu.

Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą doodbytniczą (TR - transrectal). Tę metodę stosuje się u pacjentek, które jeszcze nie współżyły.

Zobacz także

2. Co lekarz widzi na monitorze podczas USG narządów rodnych?

Dzięki USG lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów (np. macicy, jajników), jak również wykryć nieprawidłowości w ich budowie. Przy badaniu USG narządów rodnych ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych. Takie monitorowanie cyklu (określanie terminu owulacji) ma istotne znaczenie w diagnostyce niepłodności.

Zobacz, jak obliczać dni płodne

3. Jakie są wskazania do wykonania ginekologicznego USG?

USG narządów rodnych powinno być wykonywane nie rzadziej niż co dwa lata w celach profilaktycznych przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie. Dodatkowo badanie USG wykonuje się z następujących wskazań:

• Przy weryfikacji wczesnej ciąży (sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży)

• Gdy lekarz podejrzewa istnienie wad rozwojowych narządów rodnych

• Przy podejrzeniu zmian chorobowych narządów rodnych, jak mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele jajników. Wskazaniem do badania USG jest podejrzenie nowotworów narządów rodnych, jak rak błony śluzowej macicy lub jajnika. USG narządów rodnych wykonuje się też przy diagnostyce zespołu policystycznych jajników, nietrzymania moczu.

• Podczas oceny lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych

• Podczas oceny efektów leczenia operacyjnego w obrębie miednicy mniejszej

4. Jak przygotować się do badania USG narządów rodnych?

Przede wszystkim zanotuj sobie datę ostatniej miesiączki (kiedy wystąpił pierwszy dzień krwawienia). Zabierz też ze sobą wyniki wcześniejszych badań USG. Badanie USG narządów rodnych można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego (o ile lekarz nie wyznaczy konkretnego dnia).
Jeśli jest to badanie przezpochwowe, warto wcześniej opróżnić pęcherz. Natomiast przed badaniem USG metodą przezbrzuszną należy godzinę wcześniej wypić 1,5 litra niegazowanej wody i do czasu badania wstrzymać się z oddawaniem moczu. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, to gazy zalegające w końcowym odcinku jelit, zablokują rozchodzenie się fali ultradźwiękowej i uniemożliwią zobrazowanie badanych narządów.

5. Ile trwa badanie USG narządów rodnych?

USG narządów rodnych trwa od kilku do kilkunastu minut. Na koniec otrzymuje się wynik zawierający słowny opis badania oraz dokumentację w postaci zdjęć lub filmu.

Zobacz śmieszne zdjęcia z USG w ciąży

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama