Czy planując zajście w ciążę para powinna uzupełniać dietę suplementacją?
Zaczynacie starania o dziecko i zastanawiacie się, czy powinniście zmienić dietę i zacząć przyjmować suplementy?
Zmień dietę zanim zajdziesz w ciążę
Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego para, która planuje zajść w ciążę powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe minimum pół roku przed poczęciem a najlepiej 2 lata wcześniej. Jeśli oczywiście dotychczas ich dieta nie była prawidłowo zbilansowana.
-W okresie starań o dziecko, jak i potem w czasie ciąży i podczas karmienia piersią nasze żywienie powinno być bardzo przemyślane i zbilansowane – mówiła prof. Alicja Chybicka. - Chodzi o zmianę podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak wyeliminowanie z diety m.in. trans tłuszczy, czy nadmiaru słodyczy.
Zdaniem prof. Chybickiej warto już na początku starań o dziecko zaprogramować zdrowe żywienie i w ten sposób e wyeliminować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę, jak i wiele innych, które szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu.
Dlaczego warto? Oprócz zdrowia mamy niezdrowe odżywianie nie zostaje przekazane dziecku.
Zobacz też: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę - porady wideo dietetyka
Dieta wpływa na gospodarkę hormonalną rodziców
O tym, jak ważna jest dieta już na etapie starań o zajście w ciążę mówiła również dietetyczka mgr Emilia Ptak-Kasica podczas posiedzenia komisji w senacie.
- Wiele osób nie ma świadomości, jak dieta wpływa na cały organizm, m.in. też na gospodarkę hormonalną, a więc ma bezpośredni wpływ na sam proces poczęcia dziecka – apelowała dietetyczka.
Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność?
Suplementować, czy nie?
Prof. Janusz Książyk podszedł do sprawy diety par starających się o dziecko bardzo realistycznie.
- Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, ale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie odżywia się prawidłowo – powiedział na początku swojego wystąpienia prof. Książyk. - A występowanie w organizmie przyszłych rodziców witamin i mikroelementów jest po prostu niezbędna.
Wymienił tu m.in. kwas foliowy, wapń, witaminę D, jod, cynk, żelazo.
Profesor przypomniał, że kobiety powinny suplementować kwas foliowy zanim zajdą w ciążę.
- Zmniejsza to ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej u płodu – mówił prof. Książyk.
Podobnie jest z żelazem. Zdaniem profesora ten trudno przyswajalny w naturalnej diecie pierwiastek wymaga suplementacji u par starających się o dziecko. Podobnie jak jod, selen i wapń.
- Cynk i miedź dobrze wpływają na jakość spermy, zwiększając ruchliwość plemników, podobnie jak kwas foliowy i cynk – dodał profesor Książyk.
Dlatego na pytanie: czy pary planujące założenie rodziny mają się suplementować, odpowiada zdecydowanie.
- Tak, gdyż przy obecnym sposobie żywienia i składników zawartych w produktach nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów – spuentował profesor.
Wykłady wyżej wymienionych prelegentów miały miejsce na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, która została zorganizowana przy współpracy z Fundacją Rodzice Przyszłości i odbyła się pod hasłem „Żywienie dla zdrowia”.
Czytaj też na Polki.pl: 10 składników odżywczych, które pomogą ci zajść w ciążę