Reklama

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Płodność u kobiety rozpoczyna się około 12.-15. roku życia, a kończy około 50. roku. W tym czasie kobieta jest przeważnie niepłodna za wyjątkiem kilku dni w każdym cyklu miesiączkowym, podczas których dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Na tej podstawie możemy określić czas płodności kobiety. Znajomość swojego cyklu pomoże zajść w ciążę.

Reklama

1. Obliczanie dni płodnych - metoda przewidywania miesiączki

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz dni płodnych Czytaj więcej

Cykl menstruacyjny, który rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na trzy fazy:

  • Faza niepłodności względnej. Długość tej fazy nie jest stała (stąd nazwa), ponieważ w przypadku krótkich cykli miesięcznych dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się już na tyle wcześnie, że kobieta może być płodna już pod koniec miesiączki. Jeśli cykle są normalne (czyli jest około 28 dni odstępu między miesiączkami), wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności.
  • Faza płodności. Podczas tej fazy następuje jajeczkowanie, czyli komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Komórka jajowa, która została uwolniona z jajnika, może żyć do 24 godzin, więc do poczęcia może dojść tylko w tym czasie, to właśnie są dni płodne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy przeciętnie 3-5 dni (zdarza się, że nawet 7 dni!), okres płodny może rozpocząć się już na 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej (tzw. owulacją). 3-4 dni po owulacji to również czas płodny.
  • Faza niepłodności. Ten okres jest stały - trwa zazwyczaj 14 dni. Rozpoczyna się z chwilą obumarcia komórki jajowej aż do czasu, kiedy pojawi się następna miesiączka. Z uwagi na niezmienność tego okresu, kobieta jest w stanie ustalić w którym dniu może nastąpić owulacja. Jeśli od daty przewidywanej miesiączki odejmiemy 14 dni to otrzymamy dzień szczytu płodności (czyli dzień owulacji). Na przykład, jeśli kobieta przewiduje krwawienie miesięczne na 20 grudnia, to znaczy, że 6 grudnia powinna mieć owulację. Biorąc pod uwagę żywotność plemników, 5 dni przed 6 grudnia oraz dla pewności 3-4 dni po 6 grudnia, powinna powstrzymać się od współżycia, by nie zajść w ciążę.

Obliczanie dni płodnych na podstawie cyklu menstruacyjnego nie daje 100% pewności, pozwala jedynie na ogólną orientację, gdyż kobieta jedynie przewiduje datę kolejnej miesiączki. Natomiast zupełnie nie sprawdza się w przypadku kobiet mających nieregularne cykle. Poza tym może nie sprawdzić się również z innych przyczyn, kiedy np. stres, zmiana klimatu, zażywanie leków, brak snu, może wpłynąć na rozregulowanie okresu i dni płodnych.

Kalendarz dni płodnych - sprawdź, kiedy możesz zajść w ciążę.

[CMS_PAGE_BREAK]

2. Śluz szyjkowy w czasie dni płodnych

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Badania na płodność Czytaj więcej

W większości cykli po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz, który początkowo jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się też jego ilość. Kobieta czuje wilgoć w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny. Proces zmieniania się śluzu od chwili jego pojawienia się do osiągnięcia konsystencji surowego białka jajka kurzego trwa około 6 dni.

Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje jajeczkowanie – komórka jajowa uwolniona z jajnika przedostaje się do jajowodu. W tym czasie, kiedy spotka się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia, a więc biorąc pod uwagę długość życia plemnika, kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. W tym specjalnym rodzaju śluzu plemniki mogą żyć od 3 do 5 dni, bez niego giną już po 3 godzinach. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta przez gesty czop śluzowy.

Stosując metodę obserwacji śluzu, możemy określić dni płodne dokładniej niż w przypadku metody opartej na przewidywaniu miesiączki. Przy tej metodzie nie ma potrzeby niejako „na zapas” powstrzymywania się od stosunków po przewidywanym jajeczkowaniu, ponieważ przy bacznym badaniu śluzu kobieta jest w stanie dokładnie określić dzień owulacji.
Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?

3. Temperatura ciała w czasie dni płodnych

Tuż po owulacji wyraźnie rośnie poziom progesteronu, co z kolei powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała. Raptowny skok temperatury oznacza, że rozpoczęła się produkcja tego hormonu, a więc wcześniej nastąpiło jajeczkowanie. Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze) następuje zaraz po jajeczkowaniu. Ten okres nazywamy fazą niepłodności poowulacyjnej. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Kobieta powinna mierzyć temperaturę codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, nie wstając przedtem z łóżka, na czczo. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

4. Inne objawy dni płodnych

Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzyszą jajeczkowaniu. Są to:

  • napięcie piersi, wrażliwość brodawek
  • ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym
  • plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem się w śluzie niewielkiej domieszki krwi

Stosując powyższe metody, kobieta może z bardzo dużą dokładnością określić czas, kiedy jest płodna. Ważne jest, aby stosować je wszystkie razem, ponieważ wtedy dokładność jest większa. Jeśli temperatura ciała z jakiś powodów się nie zmienia, to można zasugerować się objawami śluzu i własnymi przewidywaniami opartymi na wyliczeniach kalendarzykowych.

Reklama

Kalendarz dni płodnych - sprawdź, kiedy możesz zajść w ciążę.

Reklama
Reklama
Reklama