Progesteron: jaka jest norma? Wyniki
Fotolia
Starania o dziecko

Progesteron: za wysoki, za niski, co oznacza [NORMY]

Progesteron jest ważny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę, bo jego niedobór uniemożliwia zapłodnienie. Kiedy i jak zmierzyć poziom hormonu? Poznaj normy progesteronu.

Progesteron (inaczej luteina) to hormon ciałka żółtego, który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu miesięcznego kobiety. Jest najważniejszym hormonem wydzielanym przez jajniki. W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się przewidywalnie i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja. To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia. Jakie są normy progesteronu? Oto, co warto wiedzieć.

Progesteron w ciąży - jak działa?

Kalendarz ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Progesteron w ciąży odpowiada za utrzymanie ciąży i jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój. Chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal dwukrotnie, tuż przed samym porodem spada – to sygnał dla macicy, by dzięki silniejszym skurczom rozpoczęła się akcja porodowa.Progesteron - niedobór w ciąży

Niedobór progesteronu w ciąży jest niebezpieczny. Jeśli jego poziom jest niski – śluzówka macicy jest zbyt cienka i za słabo ukrwiona, a zarodek nie może się prawidłowo rozwijać. Często dochodzi wówczas do plamień, przyszłą mamę może pobolewać dół brzucha, mogą pojawić się skurcze macicy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza – najczęściej lekarze zalecają wówczas przyjmować progesteron w tabletkach (np. Luteina, Duphaston) oraz dużo wypoczywać.
 

Uwaga! Palenie tytoniu może obniżać poziom luteiny! Niebezpieczne związki wdychane przez palące kobiety zaburzają funkcjonowanie łożyska -  a to ma wpływ na poziom progesteronu we krwi.

Progesteron w ciąży – normy

Progesteron osiąga następujące poziomy - oto normy dla różnych etapów ciąży:
 

  • 1-28 ng/ml - po owulacji
  • 9-47 ng/ml - do 12. tygodnia ciąży
  • 17-146 ng/ml - 12.-28. tydzień ciąży
  • 55-200 ng/ml - powyżej 28. tygodnia ciąży
Uwaga! W wynikach badań laboratoria stosują różne jednostki np. ng/ml lub nmol/l. Wartość podaną w nmol/l mnoży się przez 0,314 i otrzymuje się stężenie w jednostkach ng/ml. Przelicznik: 1 ng/mL = 0,314465 nmol/L.


– Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie się ciąży do momentu wytworzenia się łożyska – mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog. – Dlatego właśnie niedobór progesteronu uniemożliwia zajście w ciążę. Jeżeli doszło do zapłodnienia, to luteina utrzymuje ciążę przez około 3 miesiące, a po tym czasie rolę utrzymania ciąży przejmuje wykształcone łożysko. Jeżeli zaś nie doszło do zapłodnienia, gruczoł działa jedynie przez kilkanaście dni, aż tuż przed miesiączką poziom progesteronu spada.

Poznaj: 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Jak zmienia się poziom progesteronu w trakcie cyklu?

Kalendarz badań w ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest bardzo niskie, to czas na mocne działanie estrogenów, które przygotowują błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie luteiny zaczyna lekko rosnąć już przed owulacją, a swój szczyt osiąga mniej więcej tydzień po owulacji. Dzięki intensywnemu wydzielaniu się tego hormonu możliwe jest wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Luteina jest związana z regulacją temperatury ciała w organizmie, dzięki czemu mierząc temperaturę codziennie rano wiemy, czy owulacja już miała miejsce i możliwy jest stosunek bez zabezpieczenia.


Zobacz też: Dni płodne – oblicz, kiedy wypadają

Progesteron za niski - kiedy?

Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację bądź używa komputerów cyklu (np. Lady-Comp), to z pewnością zauważy skróconą fazę lutealną albo nieprawidłowy wzrost temperatury – mówi ekspertka. – To są takie oczywiste symptomy, których niestety nie sposób rozpoznać przy stosowaniu innej antykoncepcji. Zdarza się, że niedobór progesteronu jest związany z występowaniem plamień, wtedy to kierując się do odpowiedniego lekarza, możemy uzyskać właściwą diagnozę.

Progesteron - badania

Badanie poziomu progesteronu nie jest proste, ponieważ luteina ma niestabilny poziom w ciągu doby – jest wydzielana w sposób pulsacyjny, jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia. Jedno badanie nie jest zatem w stanie dać miarodajnych wyników. – Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Zalecane jest, aby badania były wykonane w ciągu 3 dni z rzędu, żeby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety – twierdzi Aleksandra Demiańczyk. Dobrze jest także sprawdzić poziom hormonu w dwóch kolejnych cyklach.

Oblicz swoje dni płodne.

Czym jest luteina na oczy?
Oprócz luteiny, czyli progesteronu, istnieje jeszcze inna substancja, która nosi taką samą nazwę. To luteina rozumiana jako żółty barwnik (nie jest hormonem), który chroni oczy przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Gromadzi się w plamce żółtej - części oka odpowiadającej za widzenie barw i ostrość. Można ją dostarczać do organizmu za pomocą diety lub preparatów. Naturalnie występuje m.in. w żółtku jajka.


 

Zobacz także
ciąża

Wszystko, co przyszła mama musi wiedzieć o ciąży. Plus: badania, których nie wolno przegapić!

Jakie badania trzeba wykonać w ciąży?

Najważniejsze badania w ciąży - kalendarz

Ile USG w ciąży?

Ile USG w ciąży należy wykonać i w których tygodniach? [WIDEO]

badania w ciąży, badanie krwi, grupa krwi, morfologia krwi

11 niezbędnych badań w ciąży


 

Polki zwlekają z macierzyństwem – film

badania, laboratorium, badania krwi, badania lekarskie, lekarz
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jakie badania robić w ciąży - wideo
Jakie badania są najważniejsze w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

geny, genetyka, genodieta, badanie genetyczne, badanie genetyczne przed ciążą
Fotolia
Starania o dziecko
Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Wyobraź sobie, że masz jadłospis dopasowany do twoich genów. Uwzględnia on to, jak metabolizujesz białka, węglowodany i tłuszcze, nie zawiera tego, co cię uczula... Brzmi idealnie?  Teraz możesz ułożyć sobie takie menu na podstawie indywidualnych badań genetycznych ( www.dfmedica.eu ). Odpowiednio dobrany plan żywieniowy i zdrowa dieta korzystnie wpływają na samopoczucie. Można też dzięki nim zmniejszyć ryzyko niektórych chorób w ciąży (np. cukrzycy ciążowej , nadciśnienia).  Genodieta przed poczęciem dziecka Zdaniem dr inż. Katarzyny Okręglickiej, fizjolog żywienia, nawet pół roku przed poczęciem  dziecka można za pomocą diety dopasowanej do indywidualnego kodu genetycznego (genodiety) wpłynąć na jakość gamet i zdrowie dziecka, które dzięki nim powstanie. Odpowiednio dobrana dieta pomaga też zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych (alergii, otyłości , cukrzycy) u dziecka, które zostanie poczęte. Rodzaje testów genetycznych przed ciążą Wykonanie testu DNA jest bardzo proste. Wystarczy specjalnym wacikiem potrzeć wewnętrzną stronę policzka. Po około 20 dniach otrzymuje się wynik testu. Można przebadać metabolizm organizmu i nietolerancje pokarmowe . Koszt takiego badania (Completo) ok. 3500 zł.   • Badanie genetyczne metabolizmu analizuje m.in. geny zaangażowane w metabolizm cholesterolu, kwasu foliowego , homocysteiny, witaminy D.   • Badanie genetyczne nietolerancji pokarmowych może wykazać nadwrażliwość na wybrane produkty spożywcze, np. laktozę, gluten, kofeinę, sól.  

kiedy można zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Kobieta może zajść w ciążę w ciągu niemal całego cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, że zapłodnienie jest możliwe także po miesiączce, a czasem nawet w trakcie okresu. Nasz ekspert, dr Anetta Karwacka, ginekolog położnik, tłumaczy, kiedy najszybciej można zajść w ciążę, jak obliczyć dni płodne oraz kiedy kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę. Kiedy można zajść w ciążę? Najłatwiej zajść w ciążę w dni płodne. Dni płodne w cyklu miesiączkowym to czas, w którym podczas współżycia zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, bo w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Nie wszystkie dni płodne dają jednak identyczne szanse na poczęcie. Najlepsze dni na zajście w ciążę to: dzień przed owulacją dzień owulacji Wynika to z faktu, iż plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji przeżywa 8-12 godzin. Największa szansa na zapłodnienie jest wtedy, gdy świeża partia nasienia oczekuje już na owulującą komórkę jajową w bańce jajowodu. Wynika z tego, że najłatwiej zajść w ciążę, współżyjąc 1-2 dni przed owulacją. Jak rozpoznać dni płodne w cyklu miesiączkowym? Rozpoznanie dni płodnych może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta nie zna dobrze swojego cyklu miesiączkowego albo objawy subiektywne owulacji nie występują w każdym cyklu. Aby nauczyć się rozpoznawać dni, w których najłatwiej zajść w ciążę, warto prowadzić obserwację swojego ciała i odczuć na różnych etapach cyklu: kontrolować śluz płodny wyprzedzający owulację zwracać uwagę na ból brzucha w dniu okołoowulacyjnym Pamiętaj, że owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (tyle średnio trwa faza lutealna cyklu ). Zakładając więc, że kobieta ma cykle regularne i 28-dniowe, owulacja nastąpi u niej ok. 14. dnia cyklu. Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj