Ile trwają dni płodne? To wcale nie jest takie oczywiste!
Wyznaczenie dni płodnych i odpowiedź na pytanie kiedy są najlepsze dni na zajście w ciążę, wcale nie są proste. To jest rzecz indywidualna dla każdej kobiety, ale istnieją pewne zależności w tym, ile trwają dni płodne. Sprawdź, kiedy masz owulację – wyjaśnia ekspert.
- Redakcja Babyonline.pl
Jeśli planujecie założenie rodziny i zastanawiacie się, ile trwają dni płodne, to możecie sami wyznaczyć czas, kiedy najlepiej się kochać. Wiele par decyduje się na stosowanie tzw. metody kalendarzykowej. Polega ona na obserwacji cykli miesiączkowych kobiety minimum przez pół roku. Dzięki tym obserwacjom możliwe jest wyznaczenie dni płodnych oraz niepłodnych kobiety. Komórka jajowa przeżywa jedynie do 24 godzin, jednak dni płodne trwają dłużej. Ile dokładnie trwają dni płodne?
Jajeczkowanie a starania o dziecko
Ustalenie momentu owulacji, czyli dni płodnych, nie jest proste, jednak zwykle następuje 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu miesiączkowego (pierwszym dniem krwawienia). Jeżeli cykle są regularne, wtedy od pierwszego dnia przewidywanej miesiączki należy odjąć 14 dni. Jednak jeśli miesiączki są nieregularne, wtedy metoda ta nie przynosi spodziewanych rezultatów.
Ile trwają dni płodne?
Przyjmuje się, że dni płodne trwają zazwyczaj kilka dni dłużej niż samo jajeczkowanie. Dlaczego? W korzystnych warunkach, czyli w okresie okołoowulacyjnym, pleminiki mają zdolność przeżycia w drogach rodnych kobiety od 3 do 5 dni - jedne są bardziej żywotne od innych. Zatem dni płodne kobiety trwają przynajmniej 3 dni dłużej niż żywotność komórki jajowej. Plemniki przez cały ten czas zachowują zdolność do zapłodnienia.
Liczba dni płodnych a długość cyklu
Jeżeli cykle menstruacyjne są krótsze niż 26 dni, możliwość zajścia w ciążę znacząco wzrasta. W takie sytuacji często dochodzi do występowania tzw. wczesnej owulacji. W tym przypadku nie można więc mówić o niepłodności względnej, czyli występującej przed owulacją. W ciążę można zajść również przed samą miesiączką w przypadku, gdy mamy do czynienia z krwawieniem śródcyklicznym, a nie prawdziwą miesiączką.
Artykuł przygotowany we współpracy z oddziałem ginekologiczno-położniczym Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku www.gajdamed.pl